Sayfa 471/1312 İlkİlk ... 371421461469470471472473481521571971 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,761 - 3,768 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Şuan o 420binlik evin fiyatı ve kirası nedir ?
     Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    Ben sizin o dediginiz enayilerdenim o zaman benim için şu ana kadar borsa yatırımı ev yatırımın dan cok cok daha iyi getiri sagladı cok degil bundan 2-3 sene once ki duşuk faiz oranı ile ev alma furyasına bilerek ve isteyerek katılmadım o zaman şartları ile portfoyumun yarısı peşin yarısı kredi ile ev alabilecek durumum vardı o zaman odedigim kira bedelli 1200 TL idi maaşım 5000 TL idi alacagım evin degeri ise 420 bin idi herkesin gozden kaçırdığı gerçekler var hesaplar şu idi ben kredi çekerim odedigim taksit tutarı yıllar içinde devede kulak kalır gelirim arttıgı için de zorlanmam cogu insan bunu cok buyuk fırsat olarak gordu ve bir çok insan birikimlerinin buyuk bir bolumumu ev e kaydırdı gelelim o zaman sonraki olanlara gelir istenildiği duzeyde artamdıgı gibi ustune ustluk ev kredisi dışı gider kalemleri beklenmeyen duzeyde arttı yaşam kalitesi dibe vurdu beni soracak olursanız bir enayi olarak artan ev fiyatlarına ragmen portfoyumun yarısı ile hiçbir kredi çekmeden ev sahibi olacam hemde yaşam standartlarımı korumuş olacagım

PPA-LX2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Bu bilgiyi ben de merak ettim

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Şuan o 420binlik evin fiyatı ve kirası nedir ?

3. Şimdi bende merak ettim baktım 1.1 milyon yazmış 4+1 bahçe dubleks benim almayı duşundugum 3+1 arakat idi kira da tahminim 3500_4000 TL arasıdır bildigin olu yatırım olurmuş iyiki de almamışım
     Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Şuan o 420binlik evin fiyatı ve kirası nedir ?

4. Bence tam tersi.
    O tarihte kredili alım yapsaymışsnız çok karlı bir yatırım olurmuş

Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    Şimdi bende merak ettim baktım 1.1 milyon yazmış 4+1 bahçe dubleks benim almayı duşundugum 3+1 arakat idi kira da tahminim 3500_4000 TL arasıdır bildigin olu yatırım olurmuş iyiki de almamışım

5. Bende kiracıyım mal sahibim Almancı milimi milimine zam yapar affetmez..

Dün çıkmak istediğimi söyledim ay sonu için, ne kadar depozito ödemiş olduğumu sordu ilk olarak...şaşırdım...

Daha sonra depozitomu diğer ayın kirasına saydığını ve erken de çıkarsam ödeyeceğini söyledi... (yeter ki çıkayım)

3.400 ödüyorum şu an çıkınca 8.000 lira talep edecekmiş....

Boya badana temizlik vs sormadı... yeterki çıkayım önemli değilmiş...

Hayırdır abi bir şey mi var? İyimisin? demesini beklerdim açıkçası 1 gün kirayı geciktirmedim!

Maalesef çok şey beklemişim

6. Seydikemer de bazi koylerde arazi bakarken dikkatimi cekti bir suru villalar yapilmis denize nazir tepeden bakiyor. Orada bir emlakci ile konusurken sunu sordum. Ya bu dag baslarina imar nasil cikmis oralarda yerlesim birimi degil bir sey degil hatta yolu yok toprak patikadan araba surup 1-2 milyon TL lik yazliklara variyorsunuz.

Bende o kadar safimki bu soruyu sorarken adam guldu. Hicbirisinin imari iskani yok dedi. Hatta Kaputas Plajina tepeden bakan villalar gordum manyak guzel deniz manzarasida var. Onlarindami imari iskani yok dedim. Yok dedi

E peki kim neden aliyor bunlari dedim. Nasilolsa af cikar yada bir yolunu buluyorlar dedi.

Bu ne bicim memleket arkadas? Af cikacak diye suc islemek?

Bir turlu bu adamlar gibi gozupek olamadik. Memur cocugu olmaktan sanirim.

Birde dikkat ediyorum bu tur guzel koylerde beldelerde baya cok yabanci yasiyor. Ilkonce airbnb de kaliyorlar zannettim sonra oranin yerlisi koyluler onlarin villa sahibi oldugunu soyledi

Bi iki yabanciya yaklasip bu konuyu konusacaktim cunku biliyorum ozellikle Ingilizler avukatsiz belgesiz is yapmaz derlerdi. E peki buralardan nasil iskansiz imarsiz villa almislar ben anlamadim.

7.  Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    Çok ama çok boş yazmışın 15-20 sene onceki kira ile şimdiyi kıyaslıyorsun konjektur degişiyor insanlar butcesinde artık gıda en oncelik li gider kalemi oldu kira arka planlarda eskiden satın almada gıda kalemi pek onemsenmezdi cok degil bundan 7-8 sene once 100 tl ye aylık pazar ihtiyacını karşılayabiliyordun maaşlar ortalama medyan olarak 3500 TL civarında idi kiralar ise ortalama 800-1500 civarında idi kira gider kalemi olarak cok yuksek ti ama geriye kalan gider kalemleri yine kurtarıyordu kendini şuan ulkede ortalama medyan maaş 6500-7000 civarında sen dersen ki kira 4000 TL olsun geriye kalanla geçinmek mumkun degil ilerde ne olur peki suriyeli ler gibi bir evde 2-3 aile yaşamaya başlar gidaşat da o zaten işsizlik de zaten hadsafhada bir ailede herkes çalışsın demek de kolay degil iş bulmak da zor

Medyan zedyan parçaladığınıza göre az buçuk ekonomi biliyor olmanız gerek. Ama kiraların arz-talep dengesi ile oluştuğunu göz ardı ederek benden daha boş bir mesaj yazmışsınız.
    Sizin borsadan aldığınız kağıt değerlenince "bu fiyat seviyesini kabul etmiyorum, milletin maaşı bu kadar artmadı" diyor musunuz? Hayır. Çünkü birilerinde para varmış ki o kağıdı talep etmişler ve kağıt yükselmiş.
    Kiralar da aynı şekilde "talep ile" yükseliyorsa, maaşlar artmış artmamış bana ne?
    Benim evime 5 bin lira vermek için hazır bekleyenler emlakçıda kuyruk olduysa, 2 bin lirayı zor ödeyip üstüne bir de "maaşım o kadar artmadı" diyen eski kiracı köyüne dönsün bir zahmet.

Su her zaman seviyesini bulur. Yer çekimine karşı gelemezsiniz.
    Sırf kiracısınız diye boş boş tepkiler vermeyin. Zira bunun size tek kuruş faydası olmaz. Vaktinizi para kazanmaya harcayın.

8. "Konjonktür"ün değiştiğini siz de kabul edin.
    X şehrin X semtinde yıllardır uygun rakama oturuyor olabilirsiniz, ama yine yıllarca "uygun rakama" oturmaya devam edeceksiniz diye bir şey yok.
    Ev sahiplerinin malına ortak değilsiniz.

Sayfa 471/1312 İlkİlk ... 371421461469470471472473481521571971 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •