Sayfa 102/213 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202 ... SonSon
Arama sonucu : 1700 madde; 809 - 816 arası.

Konu: Dowes

1. Sn. Jon Dowes,

Fed deklere ettiği gibi faiz artırımlarına devam ederse BIST ne yönde etkilenir.

Amerikada faiz artarsa para oraya gider diye düşünüyorum. Neden BİST'e gelsin. (Mühendis mantığı mazur görün !! )

Saygılar,
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

2. Faiz arttırımının olduğu gün, paranın çoktan gittiği ve yeni trendlere girdiği gün olur. Piyasa haberi değil, söylentiyi satın alır. Beklenmedik bir haber olursa ancak halihazırdaki akışa etki eder. Şun piyasada FED'den 3 ve 4 kez faiz artısı bekleyenler mevcut. Para ABD'ye bu nedenle gidecekse, şu anda gidiyor. 2 kez veya 5 kez arttırım yaparsa, ancak bu beklenti değişikliğine yansırsa para akışının hız veya yönünü değiştirir. Beklenenler gerçekleştiği sürece, ciddi fark yaratacak bir etkisi olmaz.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3. A cheaper dollar does fuel export demand. A depreciation is therefore akin to a loosening of financial conditions, and can add to inflationary pressures. The Fed will be watching to ensure that the dollar's fall, together with a tightening labor market, doesn't push inflation up faster than it would like. If it sees that happening, it will need to accelerate its plans for monetary tightening this year.
    https://www.bloomberg.com/view/artic...-dollar-policy
    İspanyolca geleceğin dili, sen geleceğin insanı ! ispanyolca

4. Structural changes in banking
    Banks have become more resilient to risks but less profitable
    as they adapt to the post-crisis environment, a Committee on the Global Financial System report finds.

https://www.bis.org/publ/cgfs60.pdf

5. Sn JonDowes, diyelimki bir ülkede üretim maliyetler sebebi ile anlamsızlaşıyorsa mesela tarımsal üretim, hayvancılık yada mandıracalık maliyeti karşılamıyorsa yada tatmin edici kar bırakmadığı için yatırım anlamsızlaşıyorsa, o ülkenin para biriminin develüasyona ihtiyacı vardır diyebilir miyiz?

6.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Sn JonDowes, diyelimki bir ülkede üretim maliyetler sebebi ile anlamsızlaşıyorsa mesela tarımsal üretim, hayvancılık yada mandıracalık maliyeti karşılamıyorsa yada tatmin edici kar bırakmadığı için yatırım anlamsızlaşıyorsa, o ülkenin para biriminin develüasyona ihtiyacı vardır diyebilir miyiz?
    Sayın hocam
    üretici güçleri(kaynaklarınızı) üretken yatırımlara ve temel ihtiyaçlara yöneltmediğiniz sürece devalüasyon sadece çok kısa vadeli bir çözüm olacaktır.

7.  Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Sn JonDowes, diyelimki bir ülkede üretim maliyetler sebebi ile anlamsızlaşıyorsa mesela tarımsal üretim, hayvancılık yada mandıracalık maliyeti karşılamıyorsa yada tatmin edici kar bırakmadığı için yatırım anlamsızlaşıyorsa, o ülkenin para biriminin develüasyona ihtiyacı vardır diyebilir miyiz?
    Eğer üretim maliyetlerindeki girdiler dövize endeksli ve borsaya kote ürürnler değilse kesnlikle devalüasyon ihtiyaç olur. Ancak üretim maliyetlerinin tamamına yakını *yapısal* olarak dövize endeksli ise (motorin,gübre kimyasalları, ulaşım, ithal tohum bağımlılığı ve zorunluluğu, ithal biyoteknolojik knowhow) devalüasyon sadece fakirliği daha da arttırır. Bu nedenle Türkiye için *yapısal* reformları hayata geçirmeden devalüasyon yapmak bizi bir alt lige taşımaktan öteye geçemeyecektir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by inti Yazıyı Oku
    Sayın hocam
    üretici güçleri(kaynaklarınızı) üretken yatırımlara ve temel ihtiyaçlara yöneltmediğiniz sürece devalüasyon sadece çok kısa vadeli bir çözüm olacaktır.
    Teşekkürler yorum için, ben şöyle düşündüm. Emtianın fiyatı usd bazlıdır, buğday, pamuk veya zeytinyağı. Et ve süt ürünleride tahminim benzer şekilde. Yani sonuçta ürettiğiniz malın küresel olarak usd bazlı bir fiyatı vardır. Sizin maliyetiniz yüksek ise, yerel para biriminizin değerini düşürerek maliyeti düşürürsünüz ama ürettiğiniz malın fiyatı usd bazlı sabit kalacağı için kar marjı yükselmiş olur.

Ha yüksek teknoloji üretiyor ve ihraç ediyorsunuzdur, tarımsal ve hayvansal ürünleri ithal edersiniz ama bunları ithal etmek sizin ekonominizi vuruyorsa o zaman develüasyona ihtiyaç var demektir. Daha doğrusu haketmediğin bir zenginliği yaşıyorsun, fakirleşmen gerekiyor birazcık demektir. Diye anlıyorum.

Sayfa 102/213 İlkİlk ... 25292100101102103104112152202 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •