Sayfa 77/78 İlkİlk ... 276775767778 SonSon
Arama sonucu : 620 madde; 609 - 616 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Ereğli 10 lira.

Ben aldım 10 liraya.

1 lira bana verdi pazartesi.

Elimdeki kağıdın değeri 9 lira.

1 liramı da 0.85 kuruş olarak geri aldım.

Ben kaç lira koydum?

10.

Kaç var şu an elimde?

9.85.

Hisse Kaç görünüyor 12 Kasım alış tarihinde?

9

15 kuruş param buhar oldu.

Eger 85 kuruş ile hisse almazsam durum daha vahim, hisse 9 dan tekrar 9.90 a çıkınca geçmiş değer artışı %10 görünecek.

Oysa ben 10 lira yatırdım, elimde şu an 9.90 liralık hisse, 85 kuruş da temettü var, yani 10.75 liram var.

Kaç kazandım? %7.5

Nerede abi benim %2.5 kazancım?

Temettü yu alınca bereketi kaçtı!

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Iyi de benim dediğime yanlış demişsiniz. Ben de diyorum ki temettü ile sabah açılan fiyattan alırsanız ortaklik oranınız önceki duruma göre artar. Grafik bunu hesaba katmiyor.

2. Matematik bu şekilde Sn. Chevron,

Şirkete ortaklık oranının artacağı doğru, ama geçmişe dönük grafik de zaten o oranın artacağı düşünülerek çiziliyor.

Temettü hissesi varsa elimde, temettü öncesi sat - sonrası al yapmaya çalışıyorum.

O zaman da ortaklık oranım artıyor...
     Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Iyi de benim dediğime yanlış demişsiniz. Ben de diyorum ki temettü ile sabah açılan fiyattan alırsanız ortaklik oranınız önceki duruma göre artar. Grafik bunu hesaba katmiyor.

3. Bugün belki tasarruf etmek ıçın bazı seylerdwn ödün veriyoruz ama ben 1780 tl emekli maaşı almak istemiyorum
    vesbe-eregl-bıoen-kmpur-mıatk

4. Temettü ve büyüme odaklı yatırımcılar olarak son 4 yılda o kadar olumsuzluklar yaşadıkki gemimiz su aldı ama batmadik çok şükür

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Sn. Dragon,

Geçmişe dönük tüm grafiklerde, temettü için verilen %10 un tamamı ile hisse aldığınız farz edilerek çizilir grafikler.

Mesela 12 Kasım seans kapanışı 10 tl olan GARAN hisseniz vardı diyelim.

15 Kasım sabahı 1 tl temettü aldınız, GARAN 9tl olarak açılır.

Grafige bakarsanız, 12 Kasım tarihinin fiyatı artık 9 TL olarak görünür. Oysa 10 tl den işlem görmüştü.

Oysa sizin cebinize 1 tl değil 85 kuruş girdi!

Dolayısı ile 9 tl gösterilmesi yanlış.

Iste bu nedenle temettü den kaçınmak gerekir.

Borsa alım satım için vergi 0 iken temettü için %15 vergi verirsiniz. Grafik ise bunu kaale almaz, tam almışsınız gibi muamele eder.

İstisnalar vardır, girişim sermaye şirketleri vs...

güncelleme yapalım: bu sene temettü stopajı % 10. yani elimize 85 değil 90 krş geçecek.

6. 3 sene aynı şirkete yatırım yapanların temettü gelirinden stopaj alınmasa olay çok farklı yerlere gider

7. Kurumlar Vergisi oranı %20-25

Gelir Vergisi oranı %40'a kadar yükseliyor

Devletin; Kurumlar Vergisini , Gelir Vergisine göre düşük tutmasının nedeni ; şirketlerin kar payı dağıtmayıp , yaratılmış olan kaynağı tekrar yatırıma yönlerdirmesini sağlamak v
    dolayısıyla istihdamı teşvik içindir.

Dağıtmak mı istiyorsun , %10-15 temettü vergisini (KV ile GV farkı) vereceksin diyor.

Temettü vergisinin mantığı bu.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

8. Türk Lirası, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında 2022 yılının ilk 3 ayında en fazla değer kaybeden 2. para birimi oldu.

1- Rus Rublesi (-27.85)
    2- Türk Lirası (-10.15)
    3- Arjantin Pesosu (-6.52)

Sayfa 77/78 İlkİlk ... 276775767778 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz