Sayfa 178/308 İlkİlk ... 78128168176177178179180188228278 ... SonSon
Arama sonucu : 2458 madde; 1,417 - 1,424 arası.

Konu: PAGYO Panora GYO A.Ş.

1. Bu mevduat faizleriyle hisse bu kadar kàr etmis kimildamiyor bile.temettu %15lere gelicek gibi mevduat %24

2. Sayın telepati,

bu konu bu başlıkta bir kaç kez tartışıldığı için pek konuya yaklaşan olmamış...

Alıntı Originally Posted by telepati Yazıyı Oku
    Bu mevduat faizleriyle hisse bu kadar kàr etmis kimildamiyor bile.temettu %15lere gelicek gibi mevduat %24
    Burda yorumlarını çok beğendiğim sayın ekfuture nin bir yorumundan alıntı yapmak istiyorum...

Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku

Ben bu hisseden aldığım temettüyü hemen harcasam bir kaybım olmaz, AVM yerinde durur, eksilmez. 10 yıl böyle geçse 10 yıl temettüyü yerim, avm'deki hissem de, AVM'de yerinde durur. Sen bankaya yatırdığın paranın faizini 10 sene ye bakalım sonunda elinde ne kalır, paran kuşa döner. İşte bu nedenle Pagyo'nun temettüsü ile banka faizini kıyaslamak abesle iştigaldir. Karşılaştıracaksan reel faizle, yani aldığın faizden enflasyonu düştükten sonra kalan kısımla benim temettüyü kıyasla. Kaç yıldır bankalar reel faiz vermiyor dolayısıyla faiz diye yediğin her kuruş anaparadan kemirdiğin bir tutar olacaktır.
    .
    Kendisine bu güzel ve sade yorumu için tekrar teşekkür ediyorum. Bu yorum benim düşüncelerimide temsil ediyor. Ancak empati adına sizin bakış açınızdanda durumu değerlendirmektede yarar var.

Temettü konusunda, bu yıl mart ayında 60 kuruşluk bir beklentim var, 2020 mart ayında ise 70 ile 90 kuruş beklentim var. 2020 Mart ayındaki temettü ortalama 80 kuruş olsun diyelim, bu senede 60 kuruş, toplamda 140 kuruş. Hisse şu anda 4,34 ten işlem görüyor. Eğer yanlış hesaplamadıysam 13 aylık temettü verimliliği %33 gibi, bu da aylık % 2,5 stopajsız verimliliğe denk geliyor. Tabii benim tahminlerim tahmindir, faiz penceresinden şu anki benim görüşümü sizinle paylaşmak istedim...

Bu arada bilgi adına % 24 mevduat faizini hangi miktarda, hangi bankanın verdiğini benimle paylaşırsanız çok sevinirim...

Saygılarımla...

3. Sanırım yıllar önce 4.75 ten halka arz olmuştu. Şu anki fiyat daha düşük. Şu ana kadar halka arzdan almak yerine faize koyan daha karlı. Ama dağıttığı temettü anlık fiyata kıyasla iyi ve faizin yükselmesi kira gelirlerini de arttırıyor. Yaklaşık 1 sene içinde yatırılan paranın üçte birini geri veriyor. Bu fiyattan, hemen hemen tüm bireysel iş yeri veya konut alımlarından elde edeceğiniz kira gelirinden fazlasını verir durumda. 450.000 değerinde bir evden veya iş yerinden ayda 5000 kira alabilir misiniz? Fiyatın yıllarca sabit kalması hala şans veriyor. Son bir bilgi, faizin yüksek seyretmesi nedenli alınan kiralar ve dağıtılacak temettü de arttı. Bu sene yaklaşık %13 temettü dağıtacak. Seneye daha fazla kira geliri daha fazla temettü demek, faizlerin tekrar düşük seviyeye gelmesi temettüyü azaltmaz ancak fiyatta kalıcı artış yapacaktır. Faiz %10 olursa temettü oranı %15 kalamayacak şekilde fiyatı artacaktır.

4. vergi dairesine sunulan kar 57.2 milyon.

5. vergi dairesi degil de bize net kar lazım, ne zaman gelecek acaba ve ne kadar temettü verecek bu sene önemli olan o...

6.  Alıntı Originally Posted by thinktank Yazıyı Oku
    Sayın telepati,

bu konu bu başlıkta bir kaç kez tartışıldığı için pek konuya yaklaşan olmamış...

Burda yorumlarını çok beğendiğim sayın ekfuture nin bir yorumundan alıntı yapmak istiyorum...

Kendisine bu güzel ve sade yorumu için tekrar teşekkür ediyorum. Bu yorum benim düşüncelerimide temsil ediyor. Ancak empati adına sizin bakış açınızdanda durumu değerlendirmektede yarar var.

Temettü konusunda, bu yıl mart ayında 60 kuruşluk bir beklentim var, 2020 mart ayında ise 70 ile 90 kuruş beklentim var. 2020 Mart ayındaki temettü ortalama 80 kuruş olsun diyelim, bu senede 60 kuruş, toplamda 140 kuruş. Hisse şu anda 4,34 ten işlem görüyor. Eğer yanlış hesaplamadıysam 13 aylık temettü verimliliği %33 gibi, bu da aylık % 2,5 stopajsız verimliliğe denk geliyor. Tabii benim tahminlerim tahmindir, faiz penceresinden şu anki benim görüşümü sizinle paylaşmak istedim...

Bu arada bilgi adına % 24 mevduat faizini hangi miktarda, hangi bankanın verdiğini benimle paylaşırsanız çok sevinirim...

Saygılarımla...
    Nazik değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Temettü geliri ile brüt faiz karşılaştırmasının doğru sonuçlar vermeyeceği konusunda hepimiz mutabıkız zaten, yeni gelen arkadaşlara bunu hatırlatmak gerekiyor bazen.

Risklerimiz, bazı dükkanların boşta kalması ya da kira artışlarının enflasyonun çok gerisinde kalmasından kaynaklanacak gelirlerdeki azalma ihtimalidir. Dükkanların boş kalmaması için panora yöneticilerinin çok esnek davrandıklarını biliyorum, bunu da takdir ettiğimi defalarca yazdım.

Şu anda tek risk kira artışlarının enflasyonun gerisinde kalma ihtimalidir. Ancak uzun vadeli bakan biri olarak zaten bunun pagyo'nun fiyatına gerektiğinden fazla yansımış olduğunu düşündüğümden içim rahat. Yani fazla iskonto yemiş durumda, biraz daha aşağı giderse biraz daha ekleriz olur biter. Zaten bütün yatırımcılara önerim bir köşede biraz nakit tutmalarıdır. Hissemiz pagyo'da olsa bunu yapmak lazım. Ayrıca yggyo'da beklemede, önemli düşüşlerde pagyo'daki hissesini artırmak isteyecektir.

Bu söylediklerim krizin belli boyutları aşmayacağı durumlar için geçerli, 2001 ve 2008 krizinden biraz uzun sürse de krizi atlatacağımızı düşünüyorum. Ancak daha önce yaşadıklarımızda çok daha şiddetli ve uzun bir krizle karşı karşıya gelirsek, her yatırım aracı gibi hissemiz de örselenebilir. Bu durumda yapacak bir şeyimiz yok.

izin verirseniz temettü verimliliği hesabına başka bir yaklaşım getirmek istiyorum.

Hissemizin fiyatı 4,34 TL ise bu yılın temettüsü de 60 kuruş olacaksa, 2020 Mart ayındaki temettü verimini şöyle hesaplamak daha uygun olur.

4,34 - 0,60 = 3,74 TL
    0,80 / 3,74 = % 21,39 temettü verimliliği
    21,39 / 0.85 = % 25,16 brüt mevduat karşılığı.

Temettü verimliliğinin hesabında bir yılın temettüsünü dikkate almak daha sağlıklı sonuç verir diye düşünüyorum.

Saygılar..
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

7. hisse başına 0,5727 TL temettü.... Paydaşlara hayırlı olsun...

Bakalım Akmerkez ne kadar temettü dağıtabilecek...

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. temettü hayırlı olsun, hisse ne yapar

Sayfa 178/308 İlkİlk ... 78128168176177178179180188228278 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •