Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 385/1014 İlkİlk ... 285335375383384385386387395435485885 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 3,073 - 3,080 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Yorumlarınıza teşekkür ederim.

Şimdi adamlar 130-140 metre uzaktan sondajladığı yerden çektikleri doğalgaz , eğer bizim de arazinin altındakini herhalde vakum gibi bir teknikle , çekebiliyorsa mantık gereği bir hak iddiamız olmaz , eyvallah. Ama yer altı sularını etkiliyorsa , sonuçta oraya ne diksen kendiliğinden yetişiyor , verimli topraklar, eğer arazi verimliliğine olumsuz bir etkisi olur mu bilmiyorum bu halde bir hakkımız olmalı diye düşünürüm. Hukukumuz guguk olmuş biliyorum , sonucu da zor alırız onu da tahmin edebiliyorum . Tabi ki arazilerden birine kule dikmek isterlerse elbette iznimize tabi olmalı , adamların maden çıkarma izinleri var diye araziye çöküp , bedelini de ödemeden kuleyi de dikip , kafalarına göre çalışma şartları olmamalı kanımca. En başta bizim kayınvalide ölür de izin vermez , o yaşında çifte ile adamları vuracağından eminim, tek torunu var zaten , oğlum ile bahçesine diktiği domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz toplamayı milyona değişmez. Valla köyde de aynı benim dolarda beklediğim gibi 'du bakali nolucek' formasyonu işliyor halen.

Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Elektrik, su, kanalizasyon borusu, doğalgaz boru hattı vb geçirilebilir, belirli bir bedel karşılığı tapuda irtifak hakkı oluşturulur, tapunuza baktığınızda irtifak hakkını görürsünüz.

Arsanızı, arazinizi tapuda irtifak hakkı oluşturulmuş şekilde sizden satın alanlar ve onlardan satın alanlar ve sonrakiler için de irtifak hakkı geçerlidir.
    Arazinin üstünden yüksek gerilim ,altından kanalizasyon borusu geçmesi ve bunun karşılığında belediyeden bir bedel almak başka bir şey , arazinden doğalgaz çıkartıp , belki de milyonlar kazanacak o firma , bunun için ödenecek bedel başka bir şey olmalı kanımca.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yıllar önce bir devlet memurundan yerin 30 cm altının ve sonrasının devlete ait olduğunu duymuştum. Yasaları kontrol etmek gerekli.
    Ancak doğalgaz üzerinde hak iddia etmek için değil de arazide oluşturacağı riskleri bilmek açısından yatak büyüklüğünü ve nerelere yayıldığını bilmekte fayda var.
    30 cm sembolik söylenmiş olsa da özü doğru.

TC Anayasası 168. maddesi:

III. Tabiî servetlerin ve kaynakların aranması ve işletilmesi
    MADDE 168- Tabiî servetler ve kaynaklar Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bunların aranması ve
    işletilmesi hakkı Devlete aittir. Devlet bu hakkını belli bir süre için, gerçek ve tüzelkişilere devredebilir.
    Hangi
    tabiî servet ve kaynağın arama ve işletmesinin, Devletin gerçek ve tüzelkişilerle ortak olarak veya doğrudan
    gerçek ve tüzelkişiler eliyle yapılması, kanunun açık iznine bağlıdır. Bu durumda gerçek ve tüzelkişilerin uyması
    gereken şartlar ve Devletçe yapılacak gözetim, denetim usul ve esasları ve müeyyideler kanunda gösterilir.

Benim de aydınlanmak istediğim , gerçi reel olarak fol yok fos yok şu durumda ama , köyde hanımın bir sürü akrabası var , o akrabalardan birine veya bize böyle bir teklif ile gelirlerse nasıl davranmalıyız , ne bileyim m2 başına mı istemeliyiz , araziden çıkacak rezervi bilsek ki tabi ki rezerv raporlarını bize vermezler , o rezerve göre mi istemeliyiz , hiç böyle bir şey yaşamış olan var ise en az bu kadar istemelisin diye fikir sahibi olan varmıdır , veyahut devlet ne derse paşa paşa kabul etmekten başka bir çaremiz yokmudur konuları.

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Benim de aydınlanmak istediğim , gerçi reel olarak fol yok fos yok şu durumda ama , köyde hanımın bir sürü akrabası var , o akrabalardan birine veya bize böyle bir teklif ile gelirlerse nasıl davranmalıyız , ne bileyim m2 başına mı istemeliyiz , araziden çıkacak rezervi bilsek ki tabi ki rezerv raporlarını bize vermezler , o rezerve göre mi istemeliyiz , hiç böyle bir şey yaşamış olan var ise en az bu kadar istemelisin diye fikir sahibi olan varmıdır , veyahut devlet ne derse paşa paşa kabul etmekten başka bir çaremiz yokmudur konuları.
    Sorun çıkmasın diye normal değerinin çok üstünde bedel teklif edileceğini tahmin ediyorum. Sondaj yapılanlardan nasıl ve nekadar bedel ödendiğini, kamulaştırma mı yoksa arsa üzerinde irtifak hakkı mı tesis edildiğini öğrenmelisiniz. Kamulaştırma kararına karşı değil, bedeli beğenmez iseniz kamulaştırma bedeline karşı süresinde itiraz ve dava yoluna gidebilirsiniz.

Arsanızın altında dünyanın en verimli altın madeni dahi çıksa arsanızın kamulaştırma bedelini arttırıcı yönde etkilemez.

Topiği fazla meşgul ettik , çok dolaylı yollardan ilgisi var biliyorum ama özür de dilerim bunun için de forumdaşlardan , köylülerin bir de şöyle bir tasaları var. Bu işler devletin yani Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının işleri resmi olarak.Ailem köyde sürekli ikamet etmiyor , yaz dan yaz a , köyde en son seçimde 11 adet akp çıkmış , gerisi tamamen silme chp çıkmış. Tamam belediye başkanı da chp li , zaten Trakyanın bütün ilçeleri sanırım chp li olabilir , bu yüzden de bir tasaları var. Köyün ortasında bu ne rezilliktir diye , devlete karşı çıkma , özellikle fetöcü muamelesi görme endişelerinden dolayı hiç kimse de itiraza bile gitmamiş. Bir tek komşu yaşlı teyze başkana gitmiş ki onun da balataları biraz oksitli zaten.

Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    Topiği fazla meşgul ettik , çok dolaylı yollardan ilgisi var biliyorum ama özür de dilerim bunun için de forumdaşlardan , köylülerin bir de şöyle bir tasaları var. Bu işler devletin yani Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının işleri resmi olarak.Ailem köyde sürekli ikamet etmiyor , yaz dan yaz a , köyde en son seçimde 11 adet akp çıkmış , gerisi tamamen silme chp çıkmış. Tamam belediye başkanı da chp li , zaten Trakyanın bütün ilçeleri sanırım chp li olabilir , bu yüzden de bir tasaları var. Köyün ortasında bu ne rezilliktir diye , devlete karşı çıkma , özellikle fetöcü muamelesi görme endişelerinden dolayı hiç kimse de itiraza bile gitmamiş. Bir tek komşu yaşlı teyze başkana gitmiş ki onun da balataları biraz oksitli zaten.
    Korkulacak herhangi bir neden göremiyorum. İlgili bakanlığa internet üzerinden bilgi edinme (BİMER) başvurusu ile konu hakkında detaylı bilgi isteyebilirsiniz. Belediye başkanı kendi bölgesi ile ilgili konu hakkında detaylı bilgi edinip yöre halkını bilinçlendirmeli, çevre üzerindeki etkileri ve risklerini öğrenip gereken tedbirlerin alınması için girişimlerde bulunmalıdır.

NOT: Korkunun hayatınıza egemen olmasına asla müsaade etmeyiniz.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Ahmetg Amca bir gün daha bitiyor, sen yine hangi şehirdensin yazmadın!
    neden yazmak zorundayim?

ben senin bankada kac paran olduguun soruyormuyum?

Sayfa 385/1014 İlkİlk ... 285335375383384385386387395435485885 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •