Sayfa 944/1014 İlkİlk ... 444844894934942943944945946954994 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 7,545 - 7,552 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Amerikan haydut kurumları ip morgan gibi, doların rezerv para fonksiyonunu kaybetmemek için her türlü pisliği, devletin desteği ile yapmaya devam edecek. Artık normal piyasa kurallarının işlemediği bir ortam var, dolayısıyla bu ortamda oluşan fiyat ne kadar doğru fiyat ve ne kadar sürdürülebilir tahmin etmek zor

2.  Alıntı Originally Posted by Cezer Yazıyı Oku
    Amerikan haydut kurumları ip morgan gibi, doların rezerv para fonksiyonunu kaybetmemek için her türlü pisliği, devletin desteği ile yapmaya devam edecek. Artık normal piyasa kurallarının işlemediği bir ortam var, dolayısıyla bu ortamda oluşan fiyat ne kadar doğru fiyat ve ne kadar sürdürülebilir tahmin etmek zor

Benim o kadar kompleks konulara kafam basmaz. Komplo teorileri ile işimiz yok.

Altın Gümüş herşey dahil net toplam Üretim maliyetine (AISC + madenci bilançolarındaki bütün indirekt masraflar) ve merkez bankaları M3 para ardındaki artışa bakıyoruz. Gerisini bilemeyiz. Dünyayı düzeltmek gibi ulvi bir amacımız da yok. Bizim işimiz değil o konular.

Altın herşey dahil net üretim maliyeti 1820$ (bana göre Eylül 2023 global dünya ortalaması) + %35 madenci rafineri kar marjı toplamı = 2500$.

Kabaca altın 2500$ altındaki her değerde bana göre alınıp beklenebilir.

İleride bu net üretim maliyetleri daha da yükselirse bu rakamda buna göre yükselecek.

2500$ şu an için Altının bana göre adil değerdir. Hadi en kötü ölüsü 2200$ etsin. Yine şu anki değere göre bir %10 - %20 prim imkanı çok yüksek.

Gümüşte bu prim imkanı Altına göre daha yüksek. Öncekilerde yayınladım. Tekrar etmiyorum. Bu sebeple son iki haftadır yeni altın almıyorum ama elindekileri de satmıyorum, fakat yeni alımlarımı tamamen Gümüş TEFAS Fonları alarak değerlendiriyorum. Gümüş aşağı gelince kafasına vurup epey bir miktar aldım. Haftaya Gümüş düşerse daha da alırım. Çünkü marj var. Üretim maliyeti altında madenler ve rafineriler ellerindeki stoklar bitince yeni üretim yapamazlar. Arz azalınca da fiyat tekrar dengelenir. Bu hemen olmayabilir. Aylar sürebilir. Fakat eninde sonunda mutlaka dengelenir.

Altın Gümüş yatırımı yapacak arkadaşlar mutlaka bilanço okumayı öğrensinler, ve firmaların raporlarını okusunlar.

Altın için:
    Barrick
    Newmont

Gümüş için:
    Fresnillo
    First Majestic

Bunlar en büyükler. Bunların bilançolarını muhakkak didik edin ve bir mali müşavir gözüyle analiz edip Altın Gümüş için adil rakamları bulun. Sonra ucuzsa alın, pahalı ise satın. Kademeli alın. Kademeli satın. Sabırlı olun.

3.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Bize ne sizin "kağıt üzeri sisteminizin" krizinden?
    "Parayı piyasada değerlendirmek yerine fiziki varlıklara gömüyorsunuz" üçkağıtçıların en klasik palavrasıdır.
    İnsanlar kağıtlara değil de elle tutulur varlıklara parasını yatırınca o para piyasadan kaybolmuyor.
    Sadece üç-KAĞIT-çıların cebine değil gerçek elle tutulur varlık üretenlerin cebine giriyor, yani o da yine halkın cebi.
    Patronların veya bankaların cebi değil.
    Siz istiyorsunuz ki herkes kumarhanenin müdavimi olsun, mayışı alan hemen kumarhaneye koşsun, kağıt alsın.

1929 krizinde elle tutulur varlığı olan hiçkimse kaybetmedi. Hepsi varlığını korudu.
    Kim kaybetti?
    -Kumar oynayanlar, borçla hisse alanlar
    -Borçla ayakta duran firmalar, ve malesef onların işçileri.
    Kim servetini katladı?
    -Kağıtları zirveden satıp halkın parasını cebe indirenler.

Halk da aptal olmasaymış.

Yastık altında dolar tutan bence geri zekalıdır. Batmakta olan bir ülkenin parası. Fiziki Altın Gümüş en mantıklısı. Her zaman para eder. Dolar gitse de eder, kalsa da eder. Ama gün gelir dolar tuvalet kağıdı olur.

Haftasonu ABD de Bank Of America, Citibank, Wells Fargo, Chase in hiç bir ATM sinden tüm gün para çekilememiş. Medya da niye bahsetmiyorlar bundan. Ortalığın yıkılması lazım normalde. 6-7 en büyük banka aynı anda.

Bank of America, Chase and U.S. Bank customers still raging after system crash.

https://www.mirror.co.uk/news/us-new...-bank-31362039

Bank of America, Chase and Wells Fargo customers hit with deposit delays after major glitch with payment processor - delaying 900,000 transactions

https://www.dailymail.co.uk/yourmone...it-issues.html

4.  Alıntı Originally Posted by Corbaciyan Yazıyı Oku
    Kimisi fiziki altin alir bunun ile kendini rahat hisseder kimisi finansal piyasalarda fon alir etf alir kontrat alir farkli urunlerle sepet yapar agirlik ayarlar bunlr neden tartisma konusu oluyor iki taraf icinde bunu anlamadim ikisinin de riskleri veya getirileri kendi taraflarinda mevcut

Ulkemiz icin de mevcut kamu stoklarimiz haric birey bazinda gayet gizli altin stogu baya saglam olan bir ulkeyiz bunun da hic bir kotu yani bulunmuyor sadece birey bazinda tek urune saplanip kalmak alternatif getirilerden mahrum kalmak disinda ancak bunu boyle uygulayan insanin bakis acisi farkli sisteme guvenmediginden fiziki cazip geliyor. Kamusal bakis acisi ile de aksine boylesine saglam bir yan rezervi devletini seven her yonetici ister manupilasyona konu olmadigi surece merkez bankalari neden altin stoklar bunun bir sebebi oldugu gayet acik

Asil gelistirmemiz gereken taraf insanlarin finansal piyasalara bakis acilarini gelistirip farkli urunlere de yonelimlerini saglamak ve cesitliliklere ulasimini kolaylastirmak olmali bazi kurumlar buradaki boslugu gorup bu alanda karliligi yolun basinda gozardi edip yola ciktilar

Ancak burada insanlarin asmasi gereken farkli bir zorluk daha bulunuyor. Mesela insanlarin uluslarasi piyasalara erisimini kolaylastirmak ve getirileri uzerinden insanlari fahis ve zorlu bir vergilendirme uygulamasinin insanlari ne kadar kayit disina ittigini gorememek finansal sisteme katilmalarinin onune set cekmek ne kadar dogrudur ?

SM-M526BR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yastık altında dolar tutan bence geri zekalıdır. Batmakta olan bir ülkenin parası. Fiziki Altın Gümüş en mantıklısı. Her zaman para eder. Dolar gitse de eder, kalsa da eder. Ama gün gelir dolar tuvalet kağıdı olur.

Haftasonu ABD de Bank Of America, Citibank, Wells Fargo, Chase in hiç bir ATM sinden tüm gün para çekilememiş. Medya da niye bahsetmiyorlar bundan. Ortalığın yıkılması lazım normalde. 6-7 en büyük banka aynı anda.

Bank of America, Chase and Wells Fargo customers hit with deposit delays after major glitch with payment processor - delaying 900,000 transactions

5.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku

Tamam ABD batıyor. Ons 5000$ ben hemen yarın barter usulüne geçiyorum. Gram altinla ayakkabı alacağım. Bundan sonra böyle

Ons altın maliyeti bu arada 1800$ değil firmaya göre değişiyor ortalama 1300-1400$

Komplo ( !) Lara kafan bassa iyi olur yoksa senin için hiç iyi olmaz

6.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku

Oncelikle belirteyim hic amerikanci degilimdir altini cok onemserim portfoylerimde her daim ana direnkler biri olarak tutarimancak sizin dusunceleriniz karisinda bazi noktalari belirtmekte yarar var.

Yani biraz fazla keskin bir cumleleriniz konu ile alakali yastik altinda dolar tutanin nerede oldugu ile alakali bir durum isvicere de mi turkiye de mi sahra alti afrikada mi ??? Su an hala en convertable para biriminden bahsediyoruz siz sabaha kadar batiyor cikiyor diyebilirsiniz ikincil convertability olan para birimi euro yu disarsa biraktiginizda fersah fersah uzakta sevdigimiz altinin ise ticarette yeri yok denecek kadar az

Yok efendim abd nin borcu iki katina cikti, bu borc iki katina cikmadan once de odenebilir degildi ki uc katina cikinca da odenebilir olmayacak sinirsiz para basmasi bugunun konusu muydu acaba ? Peki bu curet nereden geliyor onun da aciklamasi asagida

Batmakta olan ulke diye tanimladiginiz dunyanin en buyuk ve aktivite acisindan en buyuk askeri gucu ( cin de buyuk askeri guc gecti abd yi vs bunlar lafuguzaf cin ilk once tayvan bogazindan disari burnunu cikarabilsin ki cin diplomasisi benim belirttigim cehalette bir refleks ile hareket etmez cok dengeli olculudur onu da biliyorum ) ve rezerv para birim aidiyetligi hatta finansal piyasalardaki nakit akisini yaratan elinde tutan yegane ulke. Daha yuzlerce ozelligi sayilabilir ancak gereksiz zaman kaybi bu ulke batacak ve oyle sessiz sedasiz sovyetler birligi gibi bir gecede kepengi indirip gidecek cok naifce geliyor bu fikir. Bu ulke batmadigi halde milyonlarca insani paydaslari ile birlikte adice sebepsiz kendi cikarlari dogrultusunda yok edebiliyor ve bu ulke yasamsal tehdit aldiginda kac milyonu kitlese bir sekilde yok edebilir bir hayal edelim

Tabiki fiziki altin buhran donemlerinde sigortadir ama nukleer serpinti altinda fiziksel altinlarimiz bizi koruyamaz

7.  Alıntı Originally Posted by riko66 Yazıyı Oku
    dert gümüş değil

dert doların tahtının sallanmasını sağlayan altının yükselişini kırmak

hatta gerekirse fiyatı aşğıya çekip milleti pişman ettirmektir...

altının hareketini kırmak için gümüş kullanılıyor...

bazı uzmanlar AGU yani altın gümüş paritesine göre altının bu fiyatları hak etmediğini idda ediyorlar...

yıllarca abd ve küresel ortakları altın yerine

kağıt parları yani abd doları ve küresel ortaklarının paralarının dolaşımda olmasını

dünyada mal ve hizmetlerin değerinin kendi paralarıyla fiyatlanmasını sağladılar...

yani bir nevi beyinlere kazıdırlar...

adeta otomatik ezbere çevirdiler..

Türkiyede de gördük hem aşırı negatif faiz hem basılan paralar ...

dünyada mal ve hizmetlerin dolar yerine başka bir değere göre tneespiti ABD için kürese savaş nedenidir...

bakalım gelişmeler neyi gösterecek...
    Altın sistemi denendi. İngiltere merkez Bankası sterlin karsiligi altını kasasına koyamadı. Fransa altınını geri istedi sistem çöktü. Ne altına dayalı yeni bir sistem olabilir. Ne petrodolar sisteminden vazgecilebilir.. Yerine hangi sistemi koyacaksın? Petro-Yuan? Herkes durumun farkında ama yerine gelecek daha iyi bir sistem yok

Basılan paraları buharlaştırmanın bir çok yöntemi var. Illakine

8.  Alıntı Originally Posted by Corbaciyan Yazıyı Oku
    Oncelikle belirteyim hic amerikanci degilimdir altini cok onemserim portfoylerimde her daim ana direnkler biri olarak tutarimancak sizin dusunceleriniz karisinda bazi noktalari belirtmekte yarar var.

Yani biraz fazla keskin bir cumleleriniz konu ile alakali yastik altinda dolar tutanin nerede oldugu ile alakali bir durum isvicere de mi turkiye de mi sahra alti afrikada mi ??? Su an hala en convertable para biriminden bahsediyoruz siz sabaha kadar batiyor cikiyor diyebilirsiniz ikincil convertability olan para birimi euro yu disarsa biraktiginizda fersah fersah uzakta sevdigimiz altinin ise ticarette yeri yok denecek kadar az

Yok efendim abd nin borcu iki katina cikti, bu borc iki katina cikmadan once de odenebilir degildi ki uc katina cikinca da odenebilir olmayacak sinirsiz para basmasi bugunun konusu muydu acaba ? Peki bu curet nereden geliyor onun da aciklamasi asagida

Batmakta olan ulke diye tanimladiginiz dunyanin en buyuk ve aktivite acisindan en buyuk askeri gucu ( cin de buyuk askeri guc gecti abd yi vs bunlar lafuguzaf cin ilk once tayvan bogazindan disari burnunu cikarabilsin ki cin diplomasisi benim belirttigim cehalette bir refleks ile hareket etmez cok dengeli olculudur onu da biliyorum ) ve rezerv para birim aidiyetligi hatta finansal piyasalardaki nakit akisini yaratan elinde tutan yegane ulke. Daha yuzlerce ozelligi sayilabilir ancak gereksiz zaman kaybi bu ulke batacak ve oyle sessiz sedasiz sovyetler birligi gibi bir gecede kepengi indirip gidecek cok naifce geliyor bu fikir. Bu ulke batmadigi halde milyonlarca insani paydaslari ile birlikte adice sebepsiz kendi cikarlari dogrultusunda yok edebiliyor ve bu ulke yasamsal tehdit aldiginda kac milyonu kitlese bir sekilde yok edebilir bir hayal edelim

Tabiki fiziki altin buhran donemlerinde sigortadir ama nukleer serpinti altinda fiziksel altinlarimiz bizi koruyamaz

Yerine ne geleceğini tahminen biliyorum. IMF ve BIS digital bir para birimi yazılım geliştirme aşamasını tamamladılar. Testler bitti. Bunun doların yerini alacağını düşünüyorum. Bir global çöküş anında, bunu doların yerine koyabilirler.

Nasıl pandemi ile dijital yaşama geçildi ve artık geri dönüşü yok, benzer bir global çöküşte doların yerine ne konuşacaksa bunu neden getirmesinler?

Doların rezerv para aşamasu FED in kuruluşu ile oldu. Yani 1. Dünya savaşı. Sonra da 2. Dünya savaşı ile de perçinlendi. Doların gidişini de bir global savaş ile neden yapmasınlar?

Bugün dünyada en çok Altın nerede? Kimlerin elinde? Amerika Çin Hindistan Almanya İngiltere. Buradaki bankalar ve yatırım kurumları kimin elinde Vanguard ve Blackrock. O zaman IMF ve BIS ile bir kurgu neden yapılmasın? Altın ve Gümüş ün sahibi aslında Vanguard ve Blackrock fiziki çoğunluk olarak. Doların yerine ne gelecekse bunlar çatır çatır getirirler.

Adamlar tema olarak Kapitalizm döngüsünü tamamladı. Yeni aşamaya geçiyoruz diye açık açık söylüyorlar.

Vanguard ve Blackrock istediği her kurguyu yapabilir. Son zamanlarda deli gibi fiziki Altın Gümüş çekiyorlar COMEX den ve LBMA den ve SGE den.

Vanguard ve Blackrock çok ilginç hareketler yapıyor. Bence ABD den çıkarıyorlar fiziki altın gümüşü.

Çin ve Hindistan daki en büyük şirketlerin sahibi de Vanguard ve Blackrock zaten.

Sayfa 944/1014 İlkİlk ... 444844894934942943944945946954994 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •