Sayfa 598/1312 İlkİlk ... 984985485885965975985996006086486981098 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,777 - 4,784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Kira meselesi TBMM genel kurulunda oylandı ve geçti... Ben yasaya uymam diyen uymasın. Sokakta cinayet işleyen, hırsız, haydutda vukuat yaparken '' bana ne yasadan '' diyor. Sonuçta herkesin özgür iradesi var. Suç işlemek te bir özgürlüktür.

2. Şu anda ev sahipleri %100 artışı bile yeterli görmeyip kiracıları çıkartırken %25 lik sınır koymak sorunu nasıl çözecek? Bunun bir çözüm olmadığını bilmiyor olamazlar. Evin rayiç değerine göre belirlenecek üst sınır bir çözüm olabilirdi. Böylelikle fahiş artışın önüne geçilirken ne kiracı ne ev sahibi mağdur olurdu. Sanırım bu konuda bir çözüm istenmiyor.

3. Deprem zamanları ve 1998 krizinde olağanüstü vergiler getirilmişti. Misal , otomobili olandan bir defaya mahsus çift MTV.

bankada 100 bin lira üzeri parası olandan bir defalığına %1 vergi gibi....

Kafama takılan diğer sorular ;
    1... KKM yapanlara hazineden ödenen kur farkı vicdanen yasal mıdır ? Asgari ücretten alınan vergiden para sahibine transfer değil mi ?

2.. Sosyal yardım yapılan ailelere verilen paralara itiraz eden var mı ? Öyleya ; adamlar neden para biriktirmemiş, neden aç kalmışlar , bunları genel bütçeden besliyoruz vb...

3.. Yurtdışındaki bazı gruplara yapılan hibeler, yardımlar ne kadar sizlerden gidiyor ?

4.. İmarbank battığında , insanların parasına offşor denerek el konulduğunda oh olsun diyenler uzaylılar mıydı *

yani olağanüstü bir dönemde alınan bir karara aşırı tepkiyi verirken biraz empati yapalım. Bu kira sabitleme işini sadece yerlilere yapsalardı göç akınını da bir nebze engellemiş olurlardı. Ama ev sahipleri ne hikmetse yabancı göçüne karşıyım derken kirada onları tercih etmekte.. velhasıl , biraz dürüst olmak, vicdanlı olmak iyidir. Elbette asl olan kimsenin malına rızası dışında karışılmamasıdır. Serbest piyasaya müdahale edilmemelidir.

Bir de bazı ev sahibi arkadaşlar sanki kiracı imiş gibi yazılar yazıyorlar ya bayılıyorum. Ya arkadaş, gerçek görüşünü yaz ki ikiyüzlü olma. Bizde okuyalım. katıldığımız ve katılmadığımız kısımları yazalım.

4. Bugün çıkan %25 kira artışının asıl amacı ev sahiplerine gözdağı
    Kiralardaki %100 e varan artışın durdurulamaz biçimde yukarı gidişini engellemek
    Bu kanun çıkmasaydı bir kaç aya kalmaz ev kiraları %100 artışta kalmayacak, %300 lere doğru gidecekti
    Asıl amaç kira artışını %25 ile sınırlamak gibi gözüksede, emlak piyasasını frenlemek için yapılmış bir hamle
    Sırf kira geliri için ev alacakları caydırmak, yüksek fiyatlı evinde düşük kiracı oturan ev sahiplerine evini sattırmak,fahis artışları frenlemek ve kiracılara şirin gözükmek yasanın esas amacı

5. İyi niyetli bir evsahibi kiracısının gelirine göre artış isteyebilir, asgari ücretten memur ve işçi maaşına en az gelen zam %50-60 (Temmuz farkıyla beraber)
    İyi niyetli kiracı % 25 zammın ev sahibini mağdur ettiğini bilir, insan gibi artış yapar

Fahiş fiyat isteyen kötü niyetli ev sahibi ile piyasanın altında artış isteyen kötü niyetli kiracı birbirini yesin, ikiside hakediyor huzursızluğu

Alıntı Originally Posted by Son Osmanlı Yazıyı Oku
    Devlette oyun olmaz ama hükümeti getiren yine halktır. Alın teriyle dişinden tırnağından aldığı evi, enflasyona ezdirirsen bunun bedeli ağır olur. Çözüm, ev sahibini enayi yerine koyarak bulunmaz.
    Benim de kirada mülklerim var,enflasyon kadar bile zam yapmadılar.Şu ara halen ekonomimi çok etkilemediğinden uğraşmadım.Ama bu işler böyle giderse mahkeme falan uğraşmam,satar kurtulurum.Bu gidişat zaten mülk sahibi olmayı karlı bir iş olmaktan çıkarıyor.Great reset 2030 da mülkünüz olmayacak ama mutlu olacaksınız falan diyorlar ya ,yavaş yavaş mülksüzlük millete rasyonel gelmeye başlıyacak gibi bir durum oluşmuyor mu.

7. Bu yasanin asil amaci gelecek enflasyonu dusuk gostermek. En son tufede yillik kira artisi %20 civari idi, onumuzdeki bir sene boyunca bu oranda tutmak istiyorlar. He sen gidip bu rakamdan fazla zam yaparsin ama tuik artik bir yil boyunca max %25 alacak kira artisini.
    Ondan sonra emekliden memura herkesin maas zammini da dolayli olarak tirpanlanmis olacaklar.

Ikinci bir amaci da enflasyonla herkesin cebinden para calan hukemetin ev sahibinin cebinden daha fazla calip kiraciya destek olmasidir, bu sayede kendilerince yine belli kesimlerden belli bir kesime servet transfer yapacaklar.

Sayfa 598/1312 İlkİlk ... 984985485885965975985996006086486981098 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •