Sayfa 1853/7020 İlkİlk ... 85313531753180318431851185218531854185518631903195323532853 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 14,817 - 14,824 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. “Icimi titreten, bana guc veren bu ani mutluluk dalgasi nedir? Sizden ozur dilerim sevgililerim... anlamamistim... bilemiyordum. Sizi kabullenmek ne kadar dogru bir sey, sizi sevmek ne kadar basit. Luisa kendimi oyle ozgur hissediyorum ki: her sey iyi gorunuyor, her seyin bir anlami var, her sey gercek. Kendimi anlatabilmeyi ne cok isterdim... ama yapamiyorum. Iste her sey basa donuyor, her sey yine karmasik, ama bu karmasa 'ben'im! 'ben', benim olmak istedigim degil ve artik korkmuyorum. Gercegi soylemekten, bilmedigimi, aradigimi henuz bulamadigimi soylemekten. Yalnizca bu sekilde canli oldugumu hissediyorum. Ve sadik gozlerine utanc duymadan bakabiliyorum. Bir senliktir hayat, birlikte yasayalim! Luisa sana baska ne diyecegimi bilmiyorum, ne sana, ne de digerlerine. Mumkunse beni oldugum gibi kabullen, birbirimizi bulmaya calismanin tek yolu bu.”

“Ma che cos'è questo lampo di felicità che mi fa tremare e mi ridà forza, vita? Vi domando scusa dolcissime creature, non avevo capito, non sapevo... com'è giusto accettarvi, amarvi... e com'è semplice. Luisa, mi sento come liberato: tutto mi sembra buono, tutto ha un senso, tutto è vero. Ah, come vorrei sapermi spiegare... ma non so dire. Ecco, tutto ritorna come prima, tutto è di nuovo confuso, ma questa confusione sono io!... io come sono, non come vorrei essere e non mi fa più paura. Dire la verità: quello che non so, che cerco, che non ho ancora trovato. Solo così mi sento vivo e posso guardare i tuoi occhi fedeli senza vergogna. È una festa la vita, viviamola insieme. Non so dirti altro Luisa, né a te né agli altri. Accettami così come sono se puoi, è l'unico modo per tentare di trovarci.”

2. Ilk Amerikan romani William Hill Brown'in mektup tarzi romansi The Power of Sympathy, or the Triumph of Nature (Duygudasligin Gucu, ya da Doganin Zaferi) 21 Ocak 1789’da Boston'da imzasiz olarak yayinlandi.

3. Macar yazar Imre Madách'in dogum yildonumu (21 Ocak 1823)

Yasayan her sey, cok yasayana esittir.
    Asirlik agac ve tek gunluk omro olan bocek,
    Idrak eder, sevinir, sever ve yok olur,
    Gununu doldurup, tatmin edince ihtirasini.
    Zaman ilerlemiyor: Biz degisiyoruz,
    Yuzyil, yahut bir gun, hemen hemen ayni...

All being that lives will live for the same length,
    Secular trees and the tiny may-fly:
    Is born, rejoices, loves and comes to grief,
    Having perform'd its labour and eagerness.
    Not time is running: we are those who change,
    A century or a day, that's the same...

4. Fransiz filozof Philippe Frédéric 'Édouard' Schuré'nin dogum yildonumu (21 Ocak 1841)

“Uygarligimizin temeli Sirlar Doktrinine dayanmaktadir. Yuce Bilgelerin ve Gercek Peygamberlerin hepsi bu doktrine vakiftir; ayni sekilde ona, gelecegin bilgeleri de vakif olacaklardir. Isik az veya cok yogun olabilir, ama isik her zaman i******. Sekiller, ayrintilar ve uygulamalar sonsuz denecek kadar cok cesitlilik arz edebilirler; esasa, temele gelince, O, yani prensipler ve amac, asla degismez.” Buyuk Inisiyeler

"Tout ce que j'espère avoir prouvé, c'est que la doctrine des Mystères est à la source de notre civilisation. Car chacune de ses parties présuppose ou engendre les autres. Les grands sages, les vrais prophètes l'ont tous possédée, et ceux de l'avenir la possèderont comme ceux du passé. La lumière peut être plus ou moins intense ; mais c'est toujours la même lumière. La forme, les détails, les applications peuvent varier à l'infini ; le fond, c'est-à-dire les principes et la fin, jamais."

5. Rus yazar ve filozof Aleksandr Ivanovic Herzen'in olum yildonumu (21 Ocak 1870)

"Hayat bana dusunmeyi ogretti; fakat dusunmek bana yasamayi ogretmedi."

"Tum dinler ahlaki, itaatin, yani gonullu koleligin uzerine temellendirmislerdir. Bu nedenle daima herhangi bir siyasi organizasyondan daha tehlikeli olmuslardir. Cunku ikincisi siddet kullanimina, birincisi ozgur iradenin yikilmasina yol acar."

6. Avusturya tiyatrosunun en onemli trajedi yazarlarindan Franz Seraphicus Grillparzer'in olum yildonumu (21 Ocak 1872)

" 'Bana bakiyor ve bir seyler dusunuyorsunuz,' dedi.

'Hayat hikayenizi merak ediyorum.'

'Hikaye mi? Benim hikayem filan yok. Bugun dunden, yarin bugunden farksiz benim icin. Obur gun ve daha obur gun ise kim bilir nasil olacak? Orasini ancak Tanri bilir ve Tanri kerimdir.'

"Bugun hayatiniz yeknesak olsa gerek.' " Yoksul Calgici

" 'Sie sehen mich an', sagte er, 'und haben dabei Ihre Gedanken?'

'Daß ich nach Ihrer Geschichte lüstern bin.' versetzte ich.

'Geschichte?' wiederholte er. 'Ich habe keine Geschichte. Heute wie gestern, und morgen wie heute. Übermorgen freilich und weiter hinaus, wer kann das wissen? Doch Gott wird sorgen, der weiß es.'

'Ihr jetziges Leben mag wohl einförmig genug sein.' "

7. Rus filozof, matematikci, fizikci, elektrik muhendisi ve mucit Pavel Alexandrovic Florenski'nin dogum yildonumu (21 Ocak 1882)

"Bir uzami digerinin uzerine yer*lestirmek imkansizdir; sadece birinin bicimini bozmak gerek*se bile, bu turden bir tasima islemi dis yuzeylerden birinde kirilma ve kivrilmalara neden olacaktir. Bir yumurtanin sadece bir parcasini bile bir mermer masanin yuzeyine tam olarak yerlestirmek mumkun degildir - bunun icin deforme edilmesi ve en kucuk parcasina kadar ayrilması gerekir. Yine ayni nedenden dolayi yumurtayi bir kagit ya da tuval uzerinde gercek anlamda temsil etmek de mumkun degildir."

"Resulta imposible superponer el uno sobre el otro, incluso rectificando uno de ellos, y, si intentáramos su solapamiento, provocaríamos inevitablemente roturas y pliegues en una de las superficies. No hay manera de colocar la cáscara, o un trozo de la cáscara de un huevo, sobre la superficie de mármol de una mesa, si no es destruyendo su forma, reduciéndola a polvo fino; por la misma razón que no se puede representar, en sentido estricto, un huevo sobre papel o lienzo."

8. 1 Akademi Odul adayligi (Alkatraz Kuscusu - Birdman of Alcatraz, 1962), 2 Golden Globe, 1 Emmy Odul sahibi Yunan asilli Amerikali sinema ve tv aktoru Aristotelis Telly Savalas’in dogum yildonumu (21 Ocak 1922)

Sayfa 1853/7020 İlkİlk ... 85313531753180318431851185218531854185518631903195323532853 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •