Sayfa 231/430 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 1,841 - 1,848 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1. Ağustosta dilekçesini veren arkadaşıma daha bağlanmamış EYT ile bağlanması da en az 3-5 ayı bulur.

2.  Alıntı Originally Posted by ninel_dlv Yazıyı Oku
    Ağustosta dilekçesini veren arkadaşıma daha bağlanmamış EYT ile bağlanması da en az 3-5 ayı bulur.
    arkadaş sıkıntılı olmasa 15gün max
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

3.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    ülke ekonomisine bir şey olmaz. eğer olursa başka nedenlerle olur ama emeklilere parası veriliyor diye olmaz.

ilk olarak emeklilik matematiğinin anlaşılması gerekiyor.

emeklilik için işçinin brüt ücretinin %9'u kendisinden %11'i ise işverenden olmak üzere %20 kesiliyor.
    bu para 20-25-30 yıl artık duruma göre (zira daha önce emekli olamıyorsun yaş şartı dolayısıyla) durmadan birikiyor.

evet. birikiyor. sıfır reel faizle bile olsa biriken rakamı düşünün 25 yılda.
    ama aslında elbette hükümetlerin kazancı açısından sıfır reel faizle borçlanmak demek bu ama
    aslında bu işten daha borçlanırken kazanıyorlar zira piyasadan borçlanması gerekse daha yüksek maliyetle borçlanacak.

asgari ücrete endeksli konuşursak (yıl etkisini ortadan kaldırıyoruz) her ay 2000 tl (10 bin tl brüt) sgk
    emeklilik için birikiyor. 25 yıl çalışan birisi için bugünün parasıyla ortalama en az 25*12*2000 = 600 BİN tl.

yani asgari ücretli birisi için bile 600bin tl birikmiş en az ve bunu hükümet nemalandırmaya devam ediyor.
    sana da her ay 5-6 bin tl para veriyor. 600 bin tl nin %1 'i bile 6000 tl şu anda.600000 den 5-6 bin tl emekli maaşı verecek, o ay için azalacak birikmiş paran, ama nemalanmaya devam edeceği için yine 600 k mertebesine çıkacak.
    hükümetler bu işten zarar etmez derken burada net olarak görülüyor zaten bu.

25 yıl bu parayı işlettikten sonra sana taksit taksit ödemeye başlıyor.
    yani biriken yığından bir miktar veriyor kalanını nemalandırmaya devam ediyor.

kimse bu primlerle diğer emekliler ödeniyor diyemez. onların biriken parası ayrı.
    Çalışanların brüt ücretleri uzerinden kesilen sgk kesintisi %14 (uzun vadeli sigorta kolları), işsizlik sigortası kesintisi ise %1 'dir.

İşverenlerden ise buna karşılık sırasıyla %15.5 ve %2 kesilir.

Dolayısıyla toplam emeklilik için kesilen miktar brüt maaşınız %14 + %15.5 = %29.5 idir

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Çalışanların brüt ücretleri uzerinden kesilen sgk kesintisi %14 (uzun vadeli sigorta kolları), işsizlik sigortası kesintisi ise %1 'dir.

İşverenlerden ise buna karşılık sırasıyla %15.5 ve %2 kesilir.

Dolayısıyla toplam emeklilik için kesilen miktar brüt maaşınız %14 + %15.5 = %29.5 idir
    sadece yaşlılık sigortası için söyledim : %9 ve %11 (işveren) toplamda %20.

sizin söyledikleriniz sağlık primini de içeriyor. emeklilikte sadece benim söylediklerim dikkate alınıyor. sağlık ve emeklilik ayrı kesintiler.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

5.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    sadece yaşlılık sigortası için söyledim : %9 ve %11 (işveren) toplamda %20.

sizin söyledikleriniz sağlık primini de içeriyor. emeklilikte sadece benim söylediklerim dikkate alınıyor. sağlık ve emeklilik ayrı kesintiler.
    Haklısınız. Bu arada bu oran %5 indirimli hali. Primlerini düzenli ödemeyen şirketler daha fazla öder.

6.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hocam tam bir batılı gibi düşünüp realite liyakat ve rasyonalizm in dibine vuran yazılar yazıyorsun ama ülkede en ufak bir geçerliliği/karşılığı olmayan ve kesinlikle olmayacak şeyler.

bugün sokaktaki üniversite mezunu bir emekliye dahi sorsan devlet bana emekli maaşı veriyor der, ki aslında demesi gereken devlet ödediğim primlerin karşılığı olan parayı bana ödüyordur.

maalesef devlete kulluk mantığından kurtulamıyoruz.

sosyal güvenlik dahil birçok kamu yapısı çalışan üreten adamdan çalıp işe yaramaz yığınlara oy satın almak için dağıtılmasından ibaret.

siyasetci için sgk bütçesi senin primin vb. kavramlar yok sadece oy satın almak için dağıtılabilecek bir havuz var.

herkes istediği kadar yazsın çizsin amiyane tabirle sokağa çıkıp tepinsin, çok yakında herkes aynı emekli maaşını alacak.

bir noktada da bu maaş 40 yaş üstü için vatandaşlık maaşına evrilecek.

iyi maaş alanlar birkaç yıl tadını çıkarsın.

şu an bir gösteri baskı vs yapılacaksa SGK nın opsiyonle olması için yapılmalıdır.
    Aynen öyle emeklilik denilen şey 40 yaş üstü vatandaşlık maaşına dönüşecek. Hatta 50 yaş üstü diyelim biz ona. Çok istikrarlı çalışmadıkça 9000 gün prim gününü 50'den önce doldurmak bayağı zor.

İyi maaşlar bayağı kırpıldı, biraz daha kırpılacak daha fazlasına gerek yok zaten. Enflasyon ortamında maaş farklarını önemli ölçüde erittiler. 2008 sonrası prim yatıran 5500 TL tabandan maaş alır zaten. Tavandan bile ödeyen 1-2 tık fazla alır hepsi bu. Yüksek maaş devri kapandı, yaş şartının komple kalkması için bir sakınca kalmadı.

7.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Avrupalilara acidim ya.
    A bankasindan B bankasina 24 saatte para gitmeyebiliyorsa.
    Selam,

Avrupayi bilemem de ABD'de para transerleri su sekil isliyor.

Wire denilen bir yontem var. Hem ulke ici hem de ulke disi icin. Bizim aliskin oldugumuz EFT denebilir. Ucretli hizmet (ucret tahsili 2 tarafli, hem gonderen hem de alan banka). Ben sadece TR'ye para yollamak icin kullaniyorum, bir nevi SWIFT yani. Anlik geciyor. TR'de islem saati gectiyse ertesi gune sarkabiliyor (su anda TR 8 saat ileride).

Normal ulke ici hesaplar arasi transfer var. Bunun gerceklesmesi 2 isgunu surebiliyor. Islem emri verdiginiz gun ve saat onemli. Mesai saati disinda emir verdiyseniz bir sonraki mesai saatine kadar bekletilir emirin kabul edilmesi. Bankasina, hesap tipine gore cesitli limitler var. Atiyorum tasarruf hesabindan ayda en fazla 6 kere para cekebilirsiniz. Ya da x bankasi ayda sadece $20000 transfere izin verir vs vs

Bir de sadece ulke ici calisan anlik para transferi platformlari var. Zelle, Venmo gibi. Hesabiniz olan bankanin ustunden uye oluyorsunuz. Bunlarin limiti dusuk (anlik $2000 maksimum). Insanlar genelde birbirlerine ufak odemelerde kullaniyor. Ama hacimleri bayagi yuksek. Yuksek oldugu icin bu platformlar uzerinden gerceklestirilen islemler icin vergilendirme baslayacak yakinda.

8.  Alıntı Originally Posted by buyshell Yazıyı Oku
    Hukumet secim zamani na maaslari yetistirir oy almak icin
    Zaten 2 3 ay oyalamasinin sebebide bu
    Mart 1 den itibaren maaslar isletilir
    Mayis da total bir para alir miller bana oy olarak yansir dusuncesinde

Ssk emeklilik isini bildigim kadariyla e devlet den yapiyorsun.. ben orda yapacagim..

Bugun avrupa dan bizim neyimiz ileri derseniz sadece iki sey soylerim
    1 digital bakacilik
    2 e devlet uzerinden operasyonlar

Avrupa da a bankasindan b bankasina para gonder 24 saatte bile gitmeyebilir misal almanya

Keza e devlet konusu adamlarin cok geri de biz gercekten bu konusa cok ileriyiz bu kadar ileri olmaya gerek varmi o ayri soru

Bence mayis 1 de herkes toplu maasini alir sonra bay recep degil de

Kim aday olursa ona verir

Kendi adima ben oy kullanmamaya tekrar karar verdim..

SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    AB teknoloji olarak geri oldugu icin degil vergi ve kurallara uyumluluk yuzunden gec suruyor paranin varmasi

Amac kara parayi onlemek

Yoksa Turkiyedeki butun teknolojiler avrupadan gelirken Turkiyenin avrupadan ileri oldugunu soylemek komik olur

Sayfa 231/430 İlkİlk ... 131181221229230231232233241281331 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •