Sayfa 17/51 İlkİlk ... 7151617181927 ... SonSon
Arama sonucu : 406 madde; 129 - 136 arası.

Konu: Yatırım Fonu Portföyleri

1.  Alıntı Originally Posted by Kemtuz Yazıyı Oku
    Sn meesut, İBB nin getirisi güzel olmakla beraber içinde hisse olmamasına rağmen, muhtemelen türev araçlarından dolayı borsayla çok paralel getirisi var. Bazen içinde yüzde 20 hisse olan değişkenler bile BIST düşmesine rağmen dusmezken İBB düşüyor. O yüzden BIST düşüşünü hedge etmiyor gibi geliyor bana
    O konuda haklısınız ancak HSYF kadar da düşmediğini göreceksiniz. Benim stratejim şöyle;

Kabaca 3-4 yılda bir olacak bir durumu Mart içerisinde yaşayarak gördük, sadece o dönemde elinizde 100.000 TL'lik portföyünüz olduğunu düşünün ve bir tarafra IBB ile girdiğinizi düşünün, diğer tarafta TCD ile.

Tefaştan kontrol edersek, 100.000TL'mi IBB'de değerlendirdiğimi varsayalım, krizin en derin noktasında % 5 düşmüş, yani 95.000.TL'den daha aşağısını görmedim. Aynı dönemde TCD'de olduğumu varsayarsak en derin noktasında %35 aşağıda. Yani yatırım hesabımı o dönem kontrol ettiğimde portföyümün 65.000.-TL olduğunu kontrol edecektim.

Mart ekstrem bir durum, dediğimiz gibi 3-4 yılda bir olacak bir durum, ama Ağustos ve ekim ayında yaşadığımız şeyler daha sık karşımıza çıkıyor. O döneme baktığımzda da IBB sadece yüzde 2 düşerken TCD'nin düşüşü %10 olmuş.

Tabi burada karşı argümanlar belirir. TCD çok daha hızlı toparlandı gibisinden, zaten kimse IBB'de oturup, diğer fırsatlardan yararlanmayın demiyor. Benim uygulamam birşeylerin ters gideceğini hissettiğim anda IBB'nin oranını arttırıp TCD'nin oranını azaltmak. Burada kolay anlaşılması için iki varlığa indirdim. Ben ağustos ayındaki düşüşte IBB'deydim, sonra kademeli olarak TCD'ye geçtim. En fazla zarar ettiğim nokta %2 terste TCD'yi de dipte yakalayıp, karımı maksimize etmedim, bunun için büyücü, kahin olmak gerekir. Ancak düşüşlerde TCD toplayıp, TCD'de sürekli kalan birinden daha fazla kar ettim.

Tersi de olabilirdi, borsa hiç düşmeyebilir, ben de IBB'de çok daha azına tamah edebilirdim. Zaten bu işin güzel tarafı da bu değil mi? Ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Bunu size yazmıyorum, özellikle belirteyim, genel bir yatırım stratejisi olarak dikkate alın.

Mesela son 1 yıldır IBB'de oturan biri maksimum en fazla %23 kazanabilir.
    Yine aynı şekilde son 1 yılda TCD tutan biri en fazla %115 kazanabilir. Ama doğru zamanda doğru yerde IBB'den çıkıp, TCD'ye geçen ve tekrar düzenli olarak bunu tersini yapan biri % 115'in de daha fazlasını kazanabilir. Ama hepimizin bildiği gibi papaz her zaman pilav yemez. Teoride mümkün, ama pratikte yapanın elini öperim.

2. arkadaşlar ben neden fon alamıyorum
    sabah emir giriyorum işlem bekliyor ama sonra gerçekleşmiyor
    aracı kurumu aradım saat 12den sonra deneyin dedi
    onuda yaptım ama bugünde alamadım gelmemiş
    (aft fonu)

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Bugün kademeli olarak son stopajlı altın fonunu da al-sat yaparak, ana portföyümdeki altın fonlarını stopajsıza çevirdim. Bu haftaki hedefime ulaştım. Altındaki son düşüşü değerlendirmek adına, bu al sattan doğan stopaj miktarınca da altın fonuna yeni alım yaptım.

Bundan sonraki hedefim, yeni tasarruflarımı stopaj indiriminin biteceği 31 mart 2021 tarihine kadar, öncelikle hızlı hareket edebildiğim için bankamın valörsüz fonunda değerlendireceğim. Sonra bunun büyük kısmını, Pdd fonu alıma başlayınca(+1 valörlü değişken katılım fonu) aktaracağım. Bu süreçte portföy durumuna göre, portföydeki ağırlığı azalması durumunda, 0 stopajdan faydalanma adına bir miktar daha altın fonu alabilirim.

Bu 3 aylık süreçte portföy, yeniden dengelenme için belirlediğim eşiğin altına düşmediği sürece Döviz fonu ve Hisse fonuna yeni alım yapmayı düşünmüyorum.

Özetle 3 aylık periyotta yeni tasarruflarımın ana portföye aktarılmasında geçici stopaj düzenlemesini gözeterek, önem sırası: 1. Bankamın Valörsüz fonu, 2. Katılım fonu(Değişken), 3. Altın fonu, 4. Hisse Fonu.

Tabi bu süre içerisinde, dolar kurunda daha da anormal düşüşler olursa, döviz fonu da ekleyebilirim.

Bireysel emeklilik portföyümde ise 2021 yılında aynı şekilde devam ediyorum.(1/3 hisse fon, 1/3 döviz fon, 1/3 altın fonu). Sadece katkı paylarımı arttırdım, yılda 1 kez artış yapıyorum. Bu artışı da yıllık bazda güncel dolar kuruna göre oranlayarak gerçekleştiriyorum.

Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Ben şu anda henüz %25'teyim Sn. tradestop.

Yüzde 2 gibi zarardayım, o yüzden daha zamanım var sanırım. 2021'de umduğumuzu bulmamız dileğiyle, bütün yatırımcılara bol kazançlar.

5.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Ben şu anda henüz %25'teyim Sn. tradestop.

Yüzde 2 gibi zarardayım, o yüzden daha zamanım var sanırım. 2021'de umduğumuzu bulmamız dileğiyle, bütün yatırımcılara bol kazançlar.
    Herşey 2021'de gönlünüzce olsun sn meesut. Sizede hayırlı kazançlar

6. NNF'nin portföyü Kap'ta açıklanmış.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/897789

7. Portföyler yıla nasıl başladı arkdaaşlar? Benim çok kötü gidiyor açıkçası, 15 günde nerdeyse başabaştayım, 0,30 gibi bir gelişim var. Yeni yılla birlikte piyasalar yönünü bulana kadar son 6 aylık getirileri göremeyeceğiz anlaşılan.

8.  Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    Portföyler yıla nasıl başladı arkdaaşlar? Benim çok kötü gidiyor açıkçası, 15 günde nerdeyse başabaştayım, 0,30 gibi bir gelişim var. Yeni yılla birlikte piyasalar yönünü bulana kadar son 6 aylık getirileri göremeyeceğiz anlaşılan.
    Ben mevduat getirisi kadar getiri elde ettim diyebilirim. Bunu da döviz bazlı fonları zarara satıp, hsyfler alarak sağladım. Zararı çıkartıp bir miktar kâr edince hsyfleri de sattım.
    Aslında sn hellistheothers veya tradestop gibi portfoyumde çok manevra yapmadan sepet yapmak istiyorum, uzun vade yatırımcısı olmak istiyorum.
    Peki neden olmadı,
    1. Öğrenme sürecinde olduğum için fonları belirlerken zaman kaybettim
    2. Bu arada döviz bazlı ve hisse bazlı fonlarimin başlangıç maliyeti çok yükseldi .
    3. Maliyet düşer mi umuduyla portföyüme son şeklini veremedim.

Sayfa 17/51 İlkİlk ... 7151617181927 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •