Sayfa 10/147 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon
Arama sonucu : 1171 madde; 73 - 80 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1.  Alıntı Originally Posted by Rj16 Yazıyı Oku
    Ben şu şekilde bakıyorum hocam,

%17 faiz getirisi için parayı 1 yıl bağladık diyelim.
    İyimser bir senaryoda Aralık 2021 için enflasyon tahmini %11.
    Bu da bir yıllık %6 reel getiri demek.
    Ortalama senaryoda Enflasyon %15 olursa reel getiri %2'ye düşüyor.
    Hafif kötümser senaryoda Enflasyon %20 olsa %3 zarara düşmüş oluyoruz.

Bu tabloda bana faize para yatırmak hiç mantıklı gelmiyor sadece bu.

-----

Hisse konusunda ise her şey mümkün + %17'de, portföyü 3'e katlamakta, 4'te 1'e düşürmekte kısaca her şey mümkün. Burada bilgi, tecrübe, şans, psikoloji vs. birçok faktör devreye giriyor.
    Artık buradaki motivasyon yatırımcının kendi tercihine kalıyor.
    Bu ikileme düşen biri olsaydım birazda risk seviyorsam viopda şansımı denerdi heralde

100K para var diyelim. Viop teminata yatırıldı.
    31 aralık 2021 yıl sonu endeks301777 10 kontrat alınsa spot 1657(temettü hesabı yapmadım)
    Endeks 30 %15artısla yılı kapatsa 12800tl getiri.
    Viopdaki paraya yıl boyu 15 faiz alsak şuan 17 civarında ama geneli için 15 diyelim 15000tl getiri
    Total 27800 %27.8.

Tersinde büyük zararda mümkün, Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Merhaba
    Yeni başlığın ilk konusunu açayım.
    Belki tam yeri bu başlık değildir.
    Kusura bakmayın.
    Bir konuda fikrinizi merak ettim.
    Geri ödemeli hayat sigortaları oluyor.
    Mesela bir poliçeden bahsedeyim.
    Örneğin 3000$(12 ay taksitle) poliçe olştırdunuz. Bu paranın vergi iadesi limite bağlı olarak ortalama %25dir.
    Daha sonra riziko gerçekleşmezse 10 yıl sonunda %100 iade oluyor. Örneğin 5. Yıl sonunda çıkılırsa %25 kesinti oluyor.
    Avantajı; para biriktirme, tl değer kaybını önleme ve ortalama %25 vergi iadesi. Allah korusun Rizoko gerçekleşirse iyi bir mebla geride kalanlara oluyor.
    Dezavantajı; süre uzun. Sistemin güvenilirliği şüpheli
    Böyle sigortalar yaptıranlar var mı? Yada detaylı konuya hakim tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum.
    Teşekkür ederim
    Selam,
    Hayatla ilgili sigortalarda dip notlari cok iyi okumak lazim. Zamaninda bu "degisik" hayat sigorta islerinden cok carpilan oldu.
    Sene 1990lar. Adamin sigortasinin riski gerceklesiyor. 2milyon tl veriyorlar eline. O zamanki TL cinsinden.

Kredilerde yapilan hayat sigortalarini konunun disinda tutuyorum.

Benim gorusum sirket katkili BESlerin emekli olana kadar devam ettirilmeleri durumunda halen cok cazip oldugu yonunde. TR ozelinde TL'nin deger kaybi problem ama yine de %100 kazanc potansiyeli var.

Kendimi (Yer ABD) ornek vermem gerekirse ben brut maasimin %10unu koyuyorum sirket de %10 koyuyor. Bu sirket icin ust limit.
    Hem vergiden dusebiliyorum %10 gelirimi hem de sirketin koydugu katki yuzunden kafadan %100 gelirim oluyor. Fonun zaman icinde getirecegi degerlenme de cabasi. Su an elimdeki emeklilik fonunun 2020 getirisi $ bazinda %16.

Katılıyorum.
    Endekse bakmak yanıltıcı oluyor.
    1 lira etmeyecek yada yıllarca kar etmemiş kağıtlar bedelli yapıyor diye tavan çekiyor.

Yabancı oranı düştükçe manuplatif hareketler arttı malesef.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dolar ya da TÜFE enflasyonu bazlı grafikler var. Bunlara bakmak lazım.

Aslında endeks olarak pahalı değiliz de, BİST 100 deki bazı hisseler 30-40 fk larla işlem görüyor, yani hisse bazlı büyük balonlar, sorun burada.
    SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Merhaba Sn Callandor
    Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.
    Bu poliçeler dolar üzerinden çalışıyor.
    Dolar yatırıp, süre sonunda riziko gerçekleşmezse yine ödenen dolar üzerinden geri ödeme yapılıyor
     Alıntı Originally Posted by callandor Yazıyı Oku
    Selam,
    Hayatla ilgili sigortalarda dip notlari cok iyi okumak lazim. Zamaninda bu "degisik" hayat sigorta islerinden cok carpilan oldu.
    Sene 1990lar. Adamin sigortasinin riski gerceklesiyor. 2milyon tl veriyorlar eline. O zamanki TL cinsinden.

Kredilerde yapilan hayat sigortalarini konunun disinda tutuyorum.

Benim gorusum sirket katkili BESlerin emekli olana kadar devam ettirilmeleri durumunda halen cok cazip oldugu yonunde. TR ozelinde TL'nin deger kaybi problem ama yine de %100 kazanc potansiyeli var.

Kendimi (Yer ABD) ornek vermem gerekirse ben brut maasimin %10unu koyuyorum sirket de %10 koyuyor. Bu sirket icin ust limit.
    Hem vergiden dusebiliyorum %10 gelirimi hem de sirketin koydugu katki yuzunden kafadan %100 gelirim oluyor. Fonun zaman icinde getirecegi degerlenme de cabasi. Su an elimdeki emeklilik fonunun 2020 getirisi $ bazinda %16.

5. Abd de yaşanan olaylar çok ilginç. Borsa fiyatlamıyor. Düşüş trendinde olsak, kongrenin çatısı aksa bahane ederler. Kongre basılmış, 4 kişi ölmüş. Kimsenin umrunda değil.
    Yakın ve orta vadede teknik. Uzun vadede temelin önemini görmüş olduk.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    Abd de yaşanan olaylar çok ilginç. Borsa fiyatlamıyor. Düşüş trendinde olsak, kongrenin çatısı aksa bahane ederler. Kongre basılmış, 4 kişi ölmüş. Kimsenin umrunda değil.
    Yakın ve orta vadede teknik. Uzun vadede temelin önemini görmüş olduk.

SM-A505F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sonucu değiştirmeyeceği için fiyatlamıyorlar. Bu olaylardan sonra mevcut düzen dışında birinin en azından bir süre amerikan başkanı olamayacağı kesinleşti. Diğer yandan mevcut düzen eğer gelir dağılımındaki problemleri çözmezse trumptan daha beterinin gelmeyeceğinin garantisi yok. Sonuçta demokrasi, çoğunluğun seçimi ne ise onu yansıtıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sonucu değiştirmeyeceği için fiyatlamıyorlar. Bu olaylardan sonra mevcut düzen dışında birinin en azından bir süre amerikan başkanı olamayacağı kesinleşti. Diğer yandan mevcut düzen eğer gelir dağılımındaki problemleri çözmezse trumptan daha beterinin gelmeyeceğinin garantisi yok. Sonuçta demokrasi, çoğunluğun seçimi ne ise onu yansıtıyor.

Tam bir tiyatro yatırımcılar Trump döneminde alıştı bu tür aşırılıklara ama bu ABD deki faşist diyebileceğimiz söylemlerin artması gelecekte özellikle bizim içinde bulunduğumuz coğrafyadaki politikalar açısından beni oldukça tedirgin ediyor

MI 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

Alıntı Originally Posted by lostengineer Yazıyı Oku
    Tam bir tiyatro yatırımcılar Trump döneminde alıştı bu tür aşırılıklara ama bu ABD deki faşist diyebileceğimiz söylemlerin artması gelecekte özellikle bizim içinde bulunduğumuz coğrafyadaki politikalar açısından beni oldukça tedirgin ediyor

MI 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Alt gelir grubu ile üst gelir grubu arasındaki fark açılırken, sosyal medya ortamında bu kitleler birbirlerine daha görünür hale geldiler. Dünya ama yavaş ama hızlı değişime doğru gidiyor. Hayırlısı neyse o olsun

Son düzenleme : Egeli; 07-01-2021 saat: 14:59.
    O egeli ben değilim

Sayfa 10/147 İlkİlk ... 891011122060110 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •