Sayfa 2113/7020 İlkİlk ... 111316132013206321032111211221132114211521232163221326133113 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 16,897 - 16,904 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. "Biri kalkip suruleri asirir, otekisi kadin calar, baska birisi mihraptan hac calar, samdan calar, daha baska birisi de canak calar ve bununla da kalmayip kollarini sallaya sallaya ortalikta dolasir ve yillarca yaptiklariyla ovunur. Suradaki yaptigi rezalet ve hiyanetleriyle ovunuyor, digeri sucu ortagina atiyor ve ancak kendinden baska savunacak kimsesi olmayan bir masum suclu ilan ediliyor. Boylece herkes her seyi darmadagin etmek ve elinin altina gelen seyleri yok etmek istiyor. Bu son derece kotu sartlar altinda bizi hakka goturecek tek yol olan akil, nasil gorevini yapsin? Sonunda iyi bir adam, bir riyakarin veya bir rusvet kahyasinin eline duser ve ceza veremeyen bir hakim de sucluyla ortak olur. Ben manzarayı boyle simsiyah tasvir ettim elbette, bir gulistan olmasini arzu ederdim." Johann Wolfgang Von Goethe, Faust

"Der raubt sich Herden, der ein Weib, Kelch, Kreuz und Leuchter vom Altare, Berühmt sich dessen manche Jahre Mit heiler Haut, mit unverletztem Leib. Jetzt drängen Kläger sich zur Halle, Der Richter prunkt auf hohem Pfühl, Indessen wogt in grimmigem Schwalle Des Aufruhrs wachsendes Gewühl. Der darf auf Schand' und Frevel pochen, Der auf Mitschuldigste sich stützt, Und: Schuldig! hörst du ausgesprochen, Wo Unschuld nur sich selber schützt. So will sich alle Welt zerstückeln, Vernichtigen, was sich gebührt; Wie soll sich da der Sinn entwickeln, Der einzig uns zum Rechten führt? Zuletzt ein wohlgesinnter Mann Neigt sich dem Schmeichler, dem Bestecher, Ein Richter, der nicht strafen kann, Gesellt sich endlich zum Verbrecher. Ich malte schwarz, doch dichtern Flor Zög' ich dem Bilde lieber vor."

2. Seni dusunuyorum, gunesin isiklari denizden aksedince
    Seni dusunuyorum, ayin piriltilari kaynaklara vurunca.
    Seni dusunuyorum, uzak bir yol ustunde tozlar havalanirken,
    Karanlik bir gecede, dar bir tahta koprude bir yolcu urperirken.
    Seni dusunuyorum, boguk ugultularla orda yukselirken dalgalar.
    Kulak kesilmek icin koruluktayim, SIK SIK her seyin sustugu anlar.
    Uzakta olsan bile ben senin yanindayim, sende yakinimdasin.
    Gunes batiyor, biraz sonra, beni isitacak yildizlar ne olurdu burda
    Yanimda olsaydin.

3. HBO, Deadwood'un teaserini yayinladi.

4. Marvel Studios, Avengers: Endgame'in Move On baslikli tv spotunu yayinladi.

5. The CW, Supernatural'in 14.sezon, 17.bolumunden bir promo yayinladi.

6. Dunya promiyerini Tribeca Film Festivali’nde yapacak olan ve Hong Chau, Sarah Gadon, Lola Kirke, John Gallagher Jr. ve Ellen Burstyn'in rol aldigi American Woman'in setinden yeni goruntuler geldi.

7. Fransiz matematikci ve gokbilimci Pierre-Simon Laplace'in dogum yildonumu (23 Mart 1749)

"Hayatin en onemli sorularindan bazilari, cogu zaman olasilik problemlerinden baska bir sey degildir."

"Doga integralin zorluklarina guler."

"Olasilik teorisi hesaplamaya indirgenen sagduyudan baska bir sey degildir."

8. Fransiz yazar Stendhal'in (Marie-Henri Beyle) olum yildonumu (23 Mart 1842)

"Roman denilen sey, uzun bir yol uzerinde dolastirilan bir aynadir. Bu ayna bize kah goklerin maviligini, kah yolun hendeklerinde biriken camurlari gosterir. Bir de torbasinda bu aynayi tasiyan adami ahlaksizlikla itham edersiniz! Ayna yolun camurlarini gosteriyor diye aynayi kabahatli buluyorsunuz! Camurlarin bulundugu bu uzun yolu, daha dogrusu, sularin birikmesine ve camur olmasina meydan veren yol mufettisini suclarsaniz daha yerinde olur."

''Julian odasina girdiginde, ilk dusuncesi su olmustu: ''Tanrim! mutlu olmak ve sevilmek! Hepsi bundan mi ibaret yoksa?'' Bir insanın uzun süre hasret duyup da sonunda ozlem duydugu seyi elde ettiginde hissettigi, o saskinlik ve sinirlilik durumunu yasiyordu. Hasret, insanin alisik oldugu bir durum olur da, birdenbire ortadan kalkarsa, bu boslugu dolduracak olan anilar, henuz yeterli olgunluga sahip degillerdir.' 'Kirmizi ve Siyah, 1830

" 'Mio Dio! Essere amati, essere felici è soltanto questo?' Fu il primo pensiero di Julien rientrando nella sua stanza. Egli si trovava in quello stato di stupore e di inquietoturbamento in cui precipita l'anima che ha appena ottenuto una cosa lungamente ambita.Abituata a desiderare, non ha più niente da desiderare e tuttavia non ha ancora dei ricordi."

Sayfa 2113/7020 İlkİlk ... 111316132013206321032111211221132114211521232163221326133113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •