Sayfa 1528/7020 İlkİlk ... 52810281428147815181526152715281529153015381578162820282528 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 12,217 - 12,224 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 25 Ekim Dunya Makarna Gunu / Giornata Mondiale Della Pasta

2. Ingiltere'nin ve Ingiliz edebiyatinin ilk buyuk sairi Geoffrey Chaucer'in olum y,ildonumu (25 Ekim 1400)

Boyle yakiniyorum, cunku tek sevgilimsin,
    Baska kimseye degil, ey kesem, yalniz sana!
    Dogrusu cok uzgunum hafif oldugun icin
    Ne kadar agir olsan o kadar edip dua
    Agirligina bakmaz, kordum seni koynuma;
    Sana siginiyorum, ben, mahzun biraktigin
    N' olur agirlas, yoksa katilim sayilirsin.

Bana yardım et biraz, gorunsun artik icin,
    O kutlu sesler gelsin yeniden kulagima,
    Işısın gözlerimde rengi gibi güneşin
    Beni coktan birakan o altinlar sirayla;
    Dumeni ol kalbimin, yine gir hayatima,
    Rahatligin sultani, iyi arkadasligin,

Boyle kese gormedim, sen ne bicim kesesin,
    Keseler yardim eder, isik tutar yollara,
    Kurtarmadin da beni borclarindan su sehrin,
    Veznedarlik etmedin bana bu pis dunyada,
    Bir kesis saci kadar az para var yanimda.
    Comertligini goster, acilsin artik agzin.

Sunu

Buyuk Ingiltere'nin ulu fatihi, dinle,
    Ey Kral sectigimiz asil hur bir secimle:
    Senin olsun bu sarki, sana gonderiyorum,
    Saklamadan soyledim: budur kesemde durum;
    Haznedarina bildir, n'olur, gorsun beni de.

3. Isvec asilli Fransiz yazar Benjamin Constant‘nin (Henri-Benjamin Constant de Rebecque) dogum yildonumu (25 Ekim 1767)

“Evet, bayim, bana geri gonderdiginiz el yazmalarini yayinlayacagim (yararli olacagi konusunda sizin gibi dusundugum icin degil; bu dunyada herkes kendi cabalari olcusunde kendini yetistirir, bunu okuyacak olan kadinlarin tamami Adolphe'ten daha iyisiyle karsilastiklarini ya da Ellenore'dan daha degerli olduklarini dusuneceklerdir); ama insan kalbinin sefaleti hakkinda oldukca sahici bir hikaye olarak yayinlayacagim. Eger bu hikayede egitici bir ders varsa, bu ders erkekler icindir. Bu hikaye bize gosteriyor ki, bunca gurur duydugumuz bu akil ne mutlulugumuzu bulmamiza ne de baskalarini mutlu etmemize yarar; saglam karakter, metanet, vefa, iyilik ancak Tanri vergisi niteliklerdir; ve sabirsizligi hizaya getirmeyen, pismanligin bir an icin kapar gibi oldugu yaralarin yeniden acilmasina engel olamayan bu gecici acima duygusuna iyilik denemez. Hayattaki en buyuk mesele, baskalarina yasattigimiz acidir ve ustalikli metafizik dahi kendisini seven bir kalbi paramparca etmis bir adami hakli cikaramaz. Kaldi ki, aciklamasini yaptigi seyi maruz gosterdigini zanneden zihnin o kendini begenmisliginden nefret ediyorum; yaptigi kotululgu anlatirken kendiyle mesgul olan, kendini tarif ederken sempati kazanmaya calisiyor gorunen ve enkazlarin arasinda yok edilemezmis gibi suzulerek pisman olacagi yerde kendini analiz edip duran o kibirden nefret ediyorum. Kendi yetersizliginden oturu surekli baskalarina satasan ve kotulugun etrafinda degil de bizzat kendinden kaynaklandigini goremeyen o zayifliktan nefret ediyorum.”

“Oui, monsieur, je publierai le manuscrit que vous me renvoyez (non que je pense comme vous sur l'utilité dont il peut être ; chacun ne s'instruit qu'à ses dépens dans ce monde, et les femmes qui le liront s'imagineront toutes avoir rencontré mieux qu'Adolphe ou valoir mieux qu'Ellénore) ; mais je le publierai comme une histoire assez vraie de la misère du cœur humain. S'il renferme une leçon instructive, c'est aux hommes que cette leçon s'adresse : il prouve que cet esprit, dont on est si fier, ne sert ni à trouver du bonheur ni à en donner ; il prouve que le caractère, la fermeté, la fidélité, la bonté, sont les dons qu'il faut demander au ciel ; et je n'appelle pas bonté cette pitié passagère qui ne subjugue point l'impatience, et ne l'empêche pas de rouvrir les blessures qu'un moment de regret avait fermées. La grande question dans la vie, c'est la douleur que l'on cause, et la métaphysique la plus ingénieuse ne justifie pas l'homme qui a déchiré le cœur qui l'aimait. Je hais d'ailleurs cette fatuité d'un esprit qui croit excuser ce qu'il explique ; je hais cette vanité qui s'occupe d'elle-même en racontant le mal qu'elle a fait, qui a la prétention de se faire plaindre en se décrivant, et qui, planant indestructible au milieu des ruines, s'analyse au lieu de se repentir. Je hais cette faiblesse qui s'en prend toujours aux autres de sa propre impuissance, et qui ne voit pas que le mal n'est point dans ses alentours, mais qu'il est en elle. “

4. Ingiliz tarihci Thomas Babington Macaulay'in dogum yildonumu (25 Ekim 1800)

"En iyi hukumet, halkini mutlu kilmak isteyen ve onlari mutlu kilmayi bilen hukumettir."

"Bir insanin gercek karakteri, hicbir zaman yakalanmayacagini bile bile yaptigi davranislara gore olculur."

5. Alman filozof Max Stirner'in (Johann Kaspar Schmidt) dogum yildonumu (25 Ekim 1806)

"Neymis benim ustlenmem gereken o bir suru mesele? Oncelikle iyi meseleleri benimsemeliymisim, sonra Tanri meselesini, insanlik, hakikat, ozgurluk, insaniyet, adalet meselelerini; dahasi halkimin, hukumdarıimin, vatanimin meselelerini, ayrica tin meselesini ve daha binlerce baska meseleyi. Bir tek Benim kendi meselem hicbir zaman Benim olmamaliymis!

Tanrisal seyler Tanri'nin meselesidir; insani seyler ise insanin. Benim meselem ne tanrisaldir ne insani; hakikat, iyilik, adalet, ozgurluk vs. de degil, sadece ve sadece Benim olandir ve genel olmayip tipki benim biricik oldugum gibi o da biriciktir. Benim icin Benden daha onemlisi yoktur!" Biricik ve Mulkiyeti

"Was soll nicht alles Meine Sache sein! Vor allem die gute Sache, dann die Sache Gottes, die Sache der Menschheit, der Wahrheit, der Freiheit, der Humanität, der Gerechtigkeit; ferner die Sache Meines Volkes, Meines Fürsten, Meines Vaterlandes; endlich gar die Sache des Geistes und tausend andere Sachen. Nur Meine Sache soll niemals Meine Sache sein!

Das Göttliche ist Gottes Sache, das Menschliche Sache »des Menschen. Meine Sache ist weder das Göttliche noch das Menschliche, ist nicht das Wahre, Gute, Rechte, Freie usw., sondern allein das Meinige, und sie ist keine allgemeine, sondern ist - einzig, wie Ich einzig bin."

6. Avusturyali klasik batı muzigi bestecisi ve Vals Krali (The Waltz King) Johann Strauss II’nun dogum yildonumu (25 Ekim 1825)

https://www.youtube.com/watch?v=_CTYymbbEL4

7. Fransiz besteci Georges Bizet'nin (Georges Alexandre-Cesar-Leopold Bizet) dogum yildonumu (25 Ekim 1838)

https://www.youtube.com/watch?v=xlGTz0pSLS8

Sayfa 1528/7020 İlkİlk ... 52810281428147815181526152715281529153015381578162820282528 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •