Sayfa 154/841 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204254654 ... SonSon
Arama sonucu : 6726 madde; 1,225 - 1,232 arası.

Konu: ISBIR - İşbir Holding

1. Sermaye piyasası araçlarının kaydileştirilmesi

MADDE 13 – (1) Sermaye piyasası araçlarının senede bağlanmaksızın elektronik ortamda kayden ihracı esastır. Kurul, kayden ihraç edilecek sermaye piyasası araçlarını ve kayden izlenecek hakları belirler; türleri ve ihraççıları itibarıyla kaydileştirmesine, kayıtların tutulmasına ve üyelik şartlarını kaybeden ihraççıların paylarının kayden izlenmesinin sona erdirilmesine ilişkin usul ve esasları düzenler.

(2) Kaydi sermaye piyasası araçları, nama veya hamiline yazılı olmalarına bakılmaksızın isme açılmış hesaplarda izlenir. Kurul, sermaye piyasası aracının türüne ve ihraççısının veya MKK üyesinin niteliğine göre sermaye piyasası araçlarının hak sahibi ismine hesap açılmaksızın hesapların toplu olarak tutulmasına karar verebilir.

(3) Kaydi sermaye piyasası araçlarına ilişkin haklar, MKK tarafından izlenir. Kayıtlar, MKK tarafından oluşturulan elektronik ortamda, bu kuruluşun üyelerince tutulur.

(4) Kaydileştirilmesine karar verilen sermaye piyasası araçlarının Kurulca belirlenen esaslar çerçevesinde teslimi zorunludur. Teslim edilen sermaye piyasası araçları kendiliğinden hükümsüz hâle gelir. Teslim edilmeyen sermaye piyasası araçları ise kaydileştirilme kararından sonra borsada işlem göremez, aracı kurumlarca bu sermaye piyasası araçlarının alım satımına aracılık edilemez ve katılma belgelerinin geri alımı yapılamaz. Kayden izlenmeye başladığı tarihi izleyen yedinci yılın sonuna kadar teslim edilmeyen sermaye piyasası araçları YTM’ye intikal eder. Bunların üzerindeki sınırlı ayni haklar kendiliğinden sona ermiş sayılır. Bunlar YTM’nin hesabına geçmesinden itibaren üç ay içinde satılır.

2.  Alıntı Originally Posted by tetkartal Yazıyı Oku
    "Sayın Yatırımcı,

İşbir Holding A.Ş, 1968 yılında yurtdışında çalışan yaklaşık 3.300 gurbetçinin küçük tasarruflarıyla kurulmuş bir

şirkettir.

Şirketimiz çok ortaklı olduğu için SPK üyesi fakat hisse senetleri borsada işlem görmüyordu. SPK 3.6.2011 tarih,

17/519 sayılı kararı ile benzer 84 şirketin hisse senetlerinin Serbest İşlem Platformunda işlem görmesine RE’SEN

karar verdi.

Bu şirketlerden 69’u ya SPK’dan çıkarak ya da prosedürü tamamlamayarak adı geçen pazara girmedi. Nitekim bu

durum karşısında SPK, 12.02.2013 tarih, 5/143 sayılı kararı ile payları borsada işlem görmeyen halka açık

ortaklıkların paylarının SİP’te işlem görmesine yönelik kararlarını yürürlükten kaldırdı.

Bu gelişmeden sonra şirketimiz 14.02.2013 tarih, 63 sayılı yazısı ile SİP üyeliğinin sonlandırılması için SPK’na

başvurdu ancak olumsuz cevap aldı. Anlaşılacağı gibi, İşbir hisselerinin borsada işlem görmesinin nedeni, halka arz

değildir. İşbir diğer borsa şirketleri gibi, halka arz yaparak yatırımcıya hisse senedi satmamıştır. Hisse senetlerinin

borsada satılmasıyla İşbir’in kasasına bir kuruş girmemiştir.

İşbir Holding, 50 yıl önce hiçbir menfaat gözetmeksizin sadece “vatanımıza bir yatırım olsun†düşüncesiyle hisse

alan gerçek ortaklarına 1973 yılından bu güne kadar kesintisiz kar payı dağıtmanın ve bu gün itibarıyla o

ortaklarımızın hisselerine 250-300 kat değer kazandırmanın gururu ve huzuru içerisindedir.

Bu durumda, ortaklarımızın beklentileri karşılanırken, hisselerimize ayrıca spekülatif kazanç yaratılması

düşünülmemiştir.

İşbir Holding’in sermaye artırmasına gerek yoktur. Bağlı ortaklıkları (İşbir Sentetik Dokuma San. A.Ş: 110.000.000 TL,

İşbir Sünger San. A.Ş: 80.000.000 TL) yeterli sermayeye sahiptir. İlan edilen olağan genel kurul gündeminde

bedelli/bedelsiz sermaye artırımı ya da pazar değişikliği bulunmamaktadır.

Bilgilerinize Sunarız.

İŞBİR HOLDİNG A.Ş."

İşte arkadaşlar gelen cevap bu. Herkes kendi değerlendirsin. Giden gitsin, kalan sağlar bizimdir.
    Yazmıcaz diyoruz da yazmak zorun da da kalıyoruz. Özellikle sebebi burda ky'yi olması gerekenden fazla umutlandırmak yanlış olur onun için yazmama kararı aldım ve kenara çekildim.
    önemli husular:
    1- Gelen 12 yatırımcıya gelen yazı dikkatli okunmuyor. Yine bildik ky davranışıyla hereket ediliyor.
    2-Şirket demek istiyor ki biz borsaya kendi isteğimizle açılmadık. Şartları yerine getiremedik ve çıkamadık.
    3- İyi niyetle kurulmuş bir şirketiz ve ilk ortaklarımıza vefa borcumuz var, yerine getiriyoruz.
    4- borsadan bir menfaat amacımız yok. Sipekülatif kazanç peşinde olmadık. Olmayacağız
    5- Bizim ortaklarımız 1968 den beri olan ortaklarımız. Yani kaydileştirmeden daha dün üç-beş senet alanlar bize yön çizmeye çalışmasın.
    6- Sermaye artırımı ihtiyacımız yok. (((( Bu şöyle çok doğru : Bugün şirketleri sermaye artırmaya zorlayan bir kanun yok. Olsaydı 2003'den beri sermaye artırımı beklentisiyle, 3-5 milyonluk sermaye ile 100lerce milyonu yönetmek mümkün olmazdı borsa bu şirketlerle dolu. örnek mi ? karton, konya, eğeen, eerbos.......onlarcası,belki 50 şirket )

7- Biz ortaklarımızı her yıl kar vererek kazandırıyoruz.
    8- Bize demek istiyor ki şirketin değeri ortada , sermaye artırımı ile piyasa değeri artışı peşinde değiliz.
    9- ayrıca ne demek istediğinizi anlıyoruz.

10- Genel kurul gündemi bellidir.
    11- Kısa vadeli sipekülatif kazanç peşinde olanlar fazla umutlanmasın demek istiyor olabilir.

Ky olarak bizim yapabileceğimiz nelerdir.

1- gerçekte orta ve uzun vadeli isek kazanma şansımız olabilir. aNcak şirketin işaret ettiği : Biz zaten ortaklarımıza 250- 300 kar kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Yani bu demektir ki : Siz bizim sahip olduğumuz bir hissseyi 250- 300 kat yukarıdan almış ve ortağımız olmuş oluyorsunuz.
    2- Ky yönetim kurulunu değiştirecek kadar bu fiyatlardan hisse toplayabilir mi ? birlikte hareket edebilir mi ? menfaatleri örtüşebilir ?
    Orda tüpraş gibi dev bir şirket : 250 milyon ödenmiş sermeye ile 10 milyar küsür özssermayeyi yönetiyor sermaye artırımı gerkliliği gereksizliği nedir anlatabildim mi ?
    http://bigpara.hurriyet.com.tr/borsa...i/TUPRS-detay/

Daha yazcak çok şey var da yazsam ne olacak herkes kendi bildiğini okuyacak yine.
    Ben de bir ky'yim benim de bu hisse ve benzer hisseler hakkında hayallerim var. Ama realite beni üzüyor. Ben şirketin mailinden anlayacağımı anlatım. Temkinli ve mütevazi hareket ediyorum. Aslında benim yazdıklarımdan fazlası gelen mailde var, bir istisna mailde iyi niyetli bir yaklaşım gördüm. Hile varsa onu asla bilemem vebali boyunlarında olur.

Son olarak : şirketlerin sahibide sirketler hakkında hukuk ve kanun yapanalrda üç aşağı beş yukarı aynı kişiler veya menfaatleri örtüşen aynı anlayışta olan bir takım hukuk akademisyenleri onlar da zaten şirketlere danışmanlık yaparak para kazanıyorlar..yani menfaatler örtüşüyor. Bırakın 1 lotu elinde olanı % 49'un bile hukuki yaptırımı yok.. Bu çappklık bundan kaynaklanıyor..

ytd değildir

3. Ben 2014 telde sormuştum sermaye arttırımı olacakmi diye OLMAYACAK cevabı verilmişti Nisan 2018 de de sordum aynı cevap aldım ama belki mialler dikkate alınır inşallah

GM 6 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. Bu yazacaklarım burada kimsenin hoşuna gitmeyecek hatta çok kızacaklar olacak ama gerçekler bunlar.Adamlar 50 yıl önce bir şirket kurmuş pek çok insanda buraya para vermiş ve senelerce aldığı kar payı ile mutlu mesut yaşamışlar taa ki borsaya açılana kadar .Bu insanlar senelerce sermaye arttırımı gibi taleplerde bulunmamış sebebi bunlar şirketin ortağı olmuş 3 aylık bakmamış olaya siz ne yapıyorsunuz hisse iki hareket çekti 350 den aldımız aşağı gelince vay zarar ettim niye sermaye arttırmıyor ver ateşi.Sizlerin 3 yıldır burda olanı varmıdır acaba.?Sermaye arttırsın 5 tavan yapsın paramı alim gidim adam 30 yıldır ortak sizin gibi gelip geçici değil.Çok istiyorsanız varsa imkanınız toplayın 40 bin hisse oturun yönetime.Yönetime baskı yapacakmışlar kardeşler apartman yönetimi değil orası holding.Yönettikleri paralara bir bakın.Sermayesine değil.Ben bu şirkete 2015 yılında 2 lotla girdim.Halimden memnunum sizin gibi gelgeççi değilm.Bazısı yazmış yazık bu şirkete yönetilemiyor.Fiyatı şu an 1.000 tl olsa biriniz kalmaz burada sizin yerinize başkaları gelir tek fark o.50 yıldır ne işler yapmışlar o na bakın derdiniz sermaye olmuş 5 tavandan elinizdekini çakmak olmuş.AĞIR HAKARET ETMEYİN

Alıntı Originally Posted by viking Yazıyı Oku
    bu yazacaklarım burada kimsenin hoşuna gitmeyecek hatta çok kızacaklar olacak ama gerçekler bunlar.adamlar 50 yıl önce bir şirket kurmuş pek çok insanda buraya para vermiş ve senelerce aldığı kar payı ile mutlu mesut yaşamışlar taa ki borsaya açılana kadar .bu insanlar senelerce sermaye arttırımı gibi taleplerde bulunmamış sebebi bunlar şirketin ortağı olmuş 3 aylık bakmamış olaya siz ne yapıyorsunuz hisse iki hareket çekti 350 den aldımız aşağı gelince vay zarar ettim niye sermaye arttırmıyor ver ateşi.sizlerin 3 yıldır burda olanı varmıdır acaba.?sermaye arttırsın 5 tavan yapsın paramı alim gidim adam 30 yıldır ortak sizin gibi gelip geçici değil.çok istiyorsanız varsa imkanınız toplayın 40 bin hisse oturun yönetime.yönetime baskı yapacakmışlar kardeşler apartman yönetimi değil orası holding.yönettikleri paralara bir bakın.sermayesine değil.ben bu şirkete 2015 yılında 2 lotla girdim.halimden memnunum sizin gibi gelgeççi değilm.bazısı yazmış yazık bu şirkete yönetilemiyor.fiyatı şu an 1.000 tl olsa biriniz kalmaz burada sizin yerinize başkaları gelir tek fark o.50 yıldır ne işler yapmışlar o na bakın derdiniz sermaye olmuş 5 tavandan elinizdekini çakmak olmuş.ağır hakaret etmeyin
    2015 yılında verilen sermaye artışı sözü var.buna ne diyeceksiniz holdinge bu yakışıyormu

6.  Alıntı Originally Posted by viking Yazıyı Oku
    Bu yazacaklarım burada kimsenin hoşuna gitmeyecek hatta çok kızacaklar olacak ama gerçekler bunlar.Adamlar 50 yıl önce bir şirket kurmuş pek çok insanda buraya para vermiş ve senelerce aldığı kar payı ile mutlu mesut yaşamışlar taa ki borsaya açılana kadar .Bu insanlar senelerce sermaye arttırımı gibi taleplerde bulunmamış sebebi bunlar şirketin ortağı olmuş 3 aylık bakmamış olaya siz ne yapıyorsunuz hisse iki hareket çekti 350 den aldımız aşağı gelince vay zarar ettim niye sermaye arttırmıyor ver ateşi.Sizlerin 3 yıldır burda olanı varmıdır acaba.?Sermaye arttırsın 5 tavan yapsın paramı alim gidim adam 30 yıldır ortak sizin gibi gelip geçici değil.Çok istiyorsanız varsa imkanınız toplayın 40 bin hisse oturun yönetime.Yönetime baskı yapacakmışlar kardeşler apartman yönetimi değil orası holding.Yönettikleri paralara bir bakın.Sermayesine değil.Ben bu şirkete 2015 yılında 2 lotla girdim.Halimden memnunum sizin gibi gelgeççi değilm.Bazısı yazmış yazık bu şirkete yönetilemiyor.Fiyatı şu an 1.000 tl olsa biriniz kalmaz burada sizin yerinize başkaları gelir tek fark o.50 yıldır ne işler yapmışlar o na bakın derdiniz sermaye olmuş 5 tavandan elinizdekini çakmak olmuş.AĞIR HAKARET ETMEYİN
    bu değerlendirmenin çoğuna katılıyorum. öyle borsadan 3-5 lot alarak hani benim payım, temettüm, bedelsizim demek kolay değil. adamlar demez mi bizimle mi bot bağladınız. yani iyice düşündüm. eğer bir hile düşünmedilerse (tenzih ederim onları) kardeşim biz borsa şirketi değiliz diyorlar açıkçası. tersi olsaydı onlarda tüm hisselerini kayda koyar. patlatır bir bedelsiz. 1000 lotu olan milyoner olur. neticede onlar hisseleri nominal değeri 1 tl den aldılar. biz ky lere düşen sabırla uzun vade beklemek , beklersen tabii..

ytd değildir

7. Adamlar inkar etmemiş kanun koydular onun için mecbur kaldık dediler.Yoksa borsada olmasalar hangimiz ortak oluruz bu şirkete.Hatta çıkma şansımız varmı diye kıvranmışlar.Bence insanlar bu tip şirketlerden çok çekti haberlerde çokça şahit olduk bunları bir kayıt altına almak gerekliydi o oldu.Tabi işini düzgün yapan şirketleride tanıdık.Yibitaş çok güzel temettüler vermiş.Anlayıçınız için teşekkürler.

8. Dün şirketi tekrar aradım.Haluk Bey e bağladılar.Ona Borsadan çıkmak istediğinizde SPK bunu hangi nedenle reddetti.Diye sordum.Bana SPK nın mevzuatta yaptığı değişiklik üzerine bu müracaatı yaptıklarını SPK siz borsaya girdiniz artık çıkamazssınız.Bu mevzuatın SİP e bundan sonra girecek şirketleri kapsıyor dediğini söyledi.Sermaye artırımını sordum kesinlikle böyle bir düşünceniz yok dedi.Adamla görüşmede edindiğim izlenim şu: Sipten çıkma konusunda katı değiller.Konuşmamda bir ara bir iki ay önce bu konu konuşuldu ama olmadı gibi bir cümle kurdu.Bu konuda sürekli biz halktan para toplayarak halka arz olmuş bir şirket değiliz cümlesini kuruyor.Bu konuda Holdingte %9 gibi hissesi olan iki şirketlerinden belli oranda hisseyi borsaya sokarak bu konu aşılabilir.Sermaye artırımı konusunda ise çok katılar.Soruyu sorduğum anda 2-3 defa üstüne basarak hayır düşünmüyoruz cümlesini kurdu.Bence bu hissede iyi veya kötü ne olacaksa 23.10.2019 tarihinden sonra olacak gibi.

Sayfa 154/841 İlkİlk ... 54104144152153154155156164204254654 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •