Sayfa 1851/7020 İlkİlk ... 85113511751180118411849185018511852185318611901195123512851 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 14,801 - 14,808 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali hard rock grubu Kiss’in gitaristi ve solisti, Amerikali muzisyen, sarkici, soz yazari ve ressam Paul Stanley’in (Stanley Harvey Eisen) dogum gunu (20 Ocak 1952)

2. Amerikali fantezi kurgu ve bilim kurgu yazari Robert Anthony Salvatore'nin dogum gunu (20 Ocak 1959)

"Ne bir yildiz susler bu ulkeyi bir sairin gizemli pariltisiyla, ne de gunes yasam dolu ilik isiklarini gonderir buralara. Burasi Karanlıkalti’dir; Unutulmus Diyarlar’in telasli yuzeyi altindaki gizli dunya. Burada gokyuzu acimasiz bir kayadir. Duvarlar, olumun, buraya gelme yanilgisina dusecek kadar budala yuzey canlilainin mesale isigi ile grilesmis rengini yansitir. Burasi onlarin dunyasi degildir. Burasi isigin dunyası degildir. Buraya davetsiz gelenlerin cogu geri donmezler." Anayurt - Unutulmuş Diyarlar

"Never does a star grace this land with a poet's light of twinkling mysteries, nor does the sun send to here its rays of warmth and life. This is the Underdark, the secret world beneath the bustling surface of the Forgotten Realms, whose sky is a ceiling of heartless stone and whose walls show the gray blandness of death in the torchlight of the foolish surface-dwellers that stumble here. This is not their world, not the world of light. most who come here uninvited do not return."

3. John F.Kennedy’nin yemin toreninde sair Robert Frost’un bir siir okumasi fikri ortaya atildi ve Baskan fikre cok deger verdi ve gencliginden beri hayrani olduğu Frost’a davetiye gonderdi. O gunlerde 86 yasinda olan efsane sair, ABD’nin gelmis gecmis en genç baskani olan Kennedy’e gonderdigi telgrafta, ‘’Eger sen bu yasta ABD baskani olmanin onurunu tasiyabiliyorsan, ben de bu yasta senin yemin toreninin bir parcasi olma yukunu tasiyabilirim. / If you can bear at your age the honor of being made president of the United States, I ought to be able at my age to bear the honor of taking some part in your inauguration."yanitini verdi.

Ve 20 Ocak 1961'deki torende Gift Outright siirini okudu.

Toprak kendimizinkiydi biz olmadan once topraginki
    Yuz seneden daha fazla o bizim topragimizdi
    Biz olmadan once onun insanlari. O bizimkisiydi
    Massachusetts’de, Virginia’da.
    Fakat biz Ingiltere’ninkisiydik, hala somurgeyle ilgili,
    Sahip olarak hala elimizden alinmisa
    Sahip cikiılarak artik bizim olmayan tarafindan simdi.
    Kendimize sakladigimiz birsey zayıflatti bizi.
    Kesfettigimiz zamana kadar onun kendimiz oldugumuzu,
    Ve kurtulus hemen vaz gecmekte bulundu
    Oyleydik ki biz kendimizi verdik dosdogru
    (Armaganin bedeli bir cok savaslarin bedeliydi)
    Topraga hayal meyal farkina vararak onun batiya dogru gittigini
    Fakat hala hikayesiz, sanatsiz, eklenmemis
    O ne idiyse, oyle kalacakti.

4. Amerikali sair Robinson Jeffers’in olum yildonumu (20 Ocak 1962)

Olu arzunun varisidir huzur,
    Ya bolluk oldurdu karabatagi
    Mutlu bir saatte, veya uyku veya olum
    Bogdu onu hulyali sularin derininde,
    O atesin kulleridir huzur,
    O kralin varisidir, o gezinin hanidir.

En sonudur ve en iyisidir ve amactir bu: olduk
    Oyle SIKISIK ki kiskanirsin bizleri
    Ve batmakta hor goruden korkan gozkapaklari.
    En siriniydi olum gunu selamları.
    Birak kukresin borazanlar biri oldugunde
    Ve havai fisekler ucsun, bulmustur insan talihini.

Gene de bu sekilde uzun ve acikli
    Aclikta, bir parmak bile kaldiramazsin
    Koparmak icin ham meyveyi ve karanliktan önce
    Emekleyerek yetirmeye: hayat kirdi on kamciyi
    Sirtimda, kirdi inancimi, caldi umudumu,
    Cesaret anlasmasini bozmadan once.

5. The Beatles, 2.studyo albumu Meet the Beatles’i 20 Ocak 1964’de Capitol Records etiketiyle Amerika’da hem mono hem de stereo olarak piyasaya surdu.

6. Guy Hamilton'in yonettigi, Sean Connery, Gert Fröbe ve Honor Blackman'inrol aldigi James Bond serisinin 3. filmi Altin Parmak'in (Goldfinger) cekimleri 20 Ocak 1964'de Miami, Florida Hotel Fontainebleau'da basladi.

7. Iowali ekstrem metal grubu Slipknot'in DJ'si, Amerikali DJ, klavyeci ve piyanist (Sidney George Wilson) Sid Wilson'in dogum gunu (20 Ocak 1977)

8. Amerikali roman yazari Vanessa Diffenbaugh'nin dogum gunu (20 Ocak 1978)

"Her sabah dus yaparken banyonun deligi tikanmaya baslayincaya kadar kusuyordum. Daha sonra sabahlari dus yapmayi biraktim ve Grant daha kalkmadan arabaya kosmaya basladim. Aceleciligim icin Renata'yi ve ardi arkasi kesilmeyen yaz dugunlerini bahane ediyordum. Bulantim gun boyunca da devam ediyordu. Calisirken cicek kokuları bulantimi daha da arttiriyor, fakat sogutucunun serinligi biraz ferahlamami sagliyordu. Ogleden sonralari da soguk cicek kovalarinin arasinda sekerleme yapiyordum.Renata sogutucunun cinde benimle yuzlesmeseydi bu sekilde daha ne kadar devam ederdim bilmiyorum."

"I vomited in the shower every morning until the drain started to clog. After that, I didn't shower, racing to my car before Grant got up, blaming Renata and an impossible summer wedding schedule. The feeling followed me throughout the day. The scent of the flowers at work made it worse, but the coolness of the walk-in brought relief. I took afternoon naps among the chilled buckets. I don't know how long things would have continued this way if Renata hadn't confronted me in the walk-in."

Sayfa 1851/7020 İlkİlk ... 85113511751180118411849185018511852185318611901195123512851 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •