Sayfa 863/7020 İlkİlk ... 36376381385386186286386486587391396313631863 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 6,897 - 6,904 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Uyumsuz tiyatro'nun onde gelen savunucularindan Rus asilli Fransiz oyun yazari Arthur Adamov'un olum yildonumu (15 Mart 1970)

“Her sey sanki buyuk,anlasilmaz ve temel bir varligin belirli olusumlarindan yalnizca biriymisim gibi meydana geliyor..Bazen yasamin bu buyuk butunlugu beni bir esriklige sokacak carpicilikta guzel gorunuyor. Ama daha cok, icime isleyip, beni asan ve her yerde, icimde ve disimda olan korkunc bir canavara benziyor…Ve korku her an daha guclu yakalayip, sariyor beni …Tek cikis yolum, bunu tek basima duyumsamak zorunda kalmamak ve ne denli kucuk olursa olsun bir parcasindan kurtulmak icin yazmak, baskalarinin bunun ayrimina vardirmak!”

"Everything happens as though I were only one of the particular existences of some great incomprehensible and central being.... Sometimes this great totality of life appears to me so dramatically beautiful that it plunges me into ecstasy. But more often it seems like a monstrous beast that penetrates and surpasses me and which is everywhere, within me and outside me.... And terror grips and envelops me more powerfully from moment to moment.... My only way out is to write, to make others aware of it, so as not to have to feel all of it alone, to get rid of however small a portion of it."

“Orada ne var ? Her seyden once ben varim, biliyorum. Ama ben kimim? Kendimle ilgili butun bildigim aci cektigim. Ve eger aci cekiyorsam, bunun nedeni, kendi kaynagimda kopma, ayrilma olmasi. Ayriyim. Neden ayri oldugumu soyleyemem. Ama ayriyim!"

"Zamanimizin krizi aslinda bir dini krizdir. Yasam meselesi ya da olumudur."

2. Ingiliz yazar, gazeteci, edebi elestirmen ve seyahat yazari Rebecca West'in olum yildonumu (15 Mart 1983)

"Insanlar arasinda konusma diye bir sey yoktur. Bu bir illuzyondur. Kesisen monologlar var, hepsi bu.”

"Benim bildigim, ne zaman bir paspastan ya da fahiseden farkimi ortaya koysam insanlar bana feminist dedi. / So solo che la gente mi definisce femminista ogni volta che esprimo sentimenti che mi differenziano da uno zerbino o da una prostituta.”

"Insanin iki turlu derdi vardir: Cok karisik gercekleri ogrenemez, cok basitlerini de unutur."

3. Amerikali heavy metal grubu Motley Crue, 6.studyo albumu Motley Crue'yu 15 Mart 1994'de Elektra ‎Records etiketiyle piyasaya surdu.

4. Amerikali fotograf sanatcisi Harry Callahan'nin olum yildonumu (15 Mart 1999)

5. Amerikali aktris, yapimci, yonetmen Eva Longoria'nin dogum gunu (15 Mart 1975)

6. Ulrich Muhe, Martina Gedeck ve Sebastian Koch'un rol aldigi drama-gerilim Baskalarinin Hayati (Das Leben der Anderen -The Lives of Others) 15 Mart 2006'da Berlin'de gosterime girdi.

7. Motorhead heavy metal grubunun kurucusu Ingiliz muzisyen, album yapimcisi ve soz yazari Lemmy Kilmister'in hayatini anlatan Lemmy filmi 15 Mart 2010'de South by Southwest Film Festival'inde gosterime sunuldu.

8. Don Scardino'nun yonettigi, Steve Carell, Luke Vanek ve Steve Buscemi'nin rol aldigi aksiyon-komedi Muhtesem Burt Wonderstone (The Incredible Burt Wonderstone) 15 Mart 2013'de Amerika, Kanada, Ingiltere, Irlanda ve Hindistan'da vizyona girdi.

Sayfa 863/7020 İlkİlk ... 36376381385386186286386486587391396313631863 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •