Sayfa 511/1024 İlkİlk ... 114114615015095105115125135215616111011 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.KaraBora YKB takdir edersiniz ki büyük bankadır... Garanti, İşbank, Halkbank, Vakıfbank ve YKB ilk 5 dedir... Ne yazık ki bir çok arkadaş bu bankaların oranlarını paylaşmak yerine Mahmut Finans, Hıdır Yatırım Ortaklığı, RodeoBank yok, Hamburger Bank, AB Bank gibi bankacıkların oranlarını paylaşmakta ve çoğu reel finans ekonomiden alakasız tefeci oranlardır..

Takdir edersiniz ki buraya 1,000 TL si olan da yazar 1,000,000 TL si olan da... Ancak; unutulmamalıdır ki; birçok insan küçükler yerine bu büyük bankaları tercih eder.. Mesela ben....

Türkiye ve ekonomisi bu küçük finans kurumlarının yada dışarıdan gelip bankacılık yapan kurumların yada bankacı olduklarını zanneden işadamların bankalarından çoğu zaman tecavüzüne maruz kalmış bir halktır...

Ve ben bu ülkede hala ısrarla ekonomide bir haltın özellikle finans sektöründe değişmediğine sapına kadar inanan bir vatandaşım... En ufak olumsuzlukta nereye nasıl kime müraacat edeceğinizi asla bilemez ve üzerine bir bardak soğuk su içersiniz...

Sorun Yatırmasaydın kardeşim'e kadar hatta faiz alırken bana mı sordun a kadar gider...

Unutmayınız Türkiye'de ben en az 15 adet finansal kriz görmüş 1970 ler kuşağı bir adamım...

İşin ilginç yanı; finansal ve ekonomik krizlerin bir gün öncesi Türkiye'de herşey ama herşey tüm sıradanlığı ve olağanlığı ile devam eder...

Akşam olur yatarsın; sabah olay kopmuştur... Şimdiye kadar yaşadığım tüm 15 adet kriz hep böyle oldu... Bu tip şeylerin değişmediğinin sinyalleri ve en somut delilleri ise 24 saatte USD ın 2014 yılında 2,05 TL den 2,38 TL olması ce 2016/11 de 2,91 TL den 60 saatte 3,94 TL ye gelmesidir....

O sebeble az olsun benim olsun mantığıyla da hareket edebilir... Aynı mesaj bana da geldi... YKB sının %3 USD a faiz vermesi sizin alay konunuz iken bende yüksek oran olması ile hayrete düşürdü... Ayrıca; o %3 kamuya ilan edilmiş başlangıç oranıdır... Demek ki pazarlık ve birikim büyüklüğü ile %3,5 lere kadar çıkabilirler...

Demem o ki; bazen bazı arkadaşlar öyle garip şeyler paylaşıyorlar ki; TL ye %15 orab verildi.. Yok USD a %5 verildi gibi... Bence forum başlığının amaca ulaşması için Banka adının verilemsi yanına hangi şube verdi ise onu da yazın ki; vadesi gelen arkadaş tekrar tekrar pazarlık edip uğraşmasın... Gitsin zahmetsizce yatırsın parasını alsın %15 faizini... Ama at kafadan olmaz...

Bende diyorum ki 100 K yı Finansbank %15,50 ile bağladı....

Yok öyle birşey... Ve amaca asla hizmet etmiyor ve birbirimizi gazlayıp duruyoruz...

Değerli arkadaşlar; bu 5 büyük banka ile %13 ile %13,50 arasında TL mevduat ve %3 ile USD bağlamak piyasa gerçekleridir...

Ha; isterseniz %20 vereni bile bulabilirsiniz... Ama ana paranızı ne zaman ne şekil öder orası bilinmez... Tefecilik ile bankacılığı karıştırmayalım....
    Bence tefecilik ile bankacılığı karıştıran sizsiniz !

Küçük bankaları aşağılamak çok saçma bir davranış sonuçta bu ülkenin ilgili otoritesi çalışma izni vermiş ve kontrol ediyor.
    Ulaşamadığınız oranlar nedeni ile küçüklere MUNDAR diyorsunuz .Halkbank ,Akbank ,Vakıfbank ,Finansbank' ın oranları oldukça iyi ve ülkenin en büyük bankalarından ama ben Ykb den şaşmam diyorsanız keyfiniz bilir.Yazılan oranlara ''inanıp inanmamakta'' kişisel tercihiniz elinizin altında telefon olduğuna göre arayın karşılaştırın ama küçümsemek ya da tefeci diyerek aşağılamak çok saçma ! Madem Ykb den şaşmayacaksınız o zaman bu başlığa bakmayın derim.

2.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    Bence tefecilik ile bankacılığı karıştıran sizsiniz !

Küçük bankaları aşağılamak çok saçma bir davranış sonuçta bu ülkenin ilgili otoritesi çalışma izni vermiş ve kontrol ediyor.
    Ulaşamadığınız oranlar nedeni ile küçüklere MUNDAR diyorsunuz .Halkbank ,Akbank ,Vakıfbank ,Finansbank' ın oranları oldukça iyi ve ülkenin en büyük bankalarından ama ben Ykb den şaşmam diyorsanız keyfiniz bilir.Yazılan oranlara ''inanıp inanmamakta'' kişisel tercihiniz elinizin altında telefon olduğuna göre arayın karşılaştırın ama küçümsemek ya da tefeci diyerek aşağılamak çok saçma ! Madem Ykb den şaşmayacaksınız o zaman bu başlığa bakmayın derim.
    Sn. Memorex küçük bankaları aşağılamak gibi bir niyetim yoktur. Tam tersi büyüklerin aşağılanmasından duyduğum rahatsızlığı yazmak istedim...

Ayrıca inanın yaşınızı bilmiyorum ama birçok arkadaş özellikle genç arkadaş 2002 yılı öncesi Türkiye'sinde; "Mızraklar ile avlanıp, kedi kesip, totem yapıp, İneklere filan taptığımızı sanıyor.." da buna üzülüyorum....

Asla öyle değildi... 2000 ler öncesinde de arabalarımız, uçaklarımız, köprülerimiz, kaliteli üniversitelerimiz, yollarımız, otobanlarımız ve finansal denetim kurumlarımız ve bankalarımız vardı... Hatta sanayi ve tarım rasyolarımız bugünkünün en az 2 katı idi....

Yani; ülkemizin ilgili otoritesi o zaman da da bu bankalara çalışma izni vermiş Sermaye Piyasası, Denetleme Kurulu,Hazine Müsteşarlığı da bu kurumları denetliyor idi...

Ama bırakın özel bankaları Kamu Bankası olan

TÖBank (Türkiye Öğretmenler Bankası) bir gecede battı... Tüm Kamu öğretmenlerinin tüm emekleri gitti...
    Emlak Kredi Bankası ( Engin Civan) battı...
    ETİBANK Türkiye Maden Bankası battı...
    SÜMERBANK Türkiye Tekstil Bankası battı...

Özeller ise;
    Yurtbank battı...
    Pamukbank battı...
    Demirbank battı...
    İmarbank battı...
    Adabank battı...
    BayındırBank battı...
    ToprakBank battı...
    İktisat Bankası battı...
    Bank Express battı...
    Türk Ticaret Bankası
    Bank Ekspres
    İnterbank
    Esbank
    Yaşarbank
    Egebank
    Yurtbank
    Bank Kapital
    Demirbank
    Ulusal Bank
    İktisat Bankası
    Tariş Bank
    Bayındırbank
    Kentbank
    EGS Bank
    Site Bank battılar...

Bunlardan önce de BANKER ler vardı... En az 50 adet.. Cüneyt Arkın reklamlarında oynardı... Battı... Millet gene parasının üzerine soğuk su içti...

Ve en son güncel olanı ise

Bank Asya o da battı... Milletin parası ne oldu alabildiler mi?

Bence alamadılar... Hala beni anlamamakta ısrar ediyorsanız o da sizin sorunuzdur...

Herneyse beni sanırım yanlış anladınız... Kastım küçükleri aşağılamak değil; büyüklerin aşağılanması idi... O sebeple isteyen parasını istediği yere yatırır; kesinlikle beni ilgilendirmez ve haddim de değildir..

Amacım tecrübelerimi ve bilgilerimiz sizlerle paylaşmaktır... Dikkat çekmektir....

Çünkü hiçbirimiz bu bankaların sahipleri kadar zengin değiliz....
    Son düzenleme : selka; 11-05-2017 saat: 15:45.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    15% faizin ne kadari reel bu ay?
    Syg,
    Dudu bey happy konvansiyonuna göre mi soruyorsun yoksa fani vatandaş hesabına göre mi
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn. Memorex küçük bankaları aşağılamak gibi bir niyetim yoktur. Tam tersi büyüklerin aşağılanmasından duyduğum rahatsızlığı yazmak istedim...

Ayrıca inanın yaşınızı bilmiyorum ama birçok arkadaş özellikle genç arkadaş 2002 yılı öncesi Türkiye'sinde; "Mızraklar ile avlanıp, kedi kesip, totem yapıp, İneklere filan taptığımızı sanıyor.." da buna üzülüyorum....

Asla öyle değildi... 2000 ler öncesinde de arabalarımız, uçaklarımız, köprülerimiz, kaliteli üniversitelerimiz, yollarımız, otobanlarımız ve finansal denetim kurumlarımız ve bankalarımız vardı... Hatta sanayi ve tarım rasyolarımız bugünkünün en az 2 katı idi....

Yani; ülkemizin ilgili otoritesi o zaman da da bu bankalara çalışma izni vermiş Sermaye Piyasası, Denetleme Kurulu,Hazine Müsteşarlığı da bu kurumları denetliyor idi...

Ama bırakın özel bankaları Kamu Bankası olan

TÖBank (Türkiye Öğretmenler Bankası) bir gecede battı... Tüm Kamu öğretmenlerinin tüm emekleri gitti...
    Emlak Kredi Bankası ( Engin Civan) battı...
    ETİBANK Türkiye Maden Bankası battı...
    SÜMERBANK Türkiye Tekstil Bankası battı...

Özeller ise;
    Yurtbank battı...
    Pamukbank battı...
    Demirbank battı...
    İmarbank battı...
    Adabank battı...
    BayındırBank battı...
    ToprakBank battı...
    İktisat Bankası battı...
    Bank Express battı...
    Türk Ticaret Bankası
    Bank Ekspres
    İnterbank
    Esbank
    Yaşarbank
    Egebank
    Yurtbank
    Bank Kapital
    Demirbank
    Ulusal Bank
    İktisat Bankası
    Tariş Bank
    Bayındırbank
    Kentbank
    EGS Bank
    Site Bank battılar...

Bunlardan önce de BANKER ler vardı... En az 50 adet.. Cüneyt Arkın reklamlarında oynardı... Battı... Millet gene parasının üzerine soğuk su içti...

Ve en son güncel olanı ise

Bank Asya o da battı... Milletin parası ne oldu alabildiler mi?

Bence alamadılar... Hala beni anlamamakta ısrar ediyorsanız o da sizin sorunuzdur...

Herneyse beni sanırım yanlış anladınız... Kastım küçükleri aşağılamak değil; büyüklerin aşağılanması idi... O sebeple isteyen parasını istediği yere yatırır; kesinlikle beni ilgilendirmez ve haddim de değildir..

Amacım tecrübelerimi ve bilgilerimiz sizlerle paylaşmaktır... Dikkat çekmektir....

Çünkü hiçbirimiz bu bankaların sahipleri kadar zengin değiliz....
    sapla saman birbirine karışmış bir yazı 2000 sonrası battığını belirttiğiniz ve hesap sahiplerinin de paralarının üzerine soğuk su içti dediğiniz bankalardaki mevduat sahiplerinin paralarına hiçbirşey olmadı. hatta devlet %100 garanti verme yolunu seçti. mevduat sahiplerinin paraları son kuruşuna kadar ödendi ve belirttiğiniz bankaların büyük bir kısmı sümerbank çatısı altında birleştirildi daha sonra oyakbank adını aldı.. bu süreçte sadece soğuk su içmek zorunda kalanlar off shore hesap sahipleri oldu. olmaz olmaz diye bir şey yok ama küçükler kötü batar işte örnekleri var paranız buhar olur demek yanlış.

5. Sn.Selka benim mavi cüzdan da 1950 li yılların sonunu gösteriyor, üst seviyeli düşüncelerine saygı duymakla birlikte çoğuna katılmam mümkün değil; Sn.memorex sağ olsun düşüncelerime çok güzel tercüman olmuş...
    Saygılarımla.

6. Konuyu neden siyasi zemine çekme gayretindesin.
    Ben basit birşey söyledim sen konuyu almışsın nerelere getirmişsin.
    Ben ABD hakkında bir düşünce bile ifade etmedim.
    Diyorum ki eğer bir ülkenin mantıksılığının ölçüsü faiz artarken borsanın artmasıysa bunun alası ABD'de var diyorum. Yani mantıksızlık ararken kullandığını argümanınız hatalı diyorum.
    Dediğim bu. Siz ABD mi iyi Türkiye mi iyi noktasına getirmişsiniz
    ABD zaten bazı şeyleri iyi yapmıyor olsa hala bunca şeye rağmen güçlü kalıyor olamazdı herhalde.
    Tabi ki bazı şeyleri iyi yapıyor.
    En başta ABD üreten bir ülke. Öyle ya da böyle.
    Bunun da geçmişinde çok çeşitli nedenler var.
    Tarihsel süreçler var vs.
    ABD'nin şu andaki gerçek gücü buradan geliyor.
    Bunun yanında rezerv para olması da ABD'ye çok büyük katkı sağlıyor.
    Bu kadar borçlu bir ülke normalde batar.
    Fakat rezerv para olduğu için istediğin kadar bas dünyaya dağıt hemen hemen hiçbir sorun çıkmıyor.
    Bu büyük bir sigorta ekonomi için.
    O yüzden ABD'nin yapabildiklerini de başka ülkelerden ve Türkiye'den beklememek lazım.
    Gerçekçi olmak lazım.

"Ey faiz lobisi..." denilmesi bir solcu olarak beni çok mutlu ediyor.
    Ben geçen yıl bankacılık sistemine haraç olarak ödediğimiz 36,5 milyara acıyorum ve üzülüyorum.
    Bankacılık sistemi hakkındaki düşüncleerimi biliyordur buradaki herkes.
    Bu yüzden "Ey faiz lobisi..." şeklinde karikatürize edilse de bu söyleme saygı duyuyorum.
    Elbette peki neden sağlanamadı diye eleştirebiliriz.
    Buna elbette hakkımız var.
    Bir niyet olarak düşünmek lazım o söylemleri.

Verilere bakarsanız vs. diyeceğiniz son kişiyimdir.
    İnan bana sabahtan akşama verileri ve grafikleri inceleyen bir insanım.
    Neyin ne olduğunu farkındayım yani merak etmeyin.
    Ben bazıları gibi siyasi düşüncelerle ekonomik kararları da karıştırmam asla.
    Karıştıranların halini görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz.

Dolar yükseldiğinde bunu hemen ve doğrudan fakirleşme olarak algılamak bana göre doğru değil.
    Evet doların yükselmesi enflasyonist etki ile bir miktar TL bazında fakirleşme getirse de insanlar sonuçta dolarla alışveriş yapmadığı için çok büyük oranda dolardaki artışı doğrudan fakirleşme olarak algılamamak lazım.
    Fakirleşme = enflasyondur - TL bazlı gelir artışıdır.
    Dolar enflasyona bir miktar etki ederek fakirleşmeye kısmen destek verse de dolar iki katına çıktı öyleyse biz yarı yarıya fakirleştik şeklinde mesele basite indirilip abartılamaz.
    Dolar 1 senede nereden nereye geldi ben bakıyorum harcama kalemlerim o artışın yakınından bile geçmiyor.
    Ben neden fakirleşmiş hissedeyim ki?

Ben başarıya sizin gibi herşeyden başımsız bakmıyorum.
    Neden Türkiye ABD kadar üretemiyorun hesabını hükümete sormak sizce mantıklı mı?
    Hayatta herşeyin tarihsel süreci vardır.
    Tarihsel süreçten başımsız olarak hangi konuyu ele alırsanız alın doğru analiz yapamazsınız.
    Siz örneğin dolar fiyat grafiğinde son 3 güne bakıp doların geleceği hakkında hüküm veriyor gibisiniz.
    Grafiğin geçmişine bakacaksınız beyefendi.
    O fiyat grafiği nereden nereye gelmiş göreceksiniz ona göre yorum yapacaksınız.
    Türkiye düne kadar İMF'nin sadaka verdiği bir ülkeydi unutmayın.
    Siz istiyorsunuz ki 15 yılda dünyanın en çok üreten en güçlü ekonomisii olalım.
    Böyle bir dünya yok.
    Eleştirecekseniz bu yolda atılması gereken şu adımlar atılmadı diye eleştirebilrsiniz.
    Duruma dayalı eleştiri tarihsel bilgi içermediğinden anlamsızdır.
    Ayrıca ABD ekonomisi oşmuş soğutmaya uğraşıyorlar dediğini şey basılan karşılıksız dolarlar.
    Benim de param rezerv para olsun ben de canım istediğinde istediğim kadar basayım bak bakalım ben ekonomiyi nasıl coşturuyorum nasıl ısındırıyorum.
    Önemli olan aBD ne zaman üretmeye başlamış hangi şartlar o ülkeyi üretime itmiş bu gibi meselelerdir.
    Anlık fotoğrafı inceleyerek biryere varılamaz.

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Mehtap hanım, tarafsız olalım lütfen... ABD'de ki akıl ve mantık emin olun yeryüzündeki hiçbir ülkede ve millette yoktur. Bunu ABD'yi çok sevdiğim için değil bizlerin, gözlerimizin açılması için diyorum..

Ocak 2014 de USD Türkiye'de 2,05 TL den 24 saatte 2,38 TL olunca TCMB acil toplantı kararı ile PPK ile 500 baz puan faiz artırmış, ve BIST o an sürekli 6 ay yükselerek 78000 lerden 93500 puana kadar yükselmişti...

Kafadan bu rakamları atmıyorum... Grafikleri açıp bakarsanız öğrenirsiniz...

Asıl bizde akıl ve mantık 2012 yılı itibarı ile kalmamış çünkü o tarihten itibaren her yıl işçi, memur, çiftçi, esnaf en az %10 fakirleşerek 2017 yılında en az %50 fakirleşerek girmiş bulunmaktayız...

Kaldı ki; ekonomide ki bu fakirleşme kimsenin umurumda dahi değil... Bu ülkede maalesef herkes kendi derdinde...

Sanki sessizce herkes kendi kıyametini bekler gibi...

Neyse;

Mevduat faizleri 2012 yılından beri "Eyyy! Faiz Lobisi sana yenilmeyeceğiz; bu faizler inecek" denildi ama her yıl en az 150 baz puan artırıldı...

Demek ki size göre; " Eyy! Faiz..." demekle faizi indirmeye çalışmak mantıklı, ama ABD ekonomisi mantıksız...

Hanımefendi ABD ekonomisi coşmuş sel olmuş, hızını kesmeye çalışıyorlar; işsizlik diplerde, büyüme %2, faiz %2..

Bizde ise; Faiz %15 büyüme %2 bile değil...

Sen ne yapıyorsun;

"Ver Mehteri, Ver Coşkuyu"

Yazık... Gerçekleri görecek bir tane kişi kalmamış... Buna gazeteciler ve iktisatçılar da dahil...

7. Tebrik ederim.
    Bize verilere bakın diyenlerin bu verilerden haberi yok.
    Ekonomideki herşeyi siyasilere bağlayanlara önerim bu artışları da siyasilerin artı hanesine yazmalarıdır
    Madem tartafsızlık iddiasındasınız ve bana tarafsız ol diyorsunuz buyrun siz olun önce.

Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    2017 1. çeyrek bilançoları açıklandı, 2016 1. çeyreğe göre büyük çaplı kurumsal sanayi şirketlerinin kar artışları;

Ereğli %450 kar artışı
    Tüpraş %950 kar artışı
    Aselsan %188 kar artışı
    Ford Oto %34 kar artışı
    Tofaş %9 kar artışı
    Arçelik %54 kar artışı

Daha iş yatırım'a aktarılmadığı için Şişe Cam, Trakya Cam ve Soda'nın kar artışlarını yazmadım ama onlarda da muhteşem yükselişler var.

Şimdi tabi karlar bu kadar yükselirken borsanın yükselmesi çok anlamsız, akıl işi değil. Akıllı adam ilgilenmez bu işlerle.

8. Ziraat 12
    Halkbank 13
    Vakıfbank 14.50
    Yapıkredi 13.25

Sayfa 511/1024 İlkİlk ... 114114615015095105115125135215616111011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz