Sayfa 586/998 İlkİlk ... 86486536576584585586587588596636686 ... SonSon
Arama sonucu : 7977 madde; 4,681 - 4,688 arası.

Konu: TUPRS - Tüpraş

1.  Alıntı Originally Posted by loruhlano Yazıyı Oku

Brent petrol fiyatı dünyada düşmeye devam ederse Tüpraşın karlılığı 6 aylık bilançoya kıyasla ne oranda azalacak, ya da artacak, bir diğer meselede bu....
    Özellikle Emtia şirketlerinde hammadde fiyatını tahmin etmek elbette kritik önemde ancak Tüpraş'ın geçmiş performanslarına bakarak ham petrol fiyatlarının 1. derecede önem arz etmediği de tartışılabilir. Mesela 2016 ve 2017 yıllarında Tüpraş sırasıyla 35 ve 54 milyar ciro, 1,8 ve 3,8 milyar kar açıklayıp 2 yılda toplam 6$ nakit temettü dağıtırken Crude petrol fiyatları 30-50$/Varil aralığında hareket etmiş. Üstelik öncesinde, 2015'in sonuna denk gelen dönemde, Dünya genelinde madencilik, petrol, gaz, ağır sanayinin tüm ana ve yan kollarında 2008 krizinden daha kötü bir çöküş yaşanmıştı.
    Söz konusu Emtia olduğunda arz dengeleri çok önemli, Altın bile, son 500 yıldır bu konuda istisna olamadı.

2.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Ciro, kar, ihracat vs. gelen haberler pek heyecan yaratmayınca bizde böyle haberlerle avunuyoruz.
    Şirket 6 ayda yaklaşık 12 milyar kar etti. Heyecan yaratması için acaba ne kadar kar etmeli?

3. Tüpraş ya başka bir film dönüyor ama ne?

4.  Alıntı Originally Posted by Canali Yazıyı Oku
    Tüpraş ya başka bir film dönüyor ama ne?
    İlk çeyrek gibi bir sıvama mı olacak. Aracı kurumlar ilk çeyrek satmıştı önceden bilgi alıp
    Simplicity is the ultimate sophistication.

5.  Alıntı Originally Posted by Canali Yazıyı Oku
    Şirket 6 ayda yaklaşık 12 milyar kar etti. Heyecan yaratması için acaba ne kadar kar etmeli?
    Benim iyimser sandığım beklentilerimi bile aştı karlılık ve ciro ama piyasa umursamıyor Beklentiyi almak yerine tabeladaki kazanç değerleme oranlarına bakılıyor.

brent petrol ün gerilemesi ve gerileyip 80-90 arasında seyredeceği beklentisi tupraşı baskılıyor görünüyor. diğer taraftan temettü öncesi 400tl hedefi de 6 ay için pek birşey ifade etmiyor.

7. Bankalara Mir kredi kartı nedeniyle ceza ile tehdit etmişler. İşbank ve Denizbank geri adım attı. Devlet bankaları devam ediyor. Ereğli demir çelike Rus slabı kullanıp kullanmadığı hakkında AB soruşturma başlatmış. Bu işin uzmanı Sezgin Demirel bey bugün bu konuda twit attı. Rus petrolü kullanan bize de hoşgörü ile bakmayacakları malum.
    Bir ceza da biz yemiyelim. Anormal satışlar oluyor. Hiç normal değil..
    Tüpraşın petrolü rafine etmesinin bile anlamı kalmadı. Rusların elinde o kadar çok hazır ürün var ki, İsterse bütün benzin-mazot ihtiyacımızı ucuza temin bile edebilir.
    yaptırımlar olmasa...

8. çok ilginç fiyatlama bugün en çok para çıkışı olan hisse oldu nerdeyse 110milyon ile.
    Viopda ve swapta sıkışanlar tüpraşta nakite dönmeye uğraşıyor gibi geliyor bana ama üstünkörü bakıyorum tabi..

Ortalama 200milyon dolar kar ettiği dönemlerde 2-3 dolar arası temettü vermiş. Ee 6 aylıkta 630milyon dolar kar var.
    2. 6 ay nasıl gelebilir de karı düşürebilir diye hesaplıyorum işin içinden çıkamıyorum haliyle fiyatlama da sorun var diyorum
    Hisse zaten şuan %50-60 iskontolu fiyatlanıyor gibi geliyor İyimser bir tahminle 3,5-4 dolar arası temettü vermesi gerekir diyorum. Çeşitli düşünceler geziyor kafamın içinde. mart ayında bakalım bizim bakkal hesabı tutacak mı?

yatırım tavsiyesi algılamayın işkembeden hesaplama benimkisi

Sayfa 586/998 İlkİlk ... 86486536576584585586587588596636686 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •