Sayfa 203/7020 İlkİlk ... 1031531932012022032042052132533037031203 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 1,617 - 1,624 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan ressam Onorato Carlandi'nin dogum yil donumu (15 Mayis 1848)

Paesaggio della campagna romana (Landscape of the Roman countryside)

2. Cocuk kitaplariyla taninan, Oz Buyucusu'nun yazari, Amerikali yazar L. Frank Baum'un dogum yil donumu (15 Mayis 1856)

"Beni tebrik edin. Sonunda Oz'un yanina beynimi almaya gidiyorum. Dondugumde diger insanlar gibi olacagim, dedi.
    "Ben seni her zaman oldugun gibi sevdim, dedi Dorothy basitce." Oz Buyucusu

"Congratulate me. I am going to Oz to get my brains at last. When I return I shall be as other men are."
    "I have always liked you as you were," said Dorothy simply.

3. Amerikali sair Emily Dickinson'in olum yil donumu (15 Mayis 1886)

En huzunlu ses en tatli ses
    En cilgin ses buyuyen,
    Kuslarin sesidir baharda,
    Gece hos bir tat birakip giderken.

Mart'la Nisan arasındaki cizgi
    O buyuk sihirli sinir
    Otesinde Yaz, nefes alsa duyulur
    Yakinlikta, kararsizliklar yasamaktadir.

Umut, o tuylu nesne
    Ki vermez asla hic ara,
    Tuner ruhun icine
    Ceker sozsuz makara,

En tatli borada duyulur otusu;
    Cok siddetli bir saganak
    O sicacik tutan kucuk kusu
    Bozabilir ancak.

Onu en soguk ulkede
    Ve en yabanci denizde isittim;
    En uc noktada bile, yine de
    İstemedi tek kirintimi benim.

4. Rus roman ve oyun yazari Mihail Afansyeviç Bulgakov'un dogum yil donumu ( 15 Mayis 1891)

"Kartlariniz?" diye tekrarladi yine kadin."Guzelim..." diye basladi Korovyev oksayici bir sesle. "Ben guzel muzel degilim" diye onun sozunu kesti kadin. "Ama soyleyin bana: Dostoyevski'nin yazar olduguna inanmak icin kendisinden kimlik karti mi istemeniz gerekirdi? Hicbir kimlik karti gerekmeksizin rastgele bir eserinden bes yaprak alin, karsinizdaki adamin yazar oldugunu hemen anlarsiniz. Hem, onun bir kimlik karti edindigini de hic sanmiyorum! Sen ne dersin?" diye sordu Korovyev Behennot'a. Gazocagini kalin defterin yanina birakmis, isten kararan alnini silmekle ugraşan Behennot, "Hayati boyunca yazar oldugunu gösterir bir kimlik karti bulunmadigina bahse girerim!" dedi. Korovyev'in mantık orgusu karsisinda iyiden iyiye sasiran kadin, "Siz Dostoyevski degilsiniz" dedi. "Hah hah ha! Kim bilir, kim bilir?" diye soylendi Korovyev. "Dostoyevski oldu" dedi kadin. "Protesto ediyorum!" diye atesli bir sesle haykirdi Behennot. "Dostoyevski olumsuzdur!" "Kimlik kartlariniz yoldaslar" dedi kadin. Bir turlu inadindan vazgecmeyen Korovyev, "Insaf edin, artik bu is gulunc olmaya basladi" dedi. "Bir yazar, kimligini kartiyla degil yazdiklariyla ispatlar. Kafamda ust uste yigilan tasarilar hakkinda ne biliyorsunuz? Ya da su kafanin icinde biriken tasarilar hakkinda?" Ustat ile Margarita

'Where are your membership cards? ' the woman repeated.'Dear lady . . .' Koroviev began tenderly. 'I'm not a dear lady,' interrupted the woman.'Oh, what a shame,' said Koroviev in a disappointed voice and went on : ' Well, if you don't want to be a dear lady, which would have been delightful, you have every right not to be. But look here--if you wanted to make sure that Dostoyevsky was a writer, would you really ask him for his membership card? Why, you only have to take any five pages of one of his novels and you won't need a membership card to convince you that the man's a writer. I don't suppose he ever had a membership card, anyway I What do you think?' said Koroviev, turning to Behemoth.'I'll bet he never had one,' replied the cat, putting the Primus on the table and wiping the sweat from its brow with its paw."You're not Dostoyevsky,' said the woman to Koroviev."˜ How do you know? ''Dostoyevsky's dead,' said the woman, though not very confidently.'I protest! ' exclaimed Behemoth warmly. ' Dostoyevsky is immortal!' 'Your membership cards, please,' said the woman. 'This is really all rather funny! ' said Koroviev, refusing to give up. 'A writer isn't a writer because he has a membership card but because he writes. How do you know what bright ideas may not be swarming in my head? Or in his head? ' The Master and Margarita

5. Italyan asilli Amerikalı aktor, televizyonda oyunculuk kariyerinin disinda, sinemada yonetmenlik, oyunculuk ve senaristlik yapan Chazz Palminteri'nin dogum gunu (15 Mayis 1952)

6. Unlu Amerikali realist ressam Edward Hopper'in olum yil donumu (15 Mayis 1967)

Falchi notturni (Nighthawks, 1942)

https://www.youtube.com/watch?v=ByxRQMCitJo

7. Lethal Weapon 3 (Cehennem Silahı 3) 25 yil once bugun yayinlandi. (15 Mayis 1992)

8. Amerikan thrash metal grubu Testament, som albumu The Ritual'i 15 Mayis 1992'de yayinladi.

Sayfa 203/7020 İlkİlk ... 1031531932012022032042052132533037031203 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •