Sayfa 97/147 İlkİlk ... 47879596979899107 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 769 - 776 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Cok zor bir şey cauti ağabey.

Geçen sene show yaptık bu sene faizle kafa kafaya gidiyorum ha başarı mı şu ortamda o da bana göre başarı ama reel olarak eridim resmen. Bakalım son 3 ayda toparlayacak miyiz öyle bir beklentim var ama hayırlısı.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben borsadan zengin olmaya çalışan gençlere hep şunu dedim...Bist/döviz/enflasyon+%10 bunu bir turrurun en az 5 sene...yok abi ben +%20 yi tuturuyorum diyorsan zaten 20-30 yılda türkiyenin sorosu olursun..soros ta asıl varlığını 60 dan sonra yapmış...adam 55-60 da kalp kriiznden ölse kimse tanımıyacaktı belki de.

neyse..benim için mucize formül yukarıda, ortalamada yıllık +%10-20 arası getiriyi tuttur, zaten olayı aşmışsın demektir.

Bir de sanırım 10-15 bin tl ile yatırım işine başlanıyor genelde...200-300 bin tl üzeri bir kapitalle bu işlere başlansa, +%20 ise her 4 yılda paranı reel olarak ikiye katlıyorsun...tek yapılması gereken biraz sabırlı olmak.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Cok zor bir şey cauti ağabey.

Geçen sene show yaptık bu sene faizle kafa kafaya gidiyorum ha başarı mı şu ortamda o da bana göre başarı ama reel olarak eridim resmen. Bakalım son 3 ayda toparlayacak miyiz öyle bir beklentim var ama hayırlısı.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    her yıl aynı olmaz...geçen yıl pandemi dalgasında ben de kötü bir yıl geçirmiştim..bu yıl çok daha iyi benim için.

önemli olan ortalamada dediğimi becermek...bir de yıldan yıla çok getiri dalgalanması olmaması, öyleyse portföy riskli ve hedge edilmiyor demektir...az çok her yılı artıda kapatıp ortlamada reel %10-20 sağlıyorsan çok iyi..adam var bir yıl %100 yapıyor ertesi yıl %30 eksi...bu tür bi dalgalanma başarılı bir portföyde yaşanmaz, hem böyle bir dalgalanma çok yıpratıcı olur, rulet gibi bir şey...toplam portföyü 5 yılda 100 binden 1 milyona çıkarmak, sonra bir yılda 700 bine inmek yıpratır...ertesi yıl da 500 e insen belki daha toparlayamazsın performansı...getiri sapmasının az olması çok değerli portföyler için.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,268
    hocam şu buffet güzellemelerinden vazgeçsen...adam o lafı hangi piyasa için demiş, hangi bağlamda demiş...o konuşmayı da az çok hatırlıyorum, ben öyle bir çıkarım yapmadım aslında.

hem buffet gelsin bistte yatırım yapsın, bizim piyasada reel kazanç sağlamak sp de yatırım yapıp, üstüne yatmaya benzemez....açıkçası, benim birini tebrik etmem için bizim piyasada ne yaptığını görmem gerek.
    Ben guselleme filan yapmiyorum, sadece adamin dedigini soyluyorum..
    Kendimden de biliyorum, sepet yapacagim diye gecmiste sayisini bile bilmedigim kagit aldim ama cok bi sey kazanamadim.
    Ne zaman 2-3 kagida yogunlastim, onlari cok iyi tanidim, o zaman kendime geldim..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Ben guselleme filan yapmiyorum, sadece adamin dedigini soyluyorum..
    Kendimden de biliyorum, sepet yapacagim diye gecmiste sayisini bile bilmedigim kagit aldim ama cok bi sey kazanamadim.
    Ne zaman 2-3 kagida yogunlastim, onlari cok iyi tanidim, o zaman kendime geldim..

Syg,
    Ne güzel, senin için doğru yol buymuş. Ben de 4-8 arası kağıt taşırım genelde..benim için doğrusu da bu.

Sorosun bu lafına çok atıf yapılıyor, özellikle twitter da...özellikle yeni başlayan, yeterli tecrübesi olmayan biri için intihar gibi bir şey bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,268
    Ne güzel, senin için doğru yol buymuş. Ben de 4-8 arası kağıt taşırım genelde..benim için doğrusu da bu.

Sorosun bu lafına çok atıf yapılıyor, özellikle twitter da...özellikle yeni başlayan, yeterli tecrübesi olmayan biri için intihar gibi bir şey bence.
    isi bilmeyen icin demis zaten..
    Once isi ogrenmek gerekiyor..
    En basdan yapmak cok tehlikeli gercekten...
    Her iste sadece yatirimcilikta degil, konuyu iyi ogrenmek, her yonden hakim olduktan sonra basitlestirmek lazim, yoksa bastan basit yapayim, basit dusuneyim dersen yuksek ihtimal tovbe eder, ceker gidersin..

Syg,

2002-2008 gibi bir dönem daha yaşansın bist teki getiri abd borsalarından elde edilecek rakamdan kat kat fazla olur.
    önemli olan o döneme benzer bir ülke görüntüsü lazım bize. Yoksa en iyi rallide bile 7 fk yı geçemez bist. Bkz. Rusya vb borsalar
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Arkadaşlar ben tek kağıt diyorum ama o tek kağıdı bulana kadar uygun fiyat olduğuna karar verene kadar bazen aylarca borsadan uzak duruyorum,tek kuruş para sokmuyorum.Yoksa elbet riskli iş,bazen de kar falan olmuyor nominal olarak yatırdığım parayı alıp çıkıyorum,paranın zaman maliyetinden gol yiyorum.Ama tabela zararı hiç yazmadım,hep az bişi para alıp çıkıyorum.Herkesin kişiliği farklı,parayla ilişkisi,finansal piyasalardan beklentisi,dayanma gücü,sinirlerinin sağlamlığı farklı.Elbet bir sistem dahilinde hareket etmek lazım,yoksa adamı duman ederler.Yanlış yönlendirme yapmış olmıyayım,ben benim uyguladığımı bana uygun olan sistemi yazdım.Ama martematiksel olarak çok hisseli portföylerde kar işi zor iş,o kadar hisseyi takip etmek portföyü yönetmek zor iş,o kadar kağıtda her gün bir çok keşke ile başetmek zor.İnsan sürekli keşke ordan satsaydım burdan alsaydımla uğraşır durur,aslında benim sistemden çok daha fazla yorucu olur gibime geliyor.Ama elbet bunlar benim düşüncelerim,becerene helal olsun.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,268
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    2002-2008 gibi bir dönem daha yaşansın bist teki getiri abd borsalarından elde edilecek rakamdan kat kat fazla olur.
    önemli olan o döneme benzer bir ülke görüntüsü lazım bize. Yoksa en iyi rallide bile 7 fk yı geçemez bist. Bkz. Rusya vb borsalar
    Oyle bi donem olabilmesi icin cok guclu hikayemiz olmasi lazim...

2002 de yeni bir IMF programi, AB cipasi v.s vardi.

Simdi safti kaymis bir ulke var..

Syg,

Sayfa 97/147 İlkİlk ... 47879596979899107 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •