Sayfa 50/412 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon
Arama sonucu : 3293 madde; 393 - 400 arası.

Konu: GSDHO - GSD Holding

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    GSD Holding A.Ş., Silopi
    Elektrik Üretim A.Ş.’nde sahip olduğu payların tümünü ya da bir kısmını, istediği herhangi bir zaman,
    Park Holding A.Ş.’ne, sözleşmede belirlenenler arasından her bir tarafça seçilecek birer bağımsız
    denetim firmasına hesaplatılacak opsiyon fiyatlarının aritmetik ortalaması olan nihai opsiyon fiyatı
    üzerinden, bu fiyat her halükarda 125 milyon Amerikan Doları tutarındaki pay satış bedelinden düşük
    olmamak üzere, satma hakkına sahiptir;
    Bunu şimdi gördüm. Şu haliyle 125 milyon doları 2020'de bedelli açıklandığı anda dahi alabilirmiş gibi düşünebiliriz. Yine de detayları sormak lazım şirkete.

Aslında bu noktada şu soru ortaya çıkabilir borsa yatırımcısı açısından.
    Bu hareket şirketin 50 milyon dolarını Park Holding'e aktarmak için yapılan kanunlara uygun fakat etik olmayan bir hareket midir? Öyle ya 125 milyon dolar alabilecekken bedelli çıktığı anda vazgeçip verin 125 milyon dolarımı demek daha mantıklıyken hisseler bende kalsın ama 50 milyon zararı da sineye çekeyim demek pek bir ticari zeka ürünü gibi durmuyor.
    Açıkçası o zamanlar hissem olsaydı bu konuyu dava konusu edebilirdim. Şu an ise benim bir hak kaybım yok.
    Fakat yine de bir sorun var, patron usulsüzlük yapan biri midir? Bu bir sabıka kaydı mıdır? Bunun da yanıtının yatırım yapan kişiler tarafından verilmesi gerekir.

2.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --50 milyon dolar yok olduğuna göre öz sermaye eksildi mi??
    TL'ye çevrildiği için belki artmış bile olabilir 50 milyon dolar gitmiş olmasına rağmen.

2015 usd 2,5 TL.
    125*2,5=312,5 milyon TL.

şu an 75 milyon dolar var kabaca.
    75*11=825 milyon TL.

Holding bilançosunu TL tutuyor bildiğim kadarıyla.

Alıntı Originally Posted by Shiva Yazıyı Oku
    Bunu şimdi gördüm. Şu haliyle 125 milyon doları 2020'de bedelli açıklandığı anda dahi alabilirmiş gibi düşünebiliriz. Yine de detayları sormak lazım şirkete.

Bu hareket şirketin 50 milyon dolarını Park Holding'e aktarmak için yapılan kanunlara uygun fakat etik olmayan bir hareket midir? Öyle ya 125 milyon dolar alabilecekken bedelli çıktığı anda vazgeçip verin 125 milyon dolarımı demek daha mantıklıyken hisseler bende kalsın ama 50 milyon zararı da sineye çekeyim demek pek bir ticari zeka ürünü gibi durmuyor.
    Açıkçası o zamanlar hissem olsaydı bu konuyu dava konusu edebilirdim. Şu an ise benim bir hak kaybım yok.
    Fakat yine de bir sorun var, patron usulsüzlük yapan biri midir? Bu bir sabıka kaydı mıdır? Bunun da yanıtının yatırım yapan kişiler tarafından verilmesi gerekir.
    --2020 deki endeksten daha erken ve hızlı yükselmenin sebebi belki de budur...para kazanılırken dip notların dibinin ayrıntısını kimse görmez...zafer sarhoşluğu

4.  Alıntı Originally Posted by Shiva Yazıyı Oku
    Kambiyo karı, Silopi elektrikteki paylarından gelmiyor. Bu yanlış.
    Doğrusu Ticari alacaklardan geliyor olacak. Bu ticari alacağı ise 2020'de Park Holding'e 45 milyon dolar karşılığı sattığı Silopi Elektrik paylarından kaynaklanıyor. Bunlar bilonçoda Ticari alacak olarak görünüyor.

Dipnot 7 Alıcılar Kalemi. 1000 TL olarak gösteriliyor.

Görüldüğü üzere bu alacak kalemi Park Holding'ten alacağımız 45 milyon dolara karşılık geliyor. Küçük bir kısmı ödenmiş. Ödenmeyen kısımdan haliyle Kambiyo karı oluşacak ancak buradan vergi kesileceğini düşünmüyorum.

Silopi elektrikteki paylarımızın ise Kambiyo karı ile alakası yok. Orası da bağımsız şirketlerin yaptığı değerlemeler ölçüsünde bilonçoda yer alıyor.

Yukarıdaki 432 bin olarak hesaplanan silopi elektrik payları değeri 2020 31 Aralık'ta 475 bin olarak hesaplanmıştı. Aralık ayından Eylül sonuna kadar kur arttığı halde Silopi Elektriğin değerinin artmaması aksine değer kaybetmiş olması zaten olayın kambiyo karı ile alakalı olmadığını göstermekte.

Netice itibariyle özetleyecek olursak, Kambiyo gelirini oluşturacak kalemler şunlar:
    *51 milyon dolar kasada nakit
    *Kabaca 40 milyon dolar Park Holding alacağı
    *119 milyon dolar diğer kalemi... (Bunun açıklamasını bulamadım)
    Diğer kalemi gemiler ve onlar sadece özsermayeyi artırıyor, kambiyo karına etki etmiyor. Kambiyo karına etki eden net döviz pozisyonu ise en son 91 milyon dolardı.
    Son düzenleme : meteor78; 25-12-2021 saat: 16:53.

5.  Alıntı Originally Posted by Shiva Yazıyı Oku

İlk anlaşmada bence asıl olarak Silopi Elektirik’in halka arz taahhütü var. Gsd Holding kendi hisselerini Silopi Elektrik’e 125 milyon dolara satmak için süreci başlatsa aynı anda böyle bir zararın altına girmek istemeyecek Silopi Elektirik de halka arz için süreci başlatsa acaba nasıl bir durum olurdu. Bu arada temettüler hariç 50 milyon dolarlık yatırım tutarından kayıp aslında kayıp için üst limit. Türkiye’de ortam değişir, borsa 500 dolara gider o zaman Silopi Elektrik’ten kazanç da elde edilebilir. Mevcut şartlarda Silopi Elektrik’e 125 milyon dolar yatırım yapılıp 75 milyon dolarla ayrılacağız gibi görünüyor ama endeksin de tarihi diplerde olduğunu unutmamak lazım.

6. Navlunlarda son durum. Dolar bazlı olarak 2. çeyrek ortalamasının ve TL bazlı olarak 3. çeyrek ortalamasının üstündeyiz.

https://twitter.com/brs_ylmz/status/...151795719?s=21

7. Çalış, çalış ileri, çalışan kalmaz geri...

8. Çok spekülatif bir senet. KY ye gore bir kağıt değil. Artacağını tahmin etmiyorum. Bugun gördüğü en iyi de deger 2.89. 2.88 den verenler şanslı. O muhtesem düşüşten sonra toparlaması zor. Teknik olarak çok iyi bir kağıt ama sahibi ne derse o olur. Bu nedenle sahip KY ye verdi mi alttan almak ister. Sonuç olarak hüsran kağıdı olmaya devam ediyor. Uzak durulacak kağıt. Perişan eder. Alan bir iki kademe kar etti mi elinden atıyor. Bende Aldım mı bana bir kademe yetiyor. 2.79 gelirse alir 2.80 satarim.

Sayfa 50/412 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •