Sayfa 208/1004 İlkİlk ... 108158198206207208209210218258308708 ... SonSon
Arama sonucu : 8028 madde; 1,657 - 1,664 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XIV

1. TÜİK' e göre ayçiçek yağı bir yılda %49 artmış, aşağıdaki fişe göre (doğruysa) %103...

TÜİK' in bu ayki fiyatı tutuyor, o halde geçen seneki fiyatta bir soru işareti var?

2020 Ekim-Kasım ayı fiyatlarına bakınca işin ilginci 15 TL rakamı doğru çıktı, örneğin Yudum 5 kg.' ın fiyatı 5 e bölününce tutarlı, Ekim 2020 de fiyatlar hızla Yudum'da 55 den 69 a çıkmış (5 lt.);

Ama Biryağ geçmiş fiyatlarına bakınca da adamın (fişi yayınlayan) doğru söylediği anlaşılıyor; yani Ekim-Kasım ayında ayçiçek yağı TÜİK' de verildiği gibi 15x5=75 TL değilmiş, 60 TL ki 55 e almış, litresi 11 TL...

Biryağ'da tabi ayın 26 ları esas alınıyor biraz küsürat fark eder ama, yağ 15 den 22,5 a çıkmamış, 11 den 22 ye çıkmış abiler, resimler fişler doğru.

Yudum' un geçen seneki fiyat hareketleri volatil, ayın 20 lerine doğru(?) yükselip, sonrasında geri gelmiş fiyat, Biryağ aynı dönemler stabil kalmış, 1 Aralık'ta sert artmış...

İyisi mi küresel fiyatlara bakalım;

Kasım 2020 de 1348 dolarmış ortalama Kasım 2020 kur 8 TL yani 10.784 TL, Mart 2021 de dolar bazında %42 artarak 1972 dolar olmuş, Ekim sonu itibarıyla 1735 dolarda ortalama kur 9 desek 15.615, yani Kasım 2020 den Kasım 2021 e (Kasım hariç) dolar bazında %28.7 artmış, TL bazında %50 artmış, ama Kasım 2021 ortalama kuru 12 desek 20.820 yapar ki, %100 artmış olur sunflower oil' in global güncel fiyatını bir türlü bulamadım şimdi.

Yani, muhtemelen, sene sonlarında düşük kalmış bir ürün varsa genel ortalamaya göre TL bazında, fiyatı artıyor ayın 20 lerine doğru, hesaba giriyor, o fiyat o sene işi bozmuyor sorun çıkarmıyor ve seneye de işe yarıyor, istense geçen sene daha düşük olanın fiyatı esas alınabilirdi, tıpkı bu sene beyaz peynir fiyatını 32 TL göstermeleri gibi..

TV de programı vardı, 60-65 TL nin altında satılan peyniri almayın, bu mümkün değil diye izah ettiler hesap kitap, ki kur fırlamadan önceydi bu...
    Son düzenleme : Achiles; 04-12-2021 saat: 05:23.

2. https://m.haberturk.com/moody-s-turk...ti-3272795-amp

Moody's'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notunun teyit edildiği aktarıldı.

Açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun "B2" olarak teyit edildiği, not görünümünün ise "negatif" olarak korunduğu kaydedildi.

3. O dönem faiz arttırıldı anladık, şimdi ne olacak da bu CDS düşecek, kur çok arttığı için kendiliğinden düşeceği için ???

Ama o dönem faiz arttırıldığı için sıcak para girdiğinden kur düşmüştü, yüksek kurdan giriyor swap faizini alıyor veya neyse tahvil borsa, çıkarken de düşük kurdan alıp çıkıyor, hiç istenmeyen hareketler, şimdi ne olacak da faizler arttırılmadan sıcak para girecek soru 1, soru-2 sıcak para olmadan kur geri gelecekse kendiliğinden döviz bozdurularak, enflasyon karşısında eksi reel faiz varken bu para nereye gidecek, el cevap düşerse tekrar dolara...Ya da başka bir şey, bono?, borsa?, vergi?...

Bi yol kazasına kurban gidilmezse, iyi senaryo gerçekleşir de vatandaş döviz bozarsa, evet burası sert düzeltir, sonra toparlar, sonra da aylık enflasyon ya da olması gereken faiz miktarında artış olacak şekilde, kendine bir eğim yaratarak, sert olmasa bile, sürekli düşük ivmeli bir artış trendine bağlayabilir piyasa hikayeyi..ama Aralık'ta pas geçilip buraya kadar denmesi lazım bunun için bence..sonra CDS düşer tahviller düşer/fiyatlanır, ama o bekledikleri ölçüde düşük faizli bir kredi bolluğu yaratamazlar, şu anın bir tık altı gibi olur, aradaki faiz farkını bir süreliğine sübvanse edebilirler..

Bakalım hafta sonu neler olacak..gittikçe geriliyor ortalık..

Bu sermaye kontrolleri filan muhabbeti bence onlardan geliyor, bankalara aba altından sopa gösteriyorlar, vadelide bunlarla kim çarpışıyor vatandaş mı, pehh..

4.  Alıntı Originally Posted by adanalı Yazıyı Oku
    Sayin Bosporos,yazıyı Türkçe de yayınlayabilir misiniz?Ben ingilizce bilmiyorum....
    En önemli kısmı şöyle:

Türkçesi:

Analizimiz, 12.23 olan mevcut USDTRY kurunda Akbank, Garanti ve Yapı Kredi'nin asgari sermaye kapsamında yeterli paya sahip olduğunu gösteriyor ancak İş Bankası'nın asgari Tier 1 yeterliliğinin (TH'nin notu: BDDK alt limiti olan %12) hemen altında olduğu tahmin edilmektedir.. ... İş Bankası'nın ihtiyaç duyması halinde sermaye benzeri AT1 tahvili arzederek Tier 1 sermaye pozisyonunu iyileştirebileceğini not ediyoruz. Yine de, İş Bankası'nın sermaye zayıflığı bir endişe kaynağıdır, çünkü Lira zayıflamaya devam ederse, bankanın büyüme kabiliyetini sınırlayabilir.

Yapı Kredi ve Akbank kurdaki ek zayıflamaya dayanmak için en iyi konumdayken, İş Bankası en kötü konumda görünüyor. Nitekim, daha önce de belirtildiği gibi, İş Bankası'nın rasyosunun asgari Tier 1'in altında olduğu tahmin edilmektedir.

Citi Araştırma
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

5. İş Bankasının SYR si BDDK alt limitinin altına inmiş. Diğer 3 büyük özel bankada böyle bir sorun yokmuş.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

6. Halkbankası bağlamında ABD deki resmi makamlarla "genel anlamda uzlaşma süreci" ile alakalı kripto para birimi Tether'den örnek vereyim: New York savcısı Tether'e dava açmıştı ve bu kripto para biriminin arkasında 1 e 1 dolar olduğu iddiasının kuyruklu bir yalan olduğunu belirtti iddianamede Savcı. Bunun hemen akabinde Tether savcı ile uzlaşmaya gitti ve 18.5 milyon dolarlık bir ceza ödemek karşılığında bu dava geri çekildi. Şirkete ayrıca "kripto para birimimizin 1 e 1 dolara dayalı olduğu yönündeki iddiamızın yalan olduğunu ne kabul ediyoruz ne de red" açıklamasını yapma hakkı tanındı. Bu tür uzlaşma imkanları varken zamanında Halkbank YK böyle bir adımı atamadı maalesef.

7.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Halkbankası bağlamında ABD deki resmi makamlarla "genel anlamda uzlaşma süreci" ile alakalı kripto para birimi Tether'den örnek vereyim: New York savcısı Tether'e dava açmıştı ve bu kripto para biriminin arkasında 1 e 1 dolar olduğu iddiasının kuyruklu bir yalan olduğunu belirtti iddianamede Savcı. Bunun hemen akabinde Tether savcı ile uzlaşmaya gitti ve 18.5 milyon dolarlık bir ceza ödemek karşılığında bu dava geri çekildi. Şirkete ayrıca "kripto para birimimizin 1 e 1 dolara dayalı olduğu yönündeki iddiamızın yalan olduğunu ne kabul ediyoruz ne de red" açıklamasını yapma hakkı tanındı. Bu tür uzlaşma imkanları varken zamanında Halkbank YK böyle bir adımı atamadı maalesef.
    Halkbank in basindaki adamlarin birak hukuk etik olaylarini Ingilizce bile bildiginden kuskuluyum

Amerikada hangi hukuk sirketiyle calistiklarini bilmiyorum ama yandas bir sirket degilse yada bir nemalanma yoksa sok olurum

8. Tier 1 çekirdek sermaye içindir, gerekli oran yüzde 4.5'tir.

Sayfa 208/1004 İlkİlk ... 108158198206207208209210218258308708 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •