Sayfa 1523/7020 İlkİlk ... 52310231423147315131521152215231524152515331573162320232523 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 12,177 - 12,184 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 22 yilda 1281 gol atan, Brezilyali efsane futbolcu Pele’nin (Edison Arantes do Nascimento) dogum gunu (23 Ekim 1940)

2. Walt Disney'in animasyon filmi Ucan Fil Dumbo (Dumbo), 23 Ekim 1941 tarihinde vizyona girdi.

3. Kure, Siradaki, Korsan Gunlukleri ve Jurassic Park romanlarinin Amerikali yazari Michael Crichton'in dogum gunu (23 Ekim 1942)

"Iyi. Memnun oldum. Bu cok buyuk ve gosterisli bir varlik."

"Evet dogru." dedi Norman alnindaki terleri silerek. Tanrim diye dusundu, "elinde dolu tabanca tutan bir cocukla konusmak gibi bir sey bu." Kure

"Good. I am pleased you like it. It ıs a very impressive entıty of large size."

"Yes, it is," Norman said, wiping sweat from his forehead. Jesus, he thought, "this is like talking to a child with a loaded gun."

4. Charlie Chaplin’in yonetip rol aldigi, kadrosunda Claire Bloom ve Buster Keaton’in bulundugu Sahne Isiklari (Limelight - Luci della ribalta), 23 Ekim 1952’de New York, Astor ve Trans Lux Theatres’da gosterime girdi.

5. 2 Akademi, 2 Golden Globe, 4 BAFTA Odulu sahibi Tayvanli yonetmen Ang Lee’nin dogum gunu (23 Ekim 1954)

6. Rus sair, oyun yazari, romanci ve cevirmen Boris Pasternak, “Cagdas lirik siir ve buyuk Rus epik gelenegi alanlarindaki onemli basarilarindan dolayi” Nobel Edebiyat Odulunu 23 Ekim 1958 tarihinde kazandi. (Ancak Pasternak, Sovyetler Birligi'nin baskisiyla odulu reddetmek zorunda kalmisti.)

"Peki, oyleyse tarih nedir? Tarih bir duzenektir. Olumun gizlerini adim adim aydinlatarak onu alt edecek bir duzenek. Iste insanlarin senfoniler yazmasina, elektromanyetik dalgalari, matematiksel sonsuzu kesfetmesine neden olan etki budur. Ancak bunlari yapabilmek icin de bazi seyler gereklidir. Bu malzemelerin basinda insanlari sevmek gelir. Boyle bir sevgiyle dolan insan kalbi, bu sevgiyle tasacak ve insanlar icin iyi şeyler yapma heyecaniyla carpacaktir. Sonra bugunku insanin yapisini belirleyen iki temel oge vardir. Bunlar insanin ozgur olmasi ve yasami feda edilecek bir sey gibi gormesidir. " Doktor Jivago

"Ma che cos'è la storia? È un dar principio a lavori secolari per riuscire a poco a poco a risolvere il mistero della morte e vincerla un giorno. Per questo si scoprono l'infinito matematico e le onde elettromagnetiche, per questo si scrivono sinfonie, ma non si può progredire in tale direzione senza una certa spinta..Eccoli. In primo luogo, l'amore per il prossimo, questa forma suprema dell'energia vivente, che riempie il cuore dell'uomo ed esige di espandersi e di essere spesa. Poi, i principali elementi costitutivi dell'uomo d'oggi, senza i quali l'uomo non è pensabile, e cioè l'idea della libera individualità e della vita come sacrificio." Il Dottor Zivago

7. Amerikali bilgisayar bilimleri profesoru Randolph Frederick Pausch’un dogum yildonumu (23 Ekim 1960)

“Sadece iki kelimelik ogut verecek olsam 'Dogrulari soyleyin' derdim. Iki kelime daha hakkim olsa 'her zaman' eklerdim.”

“Eger kimse, baskalarinin aklindan gecenleri umursamasaydi, yasamimizda ve işimizde yuzde 33 daha verimli olurduk.”

“Bak, ben mutlu olmanin bir yolunu bulacagim ve seninle mutlu olmayi çok isterdim, ama eger seninle mutlu olamayacaksam, o zaman sensiz nasil mutlu olunur, ogrenecegim.”

8. New York Times’in en cok satan romanlar yazari, Amerikali yazar Laurie Halse Anderson’in dogum gunu (23 Ekim 1961)

"Bu zamanimizi neden sanata harcamayalim ki? Resme, heykele, kara kaleme, pastel boyalara, sulu boyaya? Kelimeler ve sayilar, imgelerden daha mi onemli? Buna kim karar verdi? Cebir sizin gozlerinizi yasartiyor mu? Cogul iyelik zamirleri kalbimizden gecenleri ifade etmenize yetiyor mu? Simdi sanati ogrenemezseniz, nefes almayi da hicbir zaman ogrenemezsiniz.”

“Why not spend that time on art: painting, sculpting, charcoal, pastel, oils? Are words or numbers more important than images? Who decides this? Does algebra move you to tears? Can plural possessives express the feelings in your heart? If you don't learn art now, you will never learn to breathe!”

"Bu yaptigin, agaca benziyor ama ortalama, siradan, SIKICI bir agaca. Hayat solu ona. Bukulsun - Agaclar esnektir, hemen kirilmazlar. Yara ac, egri bir dal yap. Kusursuz agac diye bir sey yoktur. Hicbir sey kusursuz degildir. Kusurlar ilginctir. Agacin kendisi ol."

“This looks like a tree,but it is an average, ordinary, everyday, boring tree. Breathe life into it. Make it bend - trees are flexible, so they don't snap. Scar it, give it a twisted branch - perfect trees don't exist. Nothing is perfect. Flaws are interesting. Be the tree.”

Sayfa 1523/7020 İlkİlk ... 52310231423147315131521152215231524152515331573162320232523 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •