Sayfa 366/430 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 2,921 - 2,928 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Bir süredir topiği takip edemiyordum. Geçmiş iletileri okurken yazınızı farkettim.

SGK nın garip hesaplama sistemi yüzünden, 2023 sonu ile 2024 başı emekli olmak arasında maaşta % 10 -15 fark oluşabilir.

Şöyle ki,
    2023 başında yapılan zamdan önce maaşınız 100 olsun. Ocak zammı yaklaşık %19.50, Temmuz zammı %25 den sonra maaşınız yaklaşık 149 oldu. 2023 sonunda emekli olursanız bunu alırsınız.

2024 başında, Ocak ta yapılacak zamdan önce, maaşınız geçmiş 1 yıllık enflasyona göre tekrar hesaplanır.

2023 sonu yıllık tüfe % 65-70 açıklanabilir. Yani maaşınız 165 - 170 olur.

Arada çok ciddi fark olabilir ve bunun için beklemek bir tercih olabilir.
    Ek zam alınınca dezavantaj oluyordu. Bu durumda beklemek avantaj gibi gözüküyor. Ancak, emeklinin enflasyon farkını alması kanuni güvence altında değil mi? Yani %50 zam alındı, enf yılsonu %70 oldu. Aradaki bu %20 fark enflasyon farkı olarak kök maaşlara yansımayacak mı?

Yani ek maaş iyileştirmesi olunca beklemek dezavantaj. Ama enf kaynaklı bir dezavantaj oluşmaz diye düşünüyorum. Dediğim gibi enf iyileştirmesi tüm kök maaşlara yansıtılacak diye düşünüyorum
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. Ben Aralık başında EYT emeklisi olacaktım.
    Burada okuduklarıma göre Aralık başında değil de yeni yılın başında emeklilik başvurumu yaparsam sanırım daha avantajlı oluyorum?
    Yanlış anlamadıysam ??
    Yada netleşmesi gereken bir durum var mı hükümet nezdinde?

3. Bu arada benim durum biraz daha karışık, 1 ekim itibariyle hak kazandığın İçin 3 ay maaş kaybı olacak. 1 Ocak ta başvursam artı eksi iyi hesaplamak lazım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu arada benim durum biraz daha karışık, 1 ekim itibariyle hak kazandığın İçin 3 ay maaş kaybı olacak. 1 Ocak ta başvursam artı eksi iyi hesaplamak lazım.
    Bence 2023 Emeklisi olun...2024 emeklisi olursan extra refah payı verlirse 2024 emeklisi bundan faydalanamaz...

5.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Bence 2023 Emeklisi olun...2024 emeklisi olursan extra refah payı verlirse 2024 emeklisi bundan faydalanamaz...
    Refah payı milli gelirin %30 u…%1,5 filan farkeder.

Bu arada ocakta %20 değil, sonradan ek artış yapılarak(refah payı vs) %30 artış olmuştu. Böylece %30*%25=%62,5 artış var. Enf %65 olsa pek bir fark oluşmuyor.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ek zam alınınca dezavantaj oluyordu. Bu durumda beklemek avantaj gibi gözüküyor. Ancak, emeklinin enflasyon farkını alması kanuni güvence altında değil mi? Yani %50 zam alındı, enf yılsonu %70 oldu. Aradaki bu %20 fark enflasyon farkı olarak kök maaşlara yansımayacak mı?

Yani ek maaş iyileştirmesi olunca beklemek dezavantaj. Ama enf kaynaklı bir dezavantaj oluşmaz diye düşünüyorum. Dediğim gibi enf iyileştirmesi tüm kök maaşlara yansıtılacak diye düşünüyorum

Bu durum 2024 Ocak başında yapılacak zamdan önce oluyor. Yani kök maaşınız 2023 den 2024 devrederken oluyor

Bu durumun tam tersi 2022 sonu ile 2023 başında yaşandı. 2022 sonunda emekli olanlar ile 2023 başında olanlar arasında yaklaşık %10 fark oluştu. ileriki iletinizde belirttiğiniz %30 u mevcut emekliler aldı. Emeklilik bekleyenler %19.5 de kaldı.

Sn Tantrum'un topicteki 18.01.2023 tarihli gönderisinde açıklayıcı bilgiler var. Konu biraz karışık ama çok önemli. Başka kaynaklardan teyit etmek ya da profesyonel yardım almak faydalı olacaktır.

7.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Ben Aralık başında EYT emeklisi olacaktım.
    Burada okuduklarıma göre Aralık başında değil de yeni yılın başında emeklilik başvurumu yaparsam sanırım daha avantajlı oluyorum?
    Yanlış anlamadıysam ??
    Yada netleşmesi gereken bir durum var mı hükümet nezdinde?
    Sn. Cautionary'e yazdıklarımla bildiklerimi açıklamaya çalıştım. Tüik 2023 sonu yıllık enflasyonu ne kadar yüksek açıklarsa yeni yılda emekli olmak o kadar avantajlı olacak.

Yalnız, Aralık başında başvuru yaparsanız 1 Ocak itibarıyla emekliliğe hak kazanırsınız. Bu avantajdan yararlanabilir misiniz ya da yararlanmak için başvurunuzu yeni yılın başında mı yapmalısınız, bu konuda emin değilim.

Hükümet nezninde netleşecek bir şey yok. SSK maaş hesaplama sistemi böyle.

8.  Alıntı Originally Posted by ozzy Yazıyı Oku
    Bu durum 2024 Ocak başında yapılacak zamdan önce oluyor. Yani kök maaşınız 2023 den 2024 devrederken oluyor

Bu durumun tam tersi 2022 sonu ile 2023 başında yaşandı. 2022 sonunda emekli olanlar ile 2023 başında olanlar arasında yaklaşık %10 fark oluştu. ileriki iletinizde belirttiğiniz %30 u mevcut emekliler aldı. Emeklilik bekleyenler %19.5 de kaldı.

Sn Tantrum'un topicteki 18.01.2023 tarihli gönderisinde açıklayıcı bilgiler var. Konu biraz karışık ama çok önemli. Başka kaynaklardan teyit etmek ya da profesyonel yardım almak faydalı olacaktır.
    Haklısın, ancak aktif maaşlı olmadığım İçin ekim-kasım-Aralık maaşlarını yakmış olacağım. Bir de bekleme vs stresli işler. %10 kadar az maaş bağlansa da başvurumu yaptım.

Mantıkla değil de, biraz duygusal karar verdim�� Başvurumu yaptım. Artık heyecanla evrak ve süreç takibi yapacağız��

Sayfa 366/430 İlkİlk ... 266316356364365366367368376416 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •