Sayfa 1253/7020 İlkİlk ... 2537531153120312431251125212531254125512631303135317532253 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 10,017 - 10,024 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Macera romanlarinin Fransiz yazari Alexandre Dumas'nin (Père) dogum yildonumu (24 Temmuz 1802)

"Bu dunyada ne mutluluk vardir ne de kesin mutsuzluk soz konusudur.Sadece en buyuk umutsuzlugu tadan yasayan birinin en buyuk mutlulugu hissetme gucune sahiptir. Yasamanin ne kadar guzel bir sey oldugunu anlayabilmek icin, olumu istemis olmak gerekir.Bu durumda sizler cok yasayin, mutlu olun sevgili cocuklar ve Tanri'nin insanlara gelecegi aciklayacagi gune kadar, insan zekasinin yalnız su iki kelimede toplanacagini hicbir zaman unutmayin: Bekle ve umut et."

"There is neither happiness nor misery in the world; there is only the comparison of one state with another, nothing more. He who has felt the deepest grief is best able to experience supreme happiness. We must have felt what it is to die, Morrel, that we may appreciate the enjoyments of life. Live, then, and be happy, beloved children of my heart, and never forget, that until the day God will deign to reveal the future to man, all human wisdom is contained in these two words, 'Wait and Hope"

"Hayat bir firtinadir genc dostum. Bir an gunes isigi parlarken bir de bakmissin dalgalar kabarmis. Seni erkek yapan o firtina geldiginde ne yapacagindir. O ruzgarin karsisina Roma'da yaptigin gibi cikmalisin."

“La vita è una tempesta mio giovane amico, puoi crogiolarti al sole per un momento e il successivo sei sbattuto contro gli scogli. Quello che fa di te un uomo è come ti comporti quando arriva la tempesta. Devi guardarla in faccia e gridare come hai fatto a Roma "

2. Cek ressam ve grafik sanatcisi Alfons Mucha'nin dogum yildonumu (24 Temmuz 1860)

3. Modern Japon edebiyatinin en buyuk yazarlarindan, Natsume Sōseki'den sonra en populer Japon roman yazari Jun'ichirō Tanizaki’nin dogum yildonumu (24 Temmuz 1886)

“Kadinlarin erkekleri ‘kandirdigi’ soylenir SIK SIK. Ne var ki benim acimdan bakildiginda, kadinin erkegi kandirmasiyla baslamiyor her sey. Daha cok, herhangi bir seye on ayak olmaya kalkismadan kandirilmis olma halinin keyfini cikarir erkek; bir kadina asik oldugunda kadin dogru veya yanlis ne derse desin kulagina son derece hos gelir. Kadin basini onun omzuna dayayip sahte gozyaslari akittiginda, erkek soyle alicenap bir acidan bakar hadiseye: ‘Hah, iste şimdi beni kafaya almaya calisiyorsun. Sevimli, hayran olunasi bir yaratiksin sen. Neyin pesinde oldugunu biliyorum, ama beni bastan cikarmana goz yumacagim. Hadi, aptal yerine koy bakalım beni.’ Erkek oyununu oynamaya devam eder, tipki kucuk bir cocugu memnun etmek ister gibi. Kadin tarafindan yanlis yone cekilmeyi istemek gibi bir niyeti yoktur aslinda. Tersine, kadini asil kendisi kandirdigi icin kendi kendine gulmektedir.”

“It’s often said that ‘women deceive men’. But from my experience, I’d say that it doesn’t start with the woman deceiving the man. Rather, the man, without any prompting, rejoices in being deceived; when he falls in love with a woman, everything she says, whether true or not, sounds adorable to his ears. When she puts her head on his shoulder and weeps false tears, he takes the generous view: “Ah, you’re trying to put something over on me. But you’re a funny adorable creature. I know what you’re up to, but I’ll let you tempt me. Go ahead, make a fool out of me.” He plays along, like someone trying to make a small child happy. He has no intention of being misled by her. On the contrary, he laughs to himself that he’s deceiving her.”

“Bundan sonra gunlugumde ozel hayattimiza iliskin notlar SIK SIK cikmaya basladiginda, kocasinin sirlarini desmemek icin kendine hakim olabilir mi bilmem. Dogustan sinsidir, gizemli islere bayilir. Bir seyi bilse de, bilmiyormus gibi yapar; aklindan gecenleri sozcuklere dokmeyi pek sevmez. Isin kotu yani, bunu bir marifet saymasidir. Gerci defteri sakladigim kilitli cekmecenin anahtarini belirli bir yere gizliyorum ve bu yeri de SIK SIK degistiririm ama onun gibi dedektif ruhlu bir kadin, bu yerlerin tamamini coktan ogrenmistir.”

“It seems unlikely that she would dip into her husband's private writings. However, that is not altogether out of the question. If now, for the first time, my diary becomes chiefly concerned with our sexual life, will she be able to resist the temptation? By nature she is furtive, fond of secrets, constantly holding back and pretending ignorance; worst of all, she regards that as feminine modesty. Even though I have several hiding places for the key to the locked drawer where I keep this book, such a woman may well have searched out all of them. “

4. Ingiliz akademist, sair ve roman yazari Robert Graves'in dogum yildonumu (24 Temmuz 1895)

Dusunmeyin beni olduruldugumde
    Kambrin Korulugu'nda o yere gomuldugumde
    Sanmayin Vadedilmis Topraklar'dayim
    O katlanilmaz Paskalya gununde.
    Ve tek sey var iyi bildigim,
    Kahrolurum atilirsam kahirla cehenneme!

Bu yuzden beklemeyin beni olduruldugumde,
    Karanlik koridorlarda yuruyerek;
    Beklemeyin Cennet'te ya da Cehennem'de,
    Ya da beklemelisiniz ebediyen.
    Gomulmus bulacaksiniz beni, canli - cenaze
    Okudugunuz bu dizelerin icinde.

Bu yuzden yas tutmayin bana olduruldugumde,
    Vuruldu, zavalli delikanli, cok genc ve cesur,
    Olduruldu ve gitti - yas tutmayin bana.
    Hayatim asili dudaklarinizda;
    Ah, dostlarim ve asklarim, koruyabilirsiniz
    Oyun arkadasinizi kabirden.

5. Amerikali sosyete uyesi, roman yazari, ressam ve yazar F. Scott Fitzgerald'in esi Zelda Fitzgerald’in dogum yildonumu (24 Temmuz 1900)

“Oldugu gibi yasamak istemiyorum, once asik olmak ve sonra tesadufen yasamak istiyorum.”

“Genc biri arkadaslara degil kalabaliga ihtiyac duyar.”

6. Italyan oyuncu Memmo (Guglielmo) Carotenuto'nun dogum yildonumu (24 Temmuz 1908)

7. Japon yazar Ryunosuke Akutagava'nin dogum yildonumu (24 Temmuz 1927)

"Ben adam oldururken yalniz belimdeki kilici kullanirim. Ya siz? Siz gucunuzu kullanirsiniz nufuzunu kullanirsiniz , paranizi kullanirsiniz , iyilik yapacakmis gibi tatli tatli konusan riyakar dilinizi kullanirsiniz. Kurbanlarinizin kani akmaz, turp gibi yasamaya devam ederler. Ama buna ragmen onlari katletmissinizdir. Islenen sucun vahametini bir dusunun! Hangimiz daha buyuk gunahkariz? Siz mi, yoksa ben mi?" Rasomon ve Diger Oykuler

“When I kill a man, I do it with my sword, but people like you don't use swords. You gentlemen kill with your power, with your money, and sometimes just with your words: you tell people you're doing them a favor. True, no blood flows, the man is still alive, but you've killed him all the same. I don't know whose sin is greater - yours or mine.”

8. Amerikali yonetmen, muzisyen ve senaryo yazari Gus Van Sant'in dogum gunu (24 Temmuz 1952)

Sayfa 1253/7020 İlkİlk ... 2537531153120312431251125212531254125512631303135317532253 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •