Sayfa 1027/1312 İlkİlk ... 27527927977101710251026102710281029103710771127 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 8,209 - 8,216 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

Merhaba
    Eurobondlar için 2023de kupon gelirleri 150 bin tl'yi aşıyorsa vergiye tabii. Bahsettiğiniz özel şirket Eurobondları sanırım. Onlarda Min. alış tutarı 200 bin lot diye biliyorum. Satmayı düşündüğüm ev maalesef o kadar etmiyor.

Alıntı Originally Posted by cemsoy35 Yazıyı Oku
    %20 nasıl buldunuz ? 1 yıla kadar olanlar dan %7 1-3 yıl arası olanlardan %3 3 yıl üzeri olanlardan 0 olarak biliyorum ben...zaten kısa vadelilerde pek kazanc yok..1-3 yıl arasında ise zaten vergi düşük..hel 3 yıl üstü oldugu zaman zaten o zaman %9 ları bulabiliyorsunuz...3 yıl üstü 0 stopaj dır..eger ki 3 yıldan kısa bir süre için yapacaksanız..2022 için beyan edilmesi gereken rakam 70 bin tl idi..heesabı eşiniz yada 18 yaş üstü çocugunuz varsa onunla ortak yaparak beyan etmeniz gereken rakamı düşüre bilirsiniz..al sat yaparsanız o zaman çok verg çıkıyor..bence makul bir süre için yaparsanız vergi vermeden gayet güzel kazanç elde edebilirsiniz..ben2022 yılında 2026 vadeli aldım..ve hesabı 3 kişi ortak yaptık...eşim ben ve eşimin ilk eşinden olan oglu ile birlikte..
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    Kira artısını yüksek yapanlar,2 yıldan yüksek ceza alması ve yatarı olması bekleniyor

5 yılı gecenleri de kapsaması bekleniyor. 10 yıllık kiracı isede %25

ev sahibi olmak kacak madde bulundurmak gibi bişey olacak yakında...
    ben yeni kiracımla 5 yıl boyunca her sene ödenecek kira bedellerini sözleşmeye yazarak bu %25 ilk sınırdan kurtulabilir miyim mesela

1. yıl 50.000
    2. yıl 75.000
    3. yıl 110.000 gibi

3.  Alıntı Originally Posted by Sağsalim Yazıyı Oku
    ben yeni kiracımla 5 yıl boyunca her sene ödenecek kira bedellerini sözleşmeye yazarak bu %25 ilk sınırdan kurtulabilir miyim mesela

1. yıl 50.000
    2. yıl 75.000
    3. yıl 110.000 gibi
    Maalesef artık ülkemiz mülkiyet hakkını gözeten bir yapıda değil. Sözleşme normalde karşılıklı hakları belirleyen bir anlaşmadır. Ama bu belirlemenin bir anlamı kalmadı. Sözleşme yapmadan ve dolayısıyla abonelik hakları ev sahibinin elinde olan bir seçenek makul olur mu bilemedim. Zaten bir yıllık sözleşme yapıyorsunuz ama kiracı 10 yıl kalıyor, böyle tuhaf bir sistem olur mu. Dolayısıyla kendi mülkiyet hakkınızı kendiniz devlete karşı nasıl korursunuz bende acizim bu konuda....ama burada tartışabiliriz. Fikri olan buyursun....kolaylıklar

4.  Alıntı Originally Posted by Sağsalim Yazıyı Oku

1. yıl 50.000
    2. yıl 75.000
    3. yıl 110.000 gibi
    kurtulamazsınız, yapacağınız şey kısa dönem kiralamak.

ya da kiracınızdan tahliye taahhütnamesi alıp her sene sonunda kağıt üzerinde çık gir yapıp yeni sözleşme ve yeni tahliye taahhütnamesi almak olabilir. bu durumda sözleşmenin bir kopyasını kiracıya vermemeniz gerekir. (bu bahsettiğim durumda dahi sorun olması durumunda mahkeme kiracıyı haklı bulabilir.)

5. Bu %25 artış sistemi tamamen kötü niyetli kiracıya eve çökme hakkı veren bir sistem. Yoksa zaten bunu makul olan tüik enflasyonuna endekslerlerdi. Makul kiracı zaten pazarlıkla artışı yüzde 50 'ye bağlıyor. Dolayısıyla kimse bu saçma sisteme uymayı beklemesin, bir de sıkılmadan hapis cezası getireceklermiş...anayasa mahkemesi üyelerine saygılarımı arz ediyorum...

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    kurtulamazsınız, yapacağınız şey kısa dönem kiralamak.

ya da kiracınızdan tahliye taahhütnamesi alıp her sene sonunda kağıt üzerinde çık gir yapıp yeni sözleşme ve yeni tahliye taahhütnamesi almak olabilir. bu durumda sözleşmenin bir kopyasını kiracıya vermemeniz gerekir. (bu bahsettiğim durumda dahi sorun olması durumunda mahkeme kiracıyı haklı bulabilir.)
    Sn finans mt hiç bir sözleşme kanundan üstün değildir.Kanun oldu mu tüm sözleşmeler geçersizdir,kanuna aykırı sözleşme yapamazsınız.Kısa süreli kiralama diye bir şey yoktur,olsa kimse evini uzun süre kiralamazdı.Kiraya verdiniz mi 11 yıl ev kiracının insafına kalmıştır.Sözleşmenin kopyasını kiracıya vermemek diye bir şey sözkonusu değil illegaldir.Her sene yeni sözleşmeyi kiracı sizle niye yapsın, Kira en fazla yüzde 25 artar diye kanun çıktı mı siz isterseniz sözleşmeye her yıl on katına çıkar diye yazın anlamsız.Tahliye taahhütnamesi olayı daha önce tartışılmıştı,o da sıkıntılı bir şey.

7. bazen sırf insanlar oyalansın kutuplaşsın diye böyle sanal sorunlar yarattıklarını düşünüyorum, oy almak bile sanki ikinci planda kalıyor.

gözden kaçırdığım noktalar mutlaka vardır ama bu meseleyi en adil şekilde çözmek istiyorsanız yapılması gerekenler kabaca belli.

-sözleşmeler e-devlet veya benzeri bir sistem üzerinden yapılır.
    -her sözleşme dönemi otomatik olarak enflasyon oranında artış yapılır, daha düşük artış yapılacaksa mülk sahibi manuel girer.
    -5 yılın sonunda sebep belirtilmeden kiracının evi boşaltması istenebilir, sözleşme uzatılırsa yeni rakam belirlenir ve 5 yıl daha enflasyon zammı yapılır.
    -mülk sahibi üç yıl içinde hiçbir gerekçe ile evin boşaltılmasını isteyemez, böyle bir risk görüyorsa evi boş tutma hakkı vardır.

8.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn finans mt hiç bir sözleşme kanundan üstün değildir.Kanun oldu mu tüm sözleşmeler geçersizdir,kanuna aykırı sözleşme yapamazsınız.Kısa süreli kiralama diye bir şey yoktur,olsa kimse evini uzun süre kiralamazdı.Kiraya verdiniz mi 11 yıl ev kiracının insafına kalmıştır.Sözleşmenin kopyasını kiracıya vermemek diye bir şey sözkonusu değil illegaldir.Her sene yeni sözleşmeyi kiracı sizle niye yapsın, Kira en fazla yüzde 25 artar diye kanun çıktı mı siz isterseniz sözleşmeye her yıl on katına çıkar diye yazın anlamsız.Tahliye taahhütnamesi olayı daha önce tartışılmıştı,o da sıkıntılı bir şey.
    kısa dönemden kastım airbnb tarzı kiralama, gayet te yapılabiliyor. artık almancılar dahi akrabalarının yanında kalmak yerine yazın bu tarz evleri kiralıyor. 3-4 ayda bir yıllık kiranızı alırsınız zaten.

diğer konulara girmeyeceğim ülkede aym kararlarına uymayan bir hükümetin çıkardığı yasalar(üstelik bu çıkardığı yasa da anayasaya aykırı) umrumda değil, bir yasanın etrafından dolanma ihtimali varsa orayı kullanmak lazım. aynen vergi kaçırmak yerine vergiden kaçınmak gibi.

bu ülkede millet 40 yaşına emekli edildi seçim rüşveti olarak, kusura bakmayın kiracılara rüşvet vereceklerse ev sahiplerinin cebinden veremezler

Sayfa 1027/1312 İlkİlk ... 27527927977101710251026102710281029103710771127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •