Sayfa 224/416 İlkİlk ... 124174214222223224225226234274324 ... SonSon
Arama sonucu : 3322 madde; 1,785 - 1,792 arası.

Konu: POLTK - Politeknik Metal

1.  Alıntı Originally Posted by dogruhisse Yazıyı Oku
    Özcan bey tek hisse taşımayı asla tavsiye etmem sepet yapın bölüm yatırımınızi
    Zamanla yenilerini alarak portföyü genişletme niyetindeyim..acelem yok.. Şimdilik bu yaza kadar sasa biriktirecegim.. sonra 3. Bir hisse ekleyebilirim.. yavaş yavaş portföy oluşur...

ONEPLUS A5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Son düzenleme : uaözcan; 20-03-2019 saat: 19:25.

2.  Alıntı Originally Posted by uaözcan Yazıyı Oku
    Zamanla yenilerini alarak portföyü genişletme niyetindeyim..acelem yok.. Şimdilik bu yaza kadar sasa biriktirecegim.. sonra 3. Bir hisse ekleyebilirim.. yavaş yavaş portföy oluşur...

Sasa bende de var az bir şey, devasa yatırımları var bunu biraz sindirmesi gerek yatay düşey hareketler canınızı sikmasin ama ileride güzel olucak, isterseniz nacizane hisse tavsiye edebilirim gelecek perspektifli.

3.  Alıntı Originally Posted by dogruhisse Yazıyı Oku
    Sasa bende de var az bir şey, devasa yatırımları var bunu biraz sindirmesi gerek yatay düşey hareketler canınızı sikmasin ama ileride güzel olucak, isterseniz nacizane hisse tavsiye edebilirim gelecek perspektifli.
    Uzun vade beklenecek bazı hisseler var...ama şimdilik ikisiyle devam edeyim.. portföye katkı yapacak az az biriktirilecek sürpriz hisseler varsa öğrenmekte fayda var..

4. Özcan bey benim portfoyum şu an teknoloji ağırlıklı 5g, yazılım, akıllı şehirler, savunma, bunlar şimdi ve ileride çok popüler olucak ve iş sıkıntısı daralma yaşamayacak sektörler üstelik devlet de arkasında en beğendiğim ve topladigim şu anda Karel, Alcatel, kafein ufak ufak toplayabilirsiniz gelecek perspektifli çok iyi olacaklarına inanıyorum bir de pkart var ama onu gönül rahatlığıyla tavsiye edemiyorum Avrupa'nın savunma ve yazılım devi thales e satıldı onu da iyi olur diye umuyorum ve tutuyorum bir miktar, saygılar

5.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Belki 6 ay önce bunları yazssaydınız ben de size hiç katılmazdım. Ancak bugün geldiğimiz nokta sizi haklı çıkaracak gibi.

Biz ne bekliyorduk;
    Coventya yurtdışı mevcut bağlantıları kanalı ile ihracatı artıracaktı?
    ARGE nedeniyle yeni ürünler satışları artıracaktı?
    Yeni yatırım kapasiteyi artıracak daha komplike ürünler, üretim teknikleri vs nedeniyle karlılıkta artacaktı.

Bunların hangisi gerçekleşti?
    Hemen hiç birisi gerçekleşmedi. Zaten düzgün bir bilançosu vardı aynı paralelde devam etti.
    Beklentiler nedeniyle 40 ları gören fiyat, bu nedenlerle 30 lu seviyelere çekildi.

Umudumu henüz tam kaybetmiş değilim. Son bir sene daha risk alacağım. Daha önce yazmıştım, sanırım en fazla POLTK taşıyanlardan biri benim. 4 bine yaklaşmıştım, ben de 37 lerde biraz verdim 3 Bine yakın miktarda bıraktım.

İşin özeti, kendi kendime sorup duruyorum ;
    Coventya nın ne faydası oldu?
    Geçen yıl yapılan yatırım ne işe yaradı?

Bu yıl ne olacak bakalım?

Hocam bakış açısı çok önemli. Hisse değerlendirmelerimizde hissemizin sadece pozitif yönlerine bakarsak, piyasa ve konjonktür analizini gözardı ederek her şeyin rayında gideceği iyimser bir projeksiyon ortaya koyup, kısa ve orta vade değerlendirme yaparsak, hisseyi objektif yorumlayamayız ve ne yazıkki tahminlerimizde yanılma ihtimalini oldukça artırmış oluruz.

Gördüğüm kadarıyla, Poltk te kısa vadede büyük beklenti mevcut. Hissede %90-100 oranında poltk hissesi taşıyan arkadaşlar var ve durum benim bakış açıma göre oldukça ters bir durum. Şirket istediği kadar güzel olsun...
    Bu konu ile ilgili burada alttaki yazıyı yazmıştım ytd.

Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Herhangi bir hisseyi portföyün tek hissesi olarak taşıyanlar, çok büyük risk alıyorlar. Önerim, en az 5, en fazla 8 ( 8 den fazlası derinliğin azalmasına sebep oluyor ) olacak şekilde bir portföy oluşturulmasıdır.
    Koşullar bazen senaryomuzla çelişecek ve hisselerin umulmadık satışlarına şahit olacağız. İşte bu durumlar için, elimizdeki diğer hisselerin varlığı, portföyümüzün görece dengede olmasına olanak sağlayacaktır. ytd

Batuhan
    O zaman, ağırlığımızı tek şirkete yaparak, paradan daha önemli olan zaman riskini neden üzerime alayım.. Şirketlerin ömrünün yanında, benim ömrüm sayılı.. Şirket, ya istediğim başarıyı göstermez ise, bugünlere geri dönebilecek miyiz ?

Gelelim Poltk'in benim açımdan durumunda... Yatırım tavsiyesi olmadan şunları söyleyebilirim.. Şirket bana kendini henüz ispatlamadı ve bu piyasada ispatlaması da zaten zaman alacaktır. Onun için, bu hissede kalınacaksa , vade oldukça uzun olmalıdır.

Birde şu temettü olayı var. Bildiğiniz üzere, şirket ilk başta 2,4 tl olarak yıllık karın dağıtacağını duyurmuştu. Şirketin büyümediği, karlarını arttırmadığı müddetçe, yüksek temettü oranları ile yıllık karın dağıtılmasına karşıyım. Büyüme hissesi için yapılacak en büyük hata olurdu bu durum.

Hatta bu konu hakkında şu yazıları yazmıştım.

Görece yüksek temettü vermesi ile şirket büyümede benim gözümde biraz frene basmıştır.
    Bu dönemde, paranın maliyeti çok yüksek.

Batuhan
    Şeffaf yönetime sahip şirketlerde, büyüme uğruna, temettüden kısmen belirli bir dönemde feragat edebilirim. Şirketin, büyüme döneminde görece düşük temettü vermesi beni memnun eder. Temettü şirket gerçeklerine uygun miktarda dağıtılmalıdır. Temettü uğruna, şirketin gelecekteki karlarını finansal gider olarak peşinen harcaması ne şirkete bir şey katar ne de yatırımcısına.

Benim gözümde şirketin asıl performans ölçüsü, pozitif fiyat hareketidir.

Batuhan
    Allahtan böyle bir şey yapmadılar. Bu şirket, bir ford, bir ereğli gibi büyümesini tamamlamış bir şirket olmadığı için, temettü politikası da bu şirketlerle benzer olamaz.. Biz küçük sermayeli bir büyüme şirketiyiz. Ana amacımız büyümek ise, bu anlamda yönetim doğru adım atmıştır.

Sözün özü, bu hisse, beklentisi yüksek olanları üzebilir temkinli olmakta fayda var, makul beklenti gerçekleşirse, mutlu olmak daha kolay olur.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

6. Elinize sağlık Batuhan bey, altına imzami atarım.

7.  Alıntı Originally Posted by dogruhisse Yazıyı Oku
    Özcan bey benim portfoyum şu an teknoloji ağırlıklı 5g, yazılım, akıllı şehirler, savunma, bunlar şimdi ve ileride çok popüler olucak ve iş sıkıntısı daralma yaşamayacak sektörler üstelik devlet de arkasında en beğendiğim ve topladigim şu anda Karel, Alcatel, kafein ufak ufak toplayabilirsiniz gelecek perspektifli çok iyi olacaklarına inanıyorum bir de pkart var ama onu gönül rahatlığıyla tavsiye edemiyorum Avrupa'nın savunma ve yazılım devi thales e satıldı onu da iyi olur diye umuyorum ve tutuyorum bir miktar, saygılar
    Teknoloji hisseleri kront ve Netaş alıp sattım.. tutamadım hiç..hisseyi bulmak bazen yetmiuor. O sabır yoksa sonuç hüsran oluyor..ben poltk yı satamayim diye aldım..al sat yapamayım kendimi frenleyeyim..ben 2001 den beri al sat yaparım..merdivenleri inerken alıp çıkarken satardım..ilk kez bir hisse de 6 ay kaldım.. hisseleri inip çıkan grafikler olarak gördüm yıllarca..hala arkadaşlara alır satarım..ben günlük al sat yapmasam da onlarınki ile alır satarım.. poltk ya girme nedenim anlaşılmıştır herhalde.. tüm portföyü o nedenle yatırdım.. gecen hafta 850 bin liralık al sat yapmışım.. elde kalan net kazanç 4000 .... Bu al sat işini ilk kez yapan arkadaşlar orgazmdan daha fazla zevk aldıklarını ifade ettiler... Hani onlari defalarce uyarmama ragmen etrafımda dönüp duruyorlar..yani ben ne kadar çabalasamda piyasadaki yeni ky ler beni rahat bırakmıyorlar..10 bin lira ile bir sene de bir milyon tl al sat yaptığımı bilirim..o nedenle beni magruz görün..uzuncu olmak için büyük çaba sarfedip firmaların geleceklerine yatırım yapmakta zorlanıyorum.. geceden inceler tarama yapar yarının alımını yapar yüzde 2 mı alır kenara çekilirdim.. neyse son altı ayda 2001 den beri yaşadığım alışkanlıklardan ne kadarda arınmaya çalışsam da malesef geldiğim noktada pekde başarılı olamadım..

8. Al sat yorucudur Özcan bey :0) zihni ve sinirleri tahrip eder bence en sağlıklı yatırım kademeli ve düzenli alıp, temeli sağlam, sahipleri dürüst ve profesyonel şirketlere gelecek değer analiziyle beraber yapılan orta uzun vadeli yatırımdır, tabii herkesin tarzına saygım sonsuz...

Sayfa 224/416 İlkİlk ... 124174214222223224225226234274324 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •