Sayfa 1201/1312 İlkİlk ... 20170111011151119111991200120112021203121112511301 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 9,601 - 9,608 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    SU (En temel ihtiyaç maddesi)

Tarih : 01.01.2022

Su birim fiyatı : 4,28 TL
    Atık su birim fiyatı : 2,13 TL

Tarih : 01.07.2023

Su birim fiyatı : 13,30 TL
    Atık su birim fiyatı : 6,65 TL

1,5 yıl önce ve şimdi.
    İnanılmaz değil mi ?
    İnanmayana her 2 faturayı da paylaşırım.
    02.05.2023

Mazot : 20,21 TL imiş.
    Saklamışım fişi.

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Herkesin pozisyonuna göre konuştuğu doğrudur...

Fahiş enflasyona karşı hedge pozisyonu olanların buraya yapıştırdığım abuk zamlara tek laf etmediklerini görmek beni çok ''duygulandırdı''.

Masanın öbür tarafına geçirtmesin....
    Ekonnomi politikalarını da eleştirmiyorlar , ilginç !!!

Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Şu son yıllarda yaşadığımız enflasyon, insanların kendi emeğini çok değerli görüp, başkasının malını-emeğini bedavaya satın almaya çalışmasına sebep oldu.

Sokaktaki adama sorsak, maaşının en az 30 bin lira olmasını ister, ama aynı adam sebzenin-meyvenin 5 lira olmasını ister.
    Benim aylık 30 bin lira istediğim ortamda, sebzeyi üreten-taşıyan-satan kaç para kazanacak diye düşünen yok.
    Veya ben emeğimi pahalıya satayım, ama bir restorana gittiğim zaman yemek içmek ucuz olsun, aşçının, garsonun, bulaşıkçının emeğini ucuza alayım.
    İyi de, o aşçı ve garson da 30 bin almak istemez mi?
    Sen kebabı 50 liraya yemek istiyorsan, kahveyi 5 liraya içmek istiyorsan, nasıl olacak bu iş? Bedava çalıştırmak için afrikadan köle mi getirelim?
    Aynı şekilde evler de ucuz olsun, ama benim maaşım yüksek olsun.
    Satacağım pahalı olsun, alacağım ucuz olsun.
    Benim yatırımım tavan yapsın, ama evler cüzi rakama düşsün. Tek maaşla hem geçineyim, hem tatile gideyim, hem de "cüzi" ev taksitleri ödeyerek merkezden 3+1 ev sahibi olayım. Mümkünse otoparklı güvenlikli site olsun. Kılı da olsun, pulu da olsun, hem de ucuz olsun. Kafa aynen bu.

Bir gün yine balon balon diye zırlayan birine "fiyatlar kaç olursa alırsın" dedim.
    2019 rakamları olursa alırmış.
    Ulan şapşik, 2019 rakamları olsa sen 1 daire almadan başkası komple mahalleyi alır. Para bir tek sende mi var?
    Tamamen haklısınız hocam, müthiş bi açıklama bence.
    Ayrıyetten kimse "ben ne kadar katma değerli bir iş yapıyorum?" Diye sormuyor kendine.

5.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Taksiciler %75 zamma isyan ediyor.
    Ev sahipleri %25 kira zammına ne yapsın
    Hahahahaha

Derdini kime anlatsın.
    Yalnız taksicilerin beğenmediği zam yıllık değil sene başından itibaren %75.

Yani 8 aydaki %75 zammı beğenmiyorlar.

Taksiciler de memurların taktiğini uyguluyorlar zammı söylerken yıllık toplamını söylemiyorlar.

Bu ülkede ağlamayana emzik yok...

Garibim ev sahipleri ağlayamadığı için tüm enflasyonu ev sahiplerinin üzerine yıktılar
    6-8 aylık değil Yıllık %25 zam.. şaka gibi..

--------------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6. Aslında %25 sınırının ev sahipleri için güzel yanı da var.

Bunca yıldır kira oranlarını gerçek enflasyonun çok altında açıklanan çakma tüfe rakamlarıyla belirledikleri için haşlanmış kurbağa deneyindeki kurbağa gibi hakkı yeniyor ama her yıl azar azar yendiği için bunu hissedemiyorlardı.

Ev sahiplerinin gözü ilk defa %25 sınırından sonra açılmaya başladı. Çünkü adaletsizlik hiç bu kadar bariz net değildir. Ev sahiplerinin Başka türlü gerçekleri görecekleri yoktu o yüzden %25 sınırının bence iyi yanı budur.

Haşlanmış kurbağa deneyi: https://www.youtube.com/watch?v=CPhrpphP130

------------
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

7. Fiyatların düşmesinin tek yolu faizlerin yükselmesi.

Kenarda parası olanlar faiz için lobi yapsınlar. Şimşek reyiz faizleri bir köklesin bak maldakiler nasıl dağılıyorlar çil yavrusu gibi.

Milletin elindeki parayı faize kitlemeden maldakiler maldan çıkmaz.

Yukarıda çok doğru bir söz söylenmiş para sadece sende mi var denmiş. Çok doğru. İşte bu serseri paranın yok edilmesi lazım, onu da yüksek faiz sağlar.

Kimsede para kalmazsa fiyatlar kaputt

Mevduatı düşük tutup, krediyi kısmak yeterli değil. Kredi faizleri ile mevduat faizleri aynı anda yükselmeli. Yoksa enflasyon devamke.

ytd

8. EYT, memur maşşı zammı vb sayesinde inanılmaz bir parasal genişleme oldu.

Para arzına bakın sürekli artıyor. Bunun dışında devlet destekli borsa balonuyla para arzı borsa yoluyla genişlemeye devam ediyor.

Akıllı olanlar borsada kazandıklarını mala çevirecekler. Hayalperestler de ellerindeki kağıt bile olmayan dijital hisselerle avuntu yaşayabilirler.

Realize edilmeyen kazanç kazanç değildir. Borsacılara hatırlatmak isterim. Daha önceden de söylediğim gibi seçime kadar borsa balonunu şişirmeye devam edecekler. Ama herkes seçimi beklerse öncesinden de iğneyi batırabilirler...

Bu oyunda birilerinin kazanması için bazılarının kaybetmesi gerekir...

------

Sayfa 1201/1312 İlkİlk ... 20170111011151119111991200120112021203121112511301 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •