Sayfa 1418/7020 İlkİlk ... 4189181318136814081416141714181419142014281468151819182418 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 11,337 - 11,344 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Grimm kardeslerden Alman filolog, dilbilimci ve yazar Jacob Grimm'in olum yildonumu (20 Eylul 1863)

2. Pulitzer Odullu Amerikali yazar Upton Sinclair'in dogum yildonumu (20 Eylul 1878)

"Insanlarin fikirlerini ortbas ettigimizde, onlari cevaplayamiyormusuz gibi gorunmemizi sagladik; mitingleri basarak yuzlerce insani mitinglere katiliyor diye hapse attigimizda ise ancak ortbas etmeye calistigimiz fikirlerin reklamini yapmis ve pek cok diger insanin kurbanlara sempati duymasini saglamis olduk." Petrol

"When we suppressed people's ideas, we made it seem that we couldn't answer them; when we smashed up meetings and threw hundreds of people into jail for trying to attend meetings, we simply advertised the ideas we were trying to suppress, we made lots of other people sympathize with the victims."

3. Alman yazar Theodor Fontane'nin olum yildonumu (20 Eylul 1898)

"Bazi horozlar, gunesin onlar ottu diye dogdugunu zannederler. / Some roosters believe that the sun rises due to them."

" 'Ben zarif bir sey istiyorum. Biliyor musun Lena, senin cok guzel uzun saclarin var; bir telini kopar ve buketi onunla bagla.'

'Hayir', dedi kararlilikla.

'Hayir? Neden olmaz? Neden hayir?'

'Cunku bir atasozu derki: sac baglar. Ve ben onu buketin etrafina baglarsam sende baglanmis olacaksin.'

'Ahh, bu bir batil inanc.' "

Theodor Fontane, Cilginliklar ve Karisikliklar

" 'Ich will was Feines. Weißt du, Lene, du hast so schönes langes Haar; reiß eins aus und flicht den Strauß damit zusammen.«

'Nein', sagte sie bestimmt.

'Nein? Warum nicht? Warum nein?'

'Weil das Sprüchwort sagt: ›Haar bindet.‹ Und wenn ich es um den Strauß binde, so bist du mitgebunden.'

'Ach, das ist Aberglauben.' "

4. Ingiliz sair Stevie Smith'in (Florence Margaret Smith) dogum yildonumu (20 Eylul 1902)

Kimse duymadi onu, olen adami,
    Gene de inliyordu o yattigi yerde:
    Sandiginizdan cok daha uzaktaydim ben,
    Hem de el sallamiyordum, boguluyordum.

Zavalli, her zaman hoslanirdi sakadan
    Simdiyse oldu gitti
    Herhalde su cok soguktu, kalbi dayanamadi,
    Dediler.

Yoo yoo, su her zaman soguktu
    (Olen adam gene de inledi durdu)
    Butu hayatim boyunca cok uzaktaydim ben,
    Hem de el sallamiyordum, boguluyordum

5. Vittorio De Sica'nin yonettigi Bisiklet Hirsizlarİ (Ladri di Biciclette - Bicycle Thieves, 1948) senaryo yazari Italyan senarist ve Neorealizmin ilk teorisyen ve savunucularindan Cesare Zavattini'nin dogum yildonumu (20 Eylul 1902)

6. Amerikali sair, yazar, editor ve edebi elestirmen. Donald Hall'un (Donald Andrew Hall Jr.)dogum yildonumu (20 Eylul 1928)

Renksiz yasadim.
    Gri bir odada
    kirpik fisiltilarla
    kendisine baktigimda solan bir kadinla konustum.
    Seslerimiz istiridye beyaziydi, canavarlarimiz
    toz topaklari gibi soluk.
    Agaclarimdaki yapraklar kirlendi.
    solgun cimenler bictim.
    Arkadaslar dev olu sicanlara benzeyen
    steysinlarini park ettiler
    nerdeyse gorunmeyen evimin yanina.
    Cuzdanimda banknotlar renklerini yitirdi.
    Okyanuslar gibi gri daglar gordum ruyamda,
    ustlerinde hicbir evin isigi yanmiyordu,
    tabutlar vardi sadece; yururken konusan
    ve surekli birbirini gomen gri kumlara.

I lived no-color. In a grey room I talked
    clipped whispers
    with a woman who faded while I looked at her.
    Our voices were oyster-white, my monsters
    as pale as puffballs of dust. Leaves of my trees
    turned dingy. I mowed pale grass.
    Friends parked station wagons like huge dead mice
    by my house that was nearly invisible.
    Dollar bills lost color
    when I kept them in my wallet.
    I dreamed of mountains grey like oceans
    with no house lights on them,
    only coffins that walked and talked
    and buried each other continually in grey sand.

7. Yabanci Dilde En Iyi Film Akademi Odulu (La ciociara - Kizim ve Ben - Two Women, 1960) ve Akademi Onur Odulu sahibi Italyan aktris, Diva Sophia Loren'in (Sofia Villani Scicolone) dogum gunu (20 Eylul 1934)

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=5Dtr3d_sFAc

8. 1992 Eurovision Sarki Yarismasi icin Italya'yi Rapsodia sarkisi ile temsil eden Mia Martini'nin (Domenica Berté) dogum yildonumu (20 Eylul 1947)

https://www.youtube.com/watch?v=9GmRRYSiKew

Sayfa 1418/7020 İlkİlk ... 4189181318136814081416141714181419142014281468151819182418 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •