Sayfa 753/782 İlkİlk ... 253653703743751752753754755763 ... SonSon
Arama sonucu : 6253 madde; 6,017 - 6,024 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1.  Alıntı Originally Posted by veysel karani Yazıyı Oku
    Doğrusu karamsar olmak istemiyorum lakin bu strateji planı falan bence hikaye daha doğrusu piyasanın ağzına bir parmak '' bal diyemeyeceğim'' şekerli su sürmek için yapılan bir operasyon. Yeni olarak lanse edilen ne var sadece yenilenebilir enerji, onun da nasıl olacağı kime iş yapılacağı belli değil. Bunca yıllık bilinen tanınan inşaat af edersiniz kıçını yırtsa iş alamayacak duruma gelmişken bizleri tatmin edecek cirolar, karlılık bu yeni koldan ne zaman nasıl sağlanacak. Buralarda iş yapsalar ellerini bağlayacak olanlar mı var idi ya da çalışmayı önce başlatmak ( ki hiç bir beis yok, olamaz da) en azından 1-2 arpa boyu yol gitmek etrafı iş yapılabilirlik anlamında kokladıktan sonra beyan etmek doğru olandı. Gayri menkullerin elden çıkarılması da aynı şekilde, birde Derince A.Ş. diye ne olduğu belli olmayan, açıklama da yapılmayan bir şirket kurdular. Bence hala şeffaflıktan uzak bir şirket var, zamanında M. Gigin 'in milleti kandırdığı milyarlarca dolar ciro yapacağız, şöyle olacağız böyle olacağız '' capital dergisi '' beyanatlarını unutmadık. Yapılan mevcut şirket yapısını düzeltemiyoruz öyle bir kabiliyetimizde yok dostlar alışverişte görsün den başka bir şey değil henüz.

Bu söylediklerimin hiç birini dikkate almasanız da kendinize şu soruyu sorun, bu aşılar ne zaman tutacak da ne zaman meyve verecek de ne zaman bilançolara yansıyacak. Umarım usd zirveleri geçerde bende kurtulurum bu mendeburdan.
    malesef galiba haklısınız,
    biraz düşünce tekfen gyo kurup halka açıp kaynak bulabilirlerdi,
    ben biraz fazla gaz geldim galiba,şimdi araştırdım da bunları tekfen dergisinde söylemişler,
    umarım gerçekleşir de hayal kırıklığı sona erer

2.  Alıntı Originally Posted by kırmızı Yazıyı Oku
    malesef galiba haklısınız,
    biraz düşünce tekfen gyo kurup halka açıp kaynak bulabilirlerdi,
    ben biraz fazla gaz geldim galiba,şimdi araştırdım da bunları tekfen dergisinde söylemişler,
    umarım gerçekleşir de hayal kırıklığı sona erer
    Yani bu strateji planını yapmak için şirket patronu, genel müdürü olmaya da gerek yoktu zaten, yeminle üniversiteden yeni mezun internet kullanmayı seven birini getirseniz yeterli olurdu daha iyisinide yapardı. Bundan evvelki CEO şirketi öğreniyorum diye diye 2 sene yedi, ondan öncesi M.Gigin milyar dolar ciro yapacağız Kanada 'ya Afrika 'ya daha bilemediğimiz sürü sepet yere açılacağız yeni iş kolları kuracağız yatırımlar yapacağız dedi, 500milyon doları adamlarıyla beraber kaybetti, Bu kadar sürede eşeği bağlasan ağaca , ağacın kenarından geçen koyunlara okuma yazma öğretirdi. Velev ki oldu şirket zenginledi bunlar durmaz alışmışlar yine bir yolunu bulur şirketin içini boşaltırlar. Dediğim gibi samimi görüşüm kara geçtiğim anda kaçacağım, hırsıza kilit dayanmaz, ahlaksızdan da komşu olmaz.

3.  Alıntı Originally Posted by veysel karani Yazıyı Oku
    Yani bu strateji planını yapmak için şirket patronu, genel müdürü olmaya da gerek yoktu zaten, yeminle üniversiteden yeni mezun internet kullanmayı seven birini getirseniz yeterli olurdu daha iyisinide yapardı. Bundan evvelki CEO şirketi öğreniyorum diye diye 2 sene yedi, ondan öncesi M.Gigin milyar dolar ciro yapacağız Kanada 'ya Afrika 'ya daha bilemediğimiz sürü sepet yere açılacağız yeni iş kolları kuracağız yatırımlar yapacağız dedi, 500milyon doları adamlarıyla beraber kaybetti, Bu kadar sürede eşeği bağlasan ağaca , ağacın kenarından geçen koyunlara okuma yazma öğretirdi. Velev ki oldu şirket zenginledi bunlar durmaz alışmışlar yine bir yolunu bulur şirketin içini boşaltırlar. Dediğim gibi samimi görüşüm kara geçtiğim anda kaçacağım, hırsıza kilit dayanmaz, ahlaksızdan da komşu olmaz.
    Eğer şirket ile ilgili görüşünüzde haklıysanız ve maliyetinize yakın değilseniz kara geçme ihtimaliniz çok düşük maalesef.

Öte yandan dediğinize inanıyorsanız maliyetinizi beklemenize gerek yok. Hissede uygun gördüğünüz seviyeden elinizdekileri satıp vadelide kaldıraç kullanmadan short açmayı düşünebilirsiniz.

4.  Alıntı Originally Posted by thinktt Yazıyı Oku
    Eğer şirket ile ilgili görüşünüzde haklıysanız ve maliyetinize yakın değilseniz kara geçme ihtimaliniz çok düşük maalesef.

Öte yandan dediğinize inanıyorsanız maliyetinizi beklemenize gerek yok. Hissede uygun gördüğünüz seviyeden elinizdekileri satıp vadelide kaldıraç kullanmadan short açmayı düşünebilirsiniz.
    Dediklerime inanıyor ve artık bu şirketin uzun süreli bir yatırıma uygun olmadığını düşünüyorum. Ayrıca ben şu an için düşecek demiyorum ki short açayım, muhtemelen ana hissedarların da bir neden ile istediği bir rüzgarı yakalamış gözüküyor ( yada birileri artık yeterince biriktirdi ) o yüzden USD bazlı zirvesini bekleyeceğim sonrasında da vedalaşacağım.

5.  Alıntı Originally Posted by veysel karani Yazıyı Oku
    Dediklerime inanıyor ve artık bu şirketin uzun süreli bir yatırıma uygun olmadığını düşünüyorum. Ayrıca ben şu an için düşecek demiyorum ki short açayım, muhtemelen ana hissedarların da bir neden ile istediği bir rüzgarı yakalamış gözüküyor ( yada birileri artık yeterince biriktirdi ) o yüzden USD bazlı zirvesini bekleyeceğim sonrasında da vedalaşacağım.
    Bence de uzun vadeli yatırım yapılacak bir hisse değil. Ama dediğiniz gibi şirket dediklerini yyapamayacaksa dolar bazlı zirvesini bırakın görmeyi yaklaşması bile düşük ihtimal. Bu seviyelerin short için uygun olmadığına da katılıyorum

Her şey gönlünüzce olur inşallah

6.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Enerji işi:

2024ten itibaren aktif hale gelecek (sf 10; zaten üretmekte olduğu bşioenerjiyi buraya dahil ederek göstermiyorsa…)..

Enerji bakımından odaklandığı 2 konu var:

1-hidrojen enerjisi: yenilenebilir enerji alanında (konvansiyonel olmayan enerji, çevre dostu enerji) en güncel trentlerden biri.. üretimi ve depolanması zor.. kullanımı da zor ama gelişiyor (güncel örnek: https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaber...tanitti/682637)
    Enerji işi ile tarımsal sanayi arasında sinerji oluşturmaya çalıştığını anlıyorum:

2-deniz üstü rüzgar enerjisi

1 nolu konu hkda:

Sf 10:

"..
    Global Trendler Teknolojik Gelişmeler ve Regülasyonlar

-Fosil yakıtlara (doğalgaz ve kömür vb.) çalışan amonyak ve üre tesislerinin devre dışı bırakılarak arzın baskılanması ve amonyak yatırımları..."

konu hk bir iş birliği de gündemde (sf 47):

"...
    Case: Fertiberia â€â€Åââââ ¡¬Å¡¬Å“ Iberdrola Hidrojen / Amonyak İşbirliği.."

Bu firma, üretim sürecinde karbon ayak izini sıfırlamak konusunda çalışmaları olan bir firma (sf 37).. böylelikle, global trend dışı kalmamak (pazardaki trend dolayısıyla ekarte olmamak) için konu hk uzman bir firma ile işbiliği imkanına bakıyor.. firmanın kendini tarif edişi:

https://www.fertiberia.com/en/

https://www.fertiberia.com/en/what-we-do/

"

OUR VISION
    Pioneering the production of green hydrogen and ammonia and a point of reference in sustainable fertilisation.."

sunumdan anlıyoruz ki konu hakkında stratejik ortaklık görüşmeleri de yapıyorlar.

Öte yandan; hidrojen enerjisi zaten "yeşil amonyak" üretimine de elveren bir süreç (bkz sf 43)..

Şirket enerji yatırımı ile bir çok şeyi bir arada yapmayı hedefliyor:

1-Ana olarak inşaat ki bunu da küçülterek ve dönüştürerek önce karlı ve sonra da global büyüme trendine parallel bir büyüme eksenine sokuyor.. ebitda beklentisi düzenli olarak %7.. bkz sf 9.. zaten; stratejiyi belirtirken demişti ki karlılıkta öngörülebilir olmak istiyoruz.. farkındalar ki öngörüsüzlüğü oluşturan temel alan tabi ki inşaattır.. ordaki arızayı dönüştürerek ve küçülterek izole ediyor ama yetkinliklerini kaybetmiyor.. hatta oradaki yetkinliğini deniz üstü rüzgar enerjisi üretiminde kullanmak istiyor (bkz sf 19).. bu arada; bu da içi boş bir ümit değil.. durum şuymuş:

https://www.trthaber.com/haber/ekono...da-669854.html

yani; ülkemizin sunduğu soğrafi bir imkan ile örtüşen bir hedef.. hem de şirketin yetkinlik alanında..

konu, devletin de gündeminde: 3 ay önceki haber:

https://yesilekonomi.com/deniz-ustu-...reci-basliyor/

medyada, yeşil enerjii finansmanı hk çok haber çıkmayan başladı (örn. Geçen ay dünya bankasından alınan 0.9 milyalrık kredi, ingilterenin TRdeki yeşil enerji yatırımlarına finansman verme isteiği vb)..

zaten konu hakkında çok önemli seviyede yatırım teşvikleri (indirimli kurumlar vergisi oranı, sgk teşvikleri, gümrük vergisi ve kdv teşvikleri vb) de olacaktır..

"metalin terzileri" sf 19da şunu diyor:

"...çevresel etkiler ve ortaya çıkan yenilebebilir enerji ihtiyacı nedeniyle, imalat yetkinliklerimizle örtüşen offshore wind konusu hedeflerimiz arasına girmiştir....."

Yani, diyor ki deniz üstü inşaat işlerini biz zaten çok iyi yapıyorduk; şimdi bu bilgimizi kullanarak enerji şirketimize deniz üstü rüzgar enerji santralleri kuracağız..

2-Gübrede çevre dostu üretim sürecine geçmek (ki yoksa uzun vadede sektör dışı kalma riski var); kendine ait karbon-sıfır tesisteki enerjiyi daha ucuz kaynak olarak kullanma imkanı olacak..

3-"dikey entegrasyon"un üzerinde durmuşlar..gübrede değer zinciri adlı sf bakınız. Mesaj şudur: hammadde üretip, satmaktan başlarsanız marj %40-50dir.. tüccarlar ise sadece %2-8lik marjla yetirinir.. gübrenin ana hammaddeleri arasında eneri ve amonyak da var.. böylelikle hem karbon free amonyak üreterek hem de kendi enerjisini daha çok ve/veya daha ekonomik üreterek, dikey entegrasyon seviyesini artırmayı hedefliyor.. yani, marjları da artıracaklar..

Bu 3.işkolu inşaat ve gübreden daha küçük ama favök marjı daha yüksektir (bkz sf 10)..

Enerji işini derinlemesine bildiğimi söyleyemeyeceğim.. enerji konusunda uzman ve konu hakkında yazımda düzeltme yapmak isteyen arkadaş olursa, memnun olurum.. Tkfeni benden çok daha iyi bilen arkadaşlarımız var topicte.. onların da katkıları konuyu anlamak bakımından değerlidir.

Genel olarak bakışım şudur: Tekfende son 4-5 yıllık performans, hal ve tuttum hali ile deniz bitmişti.. bir 400-500 milyon usd daha zarar takati kalmamıştı.. babadan kalma varlıklar çarçur olma yolundaydı..oysa, daha dünün şirketleri tekfenin 3-5 katı cirolara ulaşmıştı (akran şirketler hk bu karşılaştırmayı yapmasını da bu konu hk farkındalık mesajı olarak yorumluyorum).. hatta bu ucuzlukta; 50-60 milyon usd para ile bir Çinli veya Hintlinin şirketin %5-10unu BİSTte ele geçirme ve sonra da YKda kan kusturma aşamasına geçme riski de vardı..

Şimdi yapılan şudur: artık işi rasyonel hale getiriyorlar.. yani;

1-atıl varlıkları kaynak haline getiriyorlar

2-zarar ettikleri alanı ıslah ediyor ve oradaki mukayeseli avantajlarını daha etkin bir şekilde kullanacaklar.. (inşaatta teknik olarak iyi, ticar olarak berbatlar)

3-gübre işinde karbon-sıfır haline gelip, dikey entegrasyon seviyesini artıyorlar. Bu da rekabet gücünü korumak ve hatta maliyet avanjlı hale gelmek imkanı sağlayacak..

4-üçüncü ana iş aksını oluşturuyorlar: yenilenebilir enerji (hidrojen ve deniz üstü rüzgar)..

Hatırı sayılı yatırım teşvikleri, uygun faizli kredi imkanları var.. stratejik ortaklı konusuna da odaklanıyorlar. Kimi konulardaki modellemeyi önümüzdeki aylarda tamamlayacaklar / rafine edecekler.. vergi optimizasyonu konularına da odaklanıyorlar..

Gördüğüm budur..

Bu kadar pozitif habere karşılık; BİSTte Cuma günkü hareketin mütevazi kalmasının bence 2 sebebi var:

1-"bu şirket bu işleri gerçekten yapar mı?" endişesi,

2-konu hakkında temeniden öteye geçtikleri ve aksiyonlar serisinin devam ettiği hk yatırımcı henüz farkında değil..

Görüşüm: yönetsel irade güçlü olursa, doğru işler yapacaklardır.. yeni CEOnun erkine halel getirecek işlerden;hakim ortaklar, uzak durmalıdır.. kendi İyilikleri için bunu yapmalılar:. Eski düzende deniz bitmiştir.

Ben sunumu beğendim. Bekleyeceğim..

Not: sosyal medyadaki "sermaye, neden sadece 10 milyon TL?" gibi eleştiriler var ve yersizdir.. belgeli bir meslek erbabı olarak şunu söyleyebilirim: nihai finansman modeli belirlenmeden, kuruluş sermayesini yekten 500 milyon USD (ya da 40-50 milyon usd) yapmanın anlamı yoktur.. konu etrafında vergisel, teşviksel konular vardır.. belki sürece stratejik yatırımcı dahil edecektir.. eleştirlerin sebebi bence; şirkete olan güvensizlikle/şüphecilikle ilgilidir.. beyan edilen özkaynak/kredi kombinasyonu gayet makul sınırlardadır.. ayrıca, temettü verme konusundaki tutkusunun da devam etmesi temettüsever yatırımcı işçin iyidir ama bundan daha fazla şu anlama geliyor: yatırımın geri dönüşleri (pay back period, npv vb) nakit hasıl etmek bakımından handikap yaratmayacak.. hesapları / bakışları buna göredir.
    yatırımcı ilişkilerinden bugün şifai olarak aldığım bilgi (yazılı olarak da sordum; cevap gelirse burda aynen paylaşırım): enerji alanındaki hedefi, hidrojen ve deniz üstü rüzgar enerjisinden ibraret değildir; tüm yenilenebilir ve temiz enerji alanıdır. konuya ilgileri de sadece sıfırdan yatırım değil, aynı zamanda satınalma imiş..

buna göre; sunumda 9 ve 10 nolu sayflardaki gelir projeksiyonları şunu içeriyor: yeni yatırım (ne kadarı 2024e yetişirse) + SATINALMA + mevcut biyogaz üretimleri...

hidrojen ve denizüstü yatırımların inşa süreleri uzun.. bu durumda; 2024e 150 milyon ABD doları gelir hasıl olması için, şunlardan biri veya ikisi birlikte olabilir:
    1-inşa süresi kısa olan enerji yatırımları: kara üzerinde rüzgar enerjisi ve güneş panelleri
    2- 2024 içinde satınalım

şirketteki biyoenerji 150 mio usdlik bir hacimde değildir (biyogazı da bu 3.işkolu içinde düşünmüşler).

7. Kimsenin moralini bozmak istemem tabi ki, lakin Tekfen yönetiminin şimdiye kadar düzgün yaptığı veya düzgün devam ettirdiği bir iş yok,

Bırakılan ve yapılamayan işlere şöyle bir baksak

Mis süt kendi başına buradan yürüseler belki Ülker çıkmasa da pınar grubu çıkacak bir iş
    Tekfen Ampul, zamanına göre kendi başına bir iş kolu olacak kadar hatta elektroniğe kadar gidecek bir konu
    Belpa (marketçilik) daha BIM, A101, Carrefoursa, hatta belki de Migros yok iken olan bir yanları
    Eurobank Bankacılık
    Emlak herkesin kazandığı dönemde zarar etmeyi başardılar, artık yok sayılır.
    Tarım 5 yıl buyunca zarar etmeyi başardılar, adam bunları kandırdı yada danışıklı dövüş idi.
    Güney Amerikalı tarım üreticileri ile ortaklık yapacaklardı global üretim işi yapacaklardı fos çıktı
    Terminalcilik faaliyetleri neredeyse son 8 yıldır cüzi miktarda büyüttüler,
    Polipropilen işi onca ÇED rapoları mesut yılmazın çocuklarına para aktarmalar falan fos çıktı
    Mersindeki araziye çalı ekseler gelen geçen koyunların yünlerini toplasalar yine köşe olunmuştu
    Film stüdyoları ne olduğunu kimsenin anlamadığı hangi işleri aklamak için yapılan bir boş iş
    Socar polimer de 100 m usd nin muhtemelen 50m sini birilerine yedirdiler
    Amerikalı şirketle ortaklık kurdular boş çıktı
    Socar ile üre yatırımı yapacaklardı boş çıktı
    Azarbeycan ile Yenilenebilir Enerji konusunda ön anlaşma imzalamıştı fos çıktı
    Doğal gaz depolama işine güya ortak oldular ( olmayan bir şirkete) 25-50m euro yok oldu
    Faslı şirket ile gübre ortaklığı yaptılar şimdi yok
    Şirket kültürüne bile yansıyan elemanların bol kazançları, işte rahat etmeleri, dertsiz tasasız olmaları
    Özbekistan iplik fabrikası beceremediler sattılar yok pahasına sattılar ( SASA olmasınlar ama büyütebilirlerdi )
    İnşaat yapacağız diye iyi yerde 2 tane büyük arsa ( Topkapı ve İzmir ) alıp sonra USD bedellerinin altında başkalarına devrettiler.
    (Yani iş yapmamak ayrı birde mirasyedi oldukları için malları da öldüm fiyatlarına devretmekten imtina etmiyorlar )
    Tekfen Ventures de Sinan Uzanın oyuncağı egosunu tatmin etsin diye devam edilen bir kara kutu haline dönüştü gözüken.
    Sağa sola burslar, filarmoni orkestraları, köylü kadınlara hibe destekler, Tekfen personelinin

Samsun yatırımı ve terminal uzatmalarda da muhtemel üç kağıt dönmüş müdür bilmiyorum açıkçası.

Yönetimin söylediklerine şimdiye kadar inandık olmadı, Bundan sonrası için biraz zaman lazım ne olacak görülsün ispatlansın diye, o yüzden kimsenin bu hisse senedini uzun vade alması veya tavsiye edilmesi için bir neden yok şimdilik. kısa al-1-2 ay sonra sat her senette olur zaten.

8. Ana hissedarlar, taşeronlar, iş yaptıranlar, A'dan Z'ye tüm elemanlar, müzisyenler, burs alanlar, çiçek böcek işleriyle uğraşan üst düzey şirket emeklileri için mesut, mutlu ve hayallerini gerçekleştirdikleri tatlı hayatlar şirketi.

Şirkete göre normal yatırımcıların anlamı ise '' hiç hadleri olmadığı halde, hatta bedava ya şirkete ortak olmak gafletinde bulunmuş, bir an önce def edilmesi gereken, arada dalga geçebilecekleri, sefil ve ezilmesi gerekenler takımı ''

Sayfa 753/782 İlkİlk ... 253653703743751752753754755763 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •