Sayfa 31/1312 İlkİlk ... 21293031323341811315311031 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 241 - 248 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Borsadan birkaç farklı kağıt alıp, biri uçunca "ben bildim ben bildim" diye ortada "çığıran" kişileri hatırlatıyorsun.
    Şans eseri evlerinden bir tanesi enflasyonun üzerinde değerlenmiş olabilir.
    Endeks endeks diyorsun, endekslere bakınca da senin cımbızladığın semt ile genel durumu karşılaştırdığımızda çoğu yerde emlak enflasyonun altında kalmış, (27. sayfada yazmışım zaten "Doğruysa bile istisnadır" diye)
    Sana piyango çıkmış olabilir, veya aldığın evlerden birinin semtiini iyi seçmiş olabilirsin.
    Seninkinin önünden metro geçer değerlenir, yanından kanal geçer değerlenir, ya da halkın oraya hücum edesi gelir değerlenir, bu tamamen piyango.
    Bu farklı illerde yaşayan her emlak sahibine aynı piyangonun çıkacağı anlamına gelmez, ki zaten de hepsi enflasyonun gerisinde kaldı.

Senin bir türlü kabul edemediğin iki şey, yer ve zaman faktörü.
    Burada herkes emlak konuşuyor, ama herkes yaşadığı çevrenin emlak piyasasına göre konuşuyor. Egede yaşayan adam "Ev fiyatları uçtu gitti müthiş talep var" dese doğrudur, istanbulda yaşayan ben "ev fiyatları enflasyonun gerisinde kaldı, talep çok zayıf" desem o da doğru. Onun piyasasıyla benimki aynı değil.

İkincisi zaman faktörü. Daha doğrusu içinde bulunulan zamanın şartları.
    Kira çarpanları sabit bir şeymiş gibi konuşuluyor ama aslında inanılmaz değişken bir şeydir.
    Bak virüs teranesi çıktığında ilk olarak basında ve halk arasında hemen kiraların düşmesi konuşuldu.
    Düşmeyi bırak, şu enflasyon ortamında zammı bile sembolik yaptığın zaman kira çarpanı uçuyor gidiyor. Bu gayet doğal bir şey.
    1500 lira kira aldığım 1+1'i birkaç yıl zamsız kiraya versem bana dokunmaz, ama aynı evi şu an 200 bin liraya satmaya kalkarsam arsayı bedava vermiş oluyorum. Olmaz yani. Yemişim çarpanı.
    Piyasada hiç kiracı olmaza, sıfır lirayı 150 ile çarpıp evi bedavaya mı vericez?

Kira bu günün şartlarına göre belirlenir, fakat satış bedeli belirlenirken geleceğe dair beklentiler daha etkili olur.
    çünkü gelecekte sizin evinizin ne olacağı kiracıyı ilgilendirmez, kiracı bu günü kiralar, alıcı ise geleceği satın alır.
    İşte bu yüzden şu anda çarpanların yüksek olması çok doğal ve kabul edilebilir bir durum.

Daha önce de yazdığım gibi "Her dönemin şartları aynı değil ki her dönem aynı şeyi söyleyeyim".

Kar yapmışsın, güle güle ye paranı, ama buraya gelip yazdıkların inan ki zırvalık.
    güzel analiz olmuş hocam teşekkürler haklısınız bence de

2. Bu arada, geçmişte yazdıklarım yanlış bile olsa idi bundan kime ne?

Kimse kimseye zorla bir şey aldırmıyor. Herkes kişisel düşüncesini yazıyor, herkes biribiriyle çelişiyor, ve doğal olarak kimi haklı kimi haksız çıkıyor. Herkesin aynı anda haklı çıkması imkansız.

Altının gramı 40 dolarken 2 daire parasını altına gömdüm.
    Gramı 60 dolara çıkınca dolar bazında % 50 kazandım.
    TL olarak bakınca ise 2 daire parası 5 daire olmuştu. (şimdi 4'e düştü)

Ne yapayım şimdi, yaptığım müthiş karın bana verdiği yetkiye dayanarak altın başlığına gidip "altından bir cacık olmaz" diyenlere yargı mı dağıtayım?
    Çocukça davranışlar bunlar.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Sayın hakem ve sayın tozlu, desteğiniz için teşekkürler.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.

Sn djoz burda arkadaşların anlamadığı nokta topiğin bilgi paylaşım yeri olması,ben burda yazılanlardan nasıl faydalanırım diye düşünülmeli,sn djoz emlak piyasasını çok sıkı takip eden yatırımları olan biri,ben kendi adıma bazen düşüncelerim onla çelişse de her yazısında acaba ben mi yanılıyorum diye dikkatle yazılarını okuyorum.Bilginin kötüsü olur mu.

5.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn djoz burda arkadaşların anlamadığı nokta topiğin bilgi paylaşım yeri olması,ben burda yazılanlardan nasıl faydalanırım diye düşünülmeli,sn djoz emlak piyasasını çok sıkı takip eden yatırımları olan biri,ben kendi adıma bazen düşüncelerim onla çelişse de her yazısında acaba ben mi yanılıyorum diye dikkatle yazılarını okuyorum.Bilginin kötüsü olur mu.
    Evet çok ilginçtir, sepetimizdeki yatırımlar ve dağılım oranları sizinle bire bir aynı olmasına rapğmen sık sık çelişiyoruz.
    Sizin gelecek beklentiniz benimkine göre epey karamsar kalıyor.
    Ben de kötü bir gelecek bekliyorum fakat sizin kadar yakın zamanda değil.
    Birkaç yıl önce, "iran islam cumhuriyeti" veya "yarı venezuela" olmaya doğru gittiğimizi düşünüyordum (mesela arkadaşın bahsettiği 2018 yılında)
    Şu an ise sancılı bir sürecin ardından iktidar değişikliği olacağını ve yeni hükümetle istikrarlı bir dönem daha yaşayacağımızı düşünüyorum.
    Irak'ın parçalanması 20 yıl sürdü. Suriye'nin parçalanması halen devam etmekte. Sonrasında sıranın iran'a gelmesini bekliyorum.
    O sıranın (inşallah olmaz ama) bize geldiğini görmeye muhtemelen ömrüm yetmeyebilir.

6. ara kat 90 mt2 bi yer var semtte 2-1 kirası 1.300 tl niye satılmıyor acaba dedim fiyat sordum 560.000 sahibide burnundan kıl aldırmıyor. akıl var mantık var.

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sayın hakem ve sayın tozlu, desteğiniz için teşekkürler.
    +1 destek de ben vereyim. Konut hakkında gayet isabetli yorumlarınız mevcut.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. +1 de benden.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sayın hakem ve sayın tozlu, desteğiniz için teşekkürler.

Sayfa 31/1312 İlkİlk ... 21293031323341811315311031 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •