Sayfa 30/87 İlkİlk ... 2028293031324080 ... SonSon
Arama sonucu : 696 madde; 233 - 240 arası.

Konu: AYDEM - Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş

Alıntı Originally Posted by Ariakas Yazıyı Oku
    Açıkcası enerji sekötürünü pek bilmiyorum, bu şirketin bilançosunu hiç incelemedim o yüzden de bu şirketler özelinde yazmıyorum ama bu FK olayı acayip yanlış kullanılmaya başlandı bizde. Şimdi fiyat kazanç karşılaştırılması yapılacak ise o kazançın gerçek olması önemli. Yani düşük karlı bir seneyi alırsanız, yanlış sonuca varırsınız. Veya şirket önümüzde ki 1-2 sene içinde çok yüksek bir gelire çıkacak ise FK yine çalışmaz.

Mesela eregli güzel bi örnek. Geçen yaz bir arkadaş bizim vob forumuna girdi, eregl alıyorlar bu FK oranı ile... manyak bunlar yazdı. 10TL idi o gün eregli!!!Ben de uzun zamandır alıyordum, o sırada da alıyordum, sonrasında da almaya devam ettiğim için "manyaklar" arasındaydım. Kendisine pahalı değil, BEDAVA diye yazdım. Şimdi şöle, o zaman ki FK 11-12 filandı sanırım çünkü eregli de kazanç 3 milyar TL idi. Şu anda eregl nin FK sı 20 oldu mesela. Çünkü kazanç hala 3 milyar TL. Sorun şu, ereglinin kazancı 3 milyarda kalmayacak. Siz gidip ereglinin verimsiz bir senede yaptığı karı baz alırsanız, saçma sapan bir FK ya ulaşır ve bunun üstünden çok saçma bir analiz yapmış olursunuz.

Eregli normal bir senede 10 milyar civarı kar etmesi gerekir artık. Yani arkadaşın 11-12FK da pahalı bulduğu zamanda aslında gerçek FK sı 3 idi, şu an 20 FK olduğu zamanda da bana göre 6-7FK da aslında. Ve hala ucuz diyebiliriz

Dediğim gibi, galatayı ve bio yu bilmiyorum ama bu şirketlere analiz yapılacak ise, sadece bugünkü FK lar ile değil, gelecekte üretmeleri muhtemel potansiyel üzerinden analiz yapmak gerekir. Yoksa hayat çok kolay. Aç şirket bilgilerini, FK ya bak ve yüksek ise pahalı, düşük ise ucuz de... Çalışmaz bu...
    Son 3 yıldır üretemediği karı, enerji sektöründe konjunktürel olarak önemli iyi gelişmeler olmadığı ve halka arzdan gelen parayı da finansal gider azaltımı için kullanmadığı şu ortamda gelecekte ne kadar kar üretebileceği hakkında bilgi verebilir misiniz? Gelecek FK ları hakkında bizi bilgilendirirseniz memnun olurum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    4,514
    Arzum ev aletleri de, Borsa'ya açılırken topladığı para,yabancı ortağına gitti.Kasaya pek birşey kalmadı..
    Hisse fiyatına olumsuz bir etki olmadı..Piyasa gayet normal karşıladı..
    Benzeri durum, Aydem enerjide de var..
    + Diğer enerci şirketleri,Naten,Esen,Aksu,Aksa, Ayen, nin Borsa'daki hisse fiyatları da ortada..
    Bu nedenle,Bence Aydem de hisse fiyatı normal ve aşağı inmesine sebep durum görmüyorum...
    11-12 TL lerde oturur diye düşünüyorum..

3. eksi %5 açılış. geçmiş olsun.

mis gibi ırz

5. İş yatırımdaki alışlar net 2 milyonu geçti. Fiyat istikrarı için İş yatırım görevliydi ve tahtayı o tutuyor gibi gözüküyor. İş yatırım da olmasa diğer alıcıların tahtayı tutmasının mümkünatı yok.

6. Yeni halka arzlarında havası kalmadı....

resmen KY'a oyun döndürüyorlar yeni halka ırzlarda. Bundan sonra kendileri çalıp kendileri oynasın. Taban yemeden kaçtım haram zıkkım olsun paraları yiyemeden gitsinler. BIST'e aylardır uğramıyordum herhalde Eylülden önce de tek lot hisse almam. Açılış fiyatının altında satış neden ve nasıl olur; bilen biri açıklasın.

Bir de bu hisse "Yıldız Pazar"da işlem görüyor. Yıldıza bak hizaya gel.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

8. Demekki arz fiyatı yüksekmiş. SOYGUNCULAR.

Sayfa 30/87 İlkİlk ... 2028293031324080 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •