Sayfa 491/1312 İlkİlk ... 391441481489490491492493501541591991 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,921 - 3,928 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Antalyada ortadirek bir mahallede kiralara bakin

Semtler yıllarca hep aynı gelir grubuna hitap edecek diye bir şey yok.

Benim anne tarafı istanbul ortaköylü. Annemin çocukluğunda ortaköyde sıradan fakir insanlar yaşarmış. Bazı kısımlarda arnavutlar zerzevat yetiştirirmiş. Arsalar o kadar ucuzmuş yani.
    Şu anda ise her metrekaresi altın değerinde olan bir yer.
    Zamanında orada evi olanların malı git gide değerlendi. Kiralar da uçtu.
    Peki dededen beri kiracı olan ortaköylüler ne oldu? Tabi ki bütçelerine uygun semtlere gittiler.

Kiracılar, "alıştığı semte kök salma zihniyeti"ni bırakmalılar.

Ev sahibi olmak, o semtin hissedarı olmaktır. Kimse sana çık git diyemez.
    Kiracı olmak, o semtin müşterisi olmaktır. Müşterisi olduğun ürüne paran yetmiyorsa kapıyı gösterirler.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2. Şu mülteci seviciliği bir türlü anlayamadım , anlayamayacağım. Din , ırk vb. kardeşliği söylemi tamamen hikaye.. yahu bu ülkede para için amcalarını, kardeşlerini hatta ana- babasını öldüren bir kültür var. ( tarla sınır kavgaları ) Misal ; babam evlenirken amcası demiş ki ; yeğenim param yok ama benim fındık bahçesindeki büyük armut ağacının her yıl meyvesini sana veriyorum. Biz dokunmayacağız, bu ağaç artık senin . Babam bir kaç yıl armutlar olgunlaştığında toplamış, satmış . Amcası ölünce büyük oğlu '' kuzen benim tarladaki meyveyi sen toplayamazsın. O eskiden di '' demiş.

Yani sözün özü ; bu ülkeye kim emek verdiyse , düşman işgalinde kaçmadan ölümüne savaştıysa hak onlarındır. kendi ülkesinde ihtiyaç olduğunda kaçanlardan , gittiği ülkeye ne hayır gelecektir ? Bakın ukraynaya ! adamlar işgalde iken erkekleri mücadelede . Sadece kadınları ve çocukları ülkeden çıkıyor. Gittikleri ülkede de kurallara uyuyorlar ( eğitim farkı ) . Bir de sözde müslüman olan ülkelerin gençlerine bakın ( şehitlik, vatan - millet uğruna mücadele vb. ) kadınlarını işgalcilere bırakarak akın akın buraya kaçıyorlar. Bizdeki bazıları da ( saklı kalsın ) algı yaparak bu kaçkınları bize mağdur diye yutturmaya çalışıyor.

Gerçek müslümanlığı dibine kadar yaşayan yine gerçek Türk devletleri olmuştur. Hiç birinde savaştan kaçan , göçmen olan genç hikayesi yoktur. Ölümüne vatanını, anasını, bacısını, karısını, çocuğunu korumak için mücadele etmişlerdir. Af dileyene dokunmamak yanlış anlaşılmış, şimdiki gençlere yanlış aktarılmıştır. Af dileyeni öldürmediler ama hiç bir zaman da onlara güvenmediler ve içlerine almadılar. Tarih bile artık bu millete değiştirilerek anlatılıyor.

Acıyanlar , acınacak duruma düşerler.

3. Şu mübarek ramazan ayında herkesin iyilik duygularının tavan yaptığı dönemde fırsatçılar da boş durmuyor. Yine bizim aşırı iyiniyetli vatandaşlarımız hayır için yarışırken yanlış yerlere hayır yapıyorlar. Hayır, sokakta tesadüfen gördüğün , hiç tanımadığın , araştırmadığın insana yapılmaz. '' ben verdim ALLAH kabul etsin '' demekle hayır yapılmış sayılmaz. Aslında herkesin en yakınında ( akraba - iş arkadaşları- komşuları vb. ) gerçek ihtiyaç sahibi çok sayıda vardır. İşte herkes kendi yakınından başlayarak gücü nispetinde çevresine yardım etse ; hem yaptığı iyiliğin yerine ulaştığını bilerek vicdanı rahat eder hem de dini anlamda '' hayır '' yerini bulur.

4. Geçen yıl 300 TL olan beton m3 fiyatı şu an 850 TL
    8 TL olan Demir’in tonu 16 TL
    700 TL olan kereste 1500 TL
    400 TL olan 1 kova boya 1000 TL
    Granit,seramik,kiremit en az artanı % 100 arttı
    Fiyatlar geçen yıl işe mukayese, 2019 ile kıyaslarsanız fark 4-5 kata kadar çıkıyor

Fiyatlar ev yapmak İçin uygun değil, bu fiyatlar ile sadece zengine ev yapılır, orta gelirli insanların ev alma imkanı artık bitmiştir.
    Ya fiyatlar aşağı gelecek, ya da şu anki maaşlar EN AZ 2 katına çıkacak

Ya da inşaat sektörü büyük bir krize girecek

Bu 3 seçeceğin dışında 4. Bir seçenek yok, 6 aya belli olur sonuç

5. Sıgınmacı adı ustunde sıgınmak için kaçan insan topluluğu bir insanın Sıgınmacı olabilmesi için mevcut koşulların olması gerekir savaş kıtlık vb ama bize Sıgınmacı diye yutturmaya çalışılan insan profili ise sıgınmacıdan çok ama çok farklı cocuk yok yaşlı yok kadın yok genelde 20-30 yaş grubu erkekler ve bu insanlar analarını bacılarını cocuklarını bırakarak buraya sogınmaya gelmiş ) bu alenen bir projenin urunudur ulkenin beşeri kaynaklarını nicelik olarak arttırmak ve nitelik olarak degerini duşurmek tir sosyal kulturel yapının felce ugraması dır demografik yapının bozulması siyasi iç meselelerin ve çekişmeler ile ulkenin enerjisini hiç etmektir yarın bir gun hiçbir şekilde demokrasiden haberi olmayan insan toplulukların vatandaşlık adı altında seçme ve seçilme ozgurlugunun tanınması sonucu ulkenin ugrayacagı tahribat
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    Şu mülteci seviciliği bir türlü anlayamadım , anlayamayacağım. Din , ırk vb. kardeşliği söylemi tamamen hikaye.. yahu bu ülkede para için amcalarını, kardeşlerini hatta ana- babasını öldüren bir kültür var. ( tarla sınır kavgaları ) Misal ; babam evlenirken amcası demiş ki ; yeğenim param yok ama benim fındık bahçesindeki büyük armut ağacının her yıl meyvesini sana veriyorum. Biz dokunmayacağız, bu ağaç artık senin . Babam bir kaç yıl armutlar olgunlaştığında toplamış, satmış . Amcası ölünce büyük oğlu '' kuzen benim tarladaki meyveyi sen toplayamazsın. O eskiden di '' demiş.

Yani sözün özü ; bu ülkeye kim emek verdiyse , düşman işgalinde kaçmadan ölümüne savaştıysa hak onlarındır. kendi ülkesinde ihtiyaç olduğunda kaçanlardan , gittiği ülkeye ne hayır gelecektir ? Bakın ukraynaya ! adamlar işgalde iken erkekleri mücadelede . Sadece kadınları ve çocukları ülkeden çıkıyor. Gittikleri ülkede de kurallara uyuyorlar ( eğitim farkı ) . Bir de sözde müslüman olan ülkelerin gençlerine bakın ( şehitlik, vatan - millet uğruna mücadele vb. ) kadınlarını işgalcilere bırakarak akın akın buraya kaçıyorlar. Bizdeki bazıları da ( saklı kalsın ) algı yaparak bu kaçkınları bize mağdur diye yutturmaya çalışıyor.

Gerçek müslümanlığı dibine kadar yaşayan yine gerçek Türk devletleri olmuştur. Hiç birinde savaştan kaçan , göçmen olan genç hikayesi yoktur. Ölümüne vatanını, anasını, bacısını, karısını, çocuğunu korumak için mücadele etmişlerdir. Af dileyene dokunmamak yanlış anlaşılmış, şimdiki gençlere yanlış aktarılmıştır. Af dileyeni öldürmediler ama hiç bir zaman da onlara güvenmediler ve içlerine almadılar. Tarih bile artık bu millete değiştirilerek anlatılıyor.

Acıyanlar , acınacak duruma düşerler.
    PPA-LX2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. 2017 den beri aynı şeyi savunuyorum konut sektoru balonu geçtim zeplin oldu kira konusunda ise soyle soyliyim bunu olumune savunan arkadaşlar var evin degeri kira çarpanı diyenler var eyvallah ama birde ortalama insanların geliri var bence bir ailenin ortalama kira gideri butçesinin yuzde 50 sini geçemez turkiyede ortalama bir ailenin butçesinin 7000 TL olarak varsayarsak kira gideri 3500 TL yi geçemez şuan ki kiralar da surdurebilir degil maalesef marjinal orneklerle durumun bu oldugunu ispat etmeye kimse çalışmasın
     Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku
    Geçen yıl 300 TL olan beton m3 fiyatı şu an 850 TL
    8 TL olan Demir�in tonu 16 TL
    Fiyatlar geçen yıl işe mukayese, 2019 ile kıyaslarsanız fark 4-5 kata kadar çıkıyor

Fiyatlar ev yapmak İçin uygun değil, bu fiyatlar ile sadece zengine ev yapılır, orta gelirli insanların ev alma imkanı artık bitmiştir.

7.  Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    2017 den beri aynı şeyi savunuyorum konut sektoru balonu geçtim zeplin oldu kira konusunda ise soyle soyliyim bunu olumune savunan arkadaşlar var evin degeri kira çarpanı diyenler var eyvallah ama birde ortalama insanların geliri var bence bir ailenin ortalama kira gideri butçesinin yuzde 50 sini geçemez turkiyede ortalama bir ailenin butçesinin 7000 TL olarak varsayarsak kira gideri 3500 TL yi geçemez şuan ki kiralar da surdurebilir degil maalesef marjinal orneklerle durumun bu oldugunu ispat etmeye kimse çalışmasın

Şimdi bankaya parasını bugünkü şartlarda ( - 40 faizle ) yatıranlar '' ey banka , bak enflasyon kaç olmuş, ben bu parayı sana değil de konuta yatırsaydım param ikiye katlamıştı, faizi katla bakayım '' diyebiliyor mu ? Diyene banka '' al kardeş paranı bildiğini yap '' diyor.

Yatırım için konut alarak kiraya verenler de olağanüstü şartlar oluştu diye kiraya fahiş zam yapmak isterse ayıp ederler. Zira adı üstünde yatırım için alınmış. Zaten o konut aldığı paranın 2 katını değer olarak getiriyor hale ulaşmış. Kira çerez kalmış durumda. Yani sadece kira geliri elde etmek amaçlı konut edinmiyorlar. Öyle olsa bu fiyatlardan konut almazlar. Tıpkı KKM hesaplarındaki mantık gibi düşünün. Konut değeri yerinde sayarsa kira ana paranın faizi gibi oluyor. Ama döviz kuru gibi konut değeri de katladıkça katlıyor. Kiranın lafı bile olmaz.

Hepimiz bu krizi dibine kadar yaşıyoruz. Gelirlerimizde reel artış yok. Gelir artışında TUİK istatistikleri kullanılırken kira zamlarında da elbette TUİK verileri kullanılıyor. Sonuçta bu durumda denge korunuyor ! her iki tarafta reel kayba uğruyor. Üç kuruş fazla kira için yabancıya veya sahte belgeyle '' iyi gelirliye '' kiraya verenler en fazla 4-5 ay sonra çarpılıyorlar. Dürüst, vicdanlı ve düzenli geliri olan kiracı 10 kuruş az versin ama konuta iyi baksın diyenler daha kazançlı çıkıyorlar.

ALLAH herkesin yardımcısı olsun. Çok zor günler çok...

8.  Alıntı Originally Posted by seer Yazıyı Oku
    Geçen yıl 300 TL olan beton m3 fiyatı şu an 850 TL
    8 TL olan Demir’in tonu 16 TL

iyide insaat yapilmamaya devam ederse ev fiyatlari daha da yukselir bir noktada insaat karli hale gelir ve insaatlar baslar

Haksizmiyim?

Sayfa 491/1312 İlkİlk ... 391441481489490491492493501541591991 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •