Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 965/1014 İlkİlk ... 465865915955963964965966967975 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,713 - 7,720 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. normal şartlar altında bir emlak yatırımı aynı hisse senedi gibi nakit akışı için yapılır. Yani kira/temettü için. O yüzden evlerde kira dönüşü, hisselerde PE rasyolarına dikkat edilir.

Ama Keynasian merkez bankacılar karşılıksız bastıkları paralarla piyasaların bu çalışma şeklini öldürdüler. Reel ekonomiler gelişmeyi durdurduğu için kiralar artmaz şirketler para kazanamaz hale geldi, fakat bunun tam tersi olarak ucuz para emlak, hisse senedi, tahvil gibi finansal enstürmanların fiyatlarını şişirdi. İnsanlar ev veya hisse alırken nakit akışını değil fiyat artışını göz önüne alır oldular. Yani merkez bankaları herkesi spekülatöre çevirdi.

Bu kadar uzun hikayeyi niye yazdım? Bir mütehahitin özellikle ofis, rezidans, lüks site tarzı yatırım aracı olarak gösterilen yerleri satabilmesinin tek yolu fiyatın sürekli artacağını vaad etmesi olabilir. Çünkü herkez kiraların fahiş satış bedeli yanında devede kulak olduğunu biliyor, tabi oda kiraya vermeyi başarabilirseniz... O yüzden müteahitler çok zorda kalmadıkları sürece bu "yatırım" aracı olarak görülen yerlerin fiyatlarını nominal olarak DÜŞÜR(E)MEZLER. Eğer düşerse veya düşüş trendine girerse bu sefer kimse almaz... Bu tarz yerleri zaten kullanmak için alan pek yok, çoğu şirket kirayı tercih ediyor. Reel olaraksa enflasyon yüksek olduğu için fiyatlar zaten düşüyor. Bu arada enflasyona uyarlamadan hesap kitap yapan direk söylüyorum ya art niyetlidir yada salaktır.

Yani bana olay "müteahitler karından vazgeçemiyor"dan ziyade, "fiyatları indirirlerse birdaha hiç satamazlar"mış gibi geliyor. Sonuçta kimse balonu kendi patlatmak istemez.

Tabi normal/hesaplı konutta durum biraz farklı, kullanmak için alacak insan fiyat düşerse daha düşecek diye beklemeyip alabilir. Ama onun içinde baya düşmesi lazım fiyatların eğer krediyle değil nakit alışverişten bahsediyorsak.

Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    ....

Yani bana olay "müteahitler karından vazgeçemiyor"dan ziyade, "fiyatları indirirlerse birdaha hiç satamazlar"mış gibi geliyor. Sonuçta kimse balonu kendi patlatmak istemez.

...
    güzel yorum.. itibar verdirmedi, dön dolaş dedi..

bu emlak olayı bir saadet zincirine dönmüştü ülkede.. herkes kazanıyor..algı buydu..

boldladığım kısım ile alakalı.. belki de buyuk portföye sahip olan emlak firmaları mümkün oldupunca az iskonto ile sessizce başlamışlardır satışa (tamamen eritmek için), ama gerektiğinde gittikçe artan oranda iskontoları da gözardı etmeden..

"margin call" filminde finansal şirket elindeki toksik varlıkları satmak için piyasayı uyandırmadan bir kaç saat içinde tüm satışı yapmak zorundaydı.. ilk kendileri başlamak istiyordu, satış bittiğinde artık "hiç dostları" kalmayacaktı ama onlar ayakta kalmak için bunu yapmak zorundaydılar.. yani balonu kendileri patlattılar. plot kabaca böyle..aşağıda ilgili sahne, Kevin Spacey konuşuyor:

https://www.youtube.com/watch?v=1e1iiUIZxQk
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    power senin ne menem bi çevren var merak ediyorum.. etiler sanki çok mübah bir yermiş gibi long beach etiler gibi diyosun, ben 20 yıldır etiler'i motorland olarak adlandırırım, herkes de hak verir

heriflerin bütün numarası ödemeler sistemini kontrol altına tutmak, iso-500 içinde şirket sahibi arkadaşım rusya'yla ticaret yapıyor, burnundan gelmiş, 50 bin dolar üstü bütün transferlerde zorluk var, sürekli 30- 40 binlik ödemeler yollamaktan sıtkım sıyrıldı diyor.. finans sistemini tam kontrol altında tutuyorlar, petrolünü euro mukabili satacam dedikleri için ve benzer sebeplerle hem saddam'ı, hem kaddafi'yi bitirdiler.. bütün numaraları sürekli savaş çıkarmak, mesela suriye stratejisi nedir kürenin tek süper gücünün ?? sürekli savaş olsun, sürekli karışıklık, sürekli bölünme (böylece israil daha rahat hissetsin) arada yüzlerce milyar dolarlık silah satışları.. dünyanın tek büyük problemi pentagon'un (military industrial complex) her yerde savaş çıksın, sürekli silahlar konuşsun isteği.. bazı gerzekler zannediyor ki, teknoloji öyle gelişti böyle ilerledi, bu gelişimi ağırlıklı olarak abd tekelleri sağladı, bu yüzden tepede olması, herşeyi kontrol etmesi doğal sonuç.. o zaman dünyayı rahat bıraksın, niye sürekli savaş körüklüyor ??

abd esas gücü tabii ki finansal sistemi tam saha pres kontrol altında tutuyor olması.. rusya türkiye'ye doğalgaz satıyor, türkiye rusyaya turizm satıyor, ama her birinin her ödemesi önce Newyork'a gidiyor, Bony'de takasa giriyor, yanki okey derse ödeme işlemi gerçekleşiyor.. oysa rus-türk arası dönen mal ve hizmet ticaretinin böyle bir para takasına herhangi bir ihtiyacı yok.. apaçık görünüyor ki, bu vahşi zorba düzen bu yıl içinde, olmazsa 10 yıl içinde veya 20 yıl içinde çökecek.. bu muhakkak

bu pisliklerin işe yarayan son sanction operasyonu ırak'a yönelik 1990- 2003 arasıydı.. dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip ülkesine bütün dış ticareti yasakladılar, 12 yıl içinde yarıdan fazlası çocuk 2 milyon insan öldü basit ilaç ve gıda eksikliğinden, haber bile yapılmasına engel oldular, 2003'te bütün orduyu yığıp kolayca aldılar ülkeyi sonra.. aynı sanction iran'a uygulanıyor şimdi ama etkili olamıyor, rusya'ya da öyle, zırnık sonuç alamıyorlar.. üst keseden atıp tutuyorlar askeri olarak ama k.kore- ixtir git ulan dedi, bi şey yapamadı.. şimdi reis osmanlı tokadını gösteriyor, delirdiler.. askeri caydırıcılık yoksa, doların hegemonyası da yok..

küreselleşme, internet vs bizim kontrolümüzde kalacak nasıl olsa, işler değişmez yine biz kazanırız diye hesap ettiler.. an itibariyle, patentler- süper bilgisayarlar- matematik ve siber/uyfu teknolojilerinde çin abd'yi geçti.. ingiltere sırf abd'nin karşısına dikilmek için brexit yaptı, avrupa kara kara düşünüyor, tüm insanlığın %85'i bu pisliklerden nefret ediyor, kaçınılmaz sonun geldiğini gördükçe çıldırıyor imparatorluk, trump en büyük ekonomik planı altyapı yatırımları- yol, köprü, metro falan yapacakmış arkadaş, şaka gibi, n'oldu senin süper teknolojik üstünlüğüne )
    Yahu ticareti dolar uzerinden yapma euro uzerinden yap. Yada TL -RUBLE takasi ile yap olsun bitsin

Neden illa Dolar kullaniyoruz biz ve Rusya ben orasini anlamadim

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Yahu ticareti dolar uzerinden yapma euro uzerinden yap. Yada TL -RUBLE takasi ile yap olsun bitsin

Neden illa Dolar kullaniyoruz biz ve Rusya ben orasini anlamadim
    bu soruyu gerçekten soruyormusun ?
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Alıntı Originally Posted by KY-34 Yazıyı Oku
    Sn. Umutabi,

2015 yılı şubat ayında ,bir müşterimizin ricası üzerine,birlikte 1+1 daire bakmaya gittik sözkonusu şirketin malum projesinin olduğu yere.
    1+1 daire için 365.000 TL istediler.otel konsepti vb. diye de bir sürü laf kalabalığı yaptılar.Ben gülünce ,elemanlar biraz şaşırdı.

Müşterim yaşlı bir amcamız ve beton işinden biraz anlıyorum diye,benim de onunla gelmem için ısrar etmişti.

Ben aidat olayını sorunca elemanlar kaçamak cevaplar verdiler.Daire hakkında o zaman için söyledikleri kira getirisi miktarı da 1300 TL civarıydı.

Çok uzatmayayım,sonuçta amcamızı daireyi almaktan caydırdım.Çünkü otel konsepti vb. işlerin boş işler ve para tuzağı (Aidat,ısınma,genel gider vb.) olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyordu !

Bu işten bol bol hayır duası da aldık,Allaha şükür.

2017 yılı yaz aylarında ,aynı daire için tekrar aradılar.Önerdikleri fiyat 220.000 TL idi.

Emlakçının dediği laf şu : Daire sahibi ,kiracı bulamadığı için aidat ödemekten bıkmış !

Selamlar,iyi akşamlar.

Not :Yeri gelirse ,bir de bu arkadaşların vazo olayı var,onu da anlatırım.
    Bende 2 yıl önce bir arkadaşın ricası üzerine bunların DAP Royal center projesine 2. elden bir daire görmeye gitmtim. Arkadaşı almaktan vaz geçirmiştim. 1-2 ay öncesine kadar aynı daire ilanı aynı paraya vardı şimdi aradım bulamadım, bilmem ilan düşütü bilmem bir keriz bulup sattılar ama arkadaş bana hala hayır duası ediyor.

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...21804648/detay
    LOFT YATIRIM dan DAP ROYAL CENTER da 4+1 149 m2 DENİZ MANZARALI 1.350.000 TL

Bugünkü koşullarda tahmin ediyorum en BETON BEYİNLİ bile bu daireyi almaz. Zamanında bunu alan artık nasıl bir beton beyinse. 4+1 dairenin mutfağına bir bakın allah aşkına... Mutfak Amerikan ondan vazgeçtik hem döt ! kadar hemde koydukları yere bir bakın nedir bu ya....

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    rahat ol power, senin söylediğin şeylere kafa yorduğum falan yok.. hani ben londra'dan haber alıyorum flan diyosun ya, senin haber aldığın o tiplerin manager'ları- patronlarından falan oluşuyor benim çevrem.. sen rahat ol, bol keseden sallamaya devam et.. arkadaşlarına bi sor, tam geçen sene st.valentine day dolar 3.66 imiş, bu sene 3.78, %3 deval yazmış.. TL faizi %14, dolar faizi %4 desen net kayıp yazmış yatırımcı, ne diyo senin londra tayfası ?? inşallah en yakın zamanda kopacak mı dolar yukarı doğru ?? kesin mi ?? bi sor bakalım, ne diyolar ??

geçen seneden bu yana cari açık arttı, enflasyon daha yüksek, siyasi ortam çok daha kötü, ohal kalkmadı, abd ordusuyla savaşa girmek üzereyiz, sonu belirsiz askeri maceralara daldı türk silahlı kuvvetleri, fed faiz arttırdı 2-3 defa daha da artıracak gibi duruyor.. niye yükselmedi dolar, niye batık müteahhit haberleri duymuyoruz pek, niye mortgage borcunu ödeyememiş işsiz kalmış beyaz yakalı haberi hiç duymuyoruz (medyadan yada yakın arkadaş çevresinden).. sorsana bunları şu arkadaşlarına
    Karakemal arkadasim

hakkaten bende cok merak ediyorum neden artmadi dolar?

Cidden soruyorum bana cok sacma geliyor

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Şu anda ev almak tamamen ölü ve kaybettiren bir yatırım.

https://www.facebook.com/KentDernegi...68648780108674

Buraya göre beşiktaşta vergiler fahiş artırılmış, belediye başkanı CHP li idi. 1000tl'den 3800TL ye çıkan emlak vergileri abd'yi geçti.

Kira vergilerinide fahiş artırmıştı mevcut hükümet. CHP ve hükümet el ele vermiş beton yatırımını bitirecekler

Yukarıda linkte verilen Petrol sitesinde;
    100m2 daire için kira olarak 3000TL istersiniz, 2800'e verirsiniz. Senelik 60binTL üstü geliriniz varsa 10.000TL si gelir vergisine gider, 3800 emlak vergisi,

yine senelik:

15gün boş kalma ve aidat ve 10-15 yıl içinde kapınız muhakkak çalacak tamir masrafları için 2000TL ortalama gider olur, elinize net 17800TL kalır, daire satış fiyat 1,2milyon TL .

Çarpan 674. Yani 56 yılda amorti edersiniz. Konut kirası almanın verimsizliği bu.

Ev kira çarpanları 1000 leri geçecek bu gidişle. Monacoya rakip olduk bile petrol sitesi buna örnek. Kira getirisi için ev yatırımında durmak iyice kazık yemek anlamına geliyor artık.

Ki bizim kira tahsil sistemimiz sahtekar kiracıyı 1 sene kira vermeden oturttuğu gibi kiracı seçerken doğru düzgün istatistik sunan herhangi bir kritere erişmemizi sağlamıyor.
    Benim anladigim emlak vergileri TR nin en zenginlerinin oturdugu yerlerde artti. CHP belediyelerine ait olmasi tesadufmu kasti mi bilmiyorum ama tek bildigim Besiktas Bebek gibi yerler TR nin ultra zenginlerinin oturdugu yerler

Ulkenin genelinde boyle bir yuksek emlak vergisi artisi olsa sikayeti anlarim ama boyle bir sey yok

Zenginlerde 500 TL yerine 5000 TL versin onlara koymaz diyorum

Sayfa 965/1014 İlkİlk ... 465865915955963964965966967975 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •