Sayfa 56/78 İlkİlk ... 646545556575866 ... SonSon
Arama sonucu : 621 madde; 441 - 448 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

Yatirimcilarimiz bu soruyor, ha ha ha nasil bir ego sasiriyorum. Daha once senin temettu nun vergi mekanizmasinin nasil isledigini iyi arastirmadigini ama zikri olmadan fikrin oldugunu da soylemistim. Insanlari yanlis yonlendirdigin eksik bilgilerin ve

sabit fikirlerin ile yanlis yonlendiriyorsun. Ancak bunun yaninda ozellikle tutumlu ve temettu odakli yatirimcilari gormek ve sirketlerin bunu benimsemesi icin belki bir faydam olur diye karalyorum, yoksa sana daha once yaptigim gibi guler ve gecerim.

1) Vergi ödemediği için daha avantajlıdır diğerine mecburen vergi ödersin.

-Kendini düşünen yatırımcı ortak oldugu şirketin yeni projelere yatırım yapmasını ister.

Temettu yatirimcisi ortak oldugu sirketin yatirimciya donuslerini bekler.

-Kendini düşünen yatırımcı ortak oldugu şirketin yeni projeleri için kredi borcuna girmesini istemez.

Kredi borcuna giren sirketlerle ilgilenmez, karlilik hedefidir.

-Kendini düşünen yatırımcı vergisiz birşekilde kar payı yaratabileceğini bildiği halde temettü ödenmesini isteyerek vergili şekilde kar payı almak istemez.

Vergisiz kar payi yaratmak nasil oluyormus diye ic ceker. Diger yatirimcilarin da GVK i okumasini ve anlamasini bekler

-Kendini düşünen yatırımcı güvendiği şirkete ortak olur. Güvenmediği şirketten nakit ister.gibi gibi.

Gibi gibi

Su anda yaklasik 40.000 TL lik temettu gelirin vergisizdir, bunun ustundeki oran G.V.K da belirtilen vergiden dusulur, ilave olarak gelir beyaninda saglik, egitim vb. giderlerini de bu vergiden mahsuplasirsin.

Kim vergiden muhaf ben anlayamadim, hani gezegenden bildiriyorsun, %15 stopaj yok mu ? Yoksa takas birimi olarak markette Tuprs mi odeyeceksin.

Aslinda cevap verirken eglenmiyorum, bilmedigin sularda yuzmek isterken baskalarina su sicratiyorsun onun icin digerlerini korumak istiyorum. Bu arada, 2 sene evvel temettu emeklisi oldum bilmeni isterim, temettu gelirlerim ailemin giderlerinin ustunde. Iki sene sonra, benim ufakligin ozel okul masraflarini Tuprs ve begenmedigin mardin den karsilayacagim.

Ama senin afaki know-all yapinla sana deneyimlerimi paylasmaktan imtina ederim. Herkesi senden daha az biliyormus gibi yaftalama da senin olsun guzel kardesim. Umarim temettu yatirimciligi Turkiye'de rayina oturuz ve sirket yonetimleri de bunu uygular, bizimde Dividend Aristocrat larimiz contender lerimiz olusur ... Bol kazanclar

2. Konuyu vergi uzerinden goturmus diger soylediklerimin hepsini bosa cikarmissiniz.

Vergi konusunda gerekli arastirmayi yapmamak benim ayibimdir ve bu konudaki bilgisizligimi kabul ediyorum. Bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip oldugunuzu dusunerek sizin vergi konusundaki goruslerinize inanoyor ve kabul ediyorum.

Temettu emeklisi olmaniza sevindim. Umarim sermayeden yemiyorsunuzdur.

Arkadaslarimizida aydinlatmak adina eger hesap extranizda mardindeki ilk yatiriminizin degeri ile bugunku yatiriminizin degeri gorunuyorsa arkadaslara anlatmak istedigim daha iyi anlasilacaktir. Mrdin gibi bir hissede yatirdiginiz ana parayi yiyorsunuz temettu adi altinda.

Herneyse bunlarin hicbirisi onemli degil. Benim soylediklerimide unutun gitsin.

Bir link gonderecegim belliki bu konuda hem tecrubeli hemde benden daha bilgilisiniz hocam.

Su linkteki akademik calismayla ilgili arkadaslari ve beni aydinlatabilirmisiniz.

Hadi ben hataliyim ve yaniliyorum yada yanlis dusunuyorum.

Peki bu calisma neyin nesi bu calismayi yapan proftami yanlis dusundu.
    https://www.google.com/url?sa=t&sour...HweSh5N5duoTK2
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by kaucuk Yazıyı Oku
    nakit akisi, sirketler nasil pozitif nakit akisi ile ayakta duruyorsa, bireysel yatirimcilarda. Eger maasli calisansaniz, issiz kalmaniz durumunda hayatinizi idame ettiremezsiniz. Temettu yatirimcisi iseniz nakit hayatinizin parcasidir, yukarida yapilan yaklasimlar yatirim felsefesinin gercek hayatla ilistirilmemis versiyonlari olsa gerek, yani yatirimi banka hesabinda olusan artis ve azalis olarak goruldugunu tahmin ediyorum. Benim icin temettu asagida,
    .
    Tamam,nakit önemli de hocam,hisse ,temettü vererek servetinizi arttırmıyor ki.Senetlerinizin bir kısmını sizin adınıza satıp ,parayı hesabınıza yatırıyor.Hisse temettü vermesin,ihtiyaçlarınızı gidermek için gereken nakiti siz , yılın belirli zamanında aklınızdaki temettü miktarı hatta daha fazlasını elde etmek adına hisselerinizin bir kısmını satın.Temettü almış gibi olun .
    Temettü emeklisi olmanız uzun yıllar alış yaptığınız hisselerin primlenmesi ve birilerin, sizin yerinize, her yıl hisselerinizi satıp ,nakiti hesabınıza yatırması değil mi ?

Keşke faiz gibi olsa şu temettü.Şirket, karının hisselerimize düşen miktarını , hisselerimizin değerleri azalmadan ,hesabımıza yatırsa.
    Biz de ,yıllar sonra,gerçek anlamda kendimize TEMETTÜ EMEKLİSİ diyebilsek.

takvim 2020ye göz kırpıyor ancak hala temettü alacağına hisse sat diyen var vay be. biraz sert oldu belki ama ne yapayım durum bu.

DOAS ın piyasadaki paylarının %5inin sahibi olsam mesela dağıtılkan karın %5ini beklemek yerine %5ini satsam tahta tavan olmaz mı . aynı sizin gibi düşünen akıllı bir yatırımcı pergamon statusu verem etti. piyasadaki payların üçte birini almış ancak borsa bilgisi sıfır. 25 ay önce aldığım hisseler tamamen temettü ile geri ödememiş olsa, beyfendinin doldur boşaltı yüzünden küllüm zarar yazıcaz. iyi ki yabancıların milyar dolarlık emeklilik fonları falan sizin gibi düşünmüyor yoksa her gün taban.

Alıntı Originally Posted by lazman Yazıyı Oku
    Tamam,nakit önemli de hocam,hisse ,temettü vererek servetinizi arttırmıyor ki.Senetlerinizin bir kısmını sizin adınıza satıp ,parayı hesabınıza yatırıyor.Hisse temettü vermesin,ihtiyaçlarınızı gidermek için gereken nakiti siz , yılın belirli zamanında aklınızdaki temettü miktarı hatta daha fazlasını elde etmek adına hisselerinizin bir kısmını satın.Temettü almış gibi olun .
    Temettü emeklisi olmanız uzun yıllar alış yaptığınız hisselerin primlenmesi ve birilerin, sizin yerinize, her yıl hisselerinizi satıp ,nakiti hesabınıza yatırması değil mi ?

Keşke faiz gibi olsa şu temettü.Şirket, karının hisselerimize düşen miktarını , hisselerimizin değerleri azalmadan ,hesabımıza yatırsa.
    Biz de ,yıllar sonra,gerçek anlamda kendimize TEMETTÜ EMEKLİSİ diyebilsek.
    Servet arttırma derdinde değilim, nakit akışı ve sermaye koruma hedefim. Bu noktada buyume odaklı yatırım mentalitesinden zaten ayrılıyoruz. Amac yatırımın olusturdugu nakitin enflasyon uzeri buyumesi olacaktır, yani temettünün enflasyona ezilmemesi.

Keşke faiz gibi olsa demişsiniz, hissenin değeri zaten artıyor. Daha onceden işyat için bir çalışma yapmıştım. Tuprs dediğiniz gibi %30 artarken, isyat ise %7 cagr + %18 yield ile roa oluşturmuş.

Kendinize temettü emeklisi demek isterseniz buna odaklı yatırıma başlamalısınız. Merak etmeyin hiç bir şirket nakit akışını enflasyona ezdirmez, ezdiremez yoksa ayakta kalamaz, piyasa dinamiklerinde yok olur, sizde size temettü veremeyeceği için portfoyunuzden cıkarırsınız.

Bunun yanında portfoyunuzle kendinize uzun soluklu gelir elde edersiniz.

Sent from my iPad using Tapatalk
    “The trend is your friend until the end when it bends.” - Ed Seykota

6. BU benim şahsi fikrim geneliniz böyle düşünmüyor olabilir.

LAZMAN Doğru söylüyor ve ona katılıyorum. Temettü dediğiniz şey portfoyunuz %5 %10 gibi bir kısmının dolaylı yoldan satılması bunu sen yapmıyorsun da şirketin kendisi yapıyor. Bunun adınada temettü emekliliği diyorlar.

Ama sen her yıl portfoyunun %10 unu satınca temettü emeklisi değil, KUMARCI oluveriyorsun. Trader oluyorsun başka birşey oluyorsun. Gerçek temettü yatırımcısı olmadan bilemezmişim. Ne alakası var dostlar matematik ortada. Aynı şeyin farklı şekilde uygulanması.

Lazman konuyu çok iyi anlamış ne anlatmak istediğimi de anlamış Lazman düşünsene 2008 krizinin dibinde şirketlerin temettü dağıttığını. Yanlış zaman da ve yanlış yerde borsa dipte iken hisselerinin bir ksımını zorla satmış olacaklar temettü alarak. BU da çok önemli. Temettü dağıtımının zamanlaması. AMa buna sen değil şirketin kendısı karar veriyor. Halbukı ne zman temettü alacağını sen belirlemiş olsan 2008 krizinin dibinde değilde bunu erteleyip 2009 yılında kendı temettünü lot satarak kendin yaratır böylece hem servetin daha yüksekken pay almış ve yukarı cıkıstan maximum fayda sağlamış olacaktın. Haksızmıyım.

Lazmanı şirket yöneticisi yapsam bu şirket borsada da işlem görüyor olsa ve lazmana desemki lazman ne yap yap ama mutlaka temettü dağıt desem. Lazman yatırımcıların menfaatini düşünüyor ise. Temettüyü borsa veya hisse çok yukarılarda iken temettü dağıtır. Borsa veya hissesi aşağıda iken temettü dağıtmaz. Böylece yatırımcılar yüksek fiyattan portfoyunun bir kısmını satmış gibi olurlar ve daha fazla menfaat sağlarlar.

TTRAK temettü dağıtmayacam diyince eleştirildi. Aslında ne kadar yararlı ve iyi birşey yaptığını anlayan kişi sayısı 1 elin 5 parmagını geçmiyor. Hisse bir yılda %57 aşağıda iken temettü dağıtılması yatırımcı için kötü birşeydir. Zararda iken hissenizin bir kısmını satmak demektir. Aynı şekilde ekonomı kötü iken şirket içerdeki nakiti dağıtırsa sıkışacak borca girecek veya mevcut borçlarını ödemekte zorlanacak bu da daha fazla değer kaybettirecek ttraktöre. Hadi ilk meseleyı anlamasa bile en azından mantıken ikinci meseleye bakarak nakit dursun nasılsa ekonomı sıkıntılı iyi yaptı diyebilmeli bir yatırımcı. AMa bunu bile diyebilen sayısı malesef yok denecek kadar az.

Boby gelince verdiğin tepki sert değil aslında bu cumlenın tam tersini kuran biziz. Yukarıdakı makalenın ne kadarını okudunuz bılmıyorum. Ancak her geçen yıl şahit olacaksınız temettü dağıtmamaya veya az dağıtılmaya başlanacak. Bunun yerine hisse geri satın almasını tercih edecek şirketler. Daha da gelişmiş ve üst düzey şirketlerin bir çogu hiç temettü dağıtmayacak.

Şu an bizim ülkemizde bunun tam tersi uygulanıyor. Öylede bir algı var. ÜSt düzey şirket temettü dağıtır algısı var. Ancak bu durum değişecek evrimleşecek.

Verdiğiniz örnek düz mantıkla bakınca doğru gibi görünüyor. Fakat biraz detaylandırınca mesele anlaşılıyor. DOASIN %5 ine sahipsiniz hissede hiç temettü dağıtmamış olsun bu süre zarfında DOASIN 1 LOTU 4,37 Değil 437,000 TL olacaktı. Bu rakamı hissenin geçmiş fiyatlarına temettü verimliik oranını ekleyerek bulabilirsiniz. Ben şimdi oturup hesaplamadım bunu tahmını bir rakam yazdım.

Yani 1 lot satarsa 437 TL temettü alıyor. dolayısıyla bu adam sadece 10 20 lot satarak temettüsünü alacak. taban yapacak bir durum oluşmayacak. Ayrıca temettünün lot satmakla eş değer oldugunu anladığınız da temettüyü kendınız lot satarak yaratıyor olsanız bile düşük fiyattan temettü almanın mantıksız olacağının farkında olarak yaratacağınız temettüyü kademeli bir biçimde yayarak yapacaksınızdır.

Şimdi diyeceksin ki böyle şeymi olur hisse hiç 437 TL ye cıkarmı 437 TL lik hisse pahalıdır diyeceksin. Ancak hisselerde gördüğün fiyatın pahalılık ucuzluk anlamında hiçbir bilgi vermediği önemli olan piyasa değerinin kaç oldugunu buna göre defter değerinin ne olduguna göre pahalı ve ucuz diyebileceğini lot fiyatının 400 görünmesi ile 1 görünmesi arasında bir farkın olmadıgını dolayısıyla önce bunları öğrenilmesi gerektiğini söyleyince. Sen çokmu bilgilisin karşı taraf hiçbirşey bilmiyormuş muamelesi yapıyorsun diyorlar.

Bİlse zaten fiyat pahalı veya ucuzluk hakkında bilgi vermez diyebilecek. Örnekmi lazım buffetin şirketi hiç temettü dağıtmaz hisse fiyatına bir bak girde 301,250 DOLAR almaya kalk bakalım bi TL ile alabılecen mı.

BU konu malesef yüzeysel bir bakış açısıyla anlaşılmıyor size hak veriyorum. Bende ilk başlarda çok zorlandım inanmak istemedim. Kesin bir yerde hata yapıyorum dedim. 100 tane hesap yaptım sonuç değişmedi hakketten temettü lot satmakla aynı şeymiş dedim. SOnra birileri drink jenterın makalesını buldu. OKuyunca içim rahatladı meğer aynı konuyu adam zaten anlatmış ve aktarmış bende kendımden şüphe edip duruyordum bır yerde hatam var herhalde derken bu makaleyle içime su serpıldı hata yapmamışım dedim.

SOnra meseleyı dahada derınlemesıne araştırdım farklı görüşleri karşıt goruslerı dinledim. okudum.

Kendi çapımda neredeyse bir bilimsel araştırma yaptım. Dünyaca büyük şirketlere baktım inceledim bunlar ne yapmış dedim. TEMETTÜ KRALLARI listesine baktım. Bilancoları zaten biliyordum. Temettünün muhasebede şirkette ne gibi avantaj ve dezavantaj yarattıklarına baktım. BUFFETİN temettü ile ilgili ne söylediğini okudum.

TÜm bu araştırmalar sonucunda Daha öncede defalarca kez yazdıgım gibi facebook amazon google buffetın şirketi vb gibi dünya da ismini en çok duydugunuz markarların doğduklarından bugune kadar hiç temettü dağıtmamış şirketler oldugunu gördüm. Bir yatırımcı olarak hanginiz oturup dünyaca ünlü şirketlerin karakterlerini özelliklerini temettü dağıtım politikasını merak edipte inceledi. Bİzim ülkeye dönünce iki taraf arasında ucurum var. Bizim ismi tanınmış bilindik markalarımız bist 30 hisseleri bist 30 unda %85 i iyi oranda temettü dağıtıyor. Bu taraf ile bizim ülke arasında niye böyle bir terslik var dedim kendi kendime.

Abddeki şirketlere en benzer yönetilen şirket ASELSAN temettü dağıtıyor dagıtmasınada göstermelik komık oranlarda temettü dağıtıyor. neredeyse hiç temettü dağıtmamış gibi. Kendı kendıme içerledim. Bizim markarlarımız niye dünyaca ünlü olamıyor niye yeterince büyüyemiyor. Türkiyenin tüm halka açık şirketlerini topla bir google etmiyor niye. Çünkü büyümek istemiyor veya büyümekten korkuyorlar yeni yatırım yapmaya pek sıcak bakmıyorlar habire borç al yatırım yap felsefesını güdüyorlar nakitleri bol keseden saçıyorlar yatırım yapacakları zaman gelıncede bankaya başvuruyorlar sonra ee bizim şirketlerimiz niye böyle. EN başta yatırım yapan bizler şirketlerimizin büyümesini istemiyoruzkı aselsannın verdiği temettüye küfrediyor psdtc nin verdiği temettüyü alkışlıyoruz. PSDTC temettü dağıtmasa potansıyeli çok daha büyük olacak belkide bir aselsanla yarışacak. potansıyeldekı bır sırket ama bu yatırımcıların bakış açısı yüzünden bu potansıyelı kımse görmüyor veya görmek istemiyor.

Kızdımı da kızdı egolu sen herşeyimi cok ıyı bılırsın denılıyor ben herşeyi cok ıyı bılmıyorum sadece delıcesıne araştırma merak etme sorgulama bu boyleyse bu nıye boyle burada bır hatamı var nasıl düzelir burası ne yaparsak soyle oluruz boyle oluruza kafa yoran bırısıyım.

Bana ve size ne yararı var temettünün tamamen ülkemizi ve yatırımcıların en menfaatıne olan şey temettü yerine hisse geri satın alması uygulamak. Benle aynı araştırmayı yaparsanız aynı yerde bulusacagız. Ben en iyisi en bilgilisiyim bana GÜVEN DEMİYORUM!!!!!!!!!!!!!!!!!

Benim söylediklerimi git sen kendı gözünle araştır bak öğren diyorum. Benimle aynı bakış açısına gelmezsenız gelin yüzüme tükürün. ama aynı şeyleri araştırmadan öğrenmeden kapsamlı bir çalışma yapmadan tükürmeye calısıyorsunuz. BANA İNANIN DEMİYORUM SORGULAYIN BU ADAM NE DEMİŞ BIRDE BEN BAKAYIM SUNUN YALANLARINI ORTAYA CIKARYIM DEYIN.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

7.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Anlamadığım iki şey var;

- Bugüne kadar okuduğum temettüyü savunan hiçbir yorumda en yüksek verimi olan 5 hisseyi al ve gözünü kapat diyene rastlamadım aksine herkes bunun bir şey ifade etmediğini ve farklı bir sürü artın gerektiğini yazmıştı.

- Temettüden çok daha fazla efsanesi dönen ve matematiksel olarak bir anlamı olmayan bedelsiz ile hiç uğraşmamanız

EKLEME:

1,5 SAAT İÇERİSİNDE 57 BEĞENİ 5 RETWEET 5 YORUM MUALİF 1 KİŞİ.

BEĞENİ BEN BUNA KATILIYORUM DEMEK OLMASA DA DOĞRU SOYLEDIGINI DÜŞÜNÜYORUM BEĞENDİM DEMEK.

RETWEET AYNEN KATILIYORUM DEMEK.

"TEMETTÜ VERİMİ YÜKSEK" CÜMLESİNİ KALDIRSA HİÇBİR SIKINTI YOK.

AYNU CÜMLE ŞÖYLE KURULSAYDI DA HATALI OLURDU.

BORSADA PARA AL YAT İLE KAZANILIR TEMETTÜ "VERMEYEN/AZ VEREN" DOĞRU YONETILEN KÖKLÜ FİRMALARI ALIP YATACAKSINIZ.

DOĞRU CUMLE NASIL OLABİLİR BANA SORARSANIZ.

BORSADA PARA AL YAT İLE KAZANILIR "KAR EDEN, KARIYLA BERABER ÖZ SERMAYESINI BÜYÜTEN" DOĞRU YONETILEN KÖKLÜ FİRMALARI ALIP YATACAKSINIZ.

Benim kurdugum cümle de hata bulamayacaksınız araştırın öz sermayesı ve karı büyüyüpte kazandırmayan hisse senedi yok.

ancak yüksek temettü veripte kazandırmayan hisse var.

aynı sekilde hiç temettü dağıtmayıp kazandırmayan hisse de var.

CÜmle öyle bir şekilde kurulmuş ki sorunun içerisinde cevap bulur gibi. Doğru yonetılen köklü firmalar mı ? hmmm temettüyü yüksek verenler galiba. Mesajı uyandırıyor.

benim kurdugum cümlede aynı soruyu soralım. Doğru yonetılen köklü firmalar mı ? hmm kar eden karıyle beraber öz sermayesini büyütenler galiba.

Yanlış mı değil karını ve öz sermayesını büyütsünde ister temettü dağıtsın ister dağıtmasın. Temettü dağıtana da karşı değil temettü dağıtmayanada karşı değil. Mesela bir yatırımcı olarak en çok menfaati nasıl sağlarız bakış açısıyla bakıyor olaya.

8. Portföyün bir kısmını satmak ile temettü aynı şey değildir. Evet, temettü verildiğinde hisse fiyatı düşer fakat şirketteki ortaklık oranınız sabittir.

Ben meseleye reel olarak bakarım; şirketin verdiği temettü ile yeniden hisse aldığımda eski durumda şirketin 10/100000'ine ortakken artık 11/100000'nine ortaksam elimdeki para aynı kalsa bile umurumda olmaz, çünkü benim bakış açımla reel olarak sermayem büyümüştür.

Bu bakış açımın doğru olması için belli başlı gerek şartlar vardır, dolayısıyla her temettü veren şirkete atlayın veya temettü vermeyen şirkete dönüp bakmayın gibi bir tavsiye içermez ve hatta herhangi bir tavsiye içermez. Temettü ile portföyü satmak aynı şeydir iddiasına yönelik bir argümandır.

Saygılar.

Sayfa 56/78 İlkİlk ... 646545556575866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •