Sayfa 169/211 İlkİlk ... 69119159167168169170171179 ... SonSon
Arama sonucu : 1681 madde; 1,345 - 1,352 arası.

Konu: Varant 24

1. Temettü ve Sermaye Hallerinin Varantlara Etkisi
    Temettü ödemeleri ve sermaye hallerinin (bedelli ve bedelsiz arttırım) varantların fiyatlamasına olası etkilerini kısaca hatırlatmak isteriz.
    Temettü Ödemelerinin Varantlara Etkisi
     Varantlar fiyatlamasında temettü beklentisi hesaba katılır. Temettü etkisi varant fiyatlarının içindedir.
     Varantların işlem görmeye başlamasından sonra temettü beklentilerinde meydana gelen değişiklikler, varantların fiyatlarında hem aşağı hem de yukarı yönde değişimlere sebep olabilir.
     Diğer değişkenler sabit kalmak kaydıyla, ilgili dayanak varlık tarafından açıklanan temettünün beklenenden az olması ALIM varantının fiyatını artırabilir, SATIM varantının fiyatını düşürebilir. Tam tersi şekilde ilgili dayanak varlık tarafından açıklanan temettünün beklenenden yüksek olması ise, ALIM varantının fiyatını azaltabilir, SATIM varantının fiyatını arttırabilir.
     Temettü açıklamaları normal şartlarda temettü ödemesinden önce yapılmaktadır. Temettü miktarı ve ödeme takvimi beklentilere yakın seviyelerdeyse varant fiyatında açıklama döneminde bir etki olmasını beklememek gerekir.
     Temettü miktarının yanı sıra temettünün hangi tarihte ödeneceği en az temettü miktarı kadar önem taşımaktadır.
    Son düzenleme : sofist_11; 24-02-2018 saat: 11:08. Sebep: wrong click

2. Bedelli ve bedelsiz sermaye arttırımlarda varantın piyasa fiyatı etkilenmeyecek şekilde varantın parametlerinde (kullanım fiyatı ve çarpan) düzeltme yapılır. Sermaye arttırımlarında, Borsa İstanbul'un açıkladığı katsayı ve düzeltilmiş fiyatlar kullanılarak varantın dönüşüm oranı ve kullanım fiyatı (işleme koyma fiyatı) değiştirilir.
    Örnek vermek gerekirse, ABC hissesinde %20 bedelsiz sermaye arttırımı olacağını varsayalım. Bir adet ABC hissesini 31 Mart tarihinde 5.30 TL'den alma hakkı veren ABDAA varantının (kullanım fiyatı 5.30, dönüşüm oranı 1) bedelsiz sermaye artırımı sonrası yeni kullanım fiyatı ve dönüşüm oranı şöyle hesaplanır:
    ï‚· Yeni kullanım fiyatı = eski kullanım fiyatı / (1 + bedelsiz arttırım yüzdesi) ---> 5.30 /(1+%20) = 5.30 / 1.2 = 4,417 TL olacak
    ï‚· Dönüşüm oranı ise 1,2 olacak.
    ï‚· Böylece sermaye arttırımı öncesi elinde bir adet ABC hissesini 5.30TL'den alma hakki tutan yatırımcı, sermaye arttırımı sonrasında, artık elinde 1,2 adet bölünmüş ABC hissesini 4,417TL'den alma hakkını sağlayan bir varant tutuyor olacak. Dikkat edilirse sermaye arttırımı öncesinde ve sonrasında bir varantın temsil ettiği pozisyon büyüklüğü ayni kalıyor. Bu büyüklük 5,2TL'dir.
    ï‚· Bu hesaplama bir örnek teşkil etmektedir. Bedelsiz arttırım sırasında başka sermaye halleri (bedelli arttırım veya temettü ödemesi) oluşursa hesaplamada farklılıklar oluşabilir.

Duhul
    Aug 2017
    İkamet
    Düzce
    Gönderi
    2,749
    Şaka deel mi?
    Yasal Uyarı: Piyasa ile ilgili amatörce paylaşım yapıyorum. Paylaşımlarım, grafiklerim, ve resimlerim yatırım tavsiyesi değildir. Okuyun, beyin süzgecinizden geçirin sonra da aracı kurumunuzla temasa geçtikten sonra onlarla değerlendirip yatırım kararınızı verin. YTD.

Alıntı Originally Posted by cengizz Yazıyı Oku
    Şaka deel mi?
    millet olarak birbirimizle dalga geçmeye makara yapmağa bayılırken,
    nedense bunu sanalda görünce hemen ayranımız kabarıveriyor. arkası kavgaya dönüyor.. geçin dalganızı gülmek kadar güzel bir işmi var
    “İyi kararlar tecrübe sayesinde alınır. Tecrübe ise, kötü kararlar sayesinde kazanılır.” Will Rogers

Duhul
    Aug 2017
    İkamet
    Düzce
    Gönderi
    2,749
    Yoo ben ciddyim abi. herkesin 2 günde hesap sıfırladığı, geceye asla pozisyon taşınmaması gereken bir enstrüman için, varantın temettü ile ödüllendirilmesi, ne muazzam bir yatırım aracı gibi gösterilmesi bana olsa olsa şaka gelir.
    Yasal Uyarı: Piyasa ile ilgili amatörce paylaşım yapıyorum. Paylaşımlarım, grafiklerim, ve resimlerim yatırım tavsiyesi değildir. Okuyun, beyin süzgecinizden geçirin sonra da aracı kurumunuzla temasa geçtikten sonra onlarla değerlendirip yatırım kararınızı verin. YTD.

Duhul
    Aug 2017
    İkamet
    Düzce
    Gönderi
    2,749
    fevkaladenin fevkinde bir yatırım aracı nasılsa.

Alıntı Originally Posted by cengizz Yazıyı Oku
    Yoo ben ciddyim abi. herkesin 2 günde hesap sıfırladığı, geceye asla pozisyon taşınmaması gereken bir enstrüman için, varantın temettü ile ödüllendirilmesi, ne muazzam bir yatırım aracı gibi gösterilmesi bana olsa olsa şaka gelir.
    abiciğim sen tecrübeli bi borsa oyuncusun. ne yapılması gerektiği çok iyi bilirsin..
    “İyi kararlar tecrübe sayesinde alınır. Tecrübe ise, kötü kararlar sayesinde kazanılır.” Will Rogers

kara anı bi varant varmı iş yapacagını düşündügün

Sayfa 169/211 İlkİlk ... 69119159167168169170171179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •