Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 885/1014 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,073 - 7,080 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Benim etrafimda yani AMerikadaki turk arkadaslar arasinda NEf insaat tan daire alan cok var. Butun bu insaatlar Istanbul da ama arkadaslarin hicbiri daha hayatinda Istanbula gitmemis insaati bile gormemisler

Doktora dan az egitimi olan yok aralarinda internetten baya arastirmislar sanirim bu sirket global bir sirket baska ulkelerde de insaatlar yapiyor ve daha bir kere olsun ev teslimatinda aksaklik olmamis. Bunlar bana soylenenler.

Adamlara soruyorum kardamisin zarardamisin yani dolar yolluyorsun TR ye aylik odeme icin ve simdi satsan kac para diye daha kimse kardayim demedi. O konuda pek konusmuyorlar. Ama hesabini kitabini yaptiklarina eminim

İstediği kadar doktor moktor olsun, herkes her işi bilmez.
    Ev almak, ve bilhassa ev alımında kısa vadede karlı çıkmak, ciddi derecede bilgi ve tecrübe gerektirir.
    (veya bilgi tecrübe falan yoksa epey şanslı olmak gerek)
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2. ABD borsalarındaki balon bizim betonculardaki balonu solladı gitti.

40 f/k il Amerikan şirketleri havada uçuşuyor.

Biz 250 kira bedelli Konutçular ile dalga geçiyoruz pahalı diye.

En büyük dayağı Amerikan borsası yiyecek. Bizdeki betoncuların yediği arz/talep dayağı, onların yiyeceği arz/talep dayağının yanında solda sıfır olacak!

3.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    fotografta bir ev var yani condo degil house

condo fee demesi kafa karistiriyor

home larda fee yillik alinir condo daire ve townhouse larda aylik alinir

fakat burada bende anlayamadim
    Florida-Tampa bölgesi oturum amaçlı ev düşünülüyor vergi ve devamlı masraflar açısından hangisi daha iyidir?house-condo vs?

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Florida-Tampa bölgesi oturum amaçlı ev düşünülüyor vergi ve devamlı masraflar açısından hangisi daha iyidir?house-condo vs?
    Condo fee leri cok yuksek olabiliyor ama tamir masraflari az olur bahcesi olmadigi icin ugrasilmaz cok

Ama adamin elinden is geliyorsa mesela cocuk varsa kopekte varsa o zaman ev almak daha mantikli.

Condo lar cok ucuz ama fee ler yuksek yani karisik biraz olay o yuzden ben olsam genc olmayan Turk olacak ve Florida da uzun yillardir yasayan emlakci bulur ona sorardim. Cok var oralarda. Facebook a gidip tampa turks falan diye yazin grubu bulun kesin bir grup vardir orada sorun. Genc olmasin ama cogu zibidi.

5. 1) Çok uzun zaman sonra teslim olacak evi almayın. (En fazla 6 ay bekleyin). 3 sene sonra teslim olacak evi almayın.

2) Arsa sahibi v.s. durumunda iseniz ve müteahit ile iş yapacaksanız, ondan teminat alın. Adamın şahsi seneti, evin ipoteğini v.s.

3) Metrekareleri araştırın. Net m2 fiyatları üzerinden, birim m2'ye ödediğiniz rakamı bulun. Çevrenizdeki evler ile kıyaslayın. Hemen hemen aynı ise ya da %5-10 düşük ise, 1-2 yıllık yeni bitmiş ve problemsiz evi alın geçin.

4) 3 sene sonra evin değeri şu-bu olacak denilenlere kanmayın. Eğer ciddi ise, size bir garanti versin. Seneye evini %50 kar ile geri alırım gibi?

5) Evin tapu değerini çok düşük göstermek istiyorsa, almayın.

6) Kat planı, ruhsat , oturma raporu v.s. her türlü yasal belge/dokumanı görmeden almayın.

6. Ek olarak büyük firmaların reklamlarına kanmayın.

DAP YAPI , İZmir'de bir projeye başladı. Kordon'a yürüyerek 5 dakika diyor. Ama oradan Kordon'a 4-5 saatte yürüyemezsin. Telefonda konuştuklarım İstanbul'da yaşıyor ve İzmir'i bilmiyor. Tamamen kandırmaca. Biz çok dalga geçtik DAP YAPI reklamı ile.

30 sene o bölgede yaşadım. Bir kere parasızlıktan yürümüştüm koşar adımlarla 4 saat falan sürmüştü. Ama soruyorsun 5 dakika yürüme mesafesi diyorlar. Kordon-Fuar v.s. (Kordon ile Fuar arası bile o kadar yakın değil).

Farklı şehirlerden ev alacaksanız, kesinlikle çok çok iyi araştırın. Gidin görün.

7.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Buyurun malum sitede Erdek te emlakcı dan satılık ev ilanı;https://www.sahibinden.com/ilan/emla...00582582/detay sağda ev 150m2:255 bin tl görülüyor,aşağıda açıklamalar kısmında 85m2 ve 255bin tl olduğu yazıyor,hani olurda birini düşürürsem,o olmadı bunu verelim mantığı,gel birde bu adamlara güvenip ev al,maalesef son yıllarda iş ahlakı böyle,pazarda,zabıtaların gözü önünde adam fiyat yazıyor kg:3 tl altına minnacık harflerle yarım kilosu 3 tl diye... bu kafanın pazarcısıda emlakçısıda aynı...

Hah...Benim gibi dikkatli birini buldum...Pazarcı esnafının bir çoğu hakikaten sahtekâr...Mesela sattığı mal 4 lira...Kocaman kocaman 3 yazmış,etiketin taaa dibine de minicik 99 yazmış ********...
    Bir başkası;domates satanların tepesine bakın,neredeyse kafana değecek kadar yakınlıkta kıpkırmızı çadır vardır tepesinde,kafana çarpar...Maksat domatesler kırmızı görünsün...
    Biber,hıyar satanlar lacivertin en koyusu çadır takarlar ki ürünlerin rengi koyu görünsün...Patates satanlar sarı çadır takarlar...
    Balıkçılar; Tombik balığını Şile palamutu diye satanlar,sardalyanın irilerini ayırıp çinakop diye etiket takanlar,daha neler neler...

Neyse...Kusura bakmayın buraya bunları yazdığım için...Ama sonuçta hepimiz tüketiciyiz,bu bilgiler de hepimize gerekli...

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Benim 20 yıllık bitmemiş yarım kalan dükkan inşaatı davam var.Arsa sahibi ile mahkemeliğiz.Bizimki bitmedi.Arsa sahibi de hakkını alamadı biz de.Mütahit iflas etti zaten.Sonuca giderse size özelden yazarım 10 yıl sonra falan)))))))))))
    Yapım yılı 2002 , paslı tabelalar hala duruyor, evler villa, yer İstanbul Göktürk, yapımcı firma şimdi öbür dünyaya intikal etmiş Kemer country ile adını duyurmuş Esat Edin . 16. yıla giriyor iskelet binalar öylecene ! duruyor, zamanında 400 bin USD dan millete itelenmiş yerler bunlar. Neymiş Türkiyede hukuk yavaşta olsa ilerlermiş ... İşini öbür dünyada Allaha havale eden kafalar oldukça bu ülkede birilerini itelemek mübah. Son söz her millet hak ettiği yani LAYIK olduğu şekilde yaşar, NEF 100. projesini yapar 100 m2 brüt diye beton beyinlere satar net 40 m2 çıkar, bir alan bir daha almaz ama NEF firması ömrünün sonuna kadar iteleyecek yeni BETON beyinler bulmakta hiç zorluk çekmez.

Sayfa 885/1014 İlkİlk ... 385785835875883884885886887895935985 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •