Sayfa 44/78 İlkİlk ... 34424344454654 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 345 - 352 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    puanlamayı sadece son gelen bilancoya göre yaptım oncekı 3 doneme gorede puan verirsem istikrarlı büyüme trendınde devam edenler ust sıralara dogru cıkacaktır gelıstıreceğiz işte devasa bir puanlama yapmayı planlıyorum kafamda
    Puanlamada bazı rasyolara daha afazla ağırlık verebilirsin. Örneğin özsermaye karlılığı. Kafanda illaki bir plan oluşmuştur.
    Sana tavsiyem bir anda yüksek karlılığa ulaşan hisselerden ziyade istikrarlı bilanço açıklayan şirketlere öncelik vermen. Bunu puanlamada standart sapma formülü ile halledebilirsin. Diğer türlü düşündüğümüzde iki-üç bilançosu iyi geldikten sonra zarar açıklayan şirkette oyalanmak mantıklı değil.
    Özsermaye karlılığına gelince Yaşar Erdinç hocanın formülünü uygula. Nedir o formül. 2017 yılı karını 2016 özsermayesine böleceksin. Böylece şirket 2016 yılındaki özsermayeyi kullanarak 2017 yılında ne kadar kar etmiş görürsün. Tam anlamıyla özsermaye karlılığı budur. Fakat finans sitelerinin hepsinde özsermaye karlılığını bulurken, 2017 yılı karını yine 2017 yılı özsermayesine bölüyorlar.
    Son olarak sana tavsiye edeceğim ise bu excel tablosu ne kadar sade olursa o kadar başarılı olursun. Bir sürü rasyo yerine 3-4 tane olsun. Karışıklıktan uzak dur. Diğer türlü hoşuna gitmeyen hisselerin illaki bazı rasyoları çok iyi çıkacak. Böylece karar vermekte zorlanacaksın. Sadelik sana çok şey kazandırır. Japonların bir sözü var. Az çoktan fazladır.
    Kolay gelsin.
    Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar. (Necmettin ERBAKAN)
    Paylaşımlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by haykırıs Yazıyı Oku
    puanlamada bazı rasyolara daha afazla ağırlık verebilirsin. örneğin özsermaye karlılığı. Kafanda illaki bir plan oluşmuştur.
    Sana tavsiyem bir anda yüksek karlılığa ulaşan hisselerden ziyade istikrarlı bilanço açıklayan şirketlere öncelik vermen. Bunu puanlamada standart sapma formülü ile halledebilirsin. Diğer türlü düşündüğümüzde iki-üç bilançosu iyi geldikten sonra zarar açıklayan şirkette oyalanmak mantıklı değil.
    özsermaye karlılığına gelince yaşar erdinç hocanın formülünü uygula. Nedir o formül. 2017 yılı karını 2016 özsermayesine böleceksin. Böylece şirket 2016 yılındaki özsermayeyi kullanarak 2017 yılında ne kadar kar etmiş görürsün. Tam anlamıyla özsermaye karlılığı budur. Fakat finans sitelerinin hepsinde özsermaye karlılığını bulurken, 2017 yılı karını yine 2017 yılı özsermayesine bölüyorlar.
    Son olarak sana tavsiye edeceğim ise bu excel tablosu ne kadar sade olursa o kadar başarılı olursun. Bir sürü rasyo yerine 3-4 tane olsun. Karışıklıktan uzak dur. Diğer türlü hoşuna gitmeyen hisselerin illaki bazı rasyoları çok iyi çıkacak. Böylece karar vermekte zorlanacaksın. Sadelik sana çok şey kazandırır. Japonların bir sözü var. Az çoktan fazladır.
    Kolay gelsin.
    tavsiyelerin için teşekkürler dediğin gibi kafamda bir plan var video çekerek anlatmayı planlıyorum neyi neye göre puanlıyor kıme neye göre puan veriyor elımızdeki veri seti ne göre birşeyler düzenlemeye calısıyorum.

Ortalıgı karıstıramamak için sadece en önemlileri koyup buna göre sıralama yapmaya calısıyorum.

Öz sermaye karlılığına gerek duymadım çünkü o kalem öz sermayeye giremedikten sonra bir anlamı kalmıyor. O yüzden öz sermaye büyümesini baz alıyorum. Bu büyümede hesaplanırken her bir önceki çeyrek kendi bir önceki dönemi arasında % sel farkların ortalaması alınıyor daha sonra son çeyreğin bir öncekine göre yüzdesi hesaplandıktan sonra geçmiş ortalamaların üzerindemi altındamı buna göre puanlama veriliyor. bu puan yetmez gibi bu % nin büyüklüğüde puanlamda etki yaratıyor.

Puan filitrelemesinde şuna dikkat edildi. örnegın %9999999 arttıran şirkete bir sürü puan vermiyor sistem.

%9999999 arttıranlar %101 arttıran aynı puanı alıyor. genel agırlıklı ortalamaya göre puanlamalar hesaplandı.

tüm puanlamaları yapmasına rağmen baska bir puanlama sistemide pd/dd üzerinden calısıyor hisse ne kadar iyi kar acıklamıs olursa olsun pd/dd değeri verimli görünmüyorsa listede geri plana itiliyor.

TÜm bu rasyoların hepsine agırlık vererek liste puanlaması yapılıyor.

Şu noktada kararsız kaldım;

önceki 3 dönem ortalama rasyolarında herhangibir puanlamaya gitmedim orada yapacagım puanlama listeyi tamamen değiştirip daha istikrarlı hisseleri bulmamızı saglayacaktır.

Fakat daha istikrarlı hisseleri bulmak demek kazanacagımız parayı daha orta-uzun vadede kazanacagımız anlamına gelecek. evet daha az riskli ama daha fazla zamana yaymış olacak.

Acaba daha riskli ama daha orta ve kısa vadeli tercih olan şu ankı formullerımı baz almalıyım yoksa orta uzun vade olarak 3 dönem ortalamasınada puanlama eklemelımıyım kararsızım.

Zarardan kara geçen şirketler genellıkle yuksek yukarı degerleme yasıyor

videoda herşeyi acıklamaya calısırım bos zamanımda listenin son hali su sekılde puanlama geliştirilecek daha

ayrıca E harfinden sonrakı hısseler listede yok daha eklemedim.

Bu listenin amacı 3 er aylık perıyotlarla verimli şirketleri bulmak o bakımdan orta-uzun vadeden ziyade kısa-orta vade hisselerini bulması gerekiyor.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

-Bence istikrar konusunu yeniden gözden geçirin. Evet orta uzun vadede ihtiyaç olacaktır ama stressiz bir yatırım olur. Kısa vadede sürekli hisse değişecek, şirketin karı fiyata yansımadan diğer bilançoda zarar yazacak vs. boşa kürek çekme de olabilir. Malum bizim borsamız da bir çok şirket defter değerinin altında işlem görüyor. Ya da kar açıklamasına rağmen fiyata geç yansıyabiliyor.
    -Puanlamada pd/dd olduğu iyi olmuş. pd/dd olmadan yapılan puanlama bir anlam ifade etmez. Aselsanı zirveden aldırır. Zaman kaybettirir.
    -Özsermaye karlılığı konusunda aynı şeyleri düşünmüyorum. Sadece özsermaye büyümesi göze alınırsa hiç temettü vermeyen şirketler bir adım önde başlar. Hem temettü verimi iyi olan hem de büyüyen şirketler puanlamada zirveyi zor görür. Ayrıca istikrara dikkat edilmezse küçük sermayeli şirketler zirveyi zapt eder.
    Hem özsermaye karlılığı hem de büyümesine beraber bakılabilir. Böylece büyüyen aynı zamanda temetttü de veren şirketler kendini gösterme şansı bulur.
    Ayrıca özsermaye büyümesi pd/dd oranını aşağı çekeceği için ve bu kriteride zaten puanlamada değerlendireceğinden özsermaye karlılığına da bakman gerektiğini düşünüyorum. Buffet amcanın da bu rasyoya önem verdiğini unutmamak gerekir.
    Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar. (Necmettin ERBAKAN)
    Paylaşımlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,707
    Erhan Selamlar. Bu konu başlığındaki yazıları geriden okuyup bitirdim.

Temettü konusunda benzer fikirlere sahip olmayan "bazı" katı temettü fanatiği insanları neredeyse yıllarca hiç bıkıp usanmadan elinden geldiğince aydınlatma çabanı takdirle karşılıyorum.

Ancak burada konunun sayfalarca uzaması bence gereksiz yere olmuş. Sen adam illa da temettü hissesi iyidir temettü vermiyorsa kötüdür diyorsa bu adamı ikna edemezsin ki..

Ki böyle biri şirketinin esas faaliyet karının dönemden döneme artış trendinde olmasına özsermaye karlılığının,büyümesinin yükselmesine bakmaz onun için varsın olsun temettü verimliliğinin yüksek olmasıdır.

mardin çimento örneğin harika mesela.. aradan geçen yıllarda yatırılan para ne alınan para ne olmuş son 3-4 yıla bakmak kafi..temettüye bakanlar özkaynak karlılığını fiyat- performasını unutursa ne olura güzel bir örnek.

aselsan ise hem az da olsa temettü hem de büyümesi ile gözkamaştıran bir örnektir. demek ki portföy değer artışı için illa
    (orta-yüksek) temettü vermesi gerekmiyormuş. bir şirketin özkaynaklarını verimli kullanması onun zorunlu olarak karpayı dağıtmasını gerektirmez.

Dağıtılmayıp bünyede tutulan para yeni yatırımlara kanalize edilebilir, edilmeyip kasada tutulabilir yeni yatırım fırsatları beklenebilir.

Yüksek temettü dağıtan şirketin ahlaki yönünün kuvvetli olabileceği dağıtmayanın yada az verenin ise zayıf olabileceğine ise asla katılmıyorum. Temettü sadece özellikle 2-3 yıldan uzun vadeli yatırımlarda yatırım motivasyonu aracı olabilir. Hisse yatırımcısının toplam Portföy değer artışında vermeyene bir üstünlüğü yoktur. (vergiye, komisyona girmiyorum bile)

Kasada duran para şirketin piyasa değerine olumlu etki eder. Olumsuz etki asla yapmaz. Borsadaki olası türbülanslı dönemlerdeki aşağı-yukarı sert fiyat hareketlerinde kasasında yüksek döviz/nakitle duran bir şirket her zaman dağıtana göre avantajlı olur.Bir yatırım kararı alacaksa en basitinden bankalara kredi faizi ödemez..karının büyük kısmını yatırımcına dağıtan şirkete kötü diyemeyiz saygı duyarım ancak bunun için olası fırsatlardan ve veya büyümeden fedakarlık yaptığını da bilirim.

Diğer yandan bir arkadaşında belirttiği gibi özsermaye büyümesinin yanında (bence) onun kadar önemli bir oran olan özsermaye karlılığı rasyosunu kullanman gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu da bir yönetim becerisini gösterir. benim şirketimin 1.000 TL sı var ve bunu 350TL kar yaptırarak %35 özkaynak karlılığına dönüştürmüşüm.

Piyasa %15 ken ben % 35 oran yaptıysam bu yönetim başarısıdır. Şirket yöneticilerinin parayı ne kadar verimli kullandıklarının bilinmesi açısından bu önemli bir göstergedir. Tabi programı hazırlayan sen olduğun için ekleyip eklememe konusu senin bileceğin iş.

5. Tüm hisseleri ekledım bankalar gyolar girişmler yatırım ortaklıgı finans kur. hariç

tüm sanayiler listede diyim. gozum basım patladı ben yatar

puanlamalar düzenlenecek lıstenın bır kısmını paylasayım dedım.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Yorumlar icin tesekkurler oz sermaye karlikigina takilmissiniz ancak oz sermaye buyumesi aslinda oz sermaye karliliginida icermekte bunu buradan anlatmayayim excel otursun video ile askinda oz sermaye karliligini benim urettigim tabloda nasil goreceginizi aktaracagim

Puan hatasi yuzunden vking ustte cikmis hehe gecmis pd dd ile bugunku pd dd dusuk gorununce fazla puan vermis

7. Standart sapma okayibida videoda anlatcam

Video sonrasi gorus bildirin

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Körfez/Kocaeli
    Gönderi
    1,385
    yorumlarınızda ve ortaya koyduğunuz tabloda çok büyük bir tezat var.. diyorsunuz ki temettü vermek yetmez.. büyüme olmalı.. doğrudur.. ben kağıt alırken temettü verip vermemesine bakmam.. gayet de iyi gidiyor.. son alıp sattığım 6-7 kağıttan iyi para kazandım.. beni zarara uğratan ise batı grubu oldu. 2007de girip 2016 sonuna kadar taşıdığım grup.. ne temettü verdi.. ne de büyüdü.. 2007de kasasında tonla para vardı.. şimdi borç batağında.. çimentolar içinde açık ara en kötü yönetileni.. desa da borç batağında.. faizler yükseliyor.. batıçim ve desa büyümemiş.. temettünün de yanından bile geçmemiş. ikisinin de ortak özelliği ikişer adet sağlam beklentiye sahip olması.. birisi varlık satışı.. diğeri komple şirketin satılması.. diğer kısımlarda risk var.. temettü + büyüme deyip bu ikisini tabloda en üste koymak geleceğin farklı olacağının işaretiyse güzel.. ama psdtc ve sumaş çok daha tutarlı olurdu.. psdtcden iyi para kazandık.. en yüksek temettüyü veren şirketlerden biriydi bu yıl.. sumaş ise piyasa öncesi işlem platfromunda olduğu için istediğmiiz kadar almamız pek mümkün değil..
    Vakitsiz öten horozun başını keserler...

Sayfa 44/78 İlkİlk ... 34424344454654 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •