Sayfa 829/1015 İlkİlk ... 329729779819827828829830831839879929 ... SonSon
Arama sonucu : 8117 madde; 6,625 - 6,632 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Ege, geçen Demirtaş alçağı cezaevinde ziyaret edilmeli diyerek çok büyük yanlış yaptın. Bir daha bilmediğin konularda yazıp da eline yüzüne bulaştırma, bildiğin konularda yaz..;
    Mao Ze Tung (1893-1976) II. Dünya Harbi'nden sonra çıkan iç savaşı kazanıp, Çin'de komünizmi kurdu. 1978'de başa geçen Deng ise Batının "serbest piyasa sistemini" kısaca özel mülkiyete dayalı girişimci kapitalizmi inşa etti. Kalkınma modeli olarak Japonya'nın "cari fazla" hedefine kilitlenmiş ihracata dönük sanayileşmesini aldılar. Bu, ideolojik olarak Rusya'dan kopmaları demekti. Rusya ve Doğu Avrupa ülkeleri 1990'a kadar sosyalizmde direndi. Dirençleri kırılınca çok partili Batı tipi demokrasi ile kapitalizme aynı anda geçmek istediler, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Çin ise "komünizm ile kapitalizmi" sentezleyerek "komüntalizm"i kurup, misli görülmemiş bir başarıya imza attı. Çin, bugün dünyanın en büyük ekonomisidir. En büyük üretim merkezidir. "Çok üreten-az tüketen" bir işgücü vardır. Cari fazlaları sayesinde ellerinde çok büyük bir finans kapital (döviz rezervi diye okuyun) birikmiştir. Rakipleri ABD'ye kıyasla, askeri harcamaları düşüktür. Temel bilimlerde ve mühendislikte ilk dört ülkeden biri olmuşlardır (Diğerleri ABD, Almanya ve Japonya.) Çin, dünyaya askeri değil üretim gücüyle hâkim olmak istemektedir. Amerika, dünyanın her yerinde asker bulundururken, Çin dünyanın her yerine mühendis ve usta işçiler yollamaktadır. Dünyanın 100 yerinde Konfüçyüs Enstitüsü kuran Şanghay Fudan Üniversitesi şimdi de 1.5 milyar dolar yatırımla Macaristan'da Avrupa yerleşkesini kurma kararı almış. Batılılar, bu "Çin kültür emperyalizmidir!" diyormuş. Bak sen şu işe? - Ege Cansen -

Alıntı Originally Posted by logic Yazıyı Oku
    HER ŞEY YANIYOR

19 Mayıs 2021
    By Egon von Greyerz

"Her şey yanıyor" - Herakleitos (MÖ 535-475)

Herakleitos'un kastettiği, dünyanın sürekli bir akış halinde olduğuydu. Ancak önümüzdeki birkaç yıldaki en büyük sorun, dünyanın tarihte daha önce hiç görülmemiş büyüklükte bir yangına maruz kalmasıdır.

Birçok makale ve röportajda olayların (ve insanların) ne kadar öngörülebilir olduğuna işaret ettim. Bu özellikle dünya ekonomisi için geçerlidir. İmparatorluklar gelir ve gider, ekonomiler patlar ve düşer ve yeni para birimleri gelir ve başarısızlıkla her zaman gider. Bütün bunlar düzenli olarak gerçekleşir.

KÜRESEL BİR ATEŞ GELİYOR

Ancak tarihin belirli dönemlerinde yangın felaketle sonuçlanacak. Ve dünyanın şimdi olduğu yer burasıdır.

Şimdiden her yerde patlayıcı yangınlar başladı. Hisse senedi piyasaları yanıyor, emlak piyasaları, tahvil ve borç piyasaları. Sorun şu ki, yangınlar başlangıçta patlayıcıdır, ancak her zaman patlayıcıdır.

Yani şu anda, piyasaların tümü parabolik olarak üsselleşen yangınların patlayıcı aşamasındayız veya üssel olarak parabolik mi olmalı!

Artık dünya ekonomisinde, küresel düzeyde tarihte daha önce hiç görülmemiş aşırı uç noktalara ulaşan seküler bir boğa piyasasının sonundayız.

Dünya daha önce hiç bu büyüklükte patlayıcı bir yangına şahit olmamıştı; bu, aşırı kârlı para basımı ve merkez ve ticari bankaların kredi genişlemesi ile körüklendi.

......................................
    Benim bildiğim en az 10 senedir hala aynı martavalı okuyor bu şahsiyet(Egon von Greyerz)..bir türlü yakamadı dünyayı..ya insan yazarda, biraz usturuplu yazar..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku

Yukarıda USD/CAD ın Marttan itibaren grafiği var..Kanada doları commodity lere fazlasıyla bağlı olduğundan geçen Mart ayından itibaren güçlendiği gözüküyor..sebep belli, MB larının pandeminin başlamasıyla beraber hayvan gibi ortalığa para saçmış olmaları..

Şimdi resimden trend gözüküyor..MB larının bu bastıkları paraları çekme gibi bir durumları var mı?yoksa devamı gelecek mi?

Buna göre onsun alacağı şekil konusunda kısa ve orta vade için bir fikir yürütülebilir kanımca..tabii dolar/TL için de..

Yazdıklarım bilgi amaçlıdır, herhangi bir tavsiye içermez..
    USD/CAD de trend aynen devam ediyor..ancak diğer metallerin aksine altın ve gümüş oldukça düşük kaldı..yada bazı çevreler böyle istiyor, her neyse..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Trilyon dolarlar ya bir gecede krizle eriyecek yada enflasyonla kontrollü/kontrolsüz bir şekilde eriyecek..ikinci seçenek daha makul gözüküyor..
    https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarl...alari-6440162/

Ege Cansen; Sakın bu enflasyon reel faiz yükünü düşüreceği için kasten yükseltilmiş olmasın..

Tam üstüne basmış, başka bir yol var mı ki?

Biz gibi portföyde dolar tutanlarda bu işten zararlı çıkacaklar..ha böyle olmasın diye altın tutuyoruz, fakat o da benzer bir akibet..altın muhtemelen enflasyon kadar yada biraz üzerinde kazandırabilir ama o köşe başı da tutulmuş durumda..yoksa yukarıda belirttiğim gibi tüm metaller enflasyon nedeniyle ciddi oranda değerlenirken altın ve gümüş gerilerden neden nal toplasın ki..1980 ve 2000 li altın rallileri böyle mi olmuş?

Kısaca piyasa piyasa değil..mecburen azla yetineceğiz başka çaresi yok..yada harcayacağız elimizdekileri..YTD..

5.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Kısaca piyasa piyasa değil..mecburen azla yetineceğiz başka çaresi yok..yada harcayacağız elimizdekileri..YTD..
    Ben borsa ve metal gidiyorum son 2 aydır sadece. Dolar almıyorum daha.

ytd

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ben borsa ve metal gidiyorum son 2 aydır sadece. Dolar almıyorum daha.

ytd
    Mantıklı..ben fazla kıpraşmamak için 2016 dan beri dolar altın gidiyorum..

Tabii sadece dolar değil, tüm para birimleri aynı şekilde..ancak dolar biraz daha avantajlı gibi, bana göre..

7.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Mantıklı..ben fazla kıpraşmamak için 2016 dan beri dolar altın gidiyorum..

Tabii sadece dolar değil, tüm para birimleri aynı şekilde..ancak dolar biraz daha avantajlı gibi, bana göre..
    Dolar ucuz da, gittikçe daha da ucuzluyor. Borsanın patlama ihtimali de var. Onun da farkındayım. Zaten hisse işine Mart'ta sıfırdan başladım. Toplamdaki hisse ağırlığı 10-15% civarına gelinceye kadar almaya devam ederim aylara bölerek. O zamana kadar bir crash olursa ne ala. (1 seneyi bulur bu, belki daha uzun) Olmazsa başka bir formül düşüneceğim artık.

8. Kripto paracıları tren pozisyonu yapmışlar.

Sayfa 829/1015 İlkİlk ... 329729779819827828829830831839879929 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •