Sayfa 581/1001 İlkİlk ... 81481531571579580581582583591631681 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 4,641 - 4,648 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VIII

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Oh be. 6,85’li seviyeye geldik yine.
    Neydi o öyle kabus gibi saatler.
    bayram oncesı benzın zamı olarak yansıyacaktır

2. kilise veya hindu tapınağı..dolara bir etkisi var mı? farkı ne?

Bana ekonomik soylem sordun,cevap verdim.Çin kendi parasını sürekli kendisi devalue ediyor.Uzulduklerini gormedim.

3. Kasım 2017
    USD: 3,88

Alıntı Originally Posted by KIZILAGA
    ... Bana göre (2018) bahar aylarında 3.50 yi görecek.

2018 baharı USD: 4,90..

yazı 7,20

çok da şeyetmemek lazım.

Alıntı Originally Posted by KIZILAGA Yazıyı Oku
    kilise veya hindu tapınağı..dolara bir etkisi var mı? farkı ne?

Bana ekonomik soylem sordun,cevap verdim.Çin kendi parasını sürekli kendisi devalue ediyor.Uzulduklerini gormedim.
    ihracatta katma değerin yükselmesi bunu hangi üretimle yapacak bılmek ısterım ne ihrac edecegiz...kılıse muhabbetını burda dikkate alan yok ortaya atan sizsiniz dıkkatlı okusaydınız ne demek ıstedıgımı anlardınız.

ihracatta nasıl atılım yapacagız onu anladın hangı teknolojıler uretecez 18 yıl durduk durduk...onu ogrenmek ıstıyorum tekrar soruyorum ne uretıp satacagız

Valla buralardan dolar alanın ya aklı yok,ya da parası çok..2023 te usd-tl kurunu 5 tlnin altını bekliyorum.
    bende aklıma geleni yazdım.hür ve serbest düşünce.arap faikle beraber ne alıyorsun bilemem.
    Cari açık verilmediği takdirde kur dengededir.İthalatın baskılanması,faiz farkından dolayı sermaye girişi ve ihracatta katma değerin yükselmesiyle doların tl karşısında yavaş yavaş düşen bir trend yakalayacağını düşünüyorum.

5tl ise orta vadeli olarak soyledim.Ben ülke ekonomisi için iyimserim.Yok babür şah camii kiliseye çevirildi gibi abuk subuk bir nedenden dolayı sevinip dolar almak pek akıl karı gibi gelmedi bana.
    -Ama şu anda cari açığımız yüksek,üstelik ekonomimizde %4-%5 büyümüyor,küçülüyor.

-Kur enflasyon kadar artmaz ise ithal etmek ucuz hale gelir,ithalat artar.

-Faizimiz reel olarak negatif ,bu nedenle yılbaşından bu yana yurt dışından portföy yatırımı bir yana yabancılar 11.5 milyar dolarlık hazine kağıtı ve hisse senedi satıp,Türkiye'den çıktılar.Sadece yabancılar değil,yerliler de yıllardır binbir zorlukla sağladıkları birikimlerinin enflasyonda ermemesi için dolara,altına,gayrimenkule hücum ediyorlar.

-İhracatta katma değerin yükselmesi için önce nitelikli insan gücünü yetiştirmek lazım,bunun için eğitimde örneğin güney kore gibi köklü reform yapmak lazım ,sonucunu almak en az 20 yıl sürer.

-1 yıl içinde ödemek zorunda olduğumuz 169.5 milyar dolar kısa vadeli borcumuz var,bankalar ve şirketler dışarıdan borçlanmak çok yüksek maliyetli olduğu için (yıllık %7.5 dolar faizi),borcunu kısmen çeviriyor,Türkiyeden dış borç ödemeleri için milyarlarca dolar yurt dışına transfer ediyoruz.

-Sonuç olarak dış borç ödemelerimiz için,ithalatımız için ,yurt dışına kaçan yabancılara sattıkları TL varlıklar için büyük miktarda dövize ihtiyacımız var ama merkez bankamızın döviz rezervleri erimiş,negatif bölgeye geçmiş,böyle bir durumda TL nasıl değer kazanacak!...

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    Kasım 2017

yazı 7,20

çok da şeyetmemek lazım.
    ne üretecekmısız onu ogrenelım bakalım ...kacırma elemanı akşama reha abımıze yem ederiz

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Ama şu anda cari açığımız yüksek,üstelik ekonomimizde %4-%5 büyümüyor,küçülüyor.

-Kur enflasyon kadar artmaz ise ithal etmek ucuz hale gelir,ithalat artar.

-Faizimiz reel olarak negatif ,bu nedenle yılbaşından bu yana yurt dışından portföy yatırımı bir yana yabancılar 11.5 milyar dolarlık hazine kağıtı ve hisse senedi satıp,Türkiye'den çıktılar.Sadece yabancılar değil,yerliler de yıllardır binbir zorlukla sağladıkları birikimlerinin enflasyonda ermemesi için dolara,altına,gayrimenkule hücum ediyorlar.

-İhracatta katma değerin yükselmesi için önce nitelikli insan gücünü yetiştirmek lazım,bunun için eğitimde örneğin güney kore gibi köklü reform yapmak lazım ,sonucunu almak en az 20 yıl sürer.

-1 yıl içinde ödemek zorunda olduğumuz 169.5 milyar dolar kısa vadeli borcumuz var,bankalar ve şirketler dışarıdan borçlanmak çok yüksek maliyetli olduğu için (yıllık %7.5 dolar faizi),borcunu kısmen çeviriyor,Türkiyeden dış borç ödemeleri için milyarlarca dolar yurt dışına transfer ediyoruz.

-Sonuç olarak dış borç ödemelerimiz için,ithalatımız için ,yurt dışına kaçan yabancılara sattıkları TL varlıklar için büyük miktarda dövize ihtiyacımız var ama merkez bankamızın döviz rezervleri erimiş,negatif bölgeye geçmiş,böyle bir durumda TL nasıl değer kazanacak!...
    Çok güzel özetlemişiniz.

Kısa vadede liyakat devreye girse yeterli yetişmiş iş gücüne sahip olduğumuzu düşünüyorum. Çok yetenekli mühendislerimiz var. Onların yönlendirmesiye orta teknolojide çok başarılı olabiliriz. Yüksek teknoloji için ise eski anadolu lisesi (7 yıldı sanırım) sistemine geri dönülmesinden yanayım. Benzer şekilde meslek liselerinde de çok yetenekli hocalarımız vardı. Yine aynı sistem kurulur ve bu okullara değer verilirse kısa sürede olumlu sinyal alırız.
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    Kasım 2017

yazı 7,20

çok da şeyetmemek lazım.
    2018 MART 3.70 lerde gezindi.Ya okula git,ya da gözlük al.

Sayfa 581/1001 İlkİlk ... 81481531571579580581582583591631681 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •