Sayfa 132/147 İlkİlk ... 3282122130131132133134142 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 1,049 - 1,056 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Size katılıyoum. Herkesin hayata bakış açısına göre doğruları değişir. Sadece mutluluğu para harcamak getirmez. Paranın nereye harcandığıda önemli.
    Babalara fazla haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Yokluktan gelmişler. Üretimin doğru düzgün olmadığı bir dönem. Bu şekilde düşünmeleri çok yanlış olmayabilir.
    25 yaşından sonra evlatlara birşey vermek zorunda değiller bence. Bir şirket gibi çocuklar ailelerini ikna edip paraları düzgün yerlere harcayacağını göstermeleri gerekir. Bu perspektifi ve güveni sunmayan çocuğa para verilmesi çok doğru olmayabilir. Parayı doğru yere harcayacak yada kullanacak cocuğa da aile cimrilik yapıyorsa problem.
    Emrah sefa gürkan mesela babası tarafından fonlanmış bir insan. 30 yaşına kadar doğru düzgün çalışmamış. Ama parayı doğru harcamış.
    Hocam babalara haksızlık yapmıyoruz. Onlar bizim canımız. Bu nedenle, kiracılardan GOL yediğinde üzülüyorum. Yapma baba diyorum. Elektrik su aboneliği üstüne al diyorum. Almıyor.

Mesela eşya sigortası yap eve dedim yapmadı. 7-8 yıllık tv , 2 defa ekran değişti. Geçen hafta 3.500 TL ödedi. Ya baba yap, 200-300 TL yıllık sigorta rahat et. Yapmıyor.

Ya diyorum ki, 20-25 senelik evde oturma, sat, 100-200 mt ötede yeni ve az katrlı evler var. Depremden korkuyorum. Oraya geç. Aradaki farkı ben ödücem. Yapmıyor.

Baba diyorum emekli memursun, marmaris bodrum gez. Tatil parasını vereyim. Gezmiyor.

En son ikna ettim 6-7 sene önce, Kuşadasında daire aldık. Şimdi yılın 8 ayı kuşadasında kalıyor. İyi ki almışız diyor. Yahu, daha neler dedim. İmkanı var. ama yapmıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by kırmızı Yazıyı Oku
    Çok güzel yazılar okuyorum,son dönemde en keyif aldığım yazılar ( son 1,2 sayfada okuduklarım sanıyorum.)borsa ise hobim ve mesleğim olunca sizlerden biraz daha farklı hareket ediyorum (portföy çeşitlendirmesi hiç yapamadım malesef buna rağmen fena bir getiri elde etmedim,) ancak açıkçası yatırım displini ile bu kazancı elde edenlere daha çok saygı duyuyorum.başığı açan kişi cauiti’de müthiş disipli yatırımcı, tanımasam da kendisini doas ttrak toaso gibi senetlerde 2018 fiyatlarındaki alım startejisi (aylara bölerek alım) vs hala aynı displin ile devam ettirmesi müthiş.

Yüksek enflasyon ortamında birikim yapmaya çalışan herkese bol kazançlar diliyorum,konuşmanın kolay uygulamanın neredeyse imkansız olduğu ülkemizde yapılan bu fedakarlıklar İNŞALLAH çok ama çok pozitif sonuçlanır.
    ah,ah..yaramı deştin burada az doas muhabbeti yapmadık, bu millet alman araba sevdasından vazgeçmez dedik, o sırada sözde alman hükümeti ile papaz olmuştu bizimkiler..nesfocagrı ile çok yazdık bu konuda...sonra ttrak da, tarım önemli dedik, bu fırsatlar kaçmaz dedik...ama ben ne yaptım, belli karlardan sonra yeter bu kadar dedik, yanlış yaptık..doas o zamanlar 5 tl idi, şimdi 70....ttrak 30 tl altında bile alımım vardı, şimdi 240 filan..bunlar 4 senelik hikaye ve temeli sağlam, çok az risk ile taşınabilecek hisselerdi...zaten spekülatif, saçma sapan hisselerle hiç işim olmadı.

Neyse...kaçanlara değil, önümüzdeki fırsatlara bakacağız...o zamanlar daha kısa vade yatırım yapıyordum, şimdi biraz daha vadeyi uzattık..gerekirse 4-5 yıl bekleyeceğim inandığım kağıtlarda.

Benim en önemli özelliğim planlama...meslek hastalığı bir yerde...buna bağlı olarak da çeşitlendirme...konutları bile deprem nedeniyle farklı şehirlerden aldım...arsa da aldım, tarla da aldım..hisse zaten var, altın da var riski bu kadar dağıtınca, getiri de ortalamalarda kalıyor...ama akşama rahat uyuyorsun, kafan rahat oluyor, her türlü olumsuzlukta bir şekilde ayakta kalıyorsun

Millet hep geçmişte nasıl battığını vs anlatır, ben de hep şunu derdim...Ben istesem de batamam, yapım müsait değil

Bu arada en büyük dezavantajım da para kazanma konusunda çok istekli olmamam..yani çok kazanayım diye büyük bir motivasyonum yok, bağ bahça işleriyle uğraşmayı, doğada vakit geçirmeyi seviyorum..böyle olunca çok para kazanılamıyor, ama sonuçta bu benim tercihim ve böyle daha mutluyum
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Hocam babalara haksızlık yapmıyoruz. Onlar bizim canımız. Bu nedenle, kiracılardan GOL yediğinde üzülüyorum. Yapma baba diyorum. Elektrik su aboneliği üstüne al diyorum. Almıyor.

Mesela eşya sigortası yap eve dedim yapmadı. 7-8 yıllık tv , 2 defa ekran değişti. Geçen hafta 3.500 TL ödedi. Ya baba yap, 200-300 TL yıllık sigorta rahat et. Yapmıyor.

Ya diyorum ki, 20-25 senelik evde oturma, sat, 100-200 mt ötede yeni ve az katrlı evler var. Depremden korkuyorum. Oraya geç. Aradaki farkı ben ödücem. Yapmıyor.

Baba diyorum emekli memursun, marmaris bodrum gez. Tatil parasını vereyim. Gezmiyor.

En son ikna ettim 6-7 sene önce, Kuşadasında daire aldık. Şimdi yılın 8 ayı kuşadasında kalıyor. İyi ki almışız diyor. Yahu, daha neler dedim. İmkanı var. ama yapmıyor.
    Hayırlı evlat olarak en güzelini yapıyorsun Aslında sen kendi ayakların üzerine durabildiğin için şu an çok daha iyi konumdasın, ve baban en büyük eksikliği kendine yapıyor...yani bu yazdıkların kendinle alakalı değil, daha çok baban ve annenin yaşadığı eksikliklerle alakalı.

Ben kesinlikle bu durumda olmam, yeni nesil bu konuda biraz daha bilinçli..en fazla birer ev bırakırım çocuklara, bir de iyi bir eğitim, güzel ahlak..diğerlerini kendileri becerip yapsın..ben de belli bir yaştan sonra bol bol para harcayayım, bu konularda çoğu kişiye göre biraz bencil düşünüyor olabilirim.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Mesela ben bir çok farklı yatırım türünü eş zamanlı yapıyorum. Mesela, oglum universiteye başlayınca şunu veririm, 25-30 yasında şunu verırım, evlenınce şunu veririrm gibi. Kısacası, hayata atacağı her büyük adımda, bir destek olmak lazım diye düşünüyorum. (IMF Kredisi gibi, dilimleri serbest bırakıyorum gibi). Ama eski kafalar, ölene kadar en ufak bir paylaşım da bulunmuyorlar. Teyzem rahmetli oldu, onlarca evi kaldı, çocukları mirastan paylarına düşenle ev sahibi oldular. Düşünün anne babaların evleri oluyor, cocukları kirada sürünüyor, ama sorsanız, ben bu evleri cocuklarım için yaptım, onlar için çalıştım diyorlar. 40-45 yaşında adama ev versen nolur. Önemli olan 20-40 yaş arası destek olmak.

Tam tersi durumda var. Yakın arkadasım. Sürekli ailesi destekledi. Ev alırken, ciddi nakit verdi, arabasını aldı v.s. 3 liralık bir şey alıyorsa, 1 lirasını banka, 1 lirasını kendisi, 1 lirasını da ailesinden aldı. Adam da hayırsız evlat değil elbet. Adam her zaman ailesini arkasında hissetti, biz hissedemedik. Öyle olsa, cok daha önceden f.özgür olurduk. Çok çok gereksiz ihtiyatlı olduk.

5. Bu başlığı sürekli okurum, güzel konular konuşulur. Ben kendime özgü geliştirdiğim yatırım stratejimden bahsetmek istiyorum. Bu stratejimim hem başkalarına örnek olur, yada ilave tavsiyelerle geliştirebilirim diye düşünüyorum.

100 000 tl 15 tane hissede 10 bin tl lik alımlar yapıyorum. Kafanız karışmasın 10 bin tl lik 10 hissede alım yapınca portföy doluyor, diger 5 hissenin 10 binlik alımları gerçekleşmiyor.

Bütün alım satımlarımı spot hisselere kurdugum algoritmik sistemlerimle yapıyorum. Çok gelişmiş sistemler degil , basit sistemler. Fakat işin güzel yanı iyi hisselerde güzel ş çıkarıyor.

Aksa,Aksen,Alark,Hektas,Doaş,Tüpraş,Logo,Thy,Toaso ,Froto,Sasa,Kordsa,Kozaa,Deva,Eregli,Vestel,Algyo

Şuan sistemlerinin çalıştığı hisseler bunlar . Sürekli bunları alıp satar. Burada şu var bazı haftalar portföy ful dolu olur. Bazı haftalar 2-3 hisse olur, hissenin yada endeksin durumuna göre hareket eder. 10 hisse alda ise portföy dolu olur . Diger hisselerin emirleri gerçekleşmez. Sistemi sat veren olursa yeni al emri gerçekleşirse sat verenin yerini yeni al verenler girer. Hisse sayısı ve ismi sürekli değişir .

Hissede trend oldumu sonuna kadar sömürür önceki aylardaki kozaa, eregli ,Alark vb trendlerde güzel paralar kazandırdı

Sistemin olumsuz yanıda var bazen portföy dolu olunca tavan giden hisseleri kaçıra biliyor. Mesela bu haftaki Doas, Aksa,Hektas yükselişini kaçırdı.

Rusya-Ukrayna şavaşında full portföyle yakalandım. Portföy %10 eriyerek en dibi gördü , Oradan mart ayındaki trendde katılarak Portföyü tekrar toparladığı gibi , şuan için %10 kara geçti. Sistemlere ve şirketlere güvendiğim için korkmadan sistemlere
    dokunmadım.
    Endeks düzeltme- trend döngüsü içinde senede 3-4 defa hareket yapabilir. Düzeltmenin başlagıcında portföy boşalıyor. Düzeltme bitip , trend başlangıcında portföy doluyor. Dip yada zirveden alım satımı kastedmiyorum. Düzeltme yada trendin %3 dönüşünde kesinlikle sinyal oluşuyor. Tabi sert gablı açılış olursa ona bir şey yapamıyorum. Senelik 3-4 adet döngüde sistemimin başarılı sonuçlar çıkaracagını biliyorum ve güveniyorum.

Yıllık bazda hedefim rakamsal olmasa bile İyi yönetilen mac,nnf , tacirlerin fonunun yıllık getirisini geçmek gibi bir hedefim var.

Rakamsal olarakta en az %50 kazanmayı umuyorum.

Hisselerimi seçerken basit düzeyde temel analiz ile
    Son 5 yıldaki yıllık Satış, Net Kar, Esas Faliyet karı, Öz kaynak büyümesi pozitif olan hisseleri seçtim. İleri zamanlarda bu verileri bozulanı çıkarıp, başkalarını ekleyecegim.

Yıllardır kafamda tasarladığım bir stratejiydi. Fakat başarılı kayddadeger algoritmalar üretemediğim için uygulamaya koyamadım. Model olarak küçük denemeler yaptım, fakat endeksin kötü zamanlarına denk geldiği için usandım bırsktı uğraşmayı. Fakat geçmiş testleri inceleyip başarılı olduğunu gördüm.

Portföydeki hisseleri seçerken Bist 100 dışına çıkmadım. Hatta benim bist 60 listem vardır. Onlardan başka hisse takip etmem onlar arasından seçtim.

Bilişim, Çimento hisseside eklemek istiyorum fakat porföy dolunca sokamadım. Çimsa , Oyakc takibimde olan hisseler. Algyo ,Logonun hareketlerini sevmesemde çeşitlilik oluşturmak adına içine kattım.

Algoritmalarım düşük periyodda , trende yapışan, zararda fazla durmayan yapıda olduğu için güveniyoru. Hisse yataysa sararsa kesnlikle çuvallar. O yüzden hisse seçimim çok önemli trend olacak, degerini bulacak hisseler eklemem stratejinin başarısı için çok önemli.

Şuda var 10 hisse ile 10 bin tl lik alımlarda yapabilirsiniz , fakat endeks yatayda olunca portföyde 4-5 hisse olmadı yerine fazla hisse ile portföyü trendde olan hisseler ile fullemek istiyorum . Marta göre momentum biraz düştü fakat bazı hisseler güzel yükselişler yapabiliyor. Onları portföyüm bazen yakalayabiliyor bazen kaçıraniliyor. Portföy full dolu iken, portföy dışı hisselerde sinyal oluşursa tabi portföye girmiyor. Portföyde çıkan hisseler olsa bile o hisseler sinya ürettiği için tekrar giremiyor. Sat- al sinyali döngüsüyle portföye girme şansı yakalıyor. O yüzden bu haftaki doas ve hektas portföy dolu iken sinyal üretti giremedi.

Bu stratejim hedeflerim doğrultusunda ilerlerse bir ömür uygulamayı, kendim ve çocuklarım için pasif gelir yaratması umudundayım.

Stratejim teknikcilerin , temelcilerin, Algocuların, Temettücülerin , Para ve risk yönetimi yapanların hepsinden bir demet alınmış giriş seviyesi bir strateji. Saydığım analizler konusunda ileri düzeyde bir bilgim yok, temel düzeyde hepsini bilirim.

Hedefimi seçerken özellikle İyi yönetilen fonları esas alıyorum . Az önce baktım son 5 yılda Türk hisselerinde yatırım yapan iyi fonlar % 600 civarı kazandırmış. O çok yüksekmiş ben bunu nasıl yakalarım diye umutsuzluğa düşerken işin içine bileşik getiri giriyor bu fonlar bileşik getiri ile bu rakamları elde etmiş.

Bende hesapladım bileşik getiri ile yıllık %50 ile 5 yıl sonunda 8 kat % 900 gibi bir getiriye ulaşıyorum.

Benim seçtiğim hisseler ile fonların seçtiği hisselerin benzerliği yüksek.

Portföyü sürekli büyütüp ilk 100den 1000 ne çıkmak çok zordu.1000 den 5000 ne çıkmak daha zor derlerdiya . Ben bu psikoloji yada korkudan hiç etkilenmiyorum . Çünkü algolarıma ve seçtiğim hisselere sonuna kadar güveniyorum. 100.000 de olsa 1 milyonda olsa 5 milyonda aynı strateji ile korkmadan uygularım.

Stratejimin full portföyümle 2-3 ayındayım. Daha önce model portföy ile kısa süreli denemelerim oldu. Başarıya ulaştığını görünce full girmeye karar verdim. Çeşitlendirme tavsiye eden olabilir altın yada usd tavsiyesi olabilir. Dolar ve gram altın içinde tamamen spot piyasada işlem acacak algolarımda hazır. Bizzat gram ve usd yi baz alan yatırım araçlarında çalışacak. Fakat ben bundan sonra tamamen hisse ile götürmeyi düşünüyorum. Kar ettikçe paranın az bir kısmı ile viop tarafında çift yönlü işlem açan pay vadeli algolarım devreye girecek. Az az minik lotlar ekleyecegim pay vadeli hisselerdem. Çift taraflı olacak işlemleri.

Aslında kafamda bu stratejiyi 2-3 hisse ile swing trade tarzında uygulamak yatıyor fakat kendimi bildiğimden üsteki tarz daha uygunu diye düşünüyorum .

Zarar edince stop olma , Kardan erken çıkma , Hisse çok yükseldi alamama korkusu, Endeks çok gitti hisseler pahalandı korkusu gibi yatırımcının yıllarca beynini kemiren korkulardan tamamen kendimi soyutladım, beynimden attım. O Yüzden portföyüme bağlayacagım miktardan hiç korkmuyorum. Strateji hedeflerime ulaştıkca dahada güveneceğim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,995
    Tebrikler..
    Nefesimi tutarak okudum.
    Bol ve hayirli kazanclar dilerim.
    Su elemanin sistemini de bir inceleyin derim.

https://twitter.com/necip_tansel?t=5...azTKg1aKw&s=09

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7. Merhabalar.

Oncelikle toptikteki onceki mesajim uzerine verilen tavsiyeler icin herkese cok tesekkur ederim. Onlara geri donus yapamadim, fakat hepsini okudum ve faydalandim. (Asosyal bir insan olarak yazmak bana cok zor geliyor. Su kisa mesaj icin bile dakikalarca yazip yazip siliyorum Not: O kadar da kisa olmadi.)

Merhaba sayın atakanözbaki. Sisteminiz icin hangi alt yapiyi kullaniyorsunuz? Bir programci olarak bu konu ilgimi cekiyor. Kucuk bir portfoyle denemeler yapmak isterim.

Sizce baslangic olarak su strateji mantikli midir?
    1. Portfoye uzun vade icin ilgilendigin hisseleri al. Malda kalmak asla sorun olmasin.
    2. Hatta ilk alimlari gerceklestir. Enflasyon nedeniyle TL'de kalmaktan korkuyorum.
    3. Nakit olmadigi icin satis + alis firsatlari oldugunda islem yap.
    4. "Asla zararina satma" diye bir kural koy. Bu sekilde para en azindan nominal olarak eksilmez. Hatta belki enflasyonu da bu kurala ekleyebiliriz. Maliyetleri enflasyonu baz alarak otomatik olarak artirip, buna gore artmayan hisseyi satmayiz.

4. kural islemleri bir sure sonra kitleyebilir diye tahmin ediyorum. Bu durumda durumu kabullenebilir, veya kendimiz programa mudahale edebiliriz. O arada bir seyler ogrenmis olurum.

Burada benim icin en bilinmezi 3. nokta. Henuz teknik analiz hakkinda yeterince bilgiye sahip degilim. Gecen gun EMA, MACD ve RSI algoritmalarini arastirdim. Bir veri setinde bu degerleri hesaplayip grafigini cizdirdim. Tabii algoritmalarin kendisi yetmiyor, nasil yorumlayacagim konusundaki nuanslari da ogrenmem gerekecek.

Bir de 3. durumda satisi gerceklestirip alis yapamamak da var. TL'de kalmak veya hisseyi istedigimiz degerden degil de daha yukaridan almak 4. kurali cignemek anlamina gelecek. Bunun icin de bir strateji belirlenmeli.

8.  Alıntı Originally Posted by doubt Yazıyı Oku
    Merhabalar.

Oncelikle toptikteki onceki mesajim uzerine verilen tavsiyeler icin herkese cok tesekkur ederim. Onlara geri donus yapamadim, fakat hepsini okudum ve faydalandim. (Asosyal bir insan olarak yazmak bana cok zor geliyor. Su kisa mesaj icin bile dakikalarca yazip yazip siliyorum Not: O kadar da kisa olmadi.)

Merhaba sayın atakanözbaki. Sisteminiz icin hangi alt yapiyi kullaniyorsunuz? Bir programci olarak bu konu ilgimi cekiyor. Kucuk bir portfoyle denemeler yapmak isterim.

Sizce baslangic olarak su strateji mantikli midir?
    1. Portfoye uzun vade icin ilgilendigin hisseleri al. Malda kalmak asla sorun olmasin.
    2. Hatta ilk alimlari gerceklestir. Enflasyon nedeniyle TL'de kalmaktan korkuyorum.
    3. Nakit olmadigi icin satis + alis firsatlari oldugunda islem yap.
    4. "Asla zararina satma" diye bir kural koy. Bu sekilde para en azindan nominal olarak eksilmez. Hatta belki enflasyonu da bu kurala ekleyebiliriz. Maliyetleri enflasyonu baz alarak otomatik olarak artirip, buna gore artmayan hisseyi satmayiz.

4. kural islemleri bir sure sonra kitleyebilir diye tahmin ediyorum. Bu durumda durumu kabullenebilir, veya kendimiz programa mudahale edebiliriz. O arada bir seyler ogrenmis olurum.

Burada benim icin en bilinmezi 3. nokta. Henuz teknik analiz hakkinda yeterince bilgiye sahip degilim. Gecen gun EMA, MACD ve RSI algoritmalarini arastirdim. Bir veri setinde bu degerleri hesaplayip grafigini cizdirdim. Tabii algoritmalarin kendisi yetmiyor, nasil yorumlayacagim konusundaki nuanslari da ogrenmem gerekecek.

Bir de 3. durumda satisi gerceklestirip alis yapamamak da var. TL'de kalmak veya hisseyi istedigimiz degerden degil de daha yukaridan almak 4. kurali cignemek anlamina gelecek. Bunun icin de bir strateji belirlenmeli.
    İdeal kullanıyorum , 4 saydıgın stratejide kullanılabilir. 3 madde sistem mantıgına ters alış -satış fırsatını bulsak zati algo işine girmezdim. Manueli beceremedigim için alo ile uğraşıyorum. 4- maddeyide sisteme tanımlar bilirsin fakat sonuçlarını görmen lazım, karşılaştırman lazım. Sistem işine girdinmi sürekli iyiyi arıyorsun, boğulup gidiyorsun. O yüzden hemen işe girişsen bile sonuçlar tatmin etmeyip başka arayışlara gireceksin.

Sayfa 132/147 İlkİlk ... 3282122130131132133134142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •