Sayfa 33/119 İlkİlk ... 2331323334354383 ... SonSon
Arama sonucu : 945 madde; 257 - 264 arası.

Konu: Geyikk Muhabbeti ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul > güneybatı
    Gönderi
    1,864
    Hukuk geleceğin biten meslekleri arasındaymış.
    IBM Watson Yapay Zekası kolay hukuki sorunlarda
    avukatlardan daha iyi cevaplar verdiğini testlerle kanıtlamış.
    Şirketler ufak sıkıntılarını Watson'a sorup daha ucuza cevap alabilecekler.

https://arstechnica.com/tech-policy/...young-lawyers/

https://www.ibm.com/watson/

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul > güneybatı
    Gönderi
    1,864

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,083
    Blog Entries
    12

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul > güneybatı
    Gönderi
    1,864
    Ali Nesin hocanın geyiği bile öğretici

Dünkü olasılık paylaşımımda yanılmışım.
    Soruyu anımsatayım: Birinin iki çocuğu varmış. Çocuklarından biri bir çarşamba günü doğmuş. Diğer çocuğun kız olma olasılığı kaçtır?
    Cevabın (çok şaşırtıcı bir biçimde) 27/52 olduğuna hükmetmiş ve neden böyle olduğunu açıklamaya çalışmıştım. Ancak cevabım ve (doğal olarak) açıklaması yanlış. Doğru cevap 52/104, yani çoğunluğun (felsefi nedenlerle! ama ben niye düşünemedim ki?) tahmin ettiği üzere 1/2. Israrla hatamın üzerine giden .... ...'ya teşekkür ederim, diğerlerinden de özür dilerim.

Hatam şurada: İki çocuktan büyüğünün mü küçüğünün mü seçildiğini dikkate almıyorum. Eğer dikkate alırsak, ki alınması gerekir, yanıt 1/2 çıkıyor, olması gerektiği gibi. Hayat heyecanlı ama o kadar da değil!

Aşağıdaki şekilde iki tablo var. Satırlar birinci çocuğu, sütunlar ikinci çocuğu temsil etsin. Birinci tabloda soruda çarşamba günü doğduğu belirtilen çocuk birinci çocuk, ikinci sütundaysa ikinci çocuk. (Maviye boyanmışlar.)

İki çocuktan en az birinin çarşamba günü doğduğu olayları renklendirdim (sarı ya da turuncu). Bunlardan 104 adet var. Diğer çocuğun kız olduğu olayları turuncuya boyadım. Bunlardan da 52 adet var. Demek ki olasılık 52/104, yani 1/2.

Eğer soruyu şöyle sorsaydım daha doğru olurdu: Çocuklardan biri erkek ve bir çarşamba günü doğmuşsa diğer çocuğun kız olma olasılığı kaçtır? O zaman cevap 14/27 çıkıyor. http://www.mathgoespop.com/20…/…...y-problem.html sayfasında açıklaması var.
    Hatam için özür dilerim. Tek tesellim, dün gecenin matematik üzerine düşünerek bayağı neşeli geçmesiydi.
    .... ...'ya (ve hatama ısrarla parmak basan ancak beni ikna etmeyi başaramayan) onlarca takipçime teşekkür ederim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,083
    Blog Entries
    12
    ....

Alıntı Originally Posted by Koray Yazıyı Oku

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul > güneybatı
    Gönderi
    1,864

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul > güneybatı
    Gönderi
    1,864
    Sorunlar.. statik sistemden >> dinamik sisteme geçişle çözülür

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,083
    Blog Entries
    12

Gölün üzerindeki nilüfer çiçekleri her gün bir önceki günün iki katı boyuta ulaşıyor. 48 günde gölün tamamını kapladıklarına göre. Gölün yarısını kaplamaları kaç gün sürer?

Sayfa 33/119 İlkİlk ... 2331323334354383 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •