Sayfa 508/1024 İlkİlk ... 84084584985065075085095105185586081008 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 4,057 - 4,064 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. ABD'de de akıl mantık kayıp herhalde.
    Orada da faizler yükselirken borsa yükseliyor.

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Faizin yükseldiği ortamda borsanın da yükselmesi akla mantığa sığmaz ama akıl ve mantığı bu ülkede kim kaybetmiş ki biz bulalım !

2.  Alıntı Originally Posted by mehtapkarayol Yazıyı Oku
    ABD'de de akıl mantık kayıp herhalde.
    Orada da faizler yükselirken borsa yükseliyor.
    Mehtap hanım, tarafsız olalım lütfen... ABD'de ki akıl ve mantık emin olun yeryüzündeki hiçbir ülkede ve millette yoktur. Bunu ABD'yi çok sevdiğim için değil bizlerin, gözlerimizin açılması için diyorum..

Ocak 2014 de USD Türkiye'de 2,05 TL den 24 saatte 2,38 TL olunca TCMB acil toplantı kararı ile PPK ile 500 baz puan faiz artırmış, ve BIST o an sürekli 6 ay yükselerek 78000 lerden 93500 puana kadar yükselmişti...

Kafadan bu rakamları atmıyorum... Grafikleri açıp bakarsanız öğrenirsiniz...

Asıl bizde akıl ve mantık 2012 yılı itibarı ile kalmamış çünkü o tarihten itibaren her yıl işçi, memur, çiftçi, esnaf en az %10 fakirleşerek 2017 yılında en az %50 fakirleşerek girmiş bulunmaktayız...

Kaldı ki; ekonomide ki bu fakirleşme kimsenin umurumda dahi değil... Bu ülkede maalesef herkes kendi derdinde...

Sanki sessizce herkes kendi kıyametini bekler gibi...

Neyse;

Mevduat faizleri 2012 yılından beri "Eyyy! Faiz Lobisi sana yenilmeyeceğiz; bu faizler inecek" denildi ama her yıl en az 150 baz puan artırıldı...

Demek ki size göre; " Eyy! Faiz..." demekle faizi indirmeye çalışmak mantıklı, ama ABD ekonomisi mantıksız...

Hanımefendi ABD ekonomisi coşmuş sel olmuş, hızını kesmeye çalışıyorlar; işsizlik diplerde, büyüme %2, faiz %2..

Bizde ise; Faiz %15 büyüme %2 bile değil...

Sen ne yapıyorsun;

"Ver Mehteri, Ver Coşkuyu"

Yazık... Gerçekleri görecek bir tane kişi kalmamış... Buna gazeteciler ve iktisatçılar da dahil...

3.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Faizin yükseldiği ortamda borsanın da yükselmesi akla mantığa sığmaz ama akıl ve mantığı bu ülkede kim kaybetmiş ki biz bulalım !
    2017 1. çeyrek bilançoları açıklandı, 2016 1. çeyreğe göre büyük çaplı kurumsal sanayi şirketlerinin kar artışları;

Ereğli %450 kar artışı
    Tüpraş %950 kar artışı
    Aselsan %188 kar artışı
    Ford Oto %34 kar artışı
    Tofaş %9 kar artışı
    Arçelik %54 kar artışı

Daha iş yatırım'a aktarılmadığı için Şişe Cam, Trakya Cam ve Soda'nın kar artışlarını yazmadım ama onlarda da muhteşem yükselişler var.

Şimdi tabi karlar bu kadar yükselirken borsanın yükselmesi çok anlamsız, akıl işi değil. Akıllı adam ilgilenmez bu işlerle.

4. Bu mesajımın üzerine vayyy kar artışına bak deyip, borsaya balıklama dalmasın kimse, çarpılırsa karışmam. Herkes anladığı işe parasını yatırsın.

Hisse senedi işi başlı başına bir disiplin, bilançodan anlamak yetmez. Geleceği tahmin edebilmek gerekir, develüasyonun hangi şirketleri olumlu etkileyeceğini, hangilerini olumsuz etkileyeceğini; yeni yatırımların şirkete ne fayda sağlayacağını, yüksek borçlu şirketlerin kur artışından nasıl etkileneceğini vs hesaba katabilmek gerekir. Bu konularda çok uzman olamazsınız, herşeyi bilemezsiniz ama yönünüzü bulacak kadarda donanıma sahip olmalısınız. Ayrıca borsa yaşanarak öğrenilir, çok tecrübe lazım.

Ve en önemlisi siyasi gelişmelere, ideolojilere, jeopolitik risklere ıvıra zıvıra gözleriniz kapalı olacak. Haber dinlemeyecek, büyük paranın gittiği yolu takip etmeye çalışacaksınız.

Demokrasi yok diye kazanç yok diye birşey olmaz. Öyle olsa demokrasi ile alakası olmayan, parti devleti Çin'e batılılar yüz milyarlarca dolar para yatırmazdı değil mi?

Buradan mevcut iktidarı sevdiğim anlamı çıkmasın, bende hiç memnun değilim ülkenin gidişatından ama yatırım işi başka iş, karıştırmayacaksın.

5.  Alıntı Originally Posted by efeyle Yazıyı Oku
    http://www.radikal.com.tr/ekonomi/26...-oldu-1039859/
    sorun sadece kazanacağın paranın miktarı değil burası türkiye;ben tahtayı kapatıyorum derse tüm hissen batabilir ve ortada dımdızlak kalabilir insan kaldı ki bu şekilde 26 yılda 400 000 kişi olduğu söyleniyor..Yılların birikimini bir anda kaybetmek insanın aile hayatına ve akıl sağlığına zarar verir dikkat etmek lazım..sonuçta borsa bize yaramaz ben almıyorum alana da mani olmayayım..
    BIST30 haricindekler şahsi fikrime göre ciddi bir risk. Benim gibi bir mevduatçı için belki BIST30 endeksinin büyük çöküşler yaşadığı dönemlerde portfoyün *ufak bir kısmı* ile girmek ve toparlanmada çıkmak mantıklı olabilir. (böyle birşey 2-3 senede 1 kere oluyor.)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    BIST30 haricindekler şahsi fikrime göre ciddi bir risk. Benim gibi bir mevduatçı için belki BIST30 endeksinin büyük çöküşler yaşadığı dönemlerde portfoyün *ufak bir kısmı* ile girmek ve toparlanmada çıkmak mantıklı olabilir. (böyle birşey 2-3 senede 1 kere oluyor.)
    Yeri gelir Bist30 şirketi de batar veya devlet el koyar. Patronun kim olduğu önemli, sırtını bir yere dayarak gelmiş şirketler, sırtını dayadıkları yer gücünü kaybetti mi, kendileri de 'gidici' olur.

Bu ülke 2 askeri darbe, bir darbe girişimi, birkaç muhtıra ile hükümet devirme, sağ iktidar, sol iktidar, Kıbrıs savaşı ve ambargo vs herşeyi gördü.

Bu kadar olay içerisinde pozisyonu hep korumuş olan kurumsal grup/holdinglerden veya doğrudan sahibi dünya çapında itibarlı olan yabancılardan seçmek gerekir.

Bunları seçtik diye de gelecek %100 garanti olmaz, şirketi takip ettiğimiz gibi patronu da takip etmek gerekir. Enerjisini şirketini büyütmeye değilde, siyasete harcamaya başlarsa yeri geldiğinde ayrılmayı bilmek gerekir.

7. Ne altin ne borsa ne mevduat..
    En cok kazandiran sey erken rezervasyon tatil almak..
    Kasim ayinda 3500 e aldigim temmuz 5 gece gural premiere demin baktim ets den 6500 tl olmus..
    Baskasina devir olayi olsa her kasim tum parayi tatile gomup sezondan 1 ay once satsak her sene 2 ye katlariz sermayeyi )

8.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    zaten akbank ve burgan ı kullanıyordum yani hoşgeldin değil.Evvelsi gün anadolubank 14.65 demişken dün 14.25-14.50 ye düştüler ki hiç çalışmışlığım yok yapsalar hoşgeldin yaparlardı.
    Londra da swap oranlarının düşüşü bu hafta biraz oranları düşürmüş anlaşılan.
    Desene bunlar da borsa gibi çalışmaya başlamışlar.Teşekkürler memorex

Sayfa 508/1024 İlkİlk ... 84084584985065075085095105185586081008 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •