Sayfa 986/7020 İlkİlk ... 4868869369769849859869879889961036108614861986 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 7,881 - 7,888 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Sessiz film doneminde unlenen Amerikali oyuncu ve yapimci Harold Lloyd'in dogum yildonumu (20 Nisan 1893)

2. Marie ve Pierre Curie, 20 Nisan 1902 tarihinde Paris'teki laboratuarlarinda radyoaktif radyum tuzlarini ayristirmayi basardilar.

3. Dracula'nin Irlandali yazari Bram Stoker'in olum yildonumu (20 Nisan 1912)

4. Love Story filmiyle unlenen Amerikali aktor Ryan O'Neal’in dogum gunu (20 Nisan 1941)

5. Ingiliz roman yazari, sair C. S. Lewis’in Perelandra- Venus’e Yolculuk (Perelandra Voyage to Venus) romani 20 Nisan 1943’de yayinlandi.

“Agac o dunyada dikildi, ama meyve ve dunyada olgunlasti. Karanlik Dunyada kan ve hayatin karisiminin fiskirdigi cesme, burada yalnizca hayat verir. Ilk selaleleri gectik, bundan sonra irmak derinlere akip denize yonelmekte. Burasi Onun, fethedenlere vaat ettigi Sabah Yildizi, burasi dunyalarin merkezi. Bu vakte kadar her sey bekliyordu. Ama artik borular caldi ve ordu harekete gecti. Sukurler olsun Ona.”

“The Tree was planted in that world but the fruit has ripened in this. The fountain that sprang with mingled blood and life in the Dark World, flows here with life only. We have passed the first cataracts, and from here onward the stream flows deep and turns in the direction of the sea. This is the Morning Star which He promised to those who conquer; this is the centre of worlds. Till now all has waited. But cow the trumpet has sounded and the army is on the move. Blessed be He!”

6. Iki Akademi Odul sahibi Amerikali aktris Jessica Lange'in dogum gunu (20 Nisan 1949)

Roy Scheider ve Jessica Lange, "All That Jazz", Bob Fosse, 1979

Jack Nicholson ve Jessica Lange, "The Postman Always Rings Twice"(Postaci Kapiyi Iki Kere Calar), Bob Rafelson, 1981

7. Nutella'nin dogum gunu (Ferrero firmasi ilk Nutella'yi 20 Nisan 1964'de uretti)

(Nutellasiz bir Dunya nasil olurdu?)

8. Romanya dogumlu Fransiz sair Paul Celan, 20 Nisan 1970’de Seine Nehrine atlayarak intihar etti.

(Paul Celan took his life by drowning in the Seine River, reportedly on April 20, 1970)

Hemen yaz bana, lutfen,
    benden haber almak isteyip istemedigini de yaz,
    sefkatimi ve sevgimi kabul edip edemeyecegini,
    sana herhangi bir seyin yardimi olup olamayacagini,
    ara sira hala elini bana uzatip uzatmadigini
    ve icinde isik olmak istedigim agir ruyayla
    beni karartip karartmadigini yaz.
    Bana yazmayi dene, bana sor,
    senin cok yakinidayim,
    yureginde ne varsa hepsini yaz!

Scrivimi presto, ti prego,
    e scrivi se voi ancora una mia parola,
    se puoi ancora accogliere
    la mia tenerezza e il mio amore,
    se qualcosa ancora può aiutarti,
    se tu ogni tanto tendi ancora la mano verso di me
    e mi oscuri con il sogno pesante,
    nel quale vorrei splendere come una luce.
    Tenta, scrivimi, rivolgiti a me,
    allontana da te scrivendo tutto ciò che ti opprime!

Sayfa 986/7020 İlkİlk ... 4868869369769849859869879889961036108614861986 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •