Sayfa 879/1014 İlkİlk ... 379779829869877878879880881889929979 ... SonSon
Arama sonucu : 8105 madde; 7,025 - 7,032 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

1. Muhtemelen okuduğunuz her 10 ekonomistin 9u hala ABD 10 yıllık faizleriyle değerli metalleri arasındaki ters korelasyona inanıyor. Anlatmaktan yoruldum deflatif dönem korelasyonuydu o. Enflasyonist dönemde bugünkü Down pointing backhand index gibi ikisinin beraber yükselişi söz konusu. Sebep Fed çaresizliği!
    https://mobile.twitter.com/laplace20...17627958054913
    Ki o ahali mahvedeceklerimizdendir, arkanıza bakmadan terk edin onları yoksa siz de taş olacaksınız!

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    ama altın bir emtiadır..

btc karışında..

demi

yaz yeğen..

altını mikleyen yok gelecete.

tek savınız..

altın bir emtiadır olarak kalacak..

!!!!

btc yeni rekorlar kırrarken...

geçmişte bilmem ne diye çamur atanlar arkasından bakıyo şimdi.

Ben çamur felan atmadım ama..

Altın bir emtia mıdır?

Değildir..çünkü son bir senedir pek çok emtia %100 civarlarında artarken altın artmadı(ons), hatta düştü..

Altın bir emtia mıdır?

Değildir..çünkü altın bir bir emtia olsaydı tonlarcasının MB kasalarında yatmaması gerekirdi..

3.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Ben çamur felan atmadım ama..

Altın bir emtia mıdır?

Değildir..çünkü son bir senedir pek çok emtia %100 civarlarında artarken altın artmadı(ons), hatta düştü..

Altın bir emtia mıdır?

Değildir..çünkü altın bir bir emtia olsaydı tonlarcasının MB kasalarında yatmaması gerekirdi..
    Altın bir emtiadır.

Bence emtianın sözlük anlamına yeniden bakma zamanınız gelmiş.

Wikipedi'den
    In economics, a commodity is an economic good, usually a resource, that has full or substantial fungibility: that is, the market treats instances of the good as equivalent or nearly so with no regard to who produced them.
    Örnek: Tütün, altın, gümüş, pirinç, kakao, bakır, demir gibi.

Emtia olma durumunun fiyatla bir alakası yok yani.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Altın bir emtiadır.

Bence emtianın sözlük anlamına yeniden bakma zamanınız gelmiş.

Wikipedi'den

Örnek: Tütün, altın, gümüş, pirinç, kakao, bakır, demir gibi.

Emtia olma durumunun fiyatla bir alakası yok yani.

Gold is money..

Bana göre altın paradır, size göre emtiadır..

Aksi takdirde merkez bankalarının bodrum katları tütün, pirinç, kakao vs. dolu da olabilirdi, değil mi?..

Ayrıca belki dikkat etmemişsiniz, tüm emtialarda son bir senedir ciddi artışlar olurken altın bırakın yükselmeyi düştü..birileri altını para olarak kabul ediyor ki, ciddi bir enflasyona rağmen altın denen emtiayı yükseltmiyor..

5.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Gold is money..

Aksi takdirde merkez bankalarının bodrum katları tütün, pirinç, kakao vs. dolu da olabilirdi, değil mi?..

Ayrıca belki dikkat etmemişsiniz, tüm emtialarda son bir senedir ciddi artışlar olurken altın bırakın yükselmeyi düştü..birileri altını para olarak kabul ediyor ki, ciddi bir enflasyona rağmen altın denen emtiayı yükseltmiyor..
    Merkez bankasi kasasinda kakao baya marjinal bir dusunce

Altin net paradir dunya dondukce de para olarak kalacaktir

Emtia sinifina girmesi bu gercegi degistirmez

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Gold is money..

Zaten para denen şey bir emtiadır.

Altın hem para hem emtiadır. Altın olmazsa aynı para görevini gümüş de görebilir, tütün de. Mantık bu konu para olunca. Askerde bir paket cigara ile çok işler çözülür. Bilen bilir.

Altın bu, iner çıkar. Düşüyorsa daha iyi. Bu kadar para basılırken altının fiyatı artmıyorsa enayiler bedavaya veriyorlar demektir.

ytd

7. Şimdi diyeceksiniz ki sana bu akılları kim veriyor. Para emtia ne alaka? Ne diyosun hocam sen?

Hayır olay çok mantıklı. Peter Schiff denen arkadaşın 200-300 tane podcastini dinlemişimdir son 1 senede. O akılları bundan aldım. Önceleri de finans hakkında bir şeyleri bildiğimi zannederken bu adamı dinlemeye başladıktan sonra bir sürü görüşüm değişti konular hakkında.

Daha önce de bu konu hakkında yazmıştım ama hesapta finansal okur yazarlığı yüksek olan bu forumda bile paranın tam olarak ne olduğu anlaşılmış değil.

Altın stoklamak ile pirinç veya su stoklamak arasında mantık olarak en ufak bir fark yok. Neden?

Altın, pirinç ve su emtiadırlar ve takas şeklinde para niyetine kullanılabilirler. Altının yüzyıllardır para olarak kullanılmasının tarihi ve dini sebepler dışındaki en büyük iki sebebi:

1- Gerçek hayatta (diş protezi, elektronik, takı gibi) kullanım alanı olması. İnsanların günlük hayatta kullanmaya ihtiyaç duyması.
    2- Dünya üzerinde diğer metallere göre az bulunması. Yani küçücük bir miktar ile çok büyük bir değer oluşturması, oksitlenmemesi yani muhafazasının kolay olması.

Aynı şartları uranyum sağlasa uranyum da kullanılabilir. Tütün malum böcekleniyor bozuluyor. O yüzden kısa vadeli takaslar için kullanılabilir. Su desen pratik değil. Miktarlar çok büyük, cebe ancak pet şişe ile girer

Altın öyle değil basıyorsun coin şekline bitiyor.
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 20-10-2021 saat: 23:03.

8. Bu store of value denen olayın da aslı şu:

Aslında store of value, değer saklama aracı demek, ileride kullanılacak ürünü bugünden stoklamak demek.

Yani altın ileride kullanılacak, lazım olacak ise, onun stoğunu bugünden yapmak demek.

İlla dolara karşı değer kazanacak anlamına gelmiyor. Gelecekte bu ürüne (stoklanan ürün her ne ise, bu örnekte altın) oluşacak talebi öne alıp kendini gelecekteki olası kötü duruma karşı hedge etmek demek.

Sayfa 879/1014 İlkİlk ... 379779829869877878879880881889929979 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •