Sayfa 412/412 İlkİlk ... 312362402410411412
Arama sonucu : 3296 madde; 3,289 - 3,296 arası.

Konu: GSDHO - GSD Holding

1. Merhaba, az once gsdde bilancosu aciklandi. Acikcasi ilk basta zararin boyutunu gorunca agzim acik kaldi, sonrasinda biraz bilanconun ve nakit akis tablosunun detaylarina indigimde enflasyon muhasebesini yanlis anladigimi fark ettim. Tüm senenin enflasyon yuzunden olusacan karinin bilanconun son döneminden dusulmesi dolayisiyla gelen asiri dusuk bir net kar ile karsi karsiyayiz.

Acikcasi bilancoyu yorumlayabilecek kadar detayli bir analiz yapmam 1-2 günümü alir sanirim. cünkü baya baya gecmise yonelik tüm karlarin enflasyon farki cinsinden düsülmesi gerekiyor.

Muhtemelen gsdde'nin genel müdürünün isten alinmasinin bu son bilanco ile ilgisi vardir. tahminim genel kurulda söyle bir konusma gecmistir:

"
    yonetici: iste bu sebeple son ceyrekte karlarimizin inanilmaz dusuk gelmesini bekliyoruz
    durgut:ben anlamadim, hani enflasyon muhasebesi bizi etkilemiyodu?
    yonetici: immm kem küm. aslinda etkilemiyor iste ama biz iste ke küm.. tüm döviz farkini finansal kar olarak yazinca iste.. imm kem küm
    durgut: yani sirket gercekte son 9 ayda aslinda reelde zarar ediyordu ve biz kur farkini kar yazdigimizdan bu zarari bilancoda görmüyor muyduk?
    yonetici: immm kem küm....
    durgut: anladim, tesekkürler cikabilirsin.
    "

Sonuc olarak ister suan aciklanmis olsun ister gecmiste aciklamis olsun, bu sirket 2023 donemi icinde bu gelirlerinden enflasyon orani kadar dusus oldugu icin bu zarari etmis. Muhtemelen 2025 ocak ayina kadar da gsdde'de pozitif bir fk orani goremeyecegiz. gercekten uzucu bir durum. Isin kötu yani gecmis aylarda kar etmis olsaydi en azindan brüt kardan düsüp daha az vergi odeyecek diyerek kendimizi avutabilirdik ama gorüldügü kadariyla bunu da yapamiyoruz. Uzun lafin kisasi, sirketin hissesinin aylardir yerlerde surunme sebebini piyasa cok iyi anlamis ve ona gore fiyatliyormus.

Kendi adima gsdho'da da farkli bir bilanco gelmesini beklemiyorum. Bu iki sirket de yüksek enflasyon döneminde yüksek döviz varligi ve duran varlik tutan sirketlerdi. Eger bu varlikla enflasyon duzeltmesine maruz kalacak ise her iki sirketin de isi cok zor.

2. GSDHO YU ne hale getirdi vapurcu turgut.sen git bankayı sat illa vapur alcam de vapur işlerine gir .sonu böyle milyarlarca lira zarar .devletin vergi kaybı ayrı.bu arada vapurcu turgut holdinge kiraladığı gayrimenkullerinden mizz gibi kira alıyo mizzz gibi mayış yönetim hakkı abidik gubudik hakkı falan da alıyo mizzz ler gibi .şirket zarar yazsın nolcak.devletin acil bu holdingi yakın izlemeye mali olarak alması lazım işi bilen bir kayyum atanmalı yoksa şirket bitecek gibi .şimdi bakıyoz hisseye göya destek var mişş gibi yapıyolar akşama merak etmeyin taban kapatırlar.gsdho ya her zaman diyoz arkadaşlara dikkat edin bulaşmayın yurt dışında her gemiye bir ülke kimliğii ayruıca enteresan ..çok büyük bir vergi zayi var bu zararlardan .yönetim kruulları malı mülküyle sorumludur .yakın takibe acil alonmalı tüm ekip .cimere yazın hakkınız arayın .mali denetim ve uzman yönetim şart .bankayı satmaları zaten başlı başına büyük yanlıştı .hisseye tarihi dipler yaptırabilir bu vapurcu turgut ve ekibi .bari vapurcu işine gircen kadıköy beşiktaş hatlı motorlar var onlardan alsaydı en azından para basardı .yazık kolay gelsin buradakiş arkadaşlara .

3. Bu hisse 5 lirayı almıştı ama bir yıl geçti hala 5 in altında. Herseyin fşyatı uçtu bu gala geri vites, enflasyon farkları hesaplanırsa en az iki katına çıkmslıydı ancak yatırımcının zararını karşılanabilrdi. Bir çok şekilde hisseyi baskınlamak için herseye dizayn veriliyor gibi..

4.  Alıntı Originally Posted by propolis Yazıyı Oku
    sen git bankayı sattır.bi şekil mutlak azınlık hissele başına geçtiğin gsdho nun .o dönem tabi abisi mi ne siyasetçi onun sayesinde .sonra bankayı sattır .sonra vapur al koskoca holdingi aibidik holding yap .kendi yeri işhanını holdinge kiraya ver mizz ler gibi .aslında beşiktaş üsküdar motorları var daa ii para kazanıyo keşke motor alsamış .motorculuk yapardı şimdi vapurculuk yapıyo holding mafiş .vah vah vah koskoca holding ender banka sahibi holdinglerden sen git bankayı sattır .vay be .hisseni,n k.y ları da yazık bu motorcunun peşinde gsdho bi şeler yapacak da para kazanacak k.y kardeşlerim .yazık etmişler .adamın vizyonu bu kadar bankayı satıp vapur motor almak .sonuç ortada .maveddi holdingi .yazık etti .hisseye yansıma bu çöküş devam dd altı şirketmi kaldı borsada vah vah vah .motorculuk yapalarmış keşke .daa ii para kazanırlardı .vapur işi navlun bulcan da uzun yol deniz işi pis iş.birde entereesan her vapura garip ülkelerden şirket mi ne kurmuş galiba vah vah .enteresan .
    Vapurda gemide problem yok. Mesele şirketin 80 milyon doları Silopi elektrik hisseleri üzerinden bugüne kadar ne olduğu ve bundan sonra ne olacağı.. bu 80 milyon dolar ın 4 yıllık bileşik faizle getirisi ne olurdu, Silopi elektrik üzerinden getirisi götürüsü ne olacak.

Yani Asıl filim Silopi elektrik üzerinden yapılan bu 80 milyon dolarlık yatırımın gelecekte Gsdho ya ne gibi artı veya eksi sağlayacağı!! . Buradan gerçekten Gsdho mu karlı çakacak yoksa başka birileri mi büyük fayda sağlayacak..

Zeyno Maritime Limited şirketine ait Zeyno isimli kuru yük gemisinin satış işlemlerinin tamamlanması hakkında

Daha önce shipbroker raporlarını inceleyip satış değerine ilişkin paylaşımlarını yaptığım Zeyno gemisinin satış detayları:
    Gemi Satış Değeri: 22.200.000 USD
    Alıcı: Anemon Maritime S.A.

Detaylı tablo için: https://twitter.com/allestatramola/s...86872292639176
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1285255

6. Merhaba,

Hem GSDDE, hem de GSDDO finansal raporlarını baya ayrıntılı incelemeyi anca bitirdim.

Gördüğüm kadarıyla GSDDE denizcilik tarafında büyük bir brüt kar düşüşü yaşamış. Enflasyon muhasebesi yapılmadığı koşulda bile esas faaliyet karında büyük bir düşüş var. Bunun ilk sebebi 2022 son çeyreğindeki covid sonrası gemi taşımacılığında yaşanan patlama sebebiyle karların çok yüksek olması, karşılaştırmayı bu çeyrekle yapınca karlar düşük gözüküyor, şirketin piyasadaki dalgalanmadan etkilenmesi bilançoya yansıyor ve şirketin cidden bu konuda yapabileceği pek birşey yok. Kontrol edemediğimiz şeyleri akışına bırakıp kontrol edebildiğimiz şeylere odaklanmakta fayda var
    Bunun dışında gelir akış tablosunda tek rahatsız eden konu satış giderleri. Bu miktarın 2022'nin neredeyse tüm çeyreklerinin 2023 tüm çeyrekleri ile aynı olması göze güzel gözükse de akla pek yatkın gelmiyor. Özellikle 2022 ve 2023'te başlayan bu yüksek maliyetlerin sebebi çok net açıklanmamış ve filonun eskimesi ile ortaya çıkan maliyetler ise gemi yenilemek işe yarayabilir.

GSDDO tarafında ise durum kötü gözükmesine rağmen aslında iyi. Enflasyon muhasebesi uygulanmasaydı fk pozitif kalıp kar düşüşü görecektik. Enflasyon muhasebesi uygulandığı için fk negatife evrildi fakat 2022 son çeyreğe göre zarar düşüşü gördük bir yandan şirket 2023'te kar etmediği için vergi avantajı olacak.

Silopi elektrik 1 Nisan 2024 itibariyle EIPDK verileri göre üretimi durdurmuş durumda, bunun sebebi ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Uzun uzun analiz yapıp açıklamak isterdim ama uzun lafın kısası kısa vadecilere geçmiş olsun, uzun vadeciler için hayırlı olsun.

7. GSD Holding’in (GSDHO) sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı GSD Shipping B.V. bünyesinde tüm paylarına sahip olduğu Malta'da kurulu Zeyno Maritime Limited şirketine ait Zeyno isimli kuru yük gemisinin satışına karar verildi ve satış işlemleri tamamlanarak gemi teslimi gerçekleşti.
    Haber kaynağı:Investing.com

8.  Alıntı Originally Posted by Onurgrsn Yazıyı Oku
    Silopi elektrik 1 Nisan 2024 itibariyle EIPDK verileri göre üretimi durdurmuş durumda, bunun sebebi ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Uzun uzun analiz yapıp açıklamak isterdim ama uzun lafın kısası kısa vadecilere geçmiş olsun, uzun vadeciler için hayırlı olsun.

Daha önce elindeki basın yayına istenilen dizayn tam verilmediği için politik kırkaca alınmış söylentileri var. Belki Ciner bu elektrik santralini de satıp aşama aşama ülkeden çıkar.
    Andedit madeni ve elektrik santral oldukça değerli istediği kişilere istediği fiyattan satabilme onayı alabilir mi acaba. tabi bazı yandaşlar ucuza aktarma hesapları da yapıyor olabilir belki.

Sayfa 412/412 İlkİlk ... 312362402410411412

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •