Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 924/1014 İlkİlk ... 424824874914922923924925926934974 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,385 - 7,392 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    Bu köy seviciliği şu sıralar neden yükselen trend oldu anlamıyorum. İnsanların köylerde yaşamaları demek bir sürü temel ve sosyal imkandan uzak olmaları anlamına geliyor. Az sayıda birbirinden uzak lokasyonlarda yaşan insanlara düzgün bir şekilde eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçları vermek mümkün değil. Aynı şekilde sosyal gelişim sağlayan kültürel aktiviteler ve hayata dair farklı şeyleri tatmaya sağlayan etkinlikler de her köye yetişemez. Yani maddi durumu olmayana köy hayatı iddia edilenin aksine aslında bir lüks. Bir de şu Çeşme'ye Urla'ya yerleşen tiplere bakınca içim acıyor. Bütün gün ot içip her tatilde yurtdışına gidip ana baba parası yerlerken 2 domates ekince doğal bir hayat yaşadıklarını sanıyorlar.

Bakın aşağıya 2 tablo koyuyorum, Birincisi ülkelere göre şehirleşme oranı, diğeri ise kişi başına düşen hane halkı geliri.

verdiğiniz data da libya örneğine bakalım mesela:

şehirleşme oranı yüksek ama milli gelir kişi başına oldukça düşük..

mesela arap emirlikleri çok zengin ama gerçek manada gelişmişlik açısından sınıfta kalırlar..

bizim gibi ülkelerde ise gelişmişlik düzeyimiz şehirlerde ciddi bir istihdam olanağı tanımıyor, nufus eğitim düzeyi ortalamada oldukça düşük.. ülkenin ciddi kaynağı atıl biçimde işlenmeden duruyor, gerek tarım gerekse hayvancılık anlamaında.. bunun bir nebze olsa da değerlendirilmesi ülkeye faydalı olur. ama bazı arkadaşların da altını çizdiği gibi verilen teşviklerin suistimal edilmemesi sağlanmalı..ayrıca daha once de belirttiğim gibi köylerin lojistik olarak çok çok uzağında olmayan göreceli büyük yerleşim yerleri sosyal altyapı bağlamında destekleyici olarak geliştirilmeli.. ülkeyi istanbul dan ibaret kalacak biçimde sürdürmek ülkeye çok zararlı..diğer yerlerde geliştirilmeli.
    Son düzenleme : discretus; 05-02-2018 saat: 20:21.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2. Avrupanın gelişmiş ülkelerinde rastgele köylerden geçen trenlere bin.

Avrupanın köylerini gör. Sonra konuş...

Almanya Fransa Belçika Hollanda Lüksemburg İngiltere İspanya Portekiz... ben hepsini gezdim... 100 lerce köy gördüm gezdim. Senin gibi sallama ile değil bizzat yaşayarak konuşuyorum.

Avrupada köyde yaşayanlar asla şehir hayatını özlemezler. Aradıkları herşey (üniversite hariç) köyde vardır.

Bunların köylerini gez. Şehirlerde gidip Starbucks da Beş yıldızlı otellerde takılma bizim Türk turistler ve Türk siyasetçiler gibi.

Popondan atmadan önce lütfen gez. Sonra atmaman gerektiğini anlarsın...

Avrupanın köylerini gez sonra salla...

Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    Bu köy seviciliği şu sıralar neden yükselen trend oldu anlamıyorum. İnsanların köylerde yaşamaları demek bir sürü temel ve sosyal imkandan uzak olmaları anlamına geliyor. Az sayıda birbirinden uzak lokasyonlarda yaşan insanlara düzgün bir şekilde eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçları vermek mümkün değil. Aynı şekilde sosyal gelişim sağlayan kültürel aktiviteler ve hayata dair farklı şeyleri tatmaya sağlayan etkinlikler de her köye yetişemez. Yani maddi durumu olmayana köy hayatı iddia edilenin aksine aslında bir lüks. Bir de şu Çeşme'ye Urla'ya yerleşen tiplere bakınca içim acıyor. Bütün gün ot içip her tatilde yurtdışına gidip ana baba parası yerlerken 2 domates ekince doğal bir hayat yaşadıklarını sanıyorlar.

Bakın aşağıya 2 tablo koyuyorum, Birincisi ülkelere göre şehirleşme oranı, diğeri ise kişi başına düşen hane halkı geliri.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Adam sadece ikametini köye aldırır, kendi şehirde yaşar.
    Koyunları da köyde birine baktırır, aradan götürülen parayı da kırışırlar.
    Yazıyı okur okumaz 30 saniyede aklıma gelen bu, üzerine kafa yorulursa bu sistemin birçok açığı bulunabilir.

Şehirdeki adama beleş koyun vereceklerine, yıllardır zaten köyde yaşayan insanlara yemi sübvanse ederek ucuza vermeliler ki o köylünün çocuğu da hayvancı olsun, torunu da.

Sen halihazırda köyde yaşayan adamı açlıktan gebert, ondan sonra şehirdekine kıyak yap.
    Yahu bir icraatları da mantıklı olsun be. Çok değil bir tanecik.
    Nedense benim aklıma bir kademe yukarısı geldi,eşe dosta destek vs..

4. Peki bu durum köyden kente göç etmişlere uygulansa ve zor ama orada ik

etab5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Avrupanın gelişmiş ülkelerinde rastgele köylerden geçen trenlere bin.

Almanya Fransa Belçika Hollanda Lüksemburg İngiltere İspanya Portekiz... ben hepsini gezdim... 100 lerce köy gördüm gezdim. Senin gibi sallama ile değil bizzat yaşayarak konuşuyorum.

Avrupada köyde yaşayanlar asla şehir hayatını özlemezler. Aradıkları herşey (üniversite hariç) köyde vardır.

Bunların köylerini gez. Şehirlerde gidip Starbucks da Beş yıldızlı otellerde takılma bizim Türk turistler ve Türk siyasetçiler gibi.

Belçika ve Hollanda köy yaşamını gösteren bir belgesel izlemiştim,iş zamanı iyi çalışıyorlar,eğlence zamanı iyi eğleniyorlar,bulunduğum ilçede dönerli sistem büyükbaş yetiştiriciliği yapan bir adamla tanışmıştım,adam sistemi Avrupa dan getirtmiş,orada 36 hayvana 1 işçi bakarken kendisinin 50 hayvana 2 işçiyle bakamadığını ve bu yüzden hayvanları satmak zorunda kaldığını anlatmıştı,biz her işi maalesef yapıyormuş gibi yapıyoruz,gerçekten yapmıyoruz..

6. İkamet ve göç edenlerin üretime katılması gibi zorunluluklar şart koşulsa iyi yönden bakmaya çalışıyorum

etab5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Avrupanın gelişmiş ülkelerinde rastgele köylerden geçen trenlere bin.

Ben abicim bundan sonra senin gibiler böyle atarlanmadan 2 dk düşünsün diye yazacağım. Ben o saydığın ülkelerin kırsal kesimlerinde senin gibi turist olarak gezmedim, birinde bizzat 1 sene yaşadım. O saydığın ülkelerden bazılarında çalıştım ve hala eşim dostum bir dolu insan var. Öyle popo mopo demeden önce bir nefes al.

8.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    verdiğiniz data da libya örneğine bakalım mesela:

şehirleşme oranı yüksek ama milli gelir kişi başına oldukça düşük..

mesela arap emirlikleri çok zengin ama gerçek manada gelişmişlik açısından sınıfta kalırlar..

bizim gibi ülkelerde ise gelişmişlik düzeyimiz şehirlerde ciddi bir istihdam olanağı tanımıyor, nufus eğitim düzeyi ortalamada oldukça düşük.. ülkenin ciddi kaynağı atıl biçimde işlenmeden duruyor, gerek tarım gerekse hayvancılık anlamaında.. bunun bir nebze olsa da değerlendirilmesi ülkeye faydalı olur. ama bazı arkadaşların da altını çizdiği gibi verilen teşviklerin suistimal edilmemesi sağlanmalı..ayrıca daha once de belirttiğim gibi köylerin lojistik olarak çok çok uzağında olmayan göreceli büyük yerleşim yerleri sosyal altyapı bağlamında destekleyici olarak geliştirilmeli.. ülkeyi istanbul dan ibaret kalacak biçimde sürdürmek ülkeye çok zararlı..diğer yerlerde geliştirilmeli.
    Hocam o listede Libya sapan değerlerden birisi sayılır, adamlar Arap baharından bu yana ülke kimliklerini kaybettiler. Her ülkenin kendi dinamikleri için düzeltme yapılabilir ama özetle şehirleşme arttıkça ülkelerin refahı artıyor. Türkiye'deki çarpık düzenin düzelmesi için insanları köylere dönmesinden ziyade şehirleşmenin daha da artması gerekiyor. Bakın doğuda hiç seçim zamanı bulundunuz mu bilmiyorum ama köylerden hala yüzde 100 akp yada hdp çıkar çünkü bu insanlar devlet üzerinden gelecek yardımlara muhtaç haldeler.
    Bir de Katar ve Dubai de çalışmış ve yaşamış birisi olarak Arap ülkelerinde insanları şehirlerde toplamayıp çöle dağıtsan da o söylediğin sosyal konularda bir ilerleme sağlayamazsın üstüne her alanda verimlik düşer.

Sayfa 924/1014 İlkİlk ... 424824874914922923924925926934974 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •