Sayfa 902/1002 İlkİlk ... 402802852892900901902903904912952 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,209 - 7,216 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    Tiflis, Gürcistan
    Gönderi
    142
     Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Uzun süredir hisse senedi ve hisse fonunu birlikte taşıyan biri olarak, ortalamada fonları geçemediğimi gördüğüm için ve aynı zamanda aileme daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla Temmuz başından bu yana elimdeki hisselerin tamamını hisse fonuna dönüştürdüm.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."
    Ben de hep "la bu fonları kim alıyor?" diyordum...
    Yurtdışı hisse fonları eyvallah da, yerlide nasıl başarabildiniz?

Alıntı Originally Posted by Kalantor bey Yazıyı Oku
    Ben de hep "la bu fonları kim alıyor?" diyordum...
    Yurtdışı hisse fonları eyvallah da, yerlide nasıl başarabildiniz?
    Neyi başarabildiğimi yada başaramadığımı anlayamadım. Elimde hisselerin tamamı spekülasyondan uzak, sağlam firmalara ait olmasına rağmen hisse fonları ortalamada daha fazla değer kazandı. Üstelik zamanımı daha verimli değerlendirmeye başladım. Yazdıklarım gayet açık, elimdeki objektif verilere istinaden kişisel olarak böyle bir tercihte bulundum.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Neyi başarabildiğimi yada başaramadığımı anlayamadım. Elimde hisselerin tamamı spekülasyondan uzak, sağlam firmalara ait olmasına rağmen hisse fonları ortalamada daha fazla değer kazandı. Üstelik zamanımı daha verimli değerlendirmeye başladım. Yazdıklarım gayet açık, elimdeki objektif verilere istinaden kişisel olarak böyle bir tercihte bulundum.

başarılı olup olmadığınızı neden anlayamadınız ? istifanızı aile bireyleri ile istişare ederek mi yaptınız ? hayırlısı
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

4.  Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    Hiç borsa bilmeyen borsayı kumar olarak gören birini bist hisseleri alması için ikna ettiğinizi düşünün.
    Sana Türkiye'nin en varlıklı grubunun hisselerini alalım yalan dolan olmaz, batmaz kokmaz dediniz ve ikna oldu.

Koç grubu hisseleri aldırdınız 1 sene önce.
    Adamın kazancı tüm hisse fonlarının 1 yıllık getirilerinden fazla.
    Eee ne diye fonlara yönetim ücreti ödüyoruz???
    Hiç bir şey bilmeyen sadece sağlam güvenli olsun diyen birinin portföyünü bile geçemiyorlarsa.

Son 1 yıllık koç hisseleri kazançları

1- Arçelik - %127
    2 - Aygaz - %235
    3- Ford - %276
    4 - Koç Holding - %266
    5- Otokar - %197
    6- Tofaş - %332
    7- Türk Traktör - %490
    8 - Tüpraş - %198
    9 - Y.Kredi - %219
    10 - Tat Gıda - %110

10 hisse 1 yıllık kazanç ortalaması %245

Temettüler hariç. Temettüleri eklesen 300 olur.
    1-Yazdığınız kağıtlar zaten borsanın en değerli kağıtlarından.
    2-Böyle bir portföy teoride büyük risk barındırır.Mesela iştirak fonu dışında bir fon -YAS- böyle bir dağılım yapamaz.SPK izin vermez.Ancak serbest fon olabilir.
    3-Hesap iş olup bittikten sonra kolay, reel hayatta psikolojinizi de yönetebilirseniz ne güzel
    4-1 yıllık peryotta değil uzun bir süreçte bakmak lazım
    5-Hisse portföyünüz HVS,NNF gibi fonları rahatça geçebiliyorsa ne mutlu size;ben fondan devam.
    6-Hisse fonlar %80-%100 arası hisse tutar ve benchmarkları genelde %90 dır.
    7-Dediğiniz gibi çok acemiler hareket etmediklerinden fonu geçme ihtimali artar zaten.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    Hiç borsa bilmeyen borsayı kumar olarak gören birini bist hisseleri alması için ikna ettiğinizi düşünün.
    Sana Türkiye'nin en varlıklı grubunun hisselerini alalım yalan dolan olmaz, batmaz kokmaz dediniz ve ikna oldu.

Hiç bir şey bilmeyen sadece sağlam güvenli olsun diyen birinin portföyünü bile geçemiyorlarsa.

1- Arçelik - %127
    2 - Aygaz - %235
    3- Ford - %276
    4 - Koç Holding - %266
    5- Otokar - %197
    6- Tofaş - %332
    7- Türk Traktör - %490
    8 - Tüpraş - %198
    9 - Y.Kredi - %219
    10 - Tat Gıda - %110

??????????

o getiri yüzdelerine nereden baktınız ? düzeltilmiş fiyatların getirileri değil mi o ? düzeltilmiş fiyat ne demek ? bedelli bedelsiz temettüye göre % ( yüzdesel ) sel olarak düzeltilmiş fiyat demek. düzeltilmiş fiyatın içinde zaten temettü getirisi de vardır. yani tekrar şu kadar da temettüyü ekleseydik denilmez , öyle bir kümülatif hesap yapılmaz....

arçelik bugün kapanış 10 tl diyelim bi önceki günde kapanışı 8.5 olsun mesela......., yarın 1 tl brüt temettü verecek diyelim ve hesaplanırken teorik fiyatı 10 tl den olacak diyelim kolaylık olsun diye.... yani 1/10 = % 10 luk geçmişteki fiyat adımlarında azalma oalcak.... yarın açılışta o 10 tl görüken fiyat artık 9 tl' ye çekilmiş olacak 8.5 tl olan fiyat da , 7.65 olarak düzeltilecek...

fiyatlar temettüden önce nasıldı ? 8.5 ile 10 tl ... arada ne kadar yüzde fark var ? ( 10-8.5 ) / 8.5 = % 17.6470...

temettü sonrası 10 tl oldu 9 , 8.5 da oldu 7.65 .... arada ne kadar yüzde fark var ? ( 9 - 7.65 ) / 7.65 = % 17.6470...

hella sis farları eşliğinde...
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    yazıya ekleme yaptım, sahifeyi itinayla yenileyiniz . son eklediğimi de okuyabilmek içün ... maşallah 34 fiat 131 miafiori sport, kapı kapanma sesi tok.

7.  Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku

1- Arçelik - %127
    2 - Aygaz - %235
    3- Ford - %276
    4 - Koç Holding - %266
    5- Otokar - %197
    6- Tofaş - %332
    7- Türk Traktör - %490
    8 - Tüpraş - %198
    9 - Y.Kredi - %219
    10 - Tat Gıda - %110

Bana bugün biri çıkıp fonda kalıp yıllık %175 mi, hissede kalıp %250 mi diye sorsa direk fonu seçerim. Kimse profesyonel olmak zorunda değil. Piyasayı takip edipte bilançoya göre, ülkeyi yönetenlerin keyfine göre dönem dönem yazdığınız hisseleri değiştirecek bilgiye sahip insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bunu yapmayanda ortalamada o yazdığınız getiriyi elde edemez. Son bir senede zaten ne alsa kazandı herkes.

10 küsür yıldır taşıdığım hisse var. Bakıyorum getiri farkına, ortalamada fonlardan çokta anlamlı değil.

Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    ??????????

o getiri yüzdelerine nereden baktınız ? düzeltilmiş fiyatların getirileri değil mi o ? düzeltilmiş fiyat ne demek ? bedelli bedelsiz temettüye göre % ( yüzdesel ) sel olarak düzeltilmiş fiyat demek. düzeltilmiş fiyatın içinde zaten temettü getirisi de vardır. yani tekrar şu kadar da temettüyü ekleseydik denilmez , öyle bir kümülatif hesap yapılmaz....

arçelik bugün kapanış 10 tl diyelim bi önceki günde kapanışı 8.5 olsun mesela......., yarın 1 tl brüt temettü verecek diyelim ve hesaplanırken teorik fiyatı 10 tl den olacak diyelim kolaylık olsun diye.... yani 1/10 = % 10 luk geçmişteki fiyat adımlarında azalma oalcak.... yarın açılışta o 10 tl görüken fiyat artık 9 tl' ye çekilmiş olacak 8.5 tl olan fiyat da , 7.65 olarak düzeltilecek...

fiyatlar temettüden önce nasıldı ? 8.5 ile 10 tl ... arada ne kadar yüzde fark var ? ( 10-8.5 ) / 8.5 = % 17.6470...

temettü sonrası 10 tl oldu 9 , 8.5 da oldu 7.65 .... arada ne kadar yüzde fark var ? ( 9 - 7.65 ) / 7.65 = % 17.6470...

hella sis farları eşliğinde...
    investing.com

Sayfa 902/1002 İlkİlk ... 402802852892900901902903904912952 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •