Sayfa 55/78 İlkİlk ... 545535455565765 ... SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 433 - 440 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    hisse fiyatı her yıl % 30 artacak diyorsunuz. Böyle bir hisse varsa temettü vermesin ben direkt evi barkı satıp buna yatırayım.
    Hocam%30 sadece bir örnek.% 10 da , % 50 de ,%5 de olabilir.

Vurgulamak istediğim ,TÜPRAŞ gibi Türkiye'nin en büyük şirketinin bile temettüsüden gelen parayla yine hisse alınsa, 10 yıl sonra ,10 yıl boyunca hiç temettü vermeden elde edeceğimiz servetle aynı servete sahip olunacağı.Yani temettünün servetimize direkt katkısı yok gibi.Gibi değil.Yok.

Temettü veren hissenin popularitesi hisseye olan ilgiyi arttırıyor ya da zaten sürekli karlılığıyla yatırımcıların her daim ilgisini çekiyor.Karlılığın sonucunun temettü getirisi olması ,temettü getirisinin ise matematiksel ek bir getiri sağlamaması ; buna rağmen hisselerin karlılıklarından ziyade temettü verimlerinin ön plana çıkarılmasına çok anlam veremiyorum.
    Düzenli kar açıklayan ama hiç temettü vermeyen hisse ile ,sürekli kar getirip temettü veren şirketin getirilerinin matematiksel olarak farkı yok
    Sürekli kar eden firma sürekli kar etsin hiç temettü vermesin.Verecekse de temettü hesabıma yatsın ,hisse fiyatı düşmesin ve ben sürekli kar eden firmanın karından da istifade edeyim.Fena olmaz mı ?
    Son düzenleme : lazman; 26-03-2019 saat: 18:43.

Alıntı Originally Posted by Sorrow Yazıyı Oku
    XTM25 endeksinin temettü verimine göre sıralanmış hali elinizde var mı acaba? İnternette arattım bulamadım maalesef.

İkinci olarak, hesaba yatan temettüyü en yüksek verime sahip üç hisseye değil de, temettüsü yatan hisseden lot artırmak üzerine strateji oluştursaydınız, portföyünüzün değeri bugün ne olurdu? Bununla ilgili bir çalışma yaptınız mı?

Diğer arkadaşlar da düşüncelerini paylaşabilir elbet. Yatan temettü ile aynı hissede lot mu artırmalıyız? Yoksa yatan temettüyü farklı bir hissede mi değerlendirmeliyiz?
    Bu tip önemli parametrelere ulaşmak kolay olmuyor, internette kaynak var mı detaylı araştırmadı ama bu gereksinimden mütevellit kendi sistematik veri toplama sistemim var. Bildiğiniz gibi Temetü verimi (Dividend Yield) = Temettü / Piyasa fiyati olarak hesaplaniyor. Temettü rakamı yıllık veya dönemsel değişikliklere uğraması ile birlikte piyasa fiyatı etkisiyle sürekli değişiyor. Bu değişim piyasa fiyatının düşmesi neticesinde bize verimi yüksek incileri toplama olanağı sağlıyor.

Asagıda 5 şirket için temettü verimini paylaşıyorum. Burada hatırlatmak istediğim, hesaplama yaparken XTMT25 listesi ve son temettü değerini alıyor. Yılların hissesi, TTRAK bu sene temettü vermeyecek ve listeden düşecek.
    Listede TTRAK, AYGAZ, AKSA en ön sıralarda. Bu teknik piyasanın düşük fiyatlandırdığı zamanlarda işe yarıyor.

İkinci sorunuz için bakış açım biraz farklı. Genel olarak benim için portföy temettü verimi var. Bu nedemek, şu şekilde açıklayalım. Portfoyde her şirketin belirtli bir ağırlığı mevcut örneğin yukarıdaki şirketler portfoyde 50% 25% ve 25% şeklinde olsaydı, portföy veriminiz 17.30 % 0.50 + 13.98 x 0.25 + 12.39 x 0.25 = 15.25% olur.

Bu nedenle benim için oluşan temettüden yapılan geri alım ağırlıklı olarak mevcut şirkete geri yatırım şeklinde oluyor ancak şu anki durumda oldukça güzel alternatifler de yaratabiliyor. En başarılı sonuç, en düşükleri portföy verimini arttıracak şekilde ağırlığını azaltmak diğerlerini veya başarılı şirketleri ise arttırmaktır. Portfoyde şirket sayısı 10 üzeri olması genelde avantaj sağlamıyor, portfoy verimi XTMT25 verimine yaklaşıyor.

Sonuç olarak ben Portfoy x Portfoy Verimi / 12 = Aylık serbest gelir (vergi hariç) nedeniyle yukarıdaki balanslamaya önem veriyorum.

Alıntı Originally Posted by lazman Yazıyı Oku
    Hocam%30 sadece bir örnek.% 10 da , % 50 de ,%5 de olabilir.

Vurgulamak istediğim ,TÜPRAŞ gibi Türkiye'nin en büyük şirketinin bile temettüsüden gelen parayla yine hisse alınsa, 10 yıl sonra ,10 yıl boyunca hiç temettü vermeden elde edeceğimiz servetle aynı servete sahip olunacağı.Yani temettünün servetimize direkt katkısı yok gibi.Gibi değil.Yok.

Temettü veren hissenin popularitesi hisseye olan ilgiyi arttırıyor ya da zaten sürekli karlılığıyla yatırımcıların her daim ilgisini çekiyor.Karlılığın sonucunun temettü getirisi olması ,temettü getirisinin ise matematiksel ek bir getiri sağlamaması ; buna rağmen hisselerin karlılıklarından ziyade temettü verimlerinin ön plana çıkarılmasına çok anlam veremiyorum.
    Düzenli kar açıklayan ama hiç temettü vermeyen hisse ile ,sürekli kar getirip temettü veren şirketin getirilerinin matematiksel olarak farkı yok
    Sürekli kar eden firma sürekli kar etsin hiç temettü vermesin.Verecekse de temettü hesabıma yatsın ,hisse fiyatı düşmesin ve ben sürekli kar eden firmanın karından da istifade edeyim.Fena olmaz mı ?
    Temettü muhasebesel olarak özkaynaklarda azalmaya neden olur, öz kaynak artışı ise kar veya nakit yaratabilme kailiyeti ile oluşur. Piyasa fiyatı ise doğrudan özkaynak / ödenmiş sermaye dersek, hisse fiyatını etkileyen dinamik (kar-temettü) rakamıdır. Eğer dağıtılan temettü = kar ise eoorik olarak hisse fiyatı değişmez, bunun için on sene geriye gitmeniz gerekmiyor.

Kapital Varlık Büyümeniz ise (CAGR) Temetü Veriminiz + Hisse BF Artış Oranı - Enflasyon olacaktır. Eğer temettü yoksa hisse bf artışı portfoyunuzu belirler ya da vice versa.

4. tebrikler guzel sekilde anlamis ve anlatmissiniz konuyu.

Sayin lazman birde su detay var tupras temettu dagitinca bize giren cikan yok en nihayetinde ayni seyi kazaniyoruz.

Ancak yatirimcilarin bir cogunun temettu isteriz demesi anlamsiz gelmiyormu hadi bunu gectim birde yuksek temettu isteyenler var. Bunlar sacma degil mi ?

Yatirimciya faydasi yok hatta vergiden dolayi zararina bile. Ne hikmettir anlamadim butun ky temettu diye olup bitiyor.

Birde du detayi hakkinda ne dusunuyorsun merak ettim.

Simdi temettu dagitilmadiginda para sirkette kaliyor bunu ister yatirima sokar isterse borclarini oder dogrumuyum.

Ancak temeetu olarak oderse borclarini kapatamaz yeni yatirim icin ise kredi cekmek zorunda kalir.

Buraya kadar hem fikiriz herhalde.

Simdi sirket her yil temettu dagitsin. Ayni zamanda her yil yuzde 30 buyusun hisse fiyatida buna gore yuzde 30 yukari gidiyor olsun maksat ornek

Ayni sirket temettu dagitmasin temettu parasini faize koysun diyelim. Bu durumda sence sirket yine yuzde 30 mu buyumus olur yoksa faizden gelen parayida hesaba kattigimiz icin atiyorum yuzde 35 yuzde 33 vb mi buyur.

Mantiken yuzde 30 dan fazla buyuyecektir hem fikirmisin

Peki bu hisse yuzde 30 buyumeye hisse fiyatida yuzde 30 yukselerek karsilik veriyorsa.

Yuzde 33 buyudugundede hisse fiyatida yuzde 33 yukselerek karsilik verecektir.

O halde sirketin temettu dagitmamasi yatirimcinin faydasina degil mi. Hadi dagitsin diyelim ama aselsan gibi az dagitmasi yatirimci icin daha iyi degil mi

Bu soylediklerim mantiksiz mi?

Ancak cok buyuk bir kitle soylediklerim asiri mantiksiz ve sacmaymis gibi.

Temettu verimliligi en yuksek 5 hisseyi alayim mantigi guduyor.

Yatirimcilari anlamak cok zor.....
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Temettu verimliligi en yuksek 5 hisseyi alayim mantigi guduyor.

Yatirimcilari anlamak cok zor.....
    Anlamadığım iki şey var;

- Bugüne kadar okuduğum temettüyü savunan hiçbir yorumda en yüksek verimi olan 5 hisseyi al ve gözünü kapat diyene rastlamadım aksine herkes bunun bir şey ifade etmediğini ve farklı bir sürü artın gerektiğini yazmıştı.

- Temettüden çok daha fazla efsanesi dönen ve matematiksel olarak bir anlamı olmayan bedelsiz ile hiç uğraşmamanız

6. Sayın Açıkgöz
    Matematikle aram fena değildir.Yıllardır memur birikimi ile zaman zaman hisse alırım.
    İktisat anlayabildiğim bir alan değil.Şirketin temettü dağıtıp dağıtmamasının şirketin bilançosuna etkisini yorumlayamayacağım.İşin aslı yorumlasam bile yatırım stratejim değişmez.Piyasanın en güçlü firmalarının hisseleriyle ilgilenirim.Tüpraş yıllarca temettü vermesin.Yine alırım Tüpraş'ı ya da biriktiririm.Hoş,şu aralar yok portföyümde.Bence karlılıkları kararlı şirketlerinin yıllardır ilgi görmeleri verdikleri temettülerden değil karlılıklarından.Temettü verdikleri için ilgi duyan yatırımcılar ise düzenli olan karlılıklarını satın alıyor ve dolayısıyla doğru yatırım yapmış oluyorlar.Matematiksel olarak katkısı olmayan temettünün yatırımcıda yarattığı ise psikolojik bir rahatlık aslında.Gerçi yatırımcı bunu ''emekli maaşı''olarak değerlendiriyor ama vermesinden kazancı olmadığı gibi vermemesinin yarattığı psikolojik rahatsızlığı da yaşamamış oluyor.
    Bana göre
    Temettü = psikolojik haz
    sürekli karlılık = temettü = doğru yatırım
    Son düzenleme : lazman; 26-03-2019 saat: 20:37.

Aslında temettü gelirini anlamak için söyle örnekler verilebilir. Temettüyü nasıl algıladığınız çok önemli, gelir olarak mı görüyorsunuz yoksa aldığınız şirketin düşen özkaynağı mı ? Sürekli kar etmeyen şirketlerde, ettiği karı yatırımcısıyla paylaşmayan şirketlerde temettü yatırımcısı olmuyor zaten. Değer yatırımı ile temettü farklı bakış açıları, temettü yatırımcısı o şirketin instrict value daha az ilgilenir, amacı bağladığı paranın amortismanıdır ve geri dönüş hızıdır.

Yukarıda defalarca yazıldı, verim tek başına bir etmen değil, Özkaynak artış oranı ile ilgileniyoruz elbette ancak denklem çok basit,

nakit akisi, sirketler nasil pozitif nakit akisi ile ayakta duruyorsa, bireysel yatirimcilarda. Eger maasli calisansaniz, issiz kalmaniz durumunda hayatinizi idame ettiremezsiniz. Temettu yatirimcisi iseniz nakit hayatinizin parcasidir, yukarida yapilan yaklasimlar yatirim felsefesinin gercek hayatla ilistirilmemis versiyonlari olsa gerek, yani yatirimi banka hesabinda olusan artis ve azalis olarak goruldugunu tahmin ediyorum. Benim icin temettu asagida,

(Denklemin Sol Tarafı) Temettü, (Denklemin Sağ Tarafı) Tum hayat giderleri + Tatil + Egitim giderleri + Özel Sağlık Sigortası + Diğer Giderler + Psikolojik Haz

Durum 1 : Denklemin Sol Tarafı > Sağ Tarafı, Finansal özgürlük, amaç Temettü Artış Oranı > Enflasyon
    Durum 2 : Denklem Sol Tarafi = Sag Taraf, Süreli finanasal özgürlük, yarı zamanlı ek gelir gereksinimi, denklemin sağ tarafını azaltıcı tedbirler

Tupras isterse 30 sene kalsin, eger nakit akisi saglamiyorsa benim icin anlam ifade etmiyor. Yatirimda varliklar (asset) nakit yaratabilme kabiliyetine sahip enstrumanlarin butunudur. Sizin icin varlik kavrami farkli ise yatirim yaklasiminiza saygi duyarim ancak anlamsiz bulurum.

Benim icin TUPRS yatirimi soyle gozukur, 1 lot TUPRS + 13.5 tl yillik nakit

Syg.

8.  Alıntı Originally Posted by Sorrow Yazıyı Oku
    XTM25 endeksinin temettü verimine göre sıralanmış hali elinizde var mı acaba? İnternette arattım bulamadım maalesef.
    Mesela yukarıda alıntı yaptım. Mesele temettü savunmak savunmamak değil. Yatırımcılarımız sürekli bu soruyu soruyor temettü verimine göre listeyi nerden buluruz. Yatırımcı niye bunun peşinde olabilir.

Objektif olalım çok büyük bir ihtimalle temettüyü faiz geliri gibi zannederek en yüksek temettü veren hisselerde portfoy oluşturmak istiyor.

Temettünün sinyal verme etkisi (Sinyal verme hipotezi) yani ben kar edebiliyorum ki temettü dağıtıyorum mesajı verır yatırımcıya.

Ancak bu malesef doğru bir mesaj değildir. Örnekleri çok. MRDN çimentoyu hesaplayın Temettü verimliliği yüksek ancak 2010 dan beri temettü dahil yatırımcı zarardadır. Temettü dağıtmak kar ediyorum sinyali veriyorsa kar eden bır sırketin yatırımcısı 9 yıldır nıcın kar edememiş üstelik temettülerine ortalamanın üzerinde olmasına rağmen. Bunun gibi örnekler cogaltılabılıyor.

Eğer temettü dağıtmak kar edıyorum sınyali veriyor ise. Az temettü dağıtmak az kar ediyorum çok temettü dağıtmak cok kar edıyorum mesajı vermeli. Aselsan da bu durumu bozuyor. Az temettü ödüyor normalde yatırımcı sen az kar edıyorsun mesajı almalı ama bakıyorsunuz en yüksek temettü veren şirketlerden bile daha fazla kazandırmış. Dolayısıyla temettü verimlilik oranları şirket karlılığı hakkında net bilgiler vermiyor bence elimizde ki doneler böyle birşey olmadıgına işaret ediyor.

Temettü verme olayını kötüye kullanan şirketler de var. Şirket 20,000 TL temettü dağıtıp 20,000 TL lik kredi çekiyor 21,000 olarak borçlanıyor. Baktıgınız zaman aslında şirket temettü veriyormu veriyor yüksekte veriyor fakat gidip yatırıp yapmak için 1000 TL maliyet ödüyor aslıda şirket küçülüyor. MRDIN gıbı Fakat yatırımcı bunun farkında bile olmadan helal olsun MARDINIME benım bu yılda temettü dağıttı diye seviniyor.

Yatırımcı bunların farkında degıl Yarın temettü verimlilik listesine bakıp ertesi gün MRDIN ılk 10' da diye porfoyune mardın koyan var. Birde bununla övünülüyor. Sen ne diyorsun benım hıssem şu kadar temettü dağıtıyor dıye övünüyor.

Diğer arkadaşımızın durumuna gelirsek.

Objektif olarak bakmak gerekiyor verilere istatistiklere ve bilime güveniyorsak duygusal olmamamız gerekiyor. Bu vesileyle durumu değerlendirirsek yatırımcıların %80 %90'ı aldığı temettüyü harcamak yerine çoğunlukla aynı veya benzer başka temettü hisselerinde kullanmak üzere tekrar LOT'a çeviriyor. Ortalama yatırımcının portfoyu 30,000 TL civarında. Dolayısıyla yatırımcılar haklı olarak öncelikle portfoyu büyütmek için aldığı nakiti tekrar hisseye yatırıyorlar. Aslında bu yapılan temettü vermemekle aynı şey. Fakat yatırımcı aldıgı temettüyü yine aynı hisseye yatıracağını önceden planlamasına rağmen. En yüksek temettü veren hisselerden portfoy oluşturuyor.

Hani dedik ya nakit almak ve parasını amorti etmek istiyor diye. Bunu düşünen sadece %10 Geri kalan %90'ın yaptığı şey nakiti aynı hisseye yatırmaktan ibaret. Nakiti aynı hisseye yatıracaksan temettü istemenin anlamı ne ?

Nakite ihtiyacım var diyor ancak o nakıtı tekrar hissede kullanıyorsun.

Nakit ihtiyacı olan birisi bunu temettü ile yapmak zorunda değil. Aynı şeyi hisse satarakta yapabiliyor. Üstelik lot sayısı azalmasına rağmen aynı kazancı ve aynı nakite sahip oluyorlar üstelik daha az vergi ödeyerek.

Bir hissede Yatırımın geri dönüşünü ölçme kriterimiz Temettü ise yanlış yerdeyiz bana göre geçmiş veriler bize bir ışık tutuyor. Örneği MRDIN'den vereceğim. 2010 yılında ortalama temettü verimine bakarak yıllık şu kadar temettü alacağım atıyorum 10 yılda paramı amorti edeceğim diyen bir yatırımcı 9 yıl geçmesine rağmen Ana paranın %5 ini bile amorti edemedi.

Aselsanda parasının amortı süresi 50 yıl çıkıyor Temettüye göre. Ancak 9 Yılda parasını 20 ye katladı. Bu yatırıcı portfoyunun sadece %10 unu bugun satarak ana parasının %100 ünü amorti etti. üstüne 19 tanede daha ana para yarattı.

Yatırımcı eğer nakit ihtiyacı varsa bunu hisse satarak zaten yapabılıyor niye daha fazla vergi ödeyerek aynı şeyi yapsın ki mantıklı değil. Üstelik bu yıl nakite ihtiyacım olmamasına rağmen zorla bana nakit vermeleride cabası.

Doç.Dr.Drink jenter bu konuyu aydınlatmıştır.

Aynı şekilde excel dosyasında da bunun matematiğini yaptım. Nakit isteyen yatırımcı lot satarakta aynı şeyi yapabiliyor.

İsteyene excelımi gönderebılırım. Merak eden varsa jenterin makalesınıde gönderirim.

DENKLEM 1 > SOL TARAF TUPRAS HER YIL %25 Yukarı gider
    DENKLEM 2 > SAĞ TARAF TUPRAS HER YIL %25 Yukarı gider temettü dağıtır.

DENKLEM 1 uygulayan yatırımcı; DENKLEM 2'yi uygulayan yatırımcı ne kadar temettü almışsa aynı miktarda temettü almış gibi yapabilmek için lot satar.

DENKLEM 2 uygulayan yatırımcı her yıl belli bir miktarda dağıtılan temettüyü alır. Lot sayısı sabit kalır.

SONUÇ: Her iki yatırımcı da aynı kazancı elde eder.

DENKLEM 1 yatırmcı için daha avantajlı gözükmekte avantajlar nelerdir.

1-Nakit istemeyen yatırımcı lot satmamış olur. Diğerinde mecburen o nakiti almak zorunda kalır.

2-Nakiti istediği oranda alabilir. Daha fazla lot satarak daha fazla temettü yaratır!!! Diğerine şirket ne verirse onu almak zorunda kalır. Daha az nakite ihtiyacı varsa daha az lot satar. Diğerine şirket ne verirse.

3-Vergi ödemediği için daha avantajlıdır diğerine mecburen vergi ödersin.

4-Nakit şirkette kaldığı için Şirketin finansalları daha güçlü görünmekle birlikte yeni Projeler için dışardan kaynak (kredi) bulma ve faiz maliyetine katlanmak zorunda kalmaz. Diğerinde ise şirket ya projeden vazgeçer yada borç maliyetine katlanılarak kredi çeker.

SON olarak yatırımcılar temettü isteyerek Ortak oldukları şirketin Yeni projelere girişmesini istemiyorlar mı ?

İstemiyorlarsa şirkete güvenmiyorlar, parayı yanlış bir projede kaybederler ben o parayı daha iyi yerde kullanırım diyorlar ve bu sebeple elde edilmiş karı dağıt diyorlar. Öylese bu yatırımcılar Projelerine güvenmediği bu şirkette ortaklıklarını nasıl sürdürebiliyorlar. Biran önce satıp başka bir hisseye geçmeleri gerekmez mi ?

Yeni projeler yapsın ancak nakit ödeme de yapsın istiyorlarsa. Bunu borç alarak yapmalarını istiyorlar demektir. O halde bu yatırımcılar ortak oldukları şirketin borçlanmasına sıcak bakıyorlar demektir.

TÜm bunları toplarsak yatırımcı burada Rasyonel değil. Ne kendini düşünüyor, ne ortak olduğu şirketi düşünüyor.

-Kendini düşünen yatırımcı ortak oldugu şirketin yeni projelere yatırım yapmasını ister.
    -Kendini düşünen yatırımcı ortak oldugu şirketin yeni projeleri için kredi borcuna girmesini istemez.
    -Kendini düşünen yatırımcı vergisiz birşekilde kar payı yaratabileceğini bildiği halde temettü ödenmesini isteyerek vergili şekilde kar payı almak istemez.
    -Kendini düşünen yatırımcı güvendiği şirkete ortak olur. Güvenmediği şirketten nakit ister.
    gibi gibi.

Ben böyle yorumluyorum farklı görüş ve önerilere açığım.

Katıldığım konular:
    -Bir şirket hem temettü dağıtıp hemde büyüyebilir hem fikirim bunu yapan çok güzel bist30 hisseleri var.
    -Temettü ödenmesi kötü birşey değildir. Ödenmemesi veya düşük ödenmesi kötü birşey değildir.
    -Nakit alıp bunu harcayan yatırımcılara sonsuz saygım vardır. Ancak nakit isteyip aynı hisseye yatıran yatırımcıları anlamakta zorlanıyorum.
    -Nakit almanın psikolojık olarak pozitif bir etki yarattığına inanıyorum.
    -beğendiğim güzel şirketlerin %90'ı temettü dağıtan hisselerden oluşuyor.

SİNİRLENDIGIM KONULAR

-Temettü verilmemesine veya az verilmesine küfreden kızan tayfa.
    -Temettüyü gereksiz yere ve anlamsız yere ezbere bilgilerle sürekli ön plana çıkarıp öven tayfa.
    -Temettü verimlilik oranlarının arttırmasını isteyen tayfa. Çünkü aynı şirkete ortağız ben şirketin borçsuz buyumesını ısterken o tayfa daha fazla temettü ödesin daha fazla borçlansın veya yeni proje yapmasın derdindeler. Daha fazla nakit istiyorsan aynı temettü gibi lot satarak üstelik daha az vergiyle yapıyorken bunu yapmak yerine illede temettü demenin mantıgını anlayamıyorum. Dolaylı yoldan şirkete aynı zamanda bana zarar vermiş oluyorlar.
    -Temettü veren şirketleri ön planı cıkarıp temettü vermemek veya az vermek kötü birşeymiş gibi algı yaratılıp diğer şirketlere haksızlık eden tayfa.
    -Detayına girmeye gerek yok böyle gelmiş böyle gider bak temettü vermiş ama kazandırmış ıncıgını cıncıgını karıştırma diyip tembelliğe sevk eden tayfa.
    -Yeterli araştırmayı sorgulamayı hesaplamayı yapmamış ancak delicesine ve ezbere bilgilerle yatırım yapılmasına.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 55/78 İlkİlk ... 545535455565765 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •