Sayfa 129/1312 İlkİlk ... 29791191271281291301311391792296291129 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,025 - 1,032 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. İnşaat toplam maliyetinde 1 yıl önceye göre %50 artış var.

Demirin inşaattaki maliyeti %3 civarındayken artık %10'ları geçiyor.

2020 yılı haziran ayında 1 ton inşaat demiri 530 usd iken şimdi 850 usd.

%50 ile inşaat yapılan yerlerde bazı arsa sahipleri %45'e razı olsa da müteahhit o işe girmiyor. %40 diyor.

Dolar almış başını gitmiş, bir de dolar bazlı artışlar işin içine girince maliyetler gerçekten çok artmış durumda.

Müteahhit %50 ile yapsa 800bine satabileceği daireyi, %40 ile yaparsa birazda karından kısarsa 600 binden satabilecek, haliyle müşteri bulma ve ticaretini devam ettirebilme şansını da yakalayacak.

GSYİH dolar bazında düştüğü sürece arsa sahiplerine verilecek pay azalmak zorunda, arsa sahibi bunu kabul etmedikçe inşaatlar arsaların daha ucuz olduğu şehir dışına kayacaktır.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    İnşaat toplam maliyetinde 1 yıl önceye göre %50 artış var.

Demirin inşaattaki maliyeti %3 civarındayken artık %10'ları geçiyor.

2020 yılı haziran ayında 1 ton inşaat demiri 530 usd iken şimdi 850 usd.

%50 ile inşaat yapılan yerlerde bazı arsa sahipleri %45'e razı olsa da müteahhit o işe girmiyor. %40 diyor.

Dolar almış başını gitmiş, bir de dolar bazlı artışlar işin içine girince maliyetler gerçekten çok artmış durumda.

Müteahhit %50 ile yapsa 800bine satabileceği daireyi, %40 ile yaparsa birazda karından kısarsa 600 binden satabilecek, haliyle müşteri bulma ve ticaretini devam ettirebilme şansını da yakalayacak.

GSYİH dolar bazında düştüğü sürece arsa sahiplerine verilecek pay azalmak zorunda, arsa sahibi bunu kabul etmedikçe inşaatlar arsaların daha ucuz olduğu şehir dışına kayacaktır.
    dünya demir çelik fiyatlarında yükseliş bitti..

düşüş trendi başladı...

hatta zirvesine göre %15 lik bir gerileme var dolar bazlı fiyatlarda...

hafta içi powell konuşması tabuta çakılan bir çivi daha oldu...

borsa tarafında takip ederseniz hem krdmd hem eregl müthiş satış yiyor...

bu bir döngüdür...

hatta bunlar ışığında demir çelik hisslerinde düşüşe pzoisyonlar açtım...

artık para değerli emtianın daha değersiz olacağı bir döneme giriyoruz...

ben ona göre pozisyonumu aldım...

emtialar özellikle çelik saçma sapan bir fiyata gelmişti ama artık bitti...

3. Yorumunuz gayet guzel fakat hesaba katmadıgınız cok onemlı bir parametre var dovız kuru eregli nin yuzde 5 dustugu gunde demir fiyatları TL bazında aynı kaldı 7400 TL ton olarak cunku dovız yukseldıkce mal ihracat yapılıyor ıcerıde fiyat dusmuyor emtia fiyatı dussede dovız kuru bu acıgı kapatıyor maalesef global de emtia fiyatları dussede bizde dovız kuru dusmedıkce fiyatlar dusmuyor maalesef
     Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    dünya demir çelik fiyatlarında yükseliş bitti..

düşüş trendi başladı...

hatta zirvesine göre %15 lik bir gerileme var dolar bazlı fiyatlarda...

hafta içi powell konuşması tabuta çakılan bir çivi daha oldu...

borsa tarafında takip ederseniz hem krdmd hem eregl müthiş satış yiyor...

bu bir döngüdür...

hatta bunlar ışığında demir çelik hisslerinde düşüşe pzoisyonlar açtım...

artık para değerli emtianın daha değersiz olacağı bir döneme giriyoruz...

ben ona göre pozisyonumu aldım...

emtialar özellikle çelik saçma sapan bir fiyata gelmişti ama artık bitti...

PPA-LX2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Trakyada 10 günlüğüne ev tuttuk.
    Cuma çok güzeldi.
    Hafta sonu yazlıkçılar bir hücum etti ki, aman Allahım.
    Havuz hindistandaki ganj nehrine döndü.
    Gece gündüz barbekü dumanının biri bitiyor biri başlıyor.
    Gürültü aynı şekilde kesintisiz.
    İnsanlar dinlenmeye falan gelmiyor, şehirde yapamadıkları "taşkınlıkları" yapacak bir ortam bulmaya geliyor.

İstanbulu terk etmek isteyen varsa asla yazlıkçı sitelerini tercih etmesin bence.
    4 mevsim yaşayanların bulunduğu sokak arası evleri tercih etmek daha mantıklı.

Hafta içi tatilimi yapayım, haftasonuna denk geldiği için muhtemelen son 2 günü yakıp istanbula döneceğim.
    Canım istanbul..
    Sessiz.. Huzurlu..

5.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Trakyada 10 günlüğüne ev tuttuk.
    Cuma çok güzeldi.
    Hafta sonu yazlıkçılar bir hücum etti ki, aman Allahım.
    Havuz hindistandaki ganj nehrine döndü.
    Gece gündüz barbekü dumanının biri bitiyor biri başlıyor.
    Gürültü aynı şekilde kesintisiz.
    İnsanlar dinlenmeye falan gelmiyor, şehirde yapamadıkları "taşkınlıkları" yapacak bir ortam bulmaya geliyor.

İstanbulu terk etmek isteyen varsa asla yazlıkçı sitelerini tercih etmesin bence.
    4 mevsim yaşayanların bulunduğu sokak arası evleri tercih etmek daha mantıklı.

Hafta içi tatilimi yapayım, haftasonuna denk geldiği için muhtemelen son 2 günü yakıp istanbula döneceğim.
    Canım istanbul..
    Sessiz.. Huzurlu..
    üstad biraz abartmışsın sanki, tamam insanımız da abartıyor da sokak arası evde ne dinlenmesi, yazlık dediğin müstakil bahçeli olur

biraz daha sakin bir bölgeye geçersin atıyorum çanakkale de gayet böyle yerler var, tekirdağ da isen orası gerçekten artık kaldırmıyor.

ayrıca İstanbul şehir merkezinin nesi huzurlu, huzurlu diyebileceğin bir semtte ev fiyatı birkaç milyon olur (Ulus, Suadiye vb..)

6. "İstanbul sessiz huzurlu" kısmı dalgasınaydı zaten
    Ama cidden haftasonu çok kötüydü.
    Bugün pazartesi. Büyük kısmı geri dönmüş, ortam sakinleşmiş çok şükür.

Bahçeli müstakil kısmına katılıyorum.
    Yazlık ararken havuzlu mavuzlu site ilanı görenler direkt ilanı kapatsın derim.
    Tecrübe olarak buraya not düşmüş olayım.

7. buraya da yazayım, kentsel dönüşüm tecrübesi olanlar kazık yememek dolandırılmamak adına neler yapmak gerekir tavsiye verebilir mi?

8.  Alıntı Originally Posted by profesyoneller Yazıyı Oku
    buraya da yazayım, kentsel dönüşüm tecrübesi olanlar kazık yememek dolandırılmamak adına neler yapmak gerekir tavsiye verebilir mi?
    Yapılacak inşaat ne boyutta olacak?
    Yani atıyorum 100 m2 arsanızdaki tek katlıyı yıkıp 5 katlı ev mi yaptıracaksınız, yoksa ada bazında 15-20 parsel birleşip çok katlı bloklar mı dikilecek, ya da komple bir sitenin yıkılıp yapılması mı?

İş büyüdükçe inşaatın nitelikleri de değişiyor, pazarlığı yapılacak unsurlar da..

Sayfa 129/1312 İlkİlk ... 29791191271281291301311391792296291129 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •